Nieuws en Auverlentieulad voor Gouda ea öaislrekea. 1870. N°- 942. BUITENLAND. Woensdag, 7 September. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namWG&gs op den dag der uitgave. De uitroepingderRepubliek in Frankrijk. Berichten omtrent Napoleon. De oorlog. |*UUJIU u GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Maandagavond. Byns geen uur vm, dezen dag ging voorbij of men ontving tjjdiiigeii, de ren al belang rijker, al meer verrusteud dan de andere. Als 't merkwaardigste feit noemen wij het eerst Kalmer en spoediger is nog nimmer in Parijs de republiek geproclameerd. De eeuwig protestcercude rechterzijde van het wetgevend lichaam, telkens wanneer zich een lid tier linkerzijde wilde doen hooren, /ij is sedert Zondagnacht verstomd en uit den weg geruimd, en de eminente leden der linker zijde en het llnkeroentrum zijn op den voorgrond geschoven, niet door eigen wil of door de zucht Baar het gezag, maar het volk heeft huu de eere- plaats gegeven. Lnngzamerhantl werden de vreesclijke berichten der laatste dagen te l'arijs bekend en met elk nieuw bericht, klonk luider de kreetde vervallen verklaring! de vervallenverklaring!! en steeds meer klonk daarnevens„leve de republiek I" De zaal van 't wetgevend lichaam werd door het volk be zet de rechterzijdt deed liet verstandigste wat zij doen kon, zij gingheen. Jules Favre en Gambelta trachtten de menigte tot bedaren te b-engen, ten einde na rustige berandslaging de rep' tliek te pro- clameeren. Het baatte niet, men we hal beraad slagen moede j niet» dan de uitroeping der repu bliek werd verlangd. Toen verklanrde de heer Gnmbetta uit naam der linkerzijde tie Napoleontische dynastie vervallen en werden velen hunner naar 't stadhuis gehragl, waar het voorloopig bewind zou worden georganiseerd. De namen der leden daarvan en van het nieuwe ministerie werden'reeds door ons in liet gisteren verspreid buitengewoon nommer medegedeeld. Het is voorzeker de kern der linkerzijde, die daaronder wordt aangetroffen. Het zjjn bijna allen mannen, die sedert korter of langer lijil bekend slaan als de hevige strijders tegen het Napoleontisch stelsel. De vroegere vrienden van Ollivier, wiens heerlijke voorspellingen in den aanvang van dit jaar, zoo zoo treurig zijn mislukt. Sleohts één enkel looneel nit de tallooze belangrijke tooneelen, die zich op deitrateil voorlieden. Voor het paleis Bourbon riep men om Gambetta. Hij kwam en sprak de menigte toe Mijne lleeren I zeide hij in hoofdzaak, laat ons op het oogenblik dat het hoofd van den slaat is gevangen genomen, door onze waardigheid toonen, dat al wat men anti onze partij heeft ten laste ge legd, slechts laster was. Lr kan thans alleen nog maar sprake zijn van hel volk maar ook op het volk rust de laak om op te staan, ten einde den vyand te verjagen, die dronken is van z.ync over winningen. Laat ons aan Europa, aan de wereld toonyn, dat revolutie en vaderlandsliefde altijd samen gaan. l'arijs houdt thans in zijne handen, niet alleen het heil van het land, maar ook het heil der Franschc revolutie." In de rede gevallen door den kreet „Leve Gum bettn", antwoordde de retleuaar: „Neen, mijnhccren I roept niet leve Gambelta I dat wil zeggen: leve een mensch.Cit ectic Fran- sche borst inoet in dit oogenblik één enkele kreet opgaan de/.c: „Leve Frankrijk!" Deze fiere woorden werden door oorverdoovettde liravo's gevolgd. Eenigeu uit deu hoop riepen nog „Leve de Republiek I" „Leve Frankrijk, zeg ik u", antwoordde Gambetta, en toen daarop weder de vervallen-verkloring werd geeischt, ging hij voort: „Mijne heeren I ik zal mij bij mijne collegu's voegen, en ik zweer u, dit de nacht of de helft van den dag v„n morgen uiet voorby zal gaan, zonder dat wy ktwcke besluiten hebben genomen, die liet volk waardig zijn. Maar wij kunnen niet deu schijn op ons laden, alsof wy beraadslaagden onder de pressie van bniteu. Ik spoor u dus aan om been te gaan. Laat de toegangen van het wet gevend lichaam vrij Hij voegde er by dat de kamer te middernacht eette buitengewone zitting,zou houden. Dit was voor de menigte eene reilen te meer om aan z.ijn raad gehoor te geven, en -uiteen te gaan. Men sprak echter af, dat men 'egen middernacht weder voor het paleis Bourbon bijeen zou komen. Er waren toen echter maatregelen genomen, ten einde de tooneelen van 's morgeus te voorkomende botsing die hieruit ontstond, was geringslechts enkelen werden gewond. Het Journal OJjiciel heeft het toevoegsel gekregen Je la RepMijue Franqaise het bevat de volgende proclamatie „Franschen I" „Het volk is de kamer voorbijgestreefd, toen deze aarzelde in de redding des vaderlands. Het heeft de republiek verlangd en daardoor zijtien vertegen woordigers minderde macht dan wel de gevaarlijkste plaats toegewezen. „De republiek die in 1792 den inval van vreem den heeft nfgeweerd, wordt bij deze op nieuw ge proclameerd. „Die omwenteling is geschied in naam vin liet recht en het algemeen welz.yn, „Burgers, waakt over de stad, die it is toever trouwd. Morgen zult gij vereenigd zijn met het leger van de wrekers des Vaderlands I" Wyders wordt gemeld dat het ministerie than3 aldus is samengesteld Trochu, president der regeering, met alle militaire volmacht tot de verdediging des landsFavre, Bui- tenlandsche zaken Gnmbetta, Biunenlnndsche zaken Lt'fio, oorlog; Fouriclton, marine; Cremieux, justitie; Picard, financiën Simon, onderwijs en eeredienst Dorian, openbare werken Magnin, landbouw. Het voorloopigc gouvernement heeft een besluit uitgevaardigd, waarbij liet wetgevend lichaam ont bonden, en tie senaat zoowel als liet presidentschap van den staatsraad vervallen wordt verklaard. De vervaardiging van, zoowel als de handel in wapens is teil volle vrij verklaard. Aan den heer Etientic -\rago, Maire van Parijs, zijn als adjudanten toegevoegd de heeren Floquet en Brisson. De heer Slcennckers is Letioeind tot directeur der telegrafie. Voorts is eeno algemeenc amnestie voor alle po litieke delicten afgekondigd. liet bestuur voor landsverdediging bcstant uit de l'nrijsche afgevaardigden, daaronder begrepen Rooho- fortTot president van dit bestuur ie benoemd generaal Trochutot vice-president Jules Favre; tot secretaris F'évry. De orde is nog door niets gestoord. Te Lyon, Bordeaux, Grenoble en andere groctc steden is ingelijks de republiek geproclameerd. Do heer de Kératry, prefect van politie, heeft eene proclamatie uitgevaardigd, waarin hy onder nnderen zegt„Evenals in 1792 stelt zich ook thans de republiek ten doel, den vyand van ons grondgebied te verdry ven.» Zoo spatte het tweede Keizerrijk uiteen. Sleohts één stem verzette zich tegen de verklaring. De heer l'inard riep in 't wetg. lichaam uit: Wij hebben niet het recht de vervallen-verklaring uit te spreken!" En toen was 't gedaan met den man vau 2 De cember. Naar de prachtige VVilhelmshöbe bij Kassei, waar vroeger Jerome Bonaparte zetelde, had koning Wil helm besloten dal zijn hooge gevangene zou worden gebracht. Hij is daar nu zeker reeds aangekomen, al is 't bericht daarvan nog niet ontvangen. Met een erij talrijk gevolg van Franschen en geëscor teerd door enkele Pruisische officieren heeft hy de moeilyke reis aanvaard. Aan alle stations was een dicht opeeugepnkte menigte, doch bijna niemand kreeg den voormnligen keizer te zienmm r wie Item zag, moet zich geërgerd gevoeld hebben over de zorgelooze onverschilligheid, die hij toonde. An deren mochten huu droefheid ter nauwernood of in 'l geheel niet kuntten bedwingen; nan 'tstalion te Jemeile kwam zelfs Pierre Bonaparte zijn bloed verwant zien en kon zyne droefheid niet bedwin gen; hy niet; hij rookte zijne cigarettes en verloor zijne gelijkmoedigheid geen oogenblik. Te Luik overnuehtte hij van Zondag op Maandag, en zette toen de reis voort. Ook zijne gemalin moet met huu zoon reeds op reis naar Kassei zijn. Of koning Wilhelm niet een weinig door den vreemden loop vnn zaken verrast is en eigenlijk op dit oogenblik niet weet wat hij doen zal, valt vei eenigszins af te leiden uit de dienaangaande ont vangen berichten. De roededeeling nnn zijne gemalin van zijn in drukken na 't gesprek met Napoleon doet dit in di eerste plaats vermoeden. „Hij was diep gedrukt, maar waardig in zijne houding en onderworpen." Zou Wilhelm niet minder geneigd zijn om Frank rijk een republiek te zien dan om Napoleon ander maal als zijn „broeder" te begroeten? Intussohen baat hem dit niets meer. Hy zelf wordt door de omstandigheden medegesleept. Wanneer Frankrijk maar wil, is echter de kans op spoedig herstel van de» vrede grooter dan voor de» 1" Sept. Van vijandelijkheden is sedert niets vernomen; zelfs van 't bombardement van Straatsburg hoort men niets. Wc houden het er voor dat Pruisen vrede zal sluiten, wanneer hel aanbod maar vat; Frnnsche zijde komt. Wel trekt het Pruisische leger door naar Parijs, maar ook de groole mogendheden zij» werk zaam om vredesonderhandelingen aan te knoopen, liet zou voorzeker een heerlijke dnatl tier jeugdige republiek zijn, wanneer zij zioh bereid verklaarde daartoe mede te werken, i'ut nog toe schijnt daar op echter niet veel kans. - r—-.CVT"

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1