BINNENLAND. i ENGELAND. DUITSCHLA ND. De offioj de geweigj aanbeveling caiulidaiu beeft mij gekrenki. V: departementen. Hie strijdkrachten zullen den naam dragen van Troepen van Bretagne." L)e Kératry is tijdelijk voor den duur van dezen oorlog met den rang van divisie-generaal bekleed en hangt recht streeks af van den min. van oorlog. De oud-nfge- vn; rdigde Carré KurisouËt is bij de «Troepen van Bretagne" lol. commissaris-generaal benoemd met den rang van brigade-generaal, liet hoofdkwartier van dit legertje, waarvoor een speciaal crediet van 8 millioen is verleend, zal te La ral of Le Mans gevestigd worden. De iieer l'aul de Jouvenoel beeft l'nrijs per luclit- hallou verlaten cn werd in bet begin dezer week te Tours verwacht. Van de uit Tours naar l'arijs vertrokken ballons had men nog n«"ts gehoord. De bank van Frankrijk is naar Bordeaux ver plaatst. Krachtige maatregelen zijn genomen tot verster king der krijgstucht. Lyou wordt met spoed en kracht gewapend. De bevolking is er eeiidraehtigér dan vroeger. Ken bericht uit Sanrbriicken geelt een klein denkbeeld van den buit, die in Met: opgestapeld was en thans in handen der Duilschers vult. „Drie duizend stukken geschut, onmetelijke voorraad van wapenen en ammunitie bevinden zich binnen de wal- leu der maagdelijke vesting. De oorlogskas met 40 millioen moet eveneens daar bewaard worden, en bijna alle staatskassen van de oostelijke Frunsche departementen z.ijn bij liet uitbreken van den oorlog daar in veiligheid gebracht, gezamenlijk moeten zij meer dan 20 millioen francs bevatten." De cor respondent heeft gelijk, als hij meent dat zulk een buit eenig is in de gebeele geschiedenis. Het weleer zoo lachend dorpje St. llémy nabij Metz, bestaat thans nog slechts uit eeuige puinhoopen waarin ettelijke katten huizen, die het oude verblijf zijn getrouw gebleven. Dagelijks kwam er vóór de overgave een nieuwe veldwacltl de voorposten aflossen en tevens de zorg overdragen voor bet eeuige men- soiielijk wezen, dat er nog steeds verblijf houdt, 't Is eeu eerwaardige vrouw van 73 jaren. Men smeekte haar de plek le verlaten, doch huur eentg antwoord was „Je resterai iei jusyu'ü la mort." De Duitschers hebben toen een hutje van slroo voor baar gebouwd. Koffie, brood en middageten werd haar door de soldaten verstrekt, die het moedertje verzorgden als ware 't een heilige plicht. Ken dik ke officierspels diende haar lot deken. Zoo leefde deze vrouw in voortdurend gevaar naast de puinhoo pen van haar woning, in welke de vroegere welstand nog te herkennen was. Uit een uitvoerig telegram van den correspondent der Daily News in het Duitsche leger voor Metz, blijkt dat generaal Coffinières den 21 dezer aan den maarschalk Baznine liet welen dal hij geen provi and meer hud voor zijne troepen alleen nog muar voor 't garuizoen. Bazaine liet daarop het vuur der voorposten staken e:i vergunde oogluikcud ztju manschappen bij kleine troepjes te deserteeren. Den 24n vernamen de Duitschers dut er plan was om in massa een uitval le doen naar den kant van Gravelotte, waar men zich gevaugen zou laten ne men. Daardoor zou alleen liet garnizoen in Metz blijven, waar liet nog proviand voor een paar weken bad. De Duitsche troepen werden dieusvolgeus bij Gravelotte geconcentreeerd. lutusschen wist Bazaine Colfinière te overtuigen dat die verlenging van den tegenstand te duur betaald zou zijn met een bloe diger! uitvul. Er werd een bode gezonden naar prins Frederik Karei en voor 't eerst onderhandeld over de capitulatie van leger en vesting beiden. Te middernacht trokken dientengevolge de te Gra velotte geconcentreerde troepen af. Den volgenden dag (Dinsdag) onderhandelde generaal Chung.unier een uur lang roet den prins. Na afloop daarvan was hij diep geschokt. „Geen wonder," zcide itij, „de l'rins was zoo streng." Later op den dag werd de onderhandeling voortgezet lusscheu den generaal Stickies, den kolonel von Herznung, den clief van den staf bij liet Duitsche leger, de beide Frausclte opperoevrlhebbcrs en den ïrolcrticvelhebber der vesting, Humbert. Dinsdag.iet rus men zoo zeker dat de nog niet volledig uitgestelde schik king tot stand zou komen, dat de mnrschorder op Parijs aan liet tweede legerkorps werd medegedeeld. I YYuensdngmoi'geu was het reeds op weg. De andere troepen bivakkeerden op het terrein om tegeu elke 1 verrassing te waken. De toestand vatt het leger voor Parijs moot zich ill de laatste dagen door toevoer uit liet zuiden veel verbeterd hebben. YVel komen nog velen en hevige ziekten voor, dit is echter onvermijdelijk. De manschappen zijn in goede stemming gebracht door de menigte sigaren die van wegc het minis terie van oorlog onder hen zijn verdeeld. YVijn is er in overvloed, elke compagnie graaft zicli zelf uit hetgeen zij benoodigd is, daar de tuinen en kelders uuti wijn wezenlijke schatten herbergen. De spoor wegverbinding met Parijs is nog altijd niet hersteld. De tunnel bij Nanteuil moet nog al moeielijk te herstellen zijn, Niet ver van Meaux bebbeu de Franscben nog een tunnel en een brug laten springen, Uit Versailles schrijft men van den 23slen Over de ware oorzaken van den grootcn uitval, die de Parijzeniiars gistercu ondernamen, loopen in de beide hoofdkwartieren geruchten, die zeer zon derbaar luiden, tiaar desniettemin aller aandacht trekken. Q,""r.:gi pe.-^O' C", '■sla»' 'net alle" zc-z-el mogelijk te observeeren, zouden namelijk ontdekt hebben dat op Vrijdag den 2üsleu binnen Parijs een ernstig straatgevecht heelt plaats gehad; er wordt zelfs bijgevoegd dat verschillende forten op sommige doelen der stad gevuurd hebben. Hieruit maakte incn op, dal tot den uitval slechts werd besloten om de Parijzeniiars bezig te houden, en tevens met het doel om voor de Duitschers verborgen te hou den wal er binnen Parijs voorviel. Intusschen trekken velen liet gerucht omtrent het straatgevecht in twijfel. Een Ilnliannsche dokter, die aan ecne ambulance binnen Parijs is geattacheerd, en den 21sten bij vergissing gevangen werd genomen, ver klaarde dat bet binnen Parijs weinig is veranderd. Behalve eeuige modewinkels, zyn alle magazijnen gesloten, terwijl de levensmiddelen nog tamelijk over vloedig zijn. Van den waren belegeriugstoestand schijnen de Parijzemitirs zich vooralsnog geen denk beeld te kunnen maken. Eerst moet het zware ge schut gewerkt hebben. Het schijnt echter dut de Duitschers daarmede niet zullen beginnen, voordat er ongeveer 4UÜ zware stukken iu positie zulleti zijn gesteld. Is dit eenmaal lier geval, dan zal men op eik fort per tlag eeu paar duizend bommen kun nen werpen, waaraan de heehtste fortiflculiewerken moeilijk laoger dart drie dagen weerstand kunnen bieden. l)e Nouvelliste de Versailles reproduceert eeu brief, die door een Parijzeiiaar aan een inwoner van Versailles gericht was. maar door den vijand onderschept is gew orden. Daarin wordt gemeld, dat de bevolking van Parijs weliira aan den honger zal prijs gegeven zyn, en nog vóórdat eene week zal zijn verioopen, zal die toestand der regeering onover komelijke moeilyklieden baren, waarmede de vijand zijn voordeel zul weten te doen. Nu reeds is de rrgeering zwak tegeuovcr de terroristische partij. De clubs iu Belleville doen de stoutsto eisohetl eu hebben eeu besluit genomen tot bet arresteereu en onteigenen van den heer Godillot, fabriekant vau militaire uitrustingen, dien zy van verraad beschul digen. De hoofden titer partij ztju voorts voorne men» zich te ontslaan vau generaal Trochu, van generaal Lelló, van den admiraal Four.chon en van de heeren Jules Eavre, Jules Simon, de Kératry, en van Thiers, zoodru deze in de hoofdstad terug komt; want al die personen komen «er partij ver dacht voor. Indien Trochu niet onverwijld met nadruk optreedt aldus wordt aan 't slot des briefs gezegd dun zal de „Commune de Paris", dat is het schrikbewind, meester van de hoofdstad zijn. De onderhandelingen over de capitulatie van Metz schijnen II. Maandag te zijn aangevangen iu liet hoofdkwartier van Prins Frederik Karei, bevel hebber van de Duitsche troepen om Metz. In den avond van dien dag kwam eeu brief van den maar schalk Bazaine met verzoek den volgenden dag den generaal Changariiier in het hoofdkwartier te ont vangen. Het verzoek werd toegestaan, en Dinsdag werd de Sü-jurige grijsaard tlonr twee stafofficieren door de Duitsche voorposten geleid. Hij kwam per rijtuig, en verzocht dit zoolang mogelijk bij zich te houden, daar het loopen Item hoogst moei lijk viel. Het onderhoud met Prins Frederik Karei duurde l'/j uur, en scheen op den generaal Changariiier een sraarlelijken indruk gemaakt te hebben. Zijn laatste woorden waren, volgens een correspondent van de Kaïn. '/At. „wij zullen vallen, maar met eere. Ik wensch u, mijne heeren, dat gij en nooit eenig dapper soldaat zoo iets tnag beleven." De tratte stonden den grijsaard iu de oogen, toen hij iin.ir Metz terugkeerde. 's Avonds kwatn er een Fransch generaal in het hoofdkwartier eu werden de voorwaarden der capitulatie op schrift gebracht; 't waren dezelfde als die van Sédan en Straat-burg, De Frunsche generaal keerde daarmede diep verontwaardigd naar Metz terug, en eerst twee dagetl later volgde tie aanneming. Uil Orly schrijft een Duitsch officier vnn 11 dezer: Een granaat die de Franschen ons toegezonden hadden, was midden in het dorp blijven liggen, zonder te ontploffen. Daar hel ding na een uur nog steeds rustig bleef liggen, gingen ecnigc nieuws gierige soldaten er om heen staan om liet eens goed van nabij to bezien. Toen de granaat door hot be kijken natuurlijk ook niet veranderde, werden de lieden stoutmoediger en slieten het projectiel met den voet om. Ook toen ontplofte het niet, en nu waren de soldaten overtuigd, dat de bom geheel onschadelijk was. Een vau het 38» regim. nnm hnar op en wilde juist de lont lossohroeven, toen de granaat eens klaps uiteensprong. Armen en heetten werden den ongelukkige van bet lichaam geruktvan de omstan ders verloor deze ecu been, een ander een artn kortom, het was eeu oogeiiblik vol ontzetting! De eerste wiens armeu en beeneu afgerukt waren, leefde nog ecu kwartier, geheel bij zijn bewustzijn, of schoon, f(halve tl zerrLuiking, zijn lichaam .ol brandwonden was. Een andere verminkte stierf terwijl bij vervoerd werd, een derde nadat hij in het hospital 1 gebracht was, zes anderen zijn zwaar gewond. Gouda, 1 Novf-ubeu. Z. M. heeft benoemd tot kantonrechter te Edam mr. M. Biichner, thans griffier by het kuntongereeht alhier; lot griffier bij liet kantongerecht alhier mr. J. C. du Pui, thans substituut-griffier bij de arrondisseuients-rechtbauk te Brielle. Door 't vertrek van mr. M. Büehuer zal eene vacature ontstaan :u de sohoolcommlssie, bij welk collegie doorhem het Secretariaat werd waargenomen. Heden viert de heer W. D. de Lange, kapitein- korumnndant der iltl. schutterij de veertipsie heriiuie- ringsdag aan zijne toetreding tot de Zuid-Hollaodsohe schutterij. Het was in 1830, dat ook hij met zoo vele anderen vrijwillig gehoor gaf aan de stem van onzen toenmalige» koning en de wapenen opvatte voor vaderland en vorst. Sedert dien tijd bleef hij steeds bij de schutterij zijner woonplaats en gedu rende eeuige jaren is hij daarvan nu reeds als kom- mandant werkzaam. Er zullen er voorzeker velen zijn, die hem op dezen dag loeweuscbeu, dat't hem nog tal van jaren moge gegeven zijn om die be trekking te blijveu vervullen. Het tooneelgezelschap van de heeren Albrcgt van Ollefen heeft gisteren avond op waardige wijze zijn ouden roem gehandhaafd. Zoowel „Neef Siegel" ala „Jufvrouw Antje" werd lltuk afgespeeld beiden voldeden aun liet zeer talrijk publiek. Had het eerste stuk geette andere verdienste, dan dut het amuseerde (eene verdienste trouwen? die grootendeels van de actrices en acteurs afhangt); het nastukje had daarenboven eene zeer duidelijke zedelijke strek king, waardoor het o. i. eene eereplaats op ons volks- tooneel verdient, want hoewel van Duitscheu bodem is 't zoo goed Ilollamlseli gemaakt, dat men van 't uilheerasche niets meer bemerkte. Den 28n Oct. werd te Bodegraven aanbesteed let maken van het nieuwe raadhuis, met inbegrip van post- eu telegraaf kantoor. Na de opening der briefjes bleek de laagste inschrijver le zijn, de heer YV, lleuhl alhier, wien dan ook het werk voor de som van 13,4(10 zal gegund worden. Er waren in 't geheel negen mededingers, waaronder zes wier op gaven minder dan 14000 bedroeg. Dc hoogste inschrijving was 17800. Het examen van onderofficieren voor 2de luite nants bij de iufauterie, dat gewoonlijk in de inaand November plaats heeft zal dit jaar niet worden ge houden, maar is tot in het begin vau bet volgend jaar uitgesteld. YVij vernemen dat de minister van binnenl. zaken het gevoelen van de kamers van koophandel heeft gevraagd over de qutestie van meerder publiciteit der handelingen van die collegiön, hetzij door de vergaderingen toegankelijk te stellen voor het publiek of althans voor de kiesgerechtigden, hetzij door een uitgebreid verslag daarvan publiek te maken. Ook bet gevoelen der commissarissen des konings zou over deze vragen zyn ingewonnen. Het Dagbl. v. Z. JI. en V Graveuh. de verkiezing van den beer van Forcesl <tat lid vail de 2C kamer voor 't district Alkmaar vermeldende, zegt: „YVij verheugen ons over dezen uitslag om meer dan écne reilen vooreerst omdat wij er een bewij3 in zien, dat aan onwaardige verkieziiigs-middelen iu Nederland dan toch niet altijd de zegepraal verze kerd isen omdat wij er uit mogen ontwnren, dat bij du meerderheid der kiezers in hot district Alkmaar dan nu tocli weder liet juiste inzicht is doorgedrongen omtrent dc wezeullijke belangen des vaderlands. Wij hopen dat deze ontwaakte overtui ging daar zich bevesl Tot tocl] middelen" men wij <1| officieel g DE B| verklaart komende tober jl. c* gezien dool cominisenrjl den gemee trekkelijk ij, »i fii)S8CI«| generaal, plaatst, op Dergel ij] lid der ini teblai van' ordening gemeentere! Alha\ 25 Octobe BUUGEl maar brenl hen in hu] aanleiding] Kaay te Wat cle maakt, is plukker m heiligde ge Ik vei/i in uwe re daaromlreu rechtvaardi van (Ie on het offi iee gen te AL baar geinig Aan hh. Burgen] van is besla stiult-Mn pij mr. YV. dat daal uitgenood) ondervragi) beeft plat) verklaard dat hij i circa 10 ii oulboden, door hel I kende lot jhr. mr. I tweede kal zeggende :J moei er "el om te lata dat bij van potuil lezen, heel ga er mem voldaan heeft gespl gedeeld, h| doen aan meentelmti niet aliet a heer Janst van Foreei liy die hoi overgebrai meester tf dringen, d steden gedi dienstbod! dienstbode zegt 't is de biljet tl mr. YV. val kene goed! zyn dat h| herhalen is terugfl hij zich bi taris, als 'I hein ona.il hij tien Nf had medi'I

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 2