i BINNENLAND. Laatste Berichten. 'm t ITALIË. LUXEMBURG. I iiii Hl Smrnmr- i rinschen zich moeten twin den vrede, tenzij J! urmen terugdringen- Ie vaderlandsliefde van leone nieuwe ramp te eene noodzakelijkheid J»na eene batnilje voor liieu afwijzen, als rede- |w orden gesteld. Zelfs ndigheden zou de vrede Ik dat keizer Napoleon ,t voorbeeld van zijn aan bet volk over brt er van I< rank rijks J te worden die tot eene ■middeling kan leiden, peroep op de gemiitigd- van zijne ministers, aanval zijn op bet Izelfkan de zware offers, zou vergen, niet dra in verhouding staan eiken. Eene geldelijke ligt veeleer in de tra in. pils genoemd een som Op dat bed rag zouden Ingen niet afstuiten. Maar moeielijkhedeu. Prui- den stellen met de en- Iren, maar zou bovendien Iterugeischen. Dit ont- |isi9che gouvernement, vare, hij zou het hoofd- nn de thans algemeen lileit schenden hij zou duurzame behoud van er eene voor zijn be ls door krijgen dan de rr-ns-rectificalie, eenmaal pnngenomen, zou weder die op dit oogenbiik In maal weder opgewekt, en te weeg brengen. - LAND. tart den 18" wordt nog Vende zegepraal behaald bheu zijn uit de sterke, Jtositiëii verdreven en op lijn thans op oen beperkt Jeu en van de communi- pneden, nadat de spoor- or het 12de korps bezet van onze troepen staan bonne heldenmoedige du- Druïde sterke positiën der IptWanneer do eJelslen wenste men zich hiermede leis gestreden wordt. Er t onze vaderen gevochten Itige en overmoedige volk, 1 schoonste gebied beroofd lig vergund wezen den Iropa duurzaam teherstel- J een groot eenig üuitseli Ihtsoord voor godsvrucht, feid. nergens in Duitschlnnd lie dag op verschillende Icelebreerd. Te Weenen mis in de 8t. Stephanus- het geheele corps diplo- Ir.H daarbij tegenwoordig ui de Turksche gezant, hierdoor het ongenoegen Ills gehaald. Naar rnen lint, is hij zelfs terugge- I ervangeu door khalib- lut te St. Petersburg, thans Instantinopel. Jen Napoleonsdag (15 Aug.) Dp dezen dag was Parijs Elyken dos te verloonen alom het gebulder der men allerwege den luiden leur I Thans geen illuini- t'ol angst en siddering ■i donder van liet geschut, Tverkondigt van het Duitsche Ju-u den kreet, vim vroeger liiche dynast ic nadert haar p, oin zich nimmer weer I luitschlaud, noch het naar woidt gebaat door een •j geslachten, als niet tevens j znn grcnzenlooze zellver- hnuviuisuie, hetwelk niet dulden kan dut nndere natiën gelijko rechten bezitten, nis die welke Frankrijk voor zich eischt, wordt ver nietigd. De unara des heerschers doet niets ter zake. Of de monarch in Frankrijk den naam draagt van Napoleon I of Lodewijk XIV, dien het volk den „groote" noemt, omdat hij volop voedsel ver schaft aan de booze harstochten des volks, dii heeft voor andere natiën volstrekt geen belang. Op Duitsch- land rust niet de taak om Napoleon van den troon te stooten, maar wel om dieu natioualen eigenwaan, welke de bakermat is van het Bonapartistische Cae- sarismus, en waaruit dit zijn wasdom heeft verkregen, voor altoos te inuiken. De oplossing der quncsiie ligt hierin Frankrijk moet leeren, dat er een vol kenrecht nesinat, en oat net niet geoorloofd is on gestraft de maatschappij, die behoefte heeft aan rust en vrede, voortdurend in angst en spanning te houden. Frankrijk moet worden gedeemoedigd en daardoor tot ootmoed worden gestemd. Omtrent het gevecht bij Mars In Tour meldt de Staats-Anzeiger het volgendeDen Mden Aug. was het generaal Steinmetz gelukt, den vijand, op diens terugiocht uit Metz westwaarts, tot een gevecht te noodzaken, hetwelk 24 uren aanhield. Die tijd vnu 24 uren is voor prins Frederik Karei noodig geweest om met de tweede armee den linkeroever van den Moezel te bereiken en vervolgens den terug- marcheerenden vijand in den flank te vallen. Den löden siond de prins met iiel 3de armeekorps op den straatweg naar Verdun. Ofschoon dit korps reeds aan de gevechten bij Saaihriickeu en Forbach had deelgenomen, tastte de 5de divisie toch dadelijk deu vijand aan en hield zes uren achtereen legen eene aanzienlijke overmacht siand, waarna het 10de korps (Hanoveranen) met de 17e (Holsteiners) en 25ste divisie (Hessen) tot versterking aanrukte. De vereenigde divisiën wierpen, onder persoonlijk opperbevel van de prins, het Fransche Sde, 4de, 2de en 7de korps en hunne garde onder Bourbaki lerug, namen 2000 man van den vijand gevangen, bemach tigden twee standaards en zeven stukken geschut, en drongen de Pruisen, terwijl zij van den Moezel naar Verdun wilden relireeren, in de richting naar Metz terug. Luidens een bericht uit Londen aan de Zeidl. Corresp. heeft de zegepraal van Pruisen en het feit dal het Fransche keizerrijk door ondergang wordt bedreigd op den geestestoestand der weduwe van keizer Maximiliaan een verrassende uitwerking ge had. Princes Charlotte leest toch weder met de grootste belangstelling de dagbladen, en laat zich met de meeste helderheid over den politieken toe stand uil. Het tegenwoordig lot van keizer Napoleon be schouwt zij als een werk der vergeldende voorzie nigheid wegens de trouweloosheid van den keizer met betrekking tot haar gemaal. De artsen koesteren de hoop dat de prinses volkomen van hare gemoeds ongesteldheid zal genezen worden. De Köln. Zty. ontvangt uit Berlijn het vol gende bericht De Engelsche diplomatie is niet geheel werkeloos gebleven, en eenige bescheiden voorstellen tot vre delievende tusschenkomst van lord (irunville schijnen werkelijk in het hoofdkwartier te Herny te zijn aangekomen. Het antwoord van den koning zou naar men wil zijn geweest j dat Duilscliltuid legen zijn wil en door moedwil tot den oorlog is gedwongen, en bet moet dien daarom zoo krachtig mogi lijk door zetten, ten einde zich de noodige waarborgen le verschaffen tegen de herhaling van een dergelijken aanval van de zijde van Frankrijk. De oorlog is van den kant van Duitschlnnd tot zijne verdediging ondernomen, en het verkrijgen der bedoelde waarborgen is thans, en zal onder alle om standigheden blijven, het ëénig doei validen strijd. Bij het Pruisische leger zijn orders gegeven om uit de Bgnvestingen geschut naar Metz over te brengen, ten einde die vesting te bombardrcren. De Staats-Anzeiger meldt het volgende: Na dat de Franschen reeds de conventie van Genève hadden geschonden, hebben zij den 18 dezer, na de door ons behaalde zegepraal, ook op een Duitsch parlementair geschoten, die in het belang der men- sehelijkheid belast was met het overbrengen vnri mededeelingen, betreffende de in den strijd gevallen Franschen. De trompetter van den parlementair is gedood. De vesting Pfalzburg, in de Vogezen, die tot nog toe door de Wurtembergschc nrmee was inge sloten, heeft gecapituleerd. Blijkens liet Dresdeuer Journal is by het mi nisterie van oorlog in Saxen per telegraaf bericht ont vangen, omtrent het aandeel van het Saksische ar meekorps in het gevecht bij ïtezouville. liet korps is in aansluiting bij de Pruisische garde vier uren met goed gevolg in gevecht geweest. Beide divisiën en het korps artillerie hebben zich goed geweerd. De verliezen en nadere bijzonderheden zijn nog on bekend. Er zijn velcFransclicn krijgsgevangen gemankt. l)e minister van buitenlandsche zaken heeft aan de kamer van afgevaardigden medegedeeld, dat de bekende September-conventie na Mentana door Frank rijk en Italië werd beschouwd als feitelijk in werking te zyn getreden. Het tegenwoordig ministerie heeft zich onthouden van de llomeinsclic quaestie ter sprake te brengen, ten einde in de ontruiming van Borne niets le coraproraitteereu. Het is ook thans na de oorlogsverklaring in die politiek blijven volharden. Eene andere politiek trouwens Italië ouwaardig zijn en zou de ontruiming van Rome door de Fran sehen hebben tegengehouden. De regeering wenscht dat de kamer zal kiezen tusschen deze politiek en die weike gestadig uu. voer ltgaiiB i Ie Pe--ipre,'e (juaestie belemmert. De minister weerspreekt de bewering, dat Pruisen verklaringen zou hebben ge daan van vijandigen aard tegenover Italic's wenschen en belangen. Pruisen onthoudt zich steeds vau inmenging in de Romeiu9che quuestie. Ten opzichte van de houding der regeering in den tegenwoordigen oorlog verklaart de minister, dat Italië volhardt in zijne neutraliteit, terwijl het zich beijvert om liet conflict te localiscereii en in overleg met de neutrale mogendheden werkzaam is om het einde van den oorlog te verhaasten en het Europeesch evenwicht te waarborgen. De wisseling van gedachten met Oostenryk heeft er toe geleid om de ivederzijdsche neutraliteit le constateeren. Eene schriftelijke overeenkomst met Engeland behelst de wederzijdsche verbintenis van de onzijdigheid niet te iaien varen, zonder daaromtrent in gemeenschap pelijk overleg te zijn getreden. De neutrale mogend heden zijn uilgeuoodigd, om tot deze overeenkomst toe te treden. Rusland heeft daarin reeds toegestemd. Het gouvernement moet groote reserves in acht nemen ten aanzien vati eene eventueele bemiddeling tusschen de oorlogvoerende partijen. Het hoopt dat de kamer de gevolgde politiek zal goedkeuren, opdat Italië met kracht zal kunnen werkzaam zijn voor de zaak van de vrijheid en de beschaving in Europa, Te midden van het krijgsgewoel moet niet over het hoold gezien worden de arrestatie van Mazzini le Palermo. V\ aarschijnlyk wilde hy op Sicilië, waar hij een grooten aanhang heeft drie j.iren geleden koos Messina hem tot haar vertegen woordiger een rcpublikeinschen opstand organi- seeren. Wat de regeering met den grooten patriot zal doen is onzeker. In haar eigen belang i9 het haar aan te raden hem naar Zwitserland terug te zenden. SPANJE. Berichten uit Madrid meiden dat de voorstanders der candidatuur van den hertog van Montpensier, die tol de liberale Unie behooren, eu met name ook de heer Topcte, alsmede nog verschillende par tijleiders, den meesten ijver ontwikkelen om eene bijeen roeping van de Cortez te verkrijgen, ten einde door hel verkiezen van een koning een einde aan den tegenwoordigen toestand te maken. De hertog de NI on i pensier zou zich reeds sedert verscheidene dagen te Madrid bevinden. De regeering verzet zich evenwel ten slerkste tegen dien toeleg. Men verneemt, dat op een vertoog van Luxem burg, houdende ver/oek, dat zijne onzijdigheid door e n nieuw Iraolniit zou worden gewaarborgd, de re- geeringen van Grnot-Briltannië en Pruisen verklaard hebben, dat het Londensche tractaat van 1887 de onzijdigheid van Luxemburg boven allen twijfel verheft. Men kan nan de zaak geen oogeublik twij felen; doch hoe komt het, dat, indien H. M. regee ring, toen zij het nieuwe traclaat sloot, ten opzichte van België geeu ander doel had dan vroeger aan gegane verbindtenissen te herhalen, zij niet even verlangend geweest is om de onzijdigheid van Lu xemburg te verzekeren? Het grondgebied van Luxem burg, als liggende ten oosten van België, lijdt meer gevaar van geschonden te worden dan dit rijk. In geen der twee gevallen was een nieuw tractaat noodig; doch indien men er ter zake van België een sloot, behoorde men er ten aanzien van Luxem burg ook een te sluiten. Gouda, 23 Augustus. Z. M. heeft bij de dd. schutterij alhier be noemd lot 1" luitenant it la suite H. W. G. Koning, voormaals 2do luit. bij het 4de reg. inf.; tot 2den luit mr. I'. .1. Snel. thans 2de luit. bii dl luit couip mr. I'. J. Snel, thans 2de luit. bij de 3de van hel Ode bat. rust. schuit, in Zuid-Hol land, uit welke betrekking hem tevens eervol ont slag wordt verleend. Wij zijn in staat gesteld om mode te declen, dat de commissie tot ondersteuning der huisgezinnen van uitgetrokken militairen voorloopig kan beschikken over eene som vun 105.33 aan wekclijkschc bij- diagen en dat aan giften bij haar outvaugen is voor een bedrag van 254.877*. Wanneer men in aanmerking neerat, dat deze zaak zeer weinig ondersteuning heeft gevonden bij de zoogenaamde aanzienlijken, en dat grooteudeels door centen, stuivertjes en dubbeltjes die bedragen in de kas der commissie vlovien, dan raag men voor zeker niet klagen over te geringe deelueming. Zy, om in nanuieriung verlangen ie komen voor ondersteuning, kunnen zich Woensdagavond tusschen 7 en 9 uret, in 't gebouw „Arti Legi" op de Markt vervoegen. Uit Bergambacht wordt geschreven, dat de prijs der kaas nagenoeg weder dezelfde hoogte heeft bereikt, als zij vóór enkele weken had. Er wordt nu naar gelang der kwaliteit ƒ24 n 28 per 50 kilo besteed. Als eene bijzonderheid kan tevens vermeld worden, dat een landman ƒ30 per 50 kilo verkreeg voor kazen, die elk 27 halve kilo's wogen. Het Vaderland deelt mede, dat het bericht dat prins Albert van Pruisen, de neef van onzen koning, iu den veldslag bij Mar9-Latour zou zijn gesneuveld, ongegrond is. Z. K. H. moet, naar men dat blad van zeer geachte zijde verzekert, zelfs niet gewond zijn. Parijs, 22 Aug. OfficieelTe St. Dizier zijn vijandelijke verkenningsiroepen gezien. Brussel, 22 Au.g. (Particulier telegramDe Inde'pendance meldt, dat de kommandant van Straats burg alle niet weerbare personen heeft weggezonden, ten einde de plaat9 tot het uiterste le verdedigen. De forten van Lyou worden gewapend. (N.R.Ct) Berlijn, 22 Aug. Officieel telegramIn den slag op 18 dezer zijn van de Duitsche armee voor namelijk in gevecht geweest de garde en het 2e, 7e, 8, 9e en 12e armeekorps. Het 3e eu het 10c korps waren in reserve. Van deze hebben slechts kleine afdeelingen, grootendeels artillerie, aan het gevecht deelgenomen. De vijand stond met zijn geheel armee, uitgenomen het korps van Mac-Mahon en twee divisiën van de Eaiily, in eene geduchte positie. Bij het invallen van den avond weiden de gezamenlijke hoogten door de onzen bestormd. Onze verliezen zijn nog niet by benadering op te geven. De slag duurde van tegeu den middag tot 's avonds 9 ure. Er zijn eenige duizende Franschen gevangen ge nomen. Florence, 22 Aug. (Particulier telegram). Vol gens een authentiek bericht is prins Napoleon alhier aangekomen met last om de bemiddeling van Italië iu te roepen. Den heer de Lavalelte is opgedragen, een gelijk aanzoek te Londen te doen. (N. R. Ct) London, 22 Aug. De Daily News bevat een brief van Louis Blane waarin hij uit naam der re- ptiblikeinsche partij voorstelt dat Frankrijk weder bezit zal nemen van zich zelf, en aan Duitschlaiul de broederschap der bevolking zal aanbieden, name lijk den vrede, die voor allen eervol zal zijn. Berlijn, 22 Aug. In de N. Allg. Ztg. leest men het volgende „Particuliere berichten uit Italië melden, dat er een gerucht in omloop is, als zou de Noord-Duitsche gezant te Rome deu paus een Pruisisch bezettings leger hebben aangeboden. Wij zijn gemachtigd te verklaren, dat de regeering, noch door den gezant, noch langs eenigen anderen weg, een dergelijk aan bod heeft gedaan. Evenmin heeft de pauselijke re geering het verlangen naar een nieuw bezettingsleger te kennen gegeven. Bucharest, 21 Aug. Te Plojeschti is gisteren een poging gedaan om een voorloopig bewind te proclameeren. Het zou moeten zijn samenge-teld uit Golesco, Ghika en Bratiano Talrijke arreslaticn hebben hier ter stede en in de provinciën plaats gehad. Reeds zijn Golesco en Caudiano gevangen genomen, en Bratiano hoopt men ook spoedig in handen te hebben. Heden zijn per spoorweg troepen gezonden naar Plojeschti. De rust werd nergens gestoord. Brussel, 22 Aug. De hiddpendance meldt iu hanr overzicht, dat, naar luid eener dópeche van haren correspondent te Londen, Engeland en Rus land overeen zonden zijn gekomen, otn zich le ver zetten tegen eene verbrokkeling van Frankrijk. 1

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 3