BINNENLAND. Laatste Bi ComLortabolo vertrekken BELOIE. DUITSCHLAND. Koningsbergen, 21 Berlijn, 21 Sept. d Tours, 21, Sept. Del morgen verbrei kea. Hij von Beust ontmoeten; teroi zyne missie naar Weenen New-York, zo Sept.1 Weenen, 21 Sept. Mundolsheim, 2» si Versailles, 20 Sept Florence, 21 Sept. Tours, 21 Sept. De Nemours in den avond vu Er liepen geruchten, volj eene nederlaag zon hebben g korpsen tonden zich verplu Jesherbes en Pilhiviers terul De leden vnn het gouvel een bezoek gebracht nnn i' vreemde mogendheden, InJicn Frankrijk nu met deze politiek breken en Rusland de vrije hand laten wilde in het Oosten, dan zou Rusland zeer zeker bereid worden bevon den otn, als prijs voor deze concessie, der republiek een krachtigen steun te (reven. Deze overwegingen zijn het, die de heer Thiers in last had den Engcl- schen stantsmannen, onder 'toog Ie brengen. Het blad geeft verder als stelling te kennen, dut de Russische regeering (waarbij de heer Thiers, nu zijne missie te Londen is afgeloopett, zich zou be- f> ven) alleszins geneigd is het oor te lecneu aan de voorslelleu van dicu staatsman, en liet behoeft niemand te verwonderen, dat Amerika, als de zaken die richting krijgen, zich in de Europeesche aan gelegenheden gaat mengen, om bevorderlijk 'e zij" aan Frank rijks plannen. Het blijft natuurlijk de vraag, of de Francais goed ingelicht is. Is dit wel het geval, dan moet uien er uit opmaken, dat de heer Thiers z.icli eerst naar Londen heeft begeven, om te beproeven, of Engeland voor Frankrijk gewonnen kon worden met andere woorden, om aan Engeland het alternatief te stellen Frankrijk door Engeland gesteund, of Rusland ge vestigd in het Oosten. Een Parijsch hotel, dot wij ons wel zullen wachten te noemen, zegt de Figaro, om het geen reclame te bezorgen, heeft strooibiljetten in omloop gebracht van den volgenden inhoud i Bericht aan heeren Eegelsehe reizigers, die het beleg van Parijs zouden wenscheu hij te wonen, Volkomen luiten bereik van Je bommen. Ann hel hotel is een speciale rijtuig-dienst ver bonden voor de uitstapjes naar de fortificatiën. nNota. Door de geheel exceptioneele ligging van dit etablissement is het buiten bereik van iedere Boort van projectielen. „Kamers gelijkvloers voor prikkelbaro gestellen." De kamer van volksvertegenwoordigers is legen Woensdag 21 Sept., de senaat tegen Maandag 26 Sept. bijeengeroepen, naar men zegt om nieuwe cre- diet-nanvrageu der regeering voor de defensie en voor de kosten van onderhoud der vreemde solda ten te behandelen. l)e Indéja. Beige bevat een twerdc vervolg van hare beschouwingen over een „duur/amen vrede," voornamelijk strekkende tot wederlegging van verkeer de opvattingen in Duitschland omtrent de bedoelingen van het blad. Die bedoelingen nader uiteenzettende, betoogt de Indep. dat, wanneer hel 'l plan van Duitsch land is om Frankrjjk maptelous en krachteloos tc maken, dat doel niet zal bereikt worden door Frankrijk den Elzas en Lotharingen te ontnemen. „Frankrijk zou dnu toch eene groote natie blijven, meer dan 80 millioen inwoners sterk en in het be zit van talrijke stoffelijke en intellectuele hulpbronnen. Zij, die zich vleijen van dat land niets meer te vree zen te hebben als zij het zullen hebben verminderd en vernederd, vergeten dat na Jénn Pruisen nog zwak ker was dan Frankrijk het zou wezen na de anne xatie vau den Elzas en VBn Lotharingen. Zij vergeten dat die zwakheid, welke het eerste keizerrijk onherstelbaar dacht, noch 1813, 1814 en 1815, noch 1866, noch eindelijk 1370 belet heeft." liet blad verklaart ten slotte te erkennen het regt van Duitschland op vergoeding voor de gebragte offers en op waarborgen voor de toekomst, maar onmogelijk kan het erkennen het recht van verove ring en anders dan noodlottig beschouwen een vrede die in zekeren vin aan Frankrijk als een eereplicht zou opleggen otn weerwraak te nemen en die slechts het voorspel zou zijn van een nieuwen oorlog. De Kringelt. legt hnre lezers uit waarom het in den lnatsteu tijd op hot oorlogstooneel zoo vreeselijk stil is geweest. „Parijs is Ie sterk dan dal onze op verschillei.de wegen marchemendc troepen zich maar dadelijk nadat zij aankomen om Parijs kunnen nestelen, lie operation van het leger dat zich thans in een grooten halven eirkel van Sen lis tol Mclun uitstrekt, moeten volstrekt in overeenstemming met elkaar plaats vinden en hiertoe behoort in dceers'e plaats dat de troepen in het centrum hun marsch zoolang vertragen totdat de beide vleugels Parijs op hun lnngeren weg in dezelfde mate zijn gena derd, Eerst dan wanneer onze'troepen Parijs in- ■luiten van de plants «nar Seine en Oise zich ver- eenigen tot ('riteil, kunnen verdere maatregelen genomen worden. De Neiie Freie I'resse vindt in het plan der levee en mam, dat de Fransche bladen zoo geducht cxploitecrcn, gelegenheid eens Hink uit te varen tegen de stijfhoofdigheid der wereld in het geloo- ven vau de sprookjes die van alle gewichtige tijd perken der geschiedenis rondloopcn. „Tot de in alle hoofden spokende sagen behoort do Fransche lende en masse van het jaar 1793. Zij heeft nooit beslaau. Den 23 Januari 1792 werden wel alle burgers, in staat de wapenen te dragen, van 18 tot 50 jaar, opgeroepen aan de verdediging van bet vaderland deel te nemen, maar die oproe ping heeft slechts zeer bescheideue resultaten gehad. l)en 20 Februari 1793 werd daarom een gedwongen recruteeriug uitgeschreven van SOU.OOO man, maar ook dit gelukte niet daar zij op vele plaatsen op verzet stootte. In Augustus van hetzelfde jaar werd toen in de conventie de lende en mum voorgesteld, inaur door de regeering bestreden eti door de eer- gaderitig verworpen, daarentegen werd besloteu alle ionce m" men v- 1" 25 jaar onder de wapenen te roepen. Aan de ontzaggelijke inspanning van den genialen Curnot en zijne jonge, talentvolle ge neraals gelukte het daarna de in den aanvang on beholpen mussa's in het vuur te verharden eu zoo Frankrijk te redden, „De scliilteienile historische gebeurtenissen tooneii over 't algemeen hein, die ze nauwkeurig beschouwt, menigeu donkere vlek. Van de geestdrift vun hel Pruisische volk iu 1813 wordt veel verteld dat ech ter iu sommige deelen vau het land de recruteu ge bonden werden vervoerd, wordt meestal verzwegen, lloe weinig strijdlustig een groot deel van hst Fransche volk in 1793 wns, weten weinige Frnnschen De leute eu mam heeft iu de dagbladen bestaan, niet iu de werkelijkheid, juist als lieden de moed eu doodsverachting der Purijzeiinara. Dat deze in wer kelijkheid niet heeft beslaan, toont de houding der Fransche regeering. Voorheen trachtte zij de Purijsehe burgerij met berichten vau den vestingoorlog op te wekken, thans gunt zjj van een ander beginsel uit. Zij schijnt de nutteloosheid en onmogelijkheid der ver dediging van Parijs iu te zieu en wil die bittere erken tenis aan de nog strijdlustige!) verstaanbaar maken Wat de vredesvoorwaarden betreft, beginnen sommige Duitsche bladen een anderen toon aan te sla.ni. Opmerkelijk is liet dat de Zuidduilsehe bla den, vooral de Attgsb. Allg. Zeil. het eerst en het vurigst op de annexatie vau den Elzas en Lotharin gen hebben aangedrongen. De Noordduilsehe bladen zijn gevolgd, maar uiet minder kracht, terwijl de olficieuse Piuisiselie bladen de annexatie meer bedekt hebben aanbevolen onder den tilel van waarborgen voor den vrede in de toekomst. De zonderlingste plannen zijn opgeworpen over de organisatie van die nieuwe provinciën men gevoelde het bezwaar om ze direct bij Duitschland in te lij ven, vooral om de nlgemeene militaire dienstplich tigheid, die een voortdurende militaire bezetting zou noodig maken en misschien ill die landstreken voor Duitsehlnnd een tweede Polen scheppen. Men stelde daarom voor om den Elzas eu Lotharingen roorluopig ouder een af.ouderlijk bestuur te plaatsen niet exceptioneele wetten, vooral de ontwikkeling van handel eu nijverheid te bevorderen, en eerst naderhand, wanneer de Elznssers en Lotharingers van de heerlijkheid van het Duitsche burgerschap overtuigd waren geworden, tot de inlijving over tc gaan. Wellicht dat men in Duitschland bij eeuig na denken tot rle overtuiging komt, van hoe weinig vrucht de/e annexatie van afgestorven Duitschcrs is, en dat men die annexatie besprekende en aanprij zende eigenlijk het ouliou.lb ,re daarvan uantouiit. De Duitsehers komen dan tevens meer in overeen stemming met de publieke opinie in Europa, die van Rusland tot Engeland zich tegen die verovering verklaart, en meent dat het doel dat men zich voor stelt, waarborgen voor den vrede van de zijde van Frankrijk, even goed te bereiken is door de ontman teling vau de vestingen inden El/as en Lotharingen. weder tot dezo betrekking tc roepen. De kamer had 18 jaren van zijne werkzaamheid de vruchten mo gen plukken. Hij bracht voorts hulde aan het beleid, de onpartijdigheid, de waardigheid, waarmede hij steeds het voorzitterschap der kamer bekleedde, en drukte den wensch uit dat allen zich weldra in zijn herstel zouden mogen verheugen. Met Gods hulp zou hij trachten te volbrengen wat hem was opgedragen eu daartoe riep hrj ook met aandrang de ondersteuning zijner medeleden in. De voorzitter benoemde vervolgens de commissie voor de verzoekschriften en voor de stenographic, en stelde voor iu de volgende zitting twee leden voor de huishoudelijke commissie le benoemen. Daar toe werd nesloten. Ook werd besloten, op voorstel des voorzitters, de troonrede met, een adres te be antwoorden. Vervolgens werd overgegaan tot de samenstelling der ufileeliugen. In de Dinsdag door de tweede kamer gehouden zitting werd het voorzitterschap tijdelijk waargeno men door deir heer Hoffman. Nadat de ingekomen geloofsbrieven van den heer van Forecst door eene commissie waren onderzocht en deze in orde waren bevonden, werd tot de toe- iuliug van dien heer besloten. De heer van Foreest icgilc daarop in handen van den voorzitter de ge vorderde eeden af en nam zitting. Daarna werd overgegaan tot het opmaken van eene lijst van drie candiduten voor het voorzitter schap der kamer gedurende dit zittingjaar, 73 ledeu nnmen aan de stemming deel, l ot eersten caudidnat werd by de tweede stemming gekozen de heer mr. VV. H. Dullert, met 39 stem- men. De heer van Reenen verkreeg 31 stemmen. Tot tweeden oandidaat werd bij eene eenige stem ming gekozen de heer jhr. C. M. Storm van 's üra- vesaude, met 49 stemmen. De heer Luyben verkreeg 9 en de heer van Reenen 4 stemmen. Tot derden caudidaat werd bij de tweede stem ming gekozen de lieer N. R. H. Guljc. De heer Luyben bekwam 21 stemmen. Deze candidaten-lyst zal den koning door eene commissie worden aangeboden. De inwendige inrichting der vergaderzaal van de kamer heeft eenige verandering ondergaan. Ter wijl de zitplaatsen der leden vroeger verdeeld waren over drie rijen in de breedte en zes in de lengte aan beide zijden der zaal en daarop 3 en in het middelvak 4 leden zaten, zijn er nu vier rijen in de breedte, waarop 2 leden zitten, zoodat er nnn beide kanten plaats is voor 4 X 6 X 2=48 of te zamen voor 96 leden. Gouda, 22 September. Men verneemt dat het voornemen bestaat, om de afzonderlijke administration voor de zaken van de verschillende eercillensten op te hellen en eene uf/nndirlijke ufdceliiig, voor nl de eercdiensltn gezamenlijk, op te richten bij het departement van liittnenlunilsohe zaken. Naar men verneemt, zullen de meeste wets ontwerpen in het vorige zittingjaar onafgedaan ge bleven op nieuw worden mingeboden, en dus ook de herziening van don eensus eu de vervanging der patentbelasting door eene inkomstenbelasting, In de dinsdag door de eerste kamer gebonden zitting beeft de lieer van Beeek Vollenhoren het voorzitterschap der kamer met het houden eencr rede aanvaard, llij drukte zijn leedwezen uil dat zijn voorganger, de heer I'hilipse, door lichaamszwakte genoopt was goworden Z. M. tc verzieken hem niet Den 16° stond voor de Rechtbank te Rotter dam de persoon te recht, die zich onlangs alhier aan bedriegelijke oplichting schuldig maakte. Even als by zijne gevnngenisneming gaf hy ook toen op Jobnn Maassen genaamd te zyn. De officier van justitie deelde mede, alle reden te hebben om te gelooven, dat rle beklaagde dien naam valschelijk opgaf, en vroeg hem of hij niet Kellinghuizen ge naamd was geweest. Beklaagde, alsnu tot bekentenis gebracht, gaf ihnns op Julian Kellinghuizen te liee- ten en wegens vechten lot drie jaren gevangenis straf door de rechtbank ie Deventer veroordeeld le zijn. Hierna werd tol het getuigenverhoor over gegaan. De 1° get., tapster te Gouda, deelde mede hoe de bekl. bij haar was gekomen eu, na iets ge bruikt te hebben, verhaalde, dat hij 'zeven huizen te Rotterdam bezat, waarvan er een te huur was op de Hoogstraat, waarin een zeer goede zaak gedreven werd. Door tal vau leugenachtige opgaven wist hij haar over te halen dat denkbeeldige huls te huren eu daarop 25, nis voorschot van de huur, te geven, waarvoor hij eene quitantie onder- teekende met den naam van van der Sloot. Met dit geld was de bekl. met een tilbury naar Schoon hoven gegaan, en was daar door de politie, (lie inmiddels per telegraaf was gewaarschuwd, gearres teerd. Eene som van 11,20 werd nog by hom geinnden, het overige hiid hy verteerd. De olficier re.uiiecrde eene gevangenisstraf vau achttien maanden. Dinsdag (leed de Rechtbank uitspraak en veroor deelde hem tot eene gevangenisstraf van 18 maan den en f 25,boete. Den 20" werd te 'a Grnveuhage onder voor zitterschap van den heer Jolles een bijeenkomst plaats van belangstellenden, tot oprichting van een vrede bond mi tot aansluiting nnn biiltenlnndsche veree- nigingen van gelijke-trekking. In eene uitnemende rede heeft de voorzitter het doel der vereeniging geschetst, dat voornamelyke strekt om door alle zedelyke middelen eene openbare meeniug te vormen tegen den oorlog en zijne grnivelen, en om dat besef steeds levendig te honden, ook en vooral bij hen, die tot den oorlog de nnnsie oorzaken zijn. liet voorlonpig reglement is goedgekeurd. Bereids zijn 300 ledeu toegetreden. Uit Schoonhoven N. R. Cl.-. HU. Kerk gemeente alhier, teleurgcstel uungannde de opkomst va op den 8" en den 9° Seple plaats gehad hebbende se der kerkelijke goederen en niet in den uitslag der door 23 van de 360 man moeten berusten. Zjj hel beide godsdienstoefeningen kondigen, dut op a. s. Do| ure, voor hen, die nnn de deel riemen, nogcsccls -Je g eene keuze le doen. Met den afloop dezer zaak tegei bevel van tien krijgsraad iri slagen als óppeibevelliebbej corps. Hij Ik benoemd to Posen, Het ontslag werd dubbel opperbevel voor Mei honderden Duitsehers en ondersteund, naar Eufopn bij de legers aan le slgilen gegeven is, om eenige Frnnl ten is te nemen wier be'ivif strjjrl waren met dendfitml voorstel van den lieer von een adres van antwoord npl ontwerp is eene commissie meest voorstanders der groil der forlificatiëu van Sirnaislj door de Duitsche landwet r verrassing; wahrbij de aniivi dn in die juist was opgeworj wfervmii" der Fransche bc/e 8 ure tot zwijgen gebnei tl van het Pruisische leger.J beweging, die iu de laats Parijs den 19 dezer door lij de gezamenlijke Buitsche gesloten. De koning heeft beden] het Noordoostelijk front den kennen. De kroonprins heeft een koningin, gedagteekend uit 1 Daarin wordt geconstateerd Parijs op rle linie Versai terugwerping van den vijand een schans met zeven kanof gfcbrncht is. De verliezen De koning seinde aan de kening van den 20steu: Gid position bij Pierrefitte op troepen verlaten. Het vijfde en tweede ki Seine te zijn overgelrokkd bevel van Vinoy op de hooi leneuvt St. Georges aange den geslagen, en tnel verll en vele gevangenen leruggef vnn Parijs. Het zevende regiment leel Het weder is prachtig. zijn gisteren Rome binnen lijke zounven een korten Ie; staakten zij het vuur op I Beril, 20 Sept. Generd nieuw vrijgeleide te ouderief Straatburgsche ingezetenen gemeen bombardement, iuJ| overgeeft.

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2