BINNENLAND. B E L G I E. DUITSCHLAND. OOSTENRIJK. LUXEMBURG. depót) sistenlcn, die van hot leger van Mac Mahon waren iiLestieden, via Keulen naar Frankrijk weder lerug le enden. De Times lieeft uit Berlijn de volgende berich ten ottlvuugeni De nieuwe vierde Duitsche nriuec ie geplaatst onder bevel ran den kroonprins van Saksen. Daarin worden twee korpsen van prins Frederik Karei op genomen. Zij zal de armee van den kroonprins van l'ruison in de flank ondersteunen. De armee van prins Frederik Karei wordt, ten gevolge van genoemde indeeling, versterkt intt twee division landweer. Tliiouvilie is door landweertrocpeu ingesloten. De Independance meldt, op gezag van personen die Met/, den lbden veriaten hebben, dat Bazaine zieii binnen de bescherming van de vestingwerken teruggetrokken heeft. Het is onjuist dat z.icii een sterke Fransche leger macht in bet arrondissement Montmédy bevindt; zij was er althans niet in den inorgeu van laatst leden Donderdag. De Pruisen hebben den spoorweg van de Arden nen tot in de nabijheid van Carignnn opgebroken. Te Longuyon is de lijn door de Frnnschen onder mijnd. Een Pruisisch regiment op voet van oorlog be staat uit drie duizend man en negen en zesiig offi cieren. Op dit getal werden van liet 7'P' regiment verloren dertig, van bet 77® vijf en twintig, van liet 39e zes eri twintig, van liet 82® veertien, van het 53e elf, vail het 8S® negen officieren alben in den slag van VVisserubourg. Li den slag bij Worth is de verhouding nog ongunstiger. Daar verloor het 58° regiment twee en dertig officieren, het 59® drie en twintig, liet koninklijk garde regiment vijf en dertig, bet 47® negen en twintig, het 4(1® drie en dertig, het 57® dertig, liet 6® acht en twintig, het 37® vijf en twintig. De grootste slachting onder het Pruisische leger had echter plaats te Spiekeren, alwaar 27,000 man Prutsen zich tegenover 40,000 man Fransche troepen bevonden. Daar verloren de Pruisen 811 mau aan dooden en 148IJ man aan ge kwetsten, dus 1 man op de twaalf werd daarbij ge dood of gekwetst. Eenige compagnie» verloren daarbij de Helft der mauscliappeu zoo ging de 5® compagnie van het 48® met 250 man in het vuur en kwam terug met slechts 129 man. 'fe Bar-le-Duo heeft liet leger van den kroon prins zich aangesloten bij een deel der Duitsche troepen die rondom Metz, lagen. Sedert de zegepraal bij Metz en de insluiting van de Franschen ill die positie, zijn de troepen, die daar overbodig waren, mei versnelden marsclr naar Cliftlons opgerukt, dat zij bezet hebben. De spits van bet leger staat tusschen Clifdons en Esper- nay. Het koninklijk hoofdkwartier is te Bar Ie-Due gevestigd. Naar men verneemt, worden weder drie Duitsche reservckorpsen bijeengebracht: ecu aan den Rijn, één te Berlijn en écu te Silezië. De Pruisische regeering heeft nun hare gezanten de namen medegedeeld der officieren, die als par lementairs uit gezonden waren, en op welke de Friinscben geschoten hebben. De Duitscbers zouden dientengevolge besloten hebben, geen parlementairs meer riaar den vijand af te vaardigen. Al de waterleidingen, die de grachten rondom Straatsburg vullen, zijn gekeerd. De Staats-Ameiger mankt een verbod openbaar op den uitvoer en doorvoer van paarden. Het olïicieele blad meldt, dni het groole hoofd kwartier thans te St. Diz.icr (in Champagne) moet opgeslagen zijn. Betreffende de oprichting van Fransche vrijkorp sen, merkie de Staats-Anzeiger op, dat, behalve de minislerieele machtiging, volgens de beginselen van het volkenrecht nog vereischt wordt, dat tie FVansclie vrijkorpsen aan militaire wetten worden onderwor pen en door Fransche officieren aangevoerd worden. Indien dit niet geschiedt, dan kunnen die korpsen slechts als benden norden aangemerkt. De kleine vesting Vitry-le-Francois heeft zieli overgegeven. De onzen hebben er 13 stukken ge schut gevonden; en twee bataljons mobile garden, die afgedwaald waren, -zijn duor onze ruiterij vei- strooid. Wij hebben 17 officieren en S50 manschap pen gevangen genomen. Aan onze zijde is de ma joor Freisen zwaar gew oud, en zijn 3 soldaten gekwetst. Do eerste oorlogstrophocn <'er overwinningen worden reeds in Duitschland feestelijk t'huis gebracht De eerste mitrailleuse is aan den koning van Wur- tcmberg aangeboden. Vier op de Franschen ver overde paarden trokken, onder het gejuich ecner tnl- looze menigte, detr schrootbraker de stad door uaar liet koninklijk slot, en vuti daar uanr de kazerne, waar het moordtuig zal worden bewaard. De eerste veroverde adelaar is naar Berlijn gebracht en door twee der veroveraars, die beiden gewond waren en niet loopen konden, in een rijtuig naar het paleis gebracht, waar hij met zijn escorte door de konin gin werd ontvungen. tl. M. bracht hulde anti de overwinnaars, welke zij met kostbare geschenkcu vereerde, en gaf last, dat de adelaar in het arsenaal zou worden geplaatst. I.. eene d. 11g ')oi"'°ri vergadering der Duitsc'-e club zijn Rieger, Bielsky en Klirudy verschenen als afgevaardigden der Czechische club. Kieger be groette de vertegenwoordigers der Duitsche bevolking van Bobeincii en bood hun de hand der verzoening null, Tot nu toe, zcide hij, was dit onmogelijk ge weest, te meer omdat de Czecheu in een toestand van onderdrukking verkeerden. Thans echter, terwijl In Europa groole gebeurtenissen worden voorbereid, bestaan er tusschen de Duitscliers en Czecheu in Bohemen zekere tjiioestiën, die niet enkel door de uitspraak eener meerderheid zijn op te lossen. Er moet dus eene poging worden gedaan, om eene verzoening tusschen beide partijen te bewerken, en wel builen den landdag om. Ten dien einde wensohle bij, dat eene commissie zou worden be noemd, waartoe elk der beide partijen vijf leden zou minwijzen. Aan die commissie moest worden op gedragen, de noodige voorstellen te doen om bet bestaande geschil over de staatsrechterlijke en na tionale aangelegenheden te vereffenen. Des avonds ten 11 ure heeft de Duitsche club wederkeerig eene deputatie naar de Czechische club afgevaardigd tot hel overbrengen der verklaring: dut zij bereid is lol de benoeming van de leden der commissie over te gaan, en tevens om aan de Czechische pnrtij haren dank te betuigen voor dit initiatief tot eene verzoening. e «J The Times bevat met betrekking tot de onzijdigheid van Luxemburg bet volgende i „Tot het plan van den oorlog tegen Duitschland, dour maarschalk Niel ontworpen, behoorde ook, dat de Fransche troepen door Luxemburg zoiideu mar- clieereu of liever uiet de spoortreinen doorrijden, en toen de oorlog verklaard was, vroeg men aan den Hollnndsoheii gezant te Parijs, die, zooals bekend is, voor drie jaren een werkzaam aandeel in de on derhandelingen betreffende den verkoop vun Luxem burg heeft gehad, wal de llollaiidsobe regeering van een kortstondige schending van liet Frager Iractiiat zou zeggen. De lieer Jonas, de diplomatieke agent van Luxemburg te Parijs, sprak ook met den gezant over die aangelegenheid, en toen meende de beer van Zuylen, nat de Franschen wel mochten door trekken, maar niet in Luxemburg gekampeerd blijven. Daartegen protesteerde de lieer Jonas en zond zijn secreiaris uaar Luxemburg om aan de regeering te verklaren, dat de heer Jonas de hoop opgaf om de schending van Luxemburg's onzijdigheid le voorko men, Daarop telegrapheerde de regeering aan den lieer Jonas dat zij een commissaris naar de grenzen zon zenden, de Fransche troepen tegemoet, en dat Z.IJ bij de mogendheden die aan liet Pr.iger verdrag hadden deelgenomen in bei ep zou komen. De com missaris begaf zich volgens de bevelen der regeering naar bet g.ensstation Betliugbourg, waar ook de Fransche vice-consul eu verschillende hooge spoor wegambtenaren waren om de Fransche troepen af te •vachten. intu9schen had de F'raiisclie minister van b .ilei.landsche zaken ter voorkoming van moci- lijklicden aan de Luxemburgsche regeering per ie- legrniif kennis gegeven, dat FranKryk Luxemburg's onzijdigheid r.ön eerbiedigen, indien Pruisen zich wilde verbinden hetzelfde te doen. Graaf Bistnarek verzekerde daarop eveneens per telegram, dat niet alleen de Pruisische regeering, maar geheel de Noord- Duitsche bond de onzijdigheid van Luxemburg niet zou schenden indien ook Frankrijk dr..,rvoor waakte. Toe li later in Luxemburg het bericht kivam van een nieuw verdrag over België waarin de naam van Lu xemburg zelfs niet werd genoemd, maakte men zich wederom ongerust en hoopte de uitbreiding van den nieuwen waarborg voor Luxemburg te verkrij gen. Van alle zijden werd echter geantwoord dnt ren tri.c aat, dat nog slechts drie jaren bestond, te jong was dan dat men nu reeds behoefde te vree zen dat het geschonden zou worden (11). Van Ber lijn werd Luxemburg echter aangemaand de ver plichtingen bij liet Prager trnctaat hem opgelegd, niet te vergeten, en sedert dien tijd is men ern stig bezig met het afbreken der vestingwerken.'' Gouda, 30 Augustus. Zondag ji. werd de eerste prediking gehouden in het uieuwe kerkgebouw ten dienste der reraonstrautsch- gereformeerde gemeente alhier, in den loop van dit jaar gesticht. Met oudejaarsavond werd voor het laatst gebruik gemaakt van het oude bouwvallige bedehuis en sedert vereenigde zich de gemeeute in het lokaal der loge „de ware broedertrouw" daartoe edelmoedig afgestaan. De jongste predikant, Ds. J. N. Seheltemn, hield voor eene talrijke -chare naar aanleiding van Er. van Johannes X 22a, de eerste rede die aigcmsseiu werd door de voordracht van vierstemmig koraal gezang door vele leden der al hier bestaande twee zanggezelsehappeii Caecilia en Apollo. De inwen dige inrichting van het eenvoudig bedehuis mocht de ulgemeetie goedkeuring wegdragen. Dr. Epstein is gekomen en heeft het vrij tal rijk publiek door zijne vlugge vingers verbaasd. De voorwerpen verdwijnen als 't ware tusschen zijne vin gers of nemen plotseling in aantal toe. Het meest opmerkelijk was wel de verwisseling van een ko nijn in tweeterwijl de vlugheid van onzen esca- moleur vooral bleek uit dea weggetooverden ring die in een noot zat, die uit een meloen werd te voorschijn gebraoht. En wat aan al deze toeren waarde bijzet, dat er niets geheimzinnigs plaats beeft. Geen wijde tabberd, geen toonee! met allerlei instru menten, geen afstand tusschen goochelaar en 't pu bliek. Alles geschiedde in de onmiddelijke nabijheid, zoodat men eigenlijk met open oogen gefopt werd hetgeen, wanneer men komt om gefopt te worden en dat doet men bij dergelijke voorstellingen toch altijd, voorzeker de pleizierigste manier is I Morgenavond zal andermaal eene voorstelling plaats hebben, waaraan wij een nog talrijker bezoek toeweusthen. Wij zijn in staat gesteld den uitslag van het door de afdeeling Gouda van het Ned. Schoolver bond ingestelde onderzoek uaar liet schoolverzuim alhier, mede te deelen. Er zijn binnen deze ge meente 1944 kinderen tusschen de 6 en 13 jaren en van dit getal ontvangen er 245 geen ondérwjjs. Naar de verklaring der oudere moet dit worden toegeschreven i bij 13, aan ziekte; 8, omdat zij niet gevaccineerd zyn j 100, als werkzaam in de garenfahrieken 54, omdat zij reeds op de school geweest zijn j 4, omdat zij dienstbaar zjjii; 10, a i, op versehiiltude ambachten zp 3, idioot zijn, lerwgl van 53 geen reden van verzuim werd opgegeven. v In een brief uit Gouda voorkomende in 't Leidsche Dagblad van 27 Aug, lezen wij naar aan leiding van onze klachten over 't postkantoor alhier liet volgende De oorzaak van dat laat bezorgen en van de nl- gemeene ontevredenheid daarover, is niet gemis aan ijver viui de beambten der posterij. Ik geloof niet dat met billijkheid over hun werkzaamheid, hun geschiktheid of beleefdheid of ijver kan geklaagd worden. Van den directeur tot den laataten bediende zijn alle beambten, geschikte, vlijtige menschen, die de achting van het publiek verdienen en genieten. De oorzaak moet gezocht worden in de ongeschikt heid van het kantoor en hel te kleine getal beamb ten. Het kantoor wordt gehouden in een bekrompen lokaal. Wanneer men oui de eene of andere reden wachten moet, moet men blijven staan in een ake lige» tochtige» gang, en dat wachten duurt soms lang, want er gaat hier veel om, en men heeft weinig beambten bij liet postkantoor, zoodat het niet zeld zaam is, dat men moet wachten tot 10 of 12 vroe ger gekoroenen gelloipen zijn. Het personeel bestaat uit een directeur, één commies, thans tijdeljjk ver vangen door een surnumerair, een kantoorknecht en 4 brievenbestellers. Deze menschen kunnen even als Leporello in don Ju,-in zingen -. Keine Ruh bei Tag und Nacht. Van 's morgens 6 tot ruim 11 uren 's avonds, r.yn ze bijna onafgebroken bezig en kunnen toeli liet werk nnauwclijks af. Zoowel de directeur als de commies z.yn letterlijk met werk overladen en zouden, niettegenstaande hun ijver, niet klaar kunnen komen, ware het niet dat de brievenbestellers ze van tijd tot tjjd helpen door de brieven aan te nemen, die ter frankeering worden aangeboden, en liet verrichten van dergelijke kleine diensten meer. Wat de bestellers betreft deze verrichten letterlijk pnardenwerk. Zesmaal daags moeten brieven besteld worden. Zij moeten gezamenlijk telkens de geheele stad doorloopen niet nlleen, maar nog de buiten wijken. Zij moeten zelfs naar het, aan de overzijde van den IJsel kwartier van de slechts 17000 buitenwijken strJ te veel gezegd i| straten en grach afgelegd; wanne! beloopen te wor| of gene straat i menschen gezan gaans af, daarbij bet stationsgeboï gen. Van deze, bestellers, dat uren gaans mo^ o..-g»bouw van De briefbeslelH en moeteu gema afleggen. Is hg weet te vergen dat zij daarenbo ven en courante! nieuwe toer dog 1 uur in den daarbjj dat de gering is, sominl 325 per jaar, en 24 cents vog honden, zooduiI houden. Zij zijd in dienst en veri per uur, terwijl I dient. Deze bej omdat meu om] van een onberisj hetgeen bij eeul wordt nniigemeq het oog (nopend op andere plaats] is hel salaris /I Ik beaam vollef langen dat de worden, maar soneel zoowel vergroot wierdej menschen meer dit gedeeltelijk! kunnen geschiedt werking zal koJ tjes gebruikt wol is geene kleinig i/t nurs, van lij Stellers geen te verkoopeo. wel, maar men wijk, deze wop Iudien men poi koopen zou dit f zijn en de best! kunnen trekker.I zou zijn eenigel afstanden van veubus aan het Men verng zend personeel militaire acadein gedeeld naar lil uieuwbeu,remde T zullen in dienslj Het dor zijne voltooiing zijnde huizen bracht en wod kerk en de pa] den eerstdaags j bet bouwen sg Brugstraat veil meren is 't evl ledige plek tal| van den heer De Vern aanvangen. Onliangs van Dorijlreclitl genee, gQschiktl nemen, jBoor (14 dienst »op Goul worde» genomf zal aaiji vangen lbe rain s| gehuwtjle nilnf Ptnld Aerlof patror/e;, en lc| deeljp, yBn zotfe die vi

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2