BINNENLAND. A V ENGELAND. DÜITSCHLAND. LUXEMBURG. I-essen, miirseli En helpt dit niet dun krijgt ge 't tocli ga gnat naar huis en sluit de deur voor ieder die niet ii» eer van liet land aldus gelieft zij de commune te noemen met zich mede voert," De burgeres beschouwt do commune als nldernood- ziikelijksl en voldoende voor nlles. „Moed in den slug," zegt de nieuwe str.itegisle, bcteekent niets, burgerlijken moed moet ge hebben." De jongste circulaire van den heer Jules Favre, in antwoord op die van graaf von Bismarck, wordt door de Engelsohe pers niet zeer gunstig beoordeeld. Wel getuigt haar oordeelvelling van sympathie en dpcr-is voor l'\....krijk, .:.c.r z'J he- g' r'.t* ".-wil rijk noch onleerd, noch tot ondergang veroordeeld zou zijn door den afstand vitn twee of drie depar tementen. 1'Indépendance Beige merkt daarbij op dat de lierr h'avre erkend heeft dat het verlies van grondgebied grcn schnndc is voor een land, maar dat bij het recht handhaaft der bevolking om over haar eigen lot te beschikken, lin daartoe, zegt het blad, is hy verplicht, ook als vertegenwoordiger van het democratisch beginsel in l'riinkrijk. De Tiines acht de opeiibanrinakiug der circulaire betreurenswaardig, omdat er uil üijkl dat men zich in Frankrijk van de gevolgen der eischen van graaf Bismarck een overdreven voorstelling blijft vormen eu omdat zij niets bevat wat de Duiischers zul be wegen naar rede te luisieren en de inspraak van liet medelijden op Ie volgen, liet blad betreurt bet ook dat de nationale ydellieid van den Fr.inselien mi nister van buiteulaudsche zaken zelfs nu ie midden van het vrteselykc treurspel, dat rondom hem wordt afgespeeld, nog zulke grootc woorden in den mond geeft. Voorts is het van oordeel, dat men liet denk beeld moet opgeven alsof de oorlogvoerende partijen r.elf in staat -zouden zijn den vrede te maken. „In plaats van tot elkander te naderen, verwijderen zij zich van elkander. De wereld is thans getuige van het raaskallen van twee grooie volken, ea die over tuiging wint zoowel te Londen als te Weenen veld. Voorbij het punt gevoerd, waar het had moeten stand houden, wordt het Duilsche leger thans door een soort van noodlot medegeslcepi." Dat de maarschalk Bilzaiiie zich niet heeft over gegeven, heeft in Duitschlnud veel teleurstelling ver wekt, en men troost zich nu dat de honger Bazaiue weldra zal dwingen om de hem te Versailles gestelde voorwnarden aan te nemen. De nood moet volgens Duitsche berichten groot zijn in de stad, en de verdere verdediging een onmogelijkheid. Men houdt te Berlijn tevens vol dat Bazaiue de republiek nog niet erkent, en voert als bewijs aan, il.il bij zelf standig, zonder de Voorloopige llegeering le vragen, met von Bismarck beeft onderhandeld. Nu Mctz nog niet heeft gecapituleerd, begint de voor leeken onbegrijpelijke werkeloosheid van het leger voor Parijs weer met nadruk besproken le worden. Daarbij begint men ook in Diiitsclilnnd de bezwaren van den oorlog meer te gevoelen. De liefdegaven waren tot heden genoegzaam om te voor zien in de behoeften van de huisgezinnen van de landweersoldatcn, maar de gifien nemen niet toe in verhouding tot de aangroeiende eischen van het jaargetijde. Ook klaagt men over dc rrgeering, die te weinig doet, te veel overlaat aan de particuliere liefdadig heid zoo is in de hospitalen dringend behoefte min wijn, die door de administratie niet wordt verstrekt, en het artikel is van dien aard, dat het, door par ticulieren verstrekt, niet ecus altijd aan den bestem den persoon komt. Ook liet voorzien van wollen kleetleren wordt door de regeering groolendeels overgelaten aan particulieren, terwijl he- toch uit gemaakt is, dat vooral bij Melz lyplius en diarrbee zullen wegmaaien wat de kogel heeft gcspaai.l, in- dieu er niet zelfs ruim hieraan wordt tegemoet ko men. lloudt de tegenwoordige loestand dus nog lang aan, dan zal uien ook in Duitschlnud wellicht den toon wat lager gaan stemmen en meer het oog richten op den vrede. Nu onze troepen, zegt de Nurd. Deuts. Algemei- tie ZeUang, Charles lubben bezet is in het Westen op nieuw een gewichtig punt ingenomen. Chartres is de hoofdstad van hel departement Dure en Loire, zij lelt 18,000 inwoners en is een der grootsle graan markten van Frankrijk. Bij bet binnenrukken der Duitsche troepen schijnt geen tegenstand geboden ie zijn. Volgens het Frankfurter Journal is de uitvnl der Fransche troepen uit l'arijs, op IS dezer, van grooter beteekenis geweest, dan de officieele tijdingen kon den doen vermoeden. De Friinschon begonnen den uilvnl des ochtends even na 8 lire, verdreven de Bei ersche voorpostrn en ook het Beiersclie hoofdkorps, in het dorpje Baiug kwam het gevecht tot staan. Na een hardnekkigen strijd in de stralen, kwamen de Beiersche reservotroepen toeschieten, en dunk zij die versterking, gelukte het om de Friinschen ten 4 ure terug te slaan. Kerst Inat in den namiddag konden de Beiersche jagers de voorposten weder gaan batrekkeu. De verliezen .noeleii aan beiden zijden ongeveer 2 i\ 8000 man bedragen. De verhouding tusschcn Pruisen en lluslond blijft steeds zeer welwillend. Zoo laat o. a. de otficieuse Pruisische Nordd. Ally, Zeit. zich uit Petersburg schrijven, dat bet „ondenkbaar is, dat tusschcn Rusland en Duitschlnud ooit ernstige ver wikkelingen zullen ontstnnn. Dc belangen van beide rijken zijn niet iner elkander in strijd. Duitscliland Beeft geen Russische en Rusland geen Düitsohc pro vinciën. J Duilsch. jc-wuiiérs van Je Oostzc-- provineicn in Rusland bebooren tot de besle Russische patriotten. De klachten over zoogenaamde verdruk king van het Duitsche element in deze streken zijn zeer overdreven en niets dan ecu miskenning van billijke eischen. Als Rusland verlangt, dat de Duit- scliers in dc Oostzee-provinciën zich niet de alge- meene rijkstaal bekend zullen maken, dan is dit verlangen even billijk, nis dat de Pruisische regee ring wil, dat de Polen, Kussuben eu Wenden Duitsch leeren." Men -ziet, liet nationaal gevoel is rekbaar, al naarmate de omstandigheden dit meebrengen. De welwillende gezindheid tegenover -Ie Duiischers vindt men echler in Rusland bijna uitsluitend le St. Petersburg en wel aan het hof. De keizer heeft bij den minisier van hiiilenl. zaken geklaagd over de voortdurende aanvullen, waaraan de Duiischers in de Ultra-Russische dagbladen blootstaan, met dut gevolg, dut de directeur der drukpersaangelegenheden Pochwissiijew ontslagen werd en de keizer een zijner generaals, Schidlow ski, een op administratief gebied geheel onbekend persoon, voor die betrekking be noemde. De houding van de oud-Russische partij staat dan ook in lijnrechten strijd met het verlee- nen van decoraties door den keizer ter wille van beloonde Duitsche dapperheid. Uit Luxemburg schrijft men van den 22sten: De ontvangst die gisteren prins Hendrik der Ne derlanden en Zijne gemalin te beurt viel, was in één woord schitterend te noemen. Het droeve, re genachtige weder, dat tot des avonds voortduurde, maakte ieder beducht dat dc illuminatie en dc op tocht met fakkellicht zou mislukken. Bij liet val len van den avond stak echter een scherpe noor- dewind op, waardoor het weder opklaarde en II, K. H. hun intocht in open rijtuigen konden houden. De huizen en stralen waren letterlijk in een zee van licht lierscli.ipeti. Onder luide hoera's reden de prins, de prinses, de leden van den stedelijken rand en verdere autoriteiten naar het regceringsgebouw, waar de Prinses een bouquet werd aangeboden. Wei nig tijils daarna nam de optocht van leden der ver schillende corporation een aanvang cn werd den Prins het adres overhandigd, waarin de Luxemburgers zich legen auuexatie bij Duitschland verklaren. Gouda, 27 Octobek. Maandagavond had in de sociëteit „Ons genoegen" de gewone najaarsvergadering der leden plaats. Toen alles afgehandeld was, deelde de voorzitter mede, dat hg over zou gaan lot de sluiting der vergade ring, doch dat ouiniildellijk daarna nog door iemand een woord zou worden gesproken over cene belang rijke zaak, die echler niet tot de vergadering zelf behoorde. De nieuwsgierigheid werd weldra bevre digd door het optreden van den 'In-er L. M. van Kooien, die in een korte toespraak bet nut der Vredebonden ontwikkelde én besloot met lien, die daarmede instemden, uit le noodigen eene nfdeeling van den Gravenhnngschen Vredebond op te rich ten. Een vjjfligtal aanwezigen voldeed daaraan, zoodat onze gemeente nu ook een vredebond rijk is. Het is echter te hopen, dat de meeting door den Dordtschen vredebond legen 10 Nov. te Utrecht uitgeschreven tot resultaat zal hebben de oplossing van al die locale hondjes in één Nederlandscben bond, die alleen door zich aan te sluiten aan bui- lenlaiidsohc bonden levensvatbaarheid kan hebben. j- Dinsdag avond werd in cene vergadering van 't departement Gouda der maatschappij ot Nut van 't Algemeen" 1°. medegedeeld, dat tlr. O. A. TebbenliofF de benoeming tot secretaris niet had aan genomen, doch dat ris. J. N. Seheltema bereid was om die lieirckking ook na 81 December nog eenigen tijd waar te nemen. 2°. Vervolgens werd voor gesteld om het besluit eencr vorige vergadering in le trekken, waarbij de vrijheid der leden oin dames op dc leesvcrgnderingeu mede te brengen, tot ccne dame werd beperkt, terwijl meerdere niet dan tegen betaling van 0.25 zouden worden tpegelnlen. Met nlgeraeene stemmen werd tot de intrekking daarvan besloten. Eindelijk werd door den heer vnn Kooten het rapport uitgebracht der commissie, rakende de wenschelijkheid van de oprichting van een volks- Iccskamer van wege 't departement, liet rapport drong daarop zeer aan. Na breedvoerige discussie, ook ten gevolge van ecu ongunslig prteadvies ven 't dcpartemenlsbestuur, werd de conclusie van het rapport met 11 tegen 5 stemmen aangenomen en een commissie benoemd tot uitwerking van cenig plint. Die commissie beslaat uit de hh.J. Droog- ieever Fortuijn, dr. C. A. Tebbeuhoff, L. M. van .wcU.ii, M..._i; >-.r. J. Fortuijn Dioogleever. Over het noorderlicht, dat dinsdag avond* ook door velen alhier uiet bewondering werd aanschouwd, wordt ous uit den Alblasserwaard dd. 5 Oct. go- schreven Gisteren avond, maar vooral gedurende den avond van lieden werd ook in deze streken een zeldzaam prachtig noorderlioht waargenomen. Bloedrood gekleurde wolken bedekten schijnbaar den giinsehen noordelijken hemel, en wanneer deze als onmerkbaar verdwenen, scholen waaiervormige pur perkleurige, gele of helder witte stralen van uit den horizont tot verre over het Zenith opwaarts. Voortdurend nam men zeer duidelijk trillingen of zoogenaamde bevingen in die stralen waar, eu zelfs flikkerde het in den laten avond, kort aan den ho rizont, alsof even daar berieden een gewoon, maar sterk onweer woeddr. Op de magneetnaald was de invloed van het magnetisch onweder duidelyk waar neembaar, daar een vrjj zwevende gemaguietisecrile slaaf voortdurend in slingerende hetvpging was. Volgens sommigen zouden sterke noorderlichten eene aankondiging zijn van voortdurend ruw en on gestadig weêr v.ijn. Tot tweeden leeraar in het hand- en rechtlynig teckenen aan de hoogere burgerschool is te Dordrecht benoemd üe heer A. J. Terwen, leeraar aan de hoo gere burgerschool te Vpcndnm. Op de begrooting voor binnenl. zakeu van 1871 komt een post voor tot onderhoud en herstelling der werken van den Hollandschen IJsei, met de ver dieping van de rivier beneden Gouda, benevens daar mede in verhand staande uilgaven 6000. In de memorie van toelichting leest men daarover het volgende. „In het vorige jaar wendden ecnige grond-eigenaren te Willeskop zich tot den onder- getcckende, met verzoek dat van rijkswege mocht worden voorzien tegen den afslag der boorden van den gekanalisecrden Hollandschen IJsei tusschen IJselstein en Oudewater, ten gevolge voorai van de toenemende stooinbootvaart op die rivier. Dit verzoek heeft geleid tot het instellen van een opzettelijk onderzoek nopens de verplichtingen, die ten aanzien van het onderhouden der boorden van den geknualiseerdeit Hollandschen IJsei op het rijk rusten. Het feit zelf van het verbeteren der bevaarbaar heid, het kanaliseereu der rivieren, heeft aan het rijk geen verplichting tol onderhoud der boorden opgelegd, en iu de contracten, welke door het rijk met sommige oeveruigenaren zijn gesloten over aan koop van grond ten behoeve der verbreeding van de rivier, is omtrent liet onderhoud van den nieu wen oever door het rijk niets gestipuleerd zelf is daarbij niet eenmaal bepaald, tot welke diepte en ouder welk talud de oever zou worden afgegraven het rijk kocht eene strook, om die af te graven, meer niet. Wat de hoofdooizaak van den afslag der oevers betreft, namelijk de toenemende stoorabootvaarthet verleencn van concession voor stoomhootdiensten door de regeering legt zeer zeker aan den staat niet de verplichting op om de oevers tegen de gevolgen der stoombootvanrt te voorzien. Bij tijdige en gepaste voorziening kan men overigens op eene niet kostbare wijze tegen de afneming der oevers waken le wiens laste zulks geschieden zal, maakt nog een punt van nader overleg uit. Dc oever van den Hollandschen IJsei, voor zoo ver liet eigendom van het rijk strekt, wordt met zorg op rijkskosten onderhonden. Een ander punt, met het bovenstaande in ver band te brengen, is liet onderhond van het jaagpad langs den gekanaliseerde!! Hollandschen IJsei tusschen IJselstein en Oiidewaler. Dat onderhoud was vroeger bij wijze van verhoef- slaging geregeld bij eene ordonnantie der staten van Utrecht van 20 September 1701 de voorschriften dier ordonnantie, bepaaldelijk die over den omslag der kosten van onderhond over rle hoefslagplichtigc perceelet), zyn thans uiet meer voor uitvoering en toe passing vatbr-r. Naar de mcening van den ondergetcckende, dient dan ook in het onderhoud van het jaagpad door het ryk te worde tusschen vap tiet KiioUefhanihoek, derhoad in 1882 is overgedragen, zijne verplichting jaagpad erkend en derhoud, overeenko ingenieur it. Utre Het gedeelte j en Oiulowater wo opgemaakt. Dinsdag heeft over de Indische avoudzittipg afgc Beir-fend'- F-' king werd door heer van Blqqt, g bedrag was gèraa weinig gedaan, hooging voorstel! den gebleken on van te mnkep. latigheid en het deze mocht afkru raadslagiitgen we genomen pen .ara tot vermindering i en gebouwen, ai^ van dat artikel. J Ook werd aangenl heer Fransen varf bare werken, ongd vier onderdeelen.j van het een op plaats hebben. stuk (uitgaven in 88]/g millioen, iu Vervolgens kw (Uitgaven in Nede verdere debat uni die zfjn ontslag 1 gekregen. De bd deden een kfaclnii rechielyke erf .pel handeling, waartoj heid had. De piil ora zich over-dczi persoonlijk bij de noch de heer van van 'niet-ontvatike sprake was van ding van art. 95j de onaf/etbaarheit III de avoadrii met 35 tegen 221 Mirandolle, om dj schriftelijk in te heer Angelbeek hoofdstuk I, "itgjj 39 tegen 23 ster mede aaiigenomct met 41 tegen 1 Indische begroul scheiden lot 3 N Een comité, he poi li, te 's Boss Testas le Amslert 1). J. Muckiiv, Hilversum, S. Co van Beek en Don jl. le Amsierdani 't sociale vraags/u noemd comité zie Uubrecht, J. Sn dam, toe. Docli r dat er by geenc I miug was te gni de Jong van Be zich van de ovci digen zelfstandig Oct. e. k-, ten 1 in het gebouw v willen bijwonen. Ten einde de» baar te doen zijl worden de volgi gesteld: 10. de vraag i in de ondernemi 2°. die der pt De hr. mr. I heeft zich beren Hertog, van Utr Verder zal ook te stel tot vestiging tot mandaat zoi komsten te organ stukken, welke a bied aan de ordt

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2