S i BINNENLAND. m. I i i I IP» >1i f ENGELAND. DÜITSCHLAND, R algcmccnen geesl in Frankrijk, waar men, zioli ver- latendo op lie leugenachtige berichten van het vour- ionpig gouvernement, ilenkt tint Bazainc voordeden behaalt en Pruisische legerkorpsen insluit. Hue onverwachter de slag, hoe meer hij zal treffen dat is ook een gevolg van de verkeerde methode der regeering om alle kwade tijdingen te verbloe men. Wie weet of de Parijz.ennars, indien z.ij die tijding althans willen gelooven, niet den moed laten zakken en het hoofd bukken onder de bezoekingen, die hen treffen? liet gouvernement te Tours mankt van de gele genheid gebruik om de maatregelen, die de linker zijde sedert jaar en dag voor Algeric gevraagd beefl, eenvoudig bij besluit in te voeren. Een civiel gouverneur komt aan hel hoofd en ieder der 3 de partemeuten, waarin het verdeeld wordt, zal 2 af gevaardigden «iti.jou,ott- De financieele plannen worden bevestigd. Tegen November zijn 200 millioen noodig, die gevonden zullen worden uit de heffing van 25°/0 der gewone belastingen. Binnen 10 dagen moet de.e oorlogs belasting betaald zijn. Behalve dezen algemeeuen maatregel, wordt hier en daar, o. a. te Limoges, een gedwongen leaning op eigen gezag door comités du salut public enz. uitgeschreven of wel, zooals Ie Lyon boos van onderscheiden waarde uitgege ven. De leening van het Frunsche gouvernement te Londen schijnt gunstig opgenomen te zijn. Marseille is nog steeds in openhaar verzet tegen de regeering. Om zich een denkbeeld te kunnen vormen vnu den geest die er heersclil, is het vol doende te weten dat dezer dagen in een openbare vergadering „het lioold van Gumbettii" werd ge vraagd en in ecu andere vergadering de oprichting van bet schavot en permanence werd gedecreteerd. Van den oorlog geen nieuws, behalve de overgave van Mctz. Van Garibaldi hoort men niets; liourbaki zal zijn hoofdkwartier te Boiimm vestigen. Wat de Duilschers ten Zuiden van Parys verder zullen doen is niet duidelijk. Volgens berichten uit Versailles zal de generaal von der Tann met zijn leger voor eerst niet voorwaarts rukken, maar ie Orleans stand houden. De 22® divisie van het lle Pruisische leger korps, dal aan de gevechten bij Arlenay en Orleans heeft deelgenomen, is zelfs weder teruggekeerd om baar plaats in te nemen in de linie oin Parijs. Eerst schyut het plan van von der Tann geweest te zijn om op te rukken naar Bourges, een der voornaamste arsenalen van de Fransohe artillerie, maai nadere berichten hebben van die onderneming doen afzien Bourges was iitlusschen goed versterkt, zoodat men het aan een geregeld beleg zou hebben moeten onderwerpen. Ook de meening dat ton der Tann op Tours, den zetel vnn de regeering, zou aanrukken, wordt niet bevestigd. De generaal inaakt namelijk bezwaar om zieb zoover van het gros der te armee te ver- wyderen de tnlrijke afdeelingen mobiele garden in de omstreken maken het mogelijk, dat luj te ver zuidwaarts doordringend, in den rug werd aan gevallen. In Pruisen is niet alleen Jacoby losgelaten, maar de koning heelt met het oog op de aanstaande ver kiezingen de volkomen vrijheid van vereenigiag en vergadering toegestaan, niettegenstaande de staat van beleg door het voortduren van den oorlog niet kan worden opgeheven. De candidatuur van Victor Emmanuels tweeden zoon, den hertog van Aoste voor den Spaauschen troon wordt door Engeland en Pruisen ondersteund, 's Prinsen voorwaarden zijn verkiezing door de Cor tes en erkenning door de mogendheden. In de Vereenigde Stillen van Noord-Amerika schij nen beide partijen, de republikeinen en de democra ten, zich de overwinning toe te kenuen bij de verkiezingen voor liet congres, die reeds hebben plaats gehad. Orer het algemeen hebben de verkie zingen niet veel verandering van personeel aange bracht. Bij het inzien der cijfers moet men echter tot het besluit komen, dat inderdaad de behaalde voordeelen zijn aan de repnblikcinsche partij. F B A N K E IJ K. De Begecring te Tours heeft eenige groote mili taire kommandementen ingesteld, namelijk in de noor delijke, de westelijke en de oostelijke provinciën, waarvan hel hoofdkuartier gevestigd is te Btjssel, Maus en Besnnyon. Tot bevelhedher van het eerste kommandement is benoemd generaal Bourbnki, van het tweede, de generaal de Polhui, en van het derde, de generaal Cambriels. De Begeering heeft voorts een besluit openbaar gemaakt, waarbij bepaald wordt, dat de Slaat zich belast niet de taak, om de mobiel verklaarde nati onale gardes uit te rusten en hun soldij ml tr keeren doelt de departementen en de gemeenten moeten daar toe hel hunne bijdragen. Als een bijzonderheid wordt uit Lyon gemeld, dat de .oode vlag er opgehouden heeft van het Pand huis Ie wapperen. De roodc partij geeft geen tcckcn van leven meer. Hoewel nog niets met volkomen zekerheid bekend is nopens den uitslag van dn reis des hfleren Thiers in het Noorden, Oosten en Zuiden van Europa, is hel toch niet gewaagd te zeggen, dat hij zoo goed als niets heeft uitgericht. Sympathie heeft hij zeker wel gevondeii voor Frankrijk, maar hoogst waarschijn lijk ook niets meer. De heer Esquiros heeft te Marseille stralen eu plei nen, die aan het Keizerrijk en dc Napoleontische dynastie herinnerden, andere namen gegeven. Zoo heeft hij besloten dat een tier pleinen het Plein Dunton en 2 straten Rue Victor Nuir en llue Agenars zouden heeteii, De Inulsle naam was die van een gedeporteerde van 2 December, die te Laoibessa ge storven is. rjs is de rtr -ende bundel geheime panieren van de Tuilerien openbaar gemaakt. Daarin komt eene correspondentie voor tusschen de heeren Olli- vier, Clément, Duvcrnois en Conti, chef vnu liet ka binet des keizers, omtrent de samenstelling van een nieuw Ministerie, De heer Ollivier was aau- gezocht, om met den heer Boaher in een Kabinet zitting te nemen. Maar luj weigerde dit ronduit. Ook verklaarde hij zieli nadrukkelijk legen een oor log, ofschoon hij later in tie kamer verklaarde, dat hij dien met een coeur léger aanvaardde. De Mi nister van 2 Januari had, sedert hij op de Tuile rien verkeerde, andere denkbeelden gekregen. De Keizer wist Item tot zijn slaafsehen dienaar te ma ken, Anders had hij Item ook niet kunnen gebrui ken. En Ollivier hechtte uog al aan de miiiisteri- eele portefeuille. Vtaihj Neics verwacht, dat de regeering der nati onale verdediging in Frankrijk het voorstel lot een wapenstilstand zal aannemen, en dat graaf Bismarck dit zal gemakkelijk maken, door zijne voorwaarden niet onnuodig lastig te maketi. Het uitstel dat daardoor in de opernliëu moet worden gebracht zal noch Parijs, uocli Metz ontzetten. Die steden zul len gecne gelegenheid hebben zich lot haar onder houd van levensmiddelen te voorzien, en daar haar volhouden alleen eene kwestie van voeding i9, zal haar, het verloop van tijd, gedurende den wapeu- stilslnnil, in een slechteren toestand brengen dan te voren. Maar indien de wapenstilstand wordt geslo ten, dan zul Frankrijk zijn uordeel kunnen te kennen geven, over het nl of niet voortzetten van den oor log, eu het zal waarschijnlijk ministers kiezen, ver antwoordelijk min eene vertegenwoordigende verga dering, eu daarom niet alleen geautoriseerd over de voorwaarden te onderhandelen, maar tevens om een vredestraktaat te sluiten. De uitslag is 'teer een voudig. Frankrijk heeft tot strijd zijn toevlucht ge nomen, en door tien uitslag van den strijd, moet het, hoewel het land van Voltaire en Atlguste Comte, het onderspit delven. Duitsehland heeft met uit stekend gevolg den annval teruggeslagen, en liet is gerechtigd schadeloosstelling te vragen voor den strijd (lieu men nun de Duitsclic natie heeft opge legd, en zoodanige waarborgen als menseheiijke zekerheid tegen een hernieuwden aanval kunnen ge ven. Maar om alleen het recht van den sterkste in nnuiimerking te nemen, te schreeuwen dat Frankrijk beleedigend tvas en daarom in het stof zal worden vernederd, dat het verovering; van grondgebied be oogde eo daarom grondgebied zal moeten missen, dit alles is niet menschelijk, noch politiek. Als de Duilschers meer vragen dan noodig is om hunne eenheid en territoriale integriteit te bewaren, dan breugeu zij beiden in gevaar. Het is van groot belang eene sterke defensie)inie te hebben in geval van oorlog. Maar het is ook van groot belang, een vrede Ie sluiten, die niet dadelijk de kiemen van een toekomstigen oorlog in zich zal dragen. De Duilsche politie te Versailles heeft het voortdurend druk door liet groot aantal vreemde lingen, die er verblijf honden, en uog dagelijks aankomen. Sommigen van die personen worden verwijderd als maatregel van voorzichtigheid. Daar onder behoort o. a. de heer Ie Sotird, de vroegere secretaris van het Fransohe gezantschap Ie Berlijn, die den 19n Juli graaf Von Bismarck de oorlogs verklaring overhandigde. De Pruisische politie heeft hein verzocht zijn verblijf te Mninz te vestigen. Van de drukte die in de verschillende bureels van den generaal von Moltke heersclil, schrijft Julius veil Wickede uit Versailles, kan een leek zich nauwelijks een begrip maken. Hier is de geest, die «I onze thans in Frankrijk slaande troepen met leven bezieltvan hier uit gaan al de draden, dio deze 700,000 man in beweging brengen, lluiulcrde rapporten belangrijke en dikwijls ook weinig be- toekenende, komen hier dagelijks in, en moeten ten minste gelezen eu geregistreerd worden hondorde bevelen, allen kort en bondig worden eiken tlag verzonden. De keur van de stafofficieren is op die bureels vercenigd om terstond eiken wenk, liet met een enkel woord gegeven hevel van den gebieder uit te werken en in behoorlijken vorm naar de ver schillende kwartieren over te brengen. Er bevinden zich natuurlijk in het hoofdktvnrtier van den koning en van den kroonprins vele uiter lijk zeer voorname personen, die niet het minste uitrichten en wier eenige bezigheid bestaat om zoo veel mogelijk te eten en te drinken, te wandelen, te rijden, eu naast hen zijn mannen, die van den morgen lot den avond, dikwijls tot in den nacht rusteloos voorin erken, en van wier arbeid het lot vuu duizende soldaten afhangt. i/Geilureude den'""e'-n -ii'u -sn'nor' niet een oniioodigen nmrscfi gemaakt, terwijl ik uit 6(3 mij niet éen niet-overbodigen marsch weet te herinneren,zeide mij onlangs een kolonel van het Beiersehe leger, en ik geloof dat deze woorden de beste critiek geven van de werkzaamheid van den generaal von Moltke en van den door hem be stuurden generulen staf. Zoodru men zich buiten de linie van insluiting begeeft, ziet men de drukte voor het ophalen van leeftochthier een detachement cavalerie of infante rie, triet een dozijn koeien of schapen, die men ergens in een liosch of weide heeft opgespoord. Er is nu eenmaal niet aan te doen de humanitei' staat nu mero twee, en éen is het verzorgen van 230,000 soldaten, die thans om Parijs staan, en die eiken dag goed wat aan kunnen. Het meeste wordt aan- gevoerd door eindelooze proviaiid-kolonnen, die van de spoorwegstations te Nogent en te Nanteuil wor den aangevoerd; eiken dag zijn hier 300 wagens in de weer. Die voorraad moet evenwel aange vuld worden niet hetgeen de omstreken van Parijs nog opleveren. .Schier dagelijks leidt dit tot gevechten met vrijwilligers eu mobiele garden. Wat tegenstand onder hen biedt, wordt afgemaakt, en de overigen gevangen genomen, Uil Berlijn wordt onder dagteekouing van 23 October aan de Külnixche Zeitung geschreven„Bin nen weinige dagen zullen in liet hoofdkwartier te Versailles de conferentiëu der Duitsche Ministers over de toekomstige regeling der Duitsche aangele- legenheden een aanvang nemen. Hier blijft men van gevoelen, dat een vergelijk over nog bestaan de punten van verschil gemakkelijk tot stand zal komen. Aan Beieren vijn reeds concession gedaan tot het behoud van enkele specinle belastingen, en men zal waarschijnlijk ook toegeven aan het verlan gen naar eene afzonderlijke Beiersehe postadministra tie. Het gewichtigste punt is echter Beierens ver langen naar eene afzonderlijke begrooting voor militaire uilgaven; hieromtrent kan men niet toege ven en zal dus nader onderhandeld moeten worden. Ten aanzien van het rechtswezen zal minder bezwaar bestaan. De Beiersehe Minister vnn Justitie heeft zich op dit punt inschikkelijk beloond, <n zijn Wur- tembergsche collega beeft de rechtseenheid van deu nieuwen bond voor volstrekt noodzakelijk verklaard. Men gelooft over het geil el aan het spoedig tot stand komen van eeue overeenkomst. Alsdan zal ook de reis de9 Koniugs van Beieren naar het hoofd kwartier, waarvan liet gerucht bereids gewaagd heeft, plaats hebben. Zeker is het, dat sedert vijf dagen te Versailles toebereidselen gemaakt zijn om hein te ontvangen. Ook de andere Zuid-Duitsche Souverei- nen, de Koning van Wurtemberg en de Groot-Her togen van Baden en Hessen worden in het hoofd kwartier verwacht; en nl/.oo zal de wensch des Konings van Pruisen, om bij het sluiten van deu vrede al de Duitsche Vorsten rond zioh vereenigd te zien, vervuld worden. Gouda, 29 October. N oir wy vernemen, heeft de heer P. Riethagen, eerste luitenant der infanterie alhier, bela9t geweest met dc instructie der dd. schutterij te Leiden van de mansehappen aldaar een fraaie pendule met cou pes ten geschenke ontvangen. Dinsdag stond voor de rechtbank te Rotterdam o. a. terecht een werkman aan de in de aanbouw zijnde Kittcubrug alhier; hij genoot een dagloon van ƒ1.30 en werd tevens gebezigd als waker tegen 1.20 per nacht. Zoo waakte hij ook in den Zaterdagnacht van 24 Sept., opdat er op het werk niet gestolen zou worden, en nnm eenige palen en stukken hout neg en bracht dit met een wagen naar zijn huis. Terugkomende ontmoetten twee nachtwa ker s hem met den ledigen wagen, wat tot dc straf vervolging aanleiding gaf. De bokl. bekende en trachtte het feit te "erontsohultligen door mede te declen, gevraag! van dril bank hl twee m| Nanrl drik del zienlijk f Leeuifig| bevorde Naar gestage Iloogenl tol den I Ook getrotfej Ia SchooN den het sch bleek, voorkod zes jarej had hl de twe uitgebrl van FC JnusseiJ De fieieel Noven De Holland vail dij ste kan 3 Novj dering bijeen od de Si.it) Aan is rundj bestuur nister vi drill geul van de telegraij reede verbetel vereenij uitvoer! algeaiej adres dat V de vei t] de beli| de het poi tering dit vrit lie hei besclinj Als het iufl besluuï gemeen! op te r deze il betreft f mensen nee int, bezoek! Aanl van lij meld schuilei bewijs r en iluu worded overgej worde metanll benooil nanwez| bijna Willen vnn Volgetl 7, en f gesteld terplt.tj

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2