IFVRÖUW, Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 9 1870. N°- 936. BUITENLAND. ensciag king enz. EN I erloting, t (1IJSSÉL- Woensdag, 24 Augustus. 1 De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. aarden- en Koemarkt 'en, van PAARDEN, TUIGEN enz., be- n van 15,000 Loten Lot. Op iedere 10 i men zich voor aan 3 met 2 Paarden. 1 Paard. Rijtuigen. (ld op de Aanplakbil- D< t franco brieven, te is der Commissie. De Commissie, URED1US, Pres. (HIES ROBBÉ, Sccr. ij een talrjjk gezin in TER, eene de Kinderen, de drooge .e kunnen omgaan, litgever dezer Courant. <1 zijn aan den insol- H. H. RANSHUIJ- alhier, worden ver ste betaling te doen door de Arr. Reftht- van dien boedel belast. DROOGLEEVER. C 187. ïg van den Geheimen n de medicijnen Dr. n de STOLLWERCK- sedert 30 jaren als bjj hoesten, heesch- ibbel- en chronische n bevonden. Dezelven gbaar. en Dinsdag 's morgens ugen 's morg. 7 uren. uur. i gelijke dagen 'snam, h 5 uren. i kaarten, G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels ii 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Maandagavond. Langzamerhand begint men Ie Parya ook te gelooven aan de overwinningen der Duilscliers in de vorige week. Van Bazaiue werd in de beide laatste dagen niets vernomen, terwijl de buitenlandsche, en vooral de Engelsche bladen de ongerustheid te Parijs zeer hebben vermeerderd. Men bereidt zich aldaar op het ergste voor en in verbroedering der partijen ziet men 't eenig redmid del van algebeelen ondergang. Van de keizerlijke familie neemt bijna niemand eeuige notitie meer. Thiers is meer populair dan ooitaltijd voor zoover in zulke tijden een burger populair kan zijn. De gouverneur van Parijs, Trochu, heeft door zijn raerk- waardigen brief aar. Ie Tempsdieu men onder Frank rijk vindt, aller harten voor zich gewonnen en zoo men zijn flinke, mannelijke taal heeft gelezen, kan dit uiel vprwonderen en 'teenige wat wellicht ver bazing kan wekken is dat een zoo hooggeplaatst ambtenaar al de schuld van 't gebeurde werpt op den keizer, die hem di<n hoogen rang heeft verleend. Van 't oorlogstooneel weinig nieuws, en dat weinige alleen van Duitsehe zijde, want terwijl de telegra fische gemeenschap tussclien het Fratische leger en Parijs verbroken is, zijn de telegraaf- en spoorweg diensten tusschen het Pruisische hoofdkwartier eu Berlijn in de beste orde. De Duitsehe troepen zijn bezig met een spoorweg bij Metz aan te leggen, ge deeltelijk in een halven cirkel om de plaats heen; ten einde reeds vóór de inneming van Metz den spoorweg vuil daar naar Parijs te kunnen gebruiken. De troepen zijn tevens bezig met den spoorweg van Nancy naar Commercy te repareeren. De mededeeling van Pulikao dat 't regiment ku- rassiersHismRrck vernietigd was, «elke mededeeling door 't wetgevend lichaam luide toegejuicht werd, wordt tegengesproken. Dat regiment is den i4" niet in 't gevecht geweestdoch (ie beide zonen van Bismarck moeten gewond zijn. De diplomaten zijn weder druk in de weer om dezen verdelgingsoorlog men berekent 'l aantal Duitsehe dooden en gekweta'en reeds op 40,000 en dat der Franecben op 50,000 te doen eindigen; doeh er is weinig staat te maken op 'tgeen daarvan uit lekt. Het schijnt dat de groote mogendheden zul len tusscheu beiden treden, als Parijs ernstig be dreigd wordt. De lierlijnscbe correspondent van de Times zegt zelfs, dat het Britscbe kabinet inmid dels tracht de vorming van den Elzas en Lotharingen tot een neutralen staat te begunstigen, maar dat die combinatie vermoedelijk bij Duitsohland geen bijval zal vinden en evenmin bij Italië, hetwelk door een alliantie-traclaat met Frankrijk verbonden is. Doch daar staat tegenover dat Victoria aan Eugenie moet verklaard hebben tot haar leedwezeu tot geene be middeling in staat te zijn. F R A N K R IJ K. In de zitting van liet wetgevend lichaam heeft de heer l'alikao Zaterdag gezegd: dat de Pruisen het gerucht in omloop hebben gebracht, (lat zijden l8den groole voordcelen hebben behaald op onze troepen. Ik constateer sprak de minister dat de Pruisen, die Bazaine hebben anngevallea, integen deel teruggeworpen zijn. Voorts verzekerde de minister, dat het comité van defensie voor l'arys yverig in de weer is. Het gouvernement koestert niet de minste bezorgdheid; binnen den korten tijd zal alles in den besten staat zijn. (Beweging; algemeene goedkeuring.) De Minister van binnenlandsclie zaken constateert, dat den 26 Aug. de garde nationale 80,000 wa penen ter beschikking zal hebben. Talrijke benden wilde zwijnen en wolven, door het geweervuur en het geschut van VVoerlh en Saar- briieken uit de bossullen van Lotharingen en den Elzas verjaagd, zijn thans in de Ardennen versche nen. Du wilde dieren vluchten verschrikt voor den wreedaardigen oorlog. Men heeft op verschillende plaatsen klopjachten ingericht. In één keer werden 15 wilde zwijnen gedood. Toen de generaal Trochu, bel opperbevelheb bers.'hap van het leger te Parijs annvnardende, eene proclamatie had uitgevaardigd, verlangde de Temps opheldering van hem nopens eeuige in dat stuk voorkomende zinsneden. De generaal heeft thans in een brief aan den Temps daarop geantwoord. Die brief luidt als volgt «Gij hebt met eene welwillendheid, waarvoor ik u, mijn dank beu.ig, de proclamatie beoordeeld, welke mij, onmiddellijk na mijne terugkomst uit het leger, de gelegenheid beeft verschaft om mij in be trekking te stellen met de bevolking van -Parijs. Maar gij schijnt opheldering te verlangen nopens de volgende zinsneden «Ik doe een beroep op de mannen van nlle par tijen. Ik zelf, gelijk men weet, tol het leger lie- hoorendc, dien geen andere partij dan die van het land. i «Ik doe een beroep op de toewijding vail allen. I Ik verzoek henom door zedelijken invloed de ilrif- tigen te bedwingen, welke zich zei ven niet meester zijn, en zicli persoonlijk recht te verschaffen tegen die mannen, welke tot geen partij behooren en in de rampen des vaderlands slechls een middel zien om aan hunne afschuwelijke begeerten bol Ie vieren." «Ik ben h 11 ij tl een man van aet vrije woord ge weest bij de opheldering, die ge vraagt, zal ik mijn gnusche geloofsbelijdenis voegen. «De fout van alle regeeringeti, die ik gekend heb, bestond daarin, dut zij dc materieele kracht nis de ultima ratio beschouwd hebben. Allen hebben, in verschillende mate, dc ware kracht de écnige, welke ten allen tijde toereikend is, wanneer moei lijke problemen in de beschaafde maatschappij opge lost moeten worden op den achtergrond gescho ven. Ik bedoel: de zedelijke kracht. «Alle regeeringen zijn, in verschillende mate, persoonlijk geweest. Zij begrepen niet dat het on persoonlijk gezag, hetwelk zich enkel als den lasthebber der natie beschouwt; hetwelk slechts het belang der natie op 'toog heeft en in dien geest handelt, nooit in zijn eigen belang; hetwelk zich onderwerpt aan elke controle die de natie verlangt, en in deze controle zijn heil ziet; hetwelk van ijver blaakt voor bet algemeen welzijn, en eerlijkheid in de waar neming van de openbare plichten inprent, dat alleen dit gezag in't bezit is van die zedelijke kracht, wier vermogende uitwerking ik heb aangeduid. «In dien gec9t nu heb ik tot de bevolking van Parijs gesproken. Door dien geest ben ik steeds geleidin dien geest heb ik, naar de mate mijner krachten en unjner positie, de dwalingen bestreden, waardoor bet land thans in rouw is gedompeld. «Ik heb de algemeene medewerking van alle par tijen gevraagd, hun daarbij vrijwillig, zonder reserve, mijne medewerking aanbiedende, en, zoo als ik ge zegd heb immers, meer kon ik niet zeggen met gnnsch ntijn hart. Ziehier nu wat ik onder die ze delijke medewerking versta: «Het denkbeeld, om de orde te Parijs te hand haven door middel van bajonet en sabel, in het Parijs, dat te recht in zoo pijnlyken angst verkeert en ten prooi is aan die gejaagdheid, welke er het gevolg v ,r dat denkbeeld jaagt mij schrik aan eu boeze l mij wnlging in. «Het denkbeeld, om de orde le handhaven door de onwederstaanbare kracht van de vaderlandsliefde, welke zich vrijelijk kan uilen, door de kracht vau de eer eu het be.-f der dreigende gevaren, vervult mij met hoop en kalmte. Doch het is een hoogst moeilijk probleem: alleen kan ik he;, niet oplossen ik kan het slechts oplossen met den steun van allen, die in de door mij uitgedrukte denkbeelden hun eigen geloof terugvinden. „Dat is het, hetwelk ik „de zedelijke medewer king" genoemd heb. „Maar er kan een oogenblik komen dat Parijs, langs zijne geheele uitgestrektheid bedreigd, eu aan de beproevingen van een beleg ouderworpen, over geleverd zal zijn om het zoo uit te drukken aan „die klasse van schurken, welke iu de rampen des vaderlands slechts een middel zien, om aau hunne afschuwelijke begeerten bot te vieren." „Dezulken, men weet het, dolen in de verbijsterde stad rond, al schreeuwende: „Wij zijn verraden Zij dringen het huis binnen en plunderen het. De zulken heb ik willen aanwijzen, toen ik gezegd heb, dat de eerlijke lieden hen bij den kraag moeten pakken, daar de gewapende macht, welke op de wal len zal zijn, niet bij de hand kan wezen. Ziedaar alles." Groot is de bijval, dien deze ophelderende brief van ïroclm bij vie periodieke drukpers vindt. De Temps zegt: „De gouverneur vau Parijs spreekt als iemand, die enkel het oog op de natie heeft gericht en aan haar zijn gezag ontleent. Zijne woorden ademen de vurigste vaderlandsliefde en de zuiverste democratie. Het vettrouwen van allen zij hem ver zekerd." Het Journal des Debats spreekt er aldus van „De brief heeft den besten indruk op de Parijsche bevolking gemaakt. De verhevenste gevoelens stra len er in door, In langen tijd hebben wij van een ambtenaar der regeering geen zoo edele en juiste taal gehoord." „Voor de eerste maalzegt de Sifole hooien wij in de kringen, waar inen gewoon is enkel op de dommekracht van het geweld te rekenen, van de noodzakelijkheid voor het gezag spreken, om op de zedelijke kracht te ateunen, als „de eenige, die ten allen tijde toereikend is." „Nooit is over het tijdperk van negentien jaren, dat thans gesloten is, een harder en rechtvaardiger oordeel uitgesproken dan thans door den heer Trooliu. „Een nieuwen tijdkring gaan wij nu tegemoet. De woorden van den opperbevelhebber van Parijs zullen tot het hart van Frankrijk doordringen. „Wat overigens het slag van lieden aangaat, waar* van Trochu gewaagt, en welke in grooten getale te Parijs nestelen,de politie kent ze. Wij hebben reeds hunne uitzetting gevraagd. Een maatregel van dien aard zou eou uitmuntende voorzorg zijn."

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1