■zeo-zeidt. i m [li iifj 11 u *v IËN mm mmmm [inden, Maandag 5 September 1870 Bultcnlandsch Overzicht. Laatste Berichten, Particulier Telegram. VS" P-JJMIPJ- >A naar Ida van s IJ 1 uurt, Gouda, Inieuwe vinding heeft Ben te vullen zonder |te veroorzaken. Ver- inzetten van Kunst- |nd, Zilver, Caoutchouc loste tandvleeseh pe en geld wordt gevor- Ban hunne vereischten repareert hij spoedig [roem bekende )T, Theehandelaar m de Koningin, H. K. HENDRIK der Ne en Koning van Wür- zonder Prijsverhoo- van deb BANDEN, gratis. I, 6.45 10.38. 1, 3.28,4.31,6.45,10.28. 45, 10.28. p, 11 33, 1.24, 1.53, 10.28. 18, 3.81, 8.43. 18, 11.36, 12.58, 3.31, 1.43. 1.18, 9.66, 11.36, 12.53, 8.43, 10.31. t. 3.31, 6.43, 6.46, 8.23. 3.31, 6.43, 6.46, 3.23. 11.34, 12.66, 3.31, 12.56, 2.48, 3.81,6.46, I 8.20, 9.51, 11.31, 12.58, 8, 5.38. I .68, 8.88, 11.34, 2.48, 12.87, 3.14, 6.27, 8 5. 12.81, 3.8, 6.20, 7.59. 2.24, 6.13, 7.58. I). 10.60, 12.15, 2.20, 12.36, 4.7,6.18, 8.—. 14, 9.19, 12.25, 3.55, 11.41, 6.51, 7.36. 9.—, 10.55, 12.5, 7.30, 8.—. .1,4.2, 6,16,9.57. 1 0.59, 12.58, 2.54, 8.55, 1.28, 12.51, 1.30, 2.50, .50, 12.35, 1.10, 2.30, 7.15, 8.—, 8.50, 10.15, 2.5, 3.85, 6.30. 6.50, 9.40, 11.20,2.40. 4.30, 8.15, I)e gewichtige gebeurteniseen der jongste dugen hebben ons doen besluiten, dunrvan in een buiten gewoon nommer mededeeling te doen. Omtrent don beslissenden veldslag wordt gemeld, dat die den 1" des morgens ten 4 ure begon eu bijna onafgebroken tot des namiddags ten 5 ure voortduurde. Toen «as Mac Muhou met zijne troepen (80,000 man) In de vesting Sedan terugge worpen en werd dc/e vesting door de Druisen, 250,0U0 man sterk, ingesloten. Een uur later kwam een stafofficier nis parlementair over de kapi- tulatie onderhandelen, doch men wilde alleen met genernnl d'Ileilly, den kommaudaut der vesting daarover beraadslagen. Toen was in 't Pruisische hoofdkwartier nog niet bekend, dat ook de keizer zich te Sedan bevond. Als een elcktrieke schok verbreidde zich door 'l geheele leger in eens de tijding: „der Kuiser ist da hetgeen bekend werd door de aankomst van een eigeuhandigen brief van Napoleon aan den koning van Pruisen, waarin de eerste zich ge rangen gaf aan den blutsten hij deed dit tl iet aan den opper bevelhebber der troepen, den kroonprins van Sak sen, maar persoonlijk aan koning Wilhelm, omdat Napoleon t iet meer opperbevelhebber van 't Frausehe leger v» as. Vrijdagmorgen kwam hij uiterlijk kalm onder het rooken van een sigaar in Pruisische hoofdkwartier nan, vergezeld door de generaals Lebrun eu Felix Douay. De koning en Nnpoleou zullen gezamenlijke ver gunning vragen aan de Belgische regiering, dat de laatste zich over Luik naar Duitschland mag be geven. Ilij is reeds te Bouillon aangekomen met een gevolg van 100 personen en hunne paarden en rijtuigen. Een Pruisisch generaal escorteert Item. Omtrent den keizerlijken prins is nog niets met zekerheid bekend, liet bericht toch dat hij de wijk had genomen op Belgisch grondgebied en dat hij zich bij prins Chiniay zou bevinden, wordt niet bevestigd. De generaal Failly, een gunsteling van Napoleon, maar die daardoor alleen nog in zijn rang werd gehandhaafd, hoewel llazaine den generaal Wimpfen tot zijn opvolger had benoemd, is gesneuveld volgens een vroeger bericht zou hij vóór de kapitulalie op bevel van Mao Malion zijn doodgeschoten. Het schijnt dat 'i groothertogelijk Ltixemburgsoh grondgebied door Pruisische troepen geschonden is. Zij zijn daar niet gehouden, maar uaar 't hoofdkwar tier teruggekeerd. De Indépendance, dit feit vermel dende, voegt er bij, dat Frankrijk van de mogend- heden waarborgen zal eischeu tot liet doen eerbiedigen van Luxemburg's neutraliteit omdat die staat zelf niet liij machte is. We laten nu nog ccnigc berichten volgen, zoo als wij ze ontvingen: Parijs, 4 Sept. In de zitting van het wetge vend lichaam heden nacht heeft de graaf van Pali- kao verklaard, dat een gedeelte van liet Fransehe leger in Sédan teruggeworpen is, terwijl een ander gecapituleerd heeft. De keizer is krijgsgevangen. In dezen toestand zou het der regeering onmogelijk zijn, op dit oogeublik in discussie te treden over de mo gelijke gevolgen van die gebeurtenis. l)e ministers hebben zich nog niet met elkander kunnen verstaan. Derhalve, zeide Palikao, vraag ik schorsing der dis cussie tot morgen. De lieer .lules Fuvre beeft een voorstel gedepo neerd, waarbij de keizer en zijne familie van den troon vervallen worden verklaard en een commissie uit liet wetgevend lichaam zal worden benoemd, anti welke liet regceringabcleid en de Inuk om den vij and vul den vaderlaiidschen bodem tu verdrijven, zullen worden toevertrouwd. De lieer Fuvre wil echter den generaal Troehu als gouverneur vun Paiijs behouden hebben. Op dit voorstel volgde een diep stilzwijgen. De kamer heeft besloten lieden middag weer ecne zit ting te houden. De ministerraad heeft de volgende proclamatie uit gevaardigd nFranechm „Feu groote ramp heeft ons land getroffen. „Nadut het leger onder Mnc-Mahon gedurende drie dagen een heldhaftigen strijd had volgehouden tegen 300,000 Duitsohers, vielen 40,000 der onzen in handen van deu vijand. „Generaal Wimpfen, die het opperbevel van bet leger aanvaarde, nadat Mao-Mahon ernstig was ge kwetst, heeft eene capitulatie geteekend. „Deze wreede tegenspoed kan onzen moed niet min het wankelen brengen. „Parijs is thans in staat zich te verdedigen. „De militaire krachten des lands organiseeren zich. „Binnen weinige dagen zal zich een nieuw Frausch leger onder de muren van Parijs bevinden. „Nog een ander leger wordt aan de boorden van de Loire gevormd. „Uwe vaderlandsliefde, uwe eensgezindheid, uwe geestkracht zullen Fraukrijk redden, „De keizer is door den vijand gevangen genomen. „Het gouvernement neemt, in overeenstemming inel de openbare machten, al de maatregelen, die door den ernst van het oogenhlik gevorderd worden,0 Deze proclamatie draagt de ouderteekeniug van al de ministers. Brussel, 4 Sept. Berichten, die geloof ver dienen, zeggen dat liet corps van Vinoy zich niet overgegeven heeft. Het zou naar Parijs terugge- trukken zijn. De prinsen van Orleans zouden naar Parijs ver trokken zijn. Dit bericht wordt echter van eene andere zijde tegengesproken. 11e Etoile Beige deelt mede, dat Mad. Walewski eu andere staatsdames der keizerin te Brussel zijn aangekomen. Luik, 4 Sept. Keizer Napoleon wordt heden ten 4 ure hier verwacht. Hij zal onmiddellijk de reis voortzetten, via Verviers naar Kassei. Ilij heeft een aanzienlijk escorte en een talrijk gevolg bij zieh. Borlijn, 4 Sept. De koningin heeft het vol gende telegram van den koning uit Varennes, van 4 Sept. 's ochtends 8 ure ontvangen: „Welk een indrukwekkend oogeublik was het voor mij, toen ik niet Napoleon eene ontmoeting had! Hij was diep gedrukt, maar waardig in zijne houding en onderworpen. Ik heli bepaald dat de Willielmshöhc bij Kassei zijn verblijf zul zijn. Onze ontmoeting had plaats in een klein kasteel aan de westzijde van het glacis van Sedan. Vun daar reed ik langs het leger om Sedan. Gij kunt u voorstellen, welke ontvangst mij van de troepen le beurt viel, liet was een onbeschrijfelijk tooneelBij het vallen van den avond, ten 7'/a ure> had mijn tocht te paard, die vijf uren geduurd had, geëindigd; doch ik keerde eerst ten één ure hier terug. God hel pc ons verder 1» Brussel, 4 Sept. Particuliere dépêche.) Naar de Echo de Bruxelles meldt, Lev inden zich de Prui sen op 24 kilometers vau St. Quentin, eu rukken zij direct naar Parijs op. Men kan dus verwachten, dut zeer spoedig de communicatie lussohen Parijs en Brussel afgesneden zul zijn. A'. 11. C.) Bl'USSel, 4 Sep< Volgens den Echo bevindt zich de keizerlijke prins te Maubeuge. 1). Etoi/e tneldl, dat generaal Felix Douay niet eenige nides-de-camps en ordonnantie-officieren des keizers heden ten 3 uur 20 te Brussel is aangekomen. Ilptzelfdo blad bericht, dat een deel der gekwot- floudn, Druk van A. UriiiUiiioD. eten van hei slagveld bij Sedan naar Beigie zullen overgevoerd worden. Brussel, 4 Sept. Keizer Napoleon is heden nvond ten 5 uur te Verviers uanpekomen. Hij was vergezeld van den graaf de Choiseul en den kolonel de la Moskowa. Generaal Boy!, aide-de-camp van den koning van Pruisen, en verscheiden Pruisische officieren dienden hem lot escorte. Te Verviers 13 de keizer afgestapt aan het spoor- weghotel, lieden nacht zal Z M. naar Kassei ver voerd worden. Parijs, 4 Sept. In het welg, lichaam depo neerde lieden de minister de Palikao een wetsont werp, strekkende tot het samenstellen van een raad van bewind en van nntionale verdediging, welke bestaan zou uit vijf door de kamer gekozene leden j terwijl de ministers zouden benoemd worden onder coiitrasiguutuur van dien raad, in welken graaf de Palikao als luitenant-generaal zou zitting nemen. l)e heer Favre eisclit de prioriteit voor het wets ontwerp, dat gisteren de linkerzijde deponeerde (ver vellen verklaring der keizerlijke familie). De lieer Thiers bracht een wetsontwerp ter tafel, omlerteekend door 45 leden van de rechter- en lin ker-centrums. en van den volgenden inhoud „Ouder de tegenwoordige omstandigheden zal de kamer eene commissie van bewind en van nntionale verdediging benoemen; de constitueerde vergadering zal bijeengeroepen worden, zoodra de toestand het gedoogt De heer de Palikao keurde liet goed, dat de na tie zou geraadpleehd worden, zoodra de tegenwoor dige inoeieiijkheden geweken zouden zijn. Hierop verklaarde de kamer de urgentie van de drie voorstellen, welke alle gezamenlijk uaur de bureaux zijn teruggezonden. De zitting is dnarna gesloten, Brussol, 4 Sept. De Indépendance deelt een dépêche uit Parijs mede, die volgens een voo/af bepaalde formule was gesteld, en waaruit zou mo gen afgeleid worden, dat een begin van oproer in de Fransch" hoofdstad «'as waar te nemen. BrUSSOl, 4 Sept. [Particuliere dépêche). Lui- dens pnr'iculiere berichten uit Parijs is het ministe rie de Palikao gevallen, en de republiek geproclameerd. (IV. R. Ct Bl'USSel 4 Sept. Ouder reserve deelt de Etoile Beige een particuliere depêche uit Parijs mede, van daar verzonden heden avond ten 5 uur en alhier ontvangen ten 8'/4 uur, luidens welke de republiek te Parijs zou geproclameerd zijn. Te Blankenberghe (een kuetpluatsje nabij Brugge) boort men een aanhoudende kanongebulder uit het Noordwesten. Gambetta en andere afgevaardigden hebben den Keizer vervallen verklaard. Het voorloopig gouvernement is samengesteld uit de heeren Jules Favre, Simon, Picard, Pel- letan, Crémieux, Ferry, Bizoin, liochefort, Arago en Gamier Pages. De heer de Kératry is benoemd tot prefect van politie en Etienue Arago tot maire van Parijs. Het ministerie bestaat uit de Heeren Garn- betta, binnenl. zaken, Jules Favre, buitenl. za ken, Magnin, financien, Simon, onderwijs, Cré mieux, justitie, Leflo, oorlog. Grevy is benoemd tot staatsraad, Lavertugeon tot secretaris van bet voorloopig Gouvernement en Trochu tot gouverneur van Parijs. De bh. Valentin en Engelhardt zijn naar den Elzas gezonden, de een als militair en de ander als civiel commis saris in den Elzas. De deuren van liet wetgevend lichaam zijn verzegeld. i '5 f T A Uriukmau.

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1