1 I; Koloniën. Laatste Berichten. ■V" OOS T - N D I Berlijn, 2 Nov, Graaf Bismarck heeft den 28slen Oct. nan den Noord-Duilschen gezant tc Lou- ij—«Mu» pitje op u", 1C4Q8. 1Ü434. It op ii0. '2054. ii". 2361. 9279. Minister vin financiën Ic Ambtenaren bij de ud- |nne function zullen uit- de commies 3de kl. In postkantore te Gouda k( namer, ten postkautore j jlei teeas sedert eemge lestigt zich dat nl.de bh. |luar, de Waal en van M. den koning hebben Ütiitenl, -/aken. justitie, men wijders verneemt an Bosse en Fock belast kabinet. van financiën is het [)e belanghebbenden wor- vervolg van 14 tot 14 geslotene brievenmalen Indië over Uuitschland [taliaaiische pakkelbooten lie en v,ce versa, en met [van de Indo-Chineesehe vijl daarentegen de ver- kenmalen over Marseille |>e pakkelbooten tijdelijk neven, de gedrukte stuk- loor Indië, die per geslo- |disi worden gezonden, is als bij verzending over Iverzending der brieven- Indië geschiedt van den Jags uit Amstonlam ver- lindt des Vrgdags plaats, Iden 4 November aaust., ene supplementaire brie- bestaande, zul volgen, pat de brievenmaal via dagen des Woensdags amiddaga uit Amsterdam der provinciale staten des KoniugB, door den den heer mr. J. Loudon, elde mede, dat sedert de de heeren J. F. Hoffman hunne plaats tot ledea de Bie, voor Botterdam voor Sliedrecht. Na Jrieven werd besloteu den Sie dan ook na eedsufleg- le beslissing over de toe- feyu uit te stellen tot de ïinissie tot onderzoek |iei-torlatiug had geinlri- i dat bg de herstemming let waren verzegeld, prdt mede.lecling gedaan pervergadering ingekomen die voor kennisgeving (volgens werd tot de sa- In overgegaan. Daarna |inededeeting gedaan van voor kennisgeving aan- kommissiën gesteld of aan eld missives van gedep. onlwerp-bcsluit tot aan- n enkel provinciale en In uitgaven, dienst 1870, Yzien in de betaling van |ubestediug der havenwer- praeadvies van gedep. Ivan de weduwe van H. perste klerk ter prov. griffie |e tegemoetkoming voor van 6 Sept. 1870, hou- leuring van het reglement |t> in Zuid-Holland. •eft vervolgens verlof ver- Ie vragen aan gedeputeerde ld zijnde, is door den spr. lg getreden van eene ban- I, waaromtrent hij gaarne Irgndering wenschte uit te oiut korleiyk hierop neder, polder «de Kleine Geer- Iverlangen van gedep. sta- liumen, volgens welke het Inning lot ccnigwerk mag goedkeuring van gedep. stalen. Die bepaling oordeelde de spreker te zijn in strijd met de wet en met het algemeen polder reglement en als in hooge mate te overschrijden de bevoegdheid aan gedep. staten bij beiden verleend. Nadat zoowel de voorzitter als de heeren van der Heim en van den 13erch van Heemstede, leden van het collegie van gedep. staten, mede breedvoerig hunne handelwijze in deze hadden verdedigd, en daarbij hoofdzakelijk hadden doen uitkomen, dat art. 91 van het algemeen polderreglement, waarop dé heer Blussé bepaaldelijk het oog had gehad, die han delwijze niet in den weg stond, en dat bij gemis nog steeds van eene nlgemeene wet op den water staat, de behoefte zich had doen gevoelen om tns. scheu beiden te komen, waar een polderbestuur eigenmachtig, door eenig werk te belemmeren, de uitvoering kon beletten van een werk, dat bij de wet bevolen was, hebben onderscheidene leden zich geschaard aan de zijde van den inlerpellant, en, ofschoon hulde doende ann de goede bedoelin gen van gedep. staten, evenwel meer of minder uit voerig de gedragslijn van gedep, staten afgekeurd, met beroep op de letter eu geest van de provinciale wet en van het algemeen pelderregleinent. En ge noegzaam algemeen werd daarbij de wenseh uitge sproken, dat, om aan het bezwaar van gedep. stalen te gemoet te komen, de meest geschikte en wettige weg ware eene wgziging voor te stellen in liet alg. polderreglement, waarin een vierde geval, als boveu bedoeld, zou worden omschreven. De beer Blussc voud alsuu, na den loop der be raadslaging, aanleiding tot het voorstellen van eene motie ven orde, waarbij hij in eetie vierledige for mule als liet gevoelen der vergadering wilde zien uitgesproken, dal gedep. staten ten onrechte eene bepaling in de meerbedoelde keur hadden doen op nemen. Uithoofde van het gewichtige en moeielijke eener beslissing over een dergelijk vraagpunt, deed vervol geus de heer van der Heim eene andere motie, strekkende om die beslissing te verdagen tot de vol gende vergudering. De laatste motie ia naugenomeu met 50 tegen 5 stemmen. De vergadering is gescheiden tot heden. Reeds maakten wij melding van de vergadering die verleden zondag te Utrecht zou worden gchou- Lden ter bespreking van de sociale qutestie. Om de belangrijkheid der zaak meenden wij nan het verslag dier vergadering eene llinke ruimte te moeten afstaan. fwij oiitieeneu het aan het Utr. prov. en sted. Dagblad. Duor de heeren de Jong van Beek en Donk, Hu- brcclit en Testes is aan een lOOial personen, zoo belangstellenden in den toestand van den werkman, als vertegetiwourdigera van den werkenden stand, ul, presidenten en secretarissen van werkmnnsver- eenigingen, de uitnoodigiiig gericht, tot het houden eener vergadering ter bespreking van een paar vraag stukken, zeer aan de orde vau d«n dag, nani. dut van de deelneming der werklieden in de onderne mingen der patroons eu dat der postkantoorspaar- bauken Bij den beschrijvingsbrief werd tevens te kennen gegeven, dat een voorstel ter sprake zou komen tol vestiging van een permanent-comité belast met bet voorbereiden en beleggen van vergaderingen als deze. 53 personen hadden aan die uitnoodigiiig gevolg gegeven en waren Zondag in liet geb. van K. en Wet. Ie Utrecht bijeen. Met een korten welkomstgroet opende de heer de Jong v. Beek en Donk de verg., eu deelde daarbij me Je, wal eigenlijk hel comité, dat de vergaileriug had bijeengeroepen, was en wat zich dat comité ten doel stelde. In 't voorjaar werd te Amsterdam reeds eer vergadering gehouden ter bespreking vau de sociale quaestie, en hoewed die vergadering niet tot tastbare resultaten heeft geleid kwam zij toch tot dit gewichtig besluit, dat het toen fungeerend com- mité was uitgenoodigd een nadere vergadering zoo spoedig mogelyk, althans in 't najaar, te beleggen. Dat comité waa echter uit heterogene beslauddeelen samengesteld, en kon het niet eens worden noch over de wijze, noch zelfs over het tijdstip waarop aan het besluit der vergadering zou worden gevolg gegeven. Daarom hadden de drie genoemde heeren, die niet een fragment vormen van het vorig comité, maar een nieuwe, kleinere uitgave daarvan, besloten tot het doen houden van de gewensehte vergadering. Het doel is tweeërlei: vooreerst, twee vragen te bespreken, die zeer aan de orde van den dag zijn, en waartoe het comité gelukkig genoeg geweest is twee mannen te vinden, die op zieli genomen lu bben haar in te leiden, en leti tweede een permanent comité Ie benoemen, om van tijd tot tijd vergade ringen van denzelfden aard te doen houden. - liet comité nclil het wcnsclielijk, meer of minder perio diek vergaderingen tc houden van belangstellenden in de sociale qumstie, om die qmestie te bespreken en de publieke opinie voor te lichten; doelt het ivenscht die vooral ook te bespreken in tegenwoor digheid van en met den werkman. Er was op gewezen, dat dit gevaarlijk kon zijn, omdat liet bij den werkman verwachtingen zou doen ontstaan, die niet vcrwe/.eulijkt konden worden. Het comité gelooft niet, dat die verwachtingen zoo hoog zullen zyu, en buitendien, hetzg men er over spreekt of niet, verwachtingen, ie bedriegelijker naar mate ze onbestemd zijn, bestaan toch. Het comité wil door hare bespreking met den werkman aan zijn begrippen over haar slechts een goede leiding geven. Spr. haalde Frankrijk en Engeland aan, als be wijzen, dat gebrek aan belangstelling bij de burgerij in den werkman tot noodlottige gevolgen leidt, eu wees er op, dat ook bier te laude dat gebrek ann h»1 -gstelPnj- h-st' -.t. Ook Bij ons -eli Je werkman zich geïsoleerd. Het comité wenschl dat gevoel van verlatenheid, 't welk wrevel en vijandige gezindheid kweekt, te doen ophouden, door hem te bewyzen, dat er menschen zgn, die warm deel nemen in zijn lot en van harte willen meewerken, om het te ver beteren, 't Zal van de medewerking van den werk man afhangen, of dat doel zal bereikt worden of niet. Slaagt de poging, het zal een stap nader tot den vrede zijn. In ieder geval hoopt Spr., datzoo- i.l niet dadelijk of reeds by de eerst volgende ge slachten, er toch over niet al Ie langen tijd zal kun nen gezegd worden, dat line goed ook in eenig land de toestand van ücn werkman zijn moge, die nergens zoo goed is, als iu bet vrjje, onafhankelijke en volks gezinde Nederland. De lieer Capelle (Arnhem) ging daarop over tol het inleiden van het eerst aan de orde gestelde vraag puntde deelneming der werklieden in de onder nemingen hunner patroons. In zijne inieiding be toogde deze, na op het verderfelijke gewezen te heb ben vuil de communistische uf de socialistische rich ting, die de arbeidersbeweging dreigt te nemen, dat de sociale quasstie, dal is, zooals zij hier wordt op gevat, de arheiders-qusestie, eigcidyk ontslaat uit den strijd tussohen kapitaal en arbeid. Deze beiden bestrijden elkaar, omdat zij elkaar niet begrijpen. Om de sociale qucesiie op te lossen, moet men de vechtenden scheiden. Zij zullen niet dan mokkende uiteengaan, maar elkander later leeren begrijpen. De coöperatie vnn kapitaal wordt reeds lang toegepast, coöperatie van arbeid kan ook goed werken. Hiermee kwam Spr. op zijn eigenlijk onderwerp. De parti cipatie van de werkliedeu in de winsten van de pa troons berust op een eenvoudig beginsel, de maat schap. In deze maatschap brengt de een zijn geld, de ander zijn vlijt. lie kapitalisten vereenigeu zich waarom zou daartegen voor de arbeiders be zwaar bestaan Ill beginsel is daartegen geen be zwaar, ïuaar de voorstanders hebben het beginsel door overdrijving bg de toepassing in een ongunstig daglicht gesteld. Men heeft er een surrogaat voor laeenen te vinden in arbeidsloon, en -zich daarbij verdiept in gemoedelijke verweiischingen vnn loon dienst, alsuf niet alle diensten voor louu bewezen werden. Waar zij zoo werd toegepast, moest de zaak mislukken. Elke onderneming toeli beloopt zekere risico, en daarop is hij die toepassing niet gelet. Men heelt gemeend, dat hel stelsel overal en op alle ondernemingen toepasselijk was, en daardoor moest het tot teleurstelling leiden. Spr. haalde daarop verschillende sprekende voorbeelden aan, van onder nemingen in Frankrijk en Engeland, waar het stelsel gunstig gewerkt heelt, eu ging de voorivuarden na, waaraan deze ondernemingen voldoen, en die tot liet succes noodigzijn. Daaruit blijkt dat participatie alleen gunstig kan werken bij die ondernemingen, waar het arbeidsloon op den voorgrond slaat, en het kapitaal in de tweede plaats komt, en waar controle on mogelijk of zei r moeielijk is. Waar kapitaal hoofd- eu arbeidsloon bijzaak is, of waar voldoende controle kan uitgeoefend worden op de werklieden eu het gebruikte materieel, daar werkt het slelstel ongunstig. Bij de toepassing moet men dus letten op denaard der ondernemingen eu verder onderscheiden tusschen de werklieden, die men tot dc deelneming toelaat; die moeten, van boven nf beginnen1» alleen de meest ontwikkelde, de beste werkliedei zijn. In handelsondernemingen zal het stelsel meestal falen daar is het ook minder noodig, omdat men daar geen eigenlijke werklieden heeft. Spr's. conclusie was, dat de participatie van de werklieden in de winst bij machte is, om de har monie tusschen kapitaal en arbeid te herstellen, mits het stelsel met beleid worde toegepast. Het aan deel in de winst moet niet treden iu dc plaats van liet loon, maar gegeven worden boven liet loon. 't kan goed werken in de industrie, niet in den handel. Ten slotte stelde Spr. een resolutie voor, volgens welke de vergadering zou besluiten de aan dacht ook onzer industriëelen op dit stelsel te vestigen. (Wordt vervolgd) De Jam-Courant heeft onderscheiden besluiten me degedeeld, waarbij de hervorming van het l'rcunger stelsel huar beslag heeft gekregen. Do heer O van Hees vertrekt derwaarts om de hervorming nader te regelen de heer 15. 1"). Levyssohn Norman, con troleur le khisse, is hein als secretaris toegevoegd. De residentie wordt verdeeld iu 8 assistent-resi- dentiüii der 2e klasse, als van Tjandjoer, Soeknboemi, ljitjalengka, Suraedung, Tassik-Malaja, Manondjnja en Suekupoera Kollotmet toevoeging van 5 con troleurs der le, 5 der 2e klasse, alsmede 8 amble- tcnareu ter beschikking. Het inlnudsch bestuur be staat uit 5 regenten, 9 pathis, 5 mantri's kabopatten 5 hoofdpnnghoeloes, 63 districtshoofden, 150 onder districtshoofden, enz. enz. De hoofdplaatsen Tjand joer, Ban'-.g 6» üaroct tvorden iiigcücelu oh de districten Maleber, Oedjong Eroeng-Koeloti en Soetji, waartoe zij behooren. Voorts wordt het recht van belastingheffing der hoofden en priesters afgeschaft, de belastingen op de rijstcultuur, het bedrijf en het slachten inet 1 Januari door den staat gelieven, enz. Naar aanleiding daarvan schrijft de N. It. Cl. Met verbazing hebben wij uit de Javascke Courant kennis genomen van de uitvaardiging der besluiten betrekkelijk de hervorming van het Preonger-stelsel. Zoo is dan daar ginds de zaak reeds tot een be slissing gebracht, terwijl er hier in de stalen-generaai over beraadslaagd wordi In de zitting der tweede kamer van 22 dezer vroeg de heer Iusinger of werkelijk liet koninklijk besluit tot invoering der hervorming reeds naar Indië was gezonden; in dat geval, zei hij, staan wij v00r een Jail accompli. De minister antwoordde, dut de ka mer niet stond tegenover ecu fait accompli en toen daarop de bepaalde vraag volgde: u( de minister een koninklijk besluit naar ludië had gezonden tot uit voering van den maat regel, ja dan neen, verklaarde de munster dat er geen kouitiHyk besluit bestond. Werkelijk is do maatregel niet ingevoerd bij ko ninklijk besluit, maar bij besluiten van den gouver neur-generaal krachtens machtiging, door den koning verleendop dit verschil echter kan de minister zich nimmer beroepen tot rechtvaardiging van het antwoord, dat hij den heer Iusinger gaf. In elk geval stond do vertegenwoordig wel degelyk voor een fait accomplide besluiten van den gouverneur- generaal zijn geilugteekend van 10 September en in de Javascbe Courant van 13 September openbaat gemaakt, terwijl op 22 October de tweede kamer aan den maatregel hare goedkeuring heeft verleend ea de eerste kamer haar votum nog moet uitbrengen. Daarin ligt eene algehccle miskenning der eischen van onzen regeeringsvorm, die diep te betreuren is eu die wy ons van den minister te minder begrij pen kunnen, na zijne verklaring, dat de gouverneur- generaal den maatregel had kunnen uitvoeren zonder tussehenkomsl der wetgevende macht, maar dat deze minister dat niet had gewild. Heeft (le gouverneur-generaal legen de bevelen van het opperbestuur gehandeld P Had hij geen mach tiging des kouings outvaugen, ot heeft hij vau die machtiging een voorbarig gebruik gemaakt P Of wel heeft de minister van koloniën in de tweede kamer eene dubbelzinnige rol gespeeld, die èn van diepe miuachtiiig jegens de veriegenwoordiging èn vnn groot gebrek aan oprechtheid en waarheidsliefde getuigen zou? Wat daarvan zy, wie de schuld ook drage, het gebeurde verdient zeer strenge afkeuring. In eene gewichtige zaak gewichtig in politiek en in fi nancieel opzicht is eene beslissing genomen builen de vertegenwoordiging n:n en terwijl hare goedkeuring wel ingeroepen, muur nog niet verleend was. De tweede kamer heeft een ernstig debat gevoerd over den voorgestelden maatregeltalrijke bezwaren werden daartegen ingebracht, maar ook met ijver en warme overtuiging werd hij verdedigd; slechts met eene meerderheid van drie stemmen vereenigde de kamer zich met de voorstellen der regeering en dit alles geschiedde, terwijl reeds zes weken te voren de maatregel was tot stand gekomen Met de wet gevende macht is dn» gespeeld. Wat moet er op deze wijze worden van de waarheid van onzen re geeringsvorm eu van de waardigheid van vertegen woordiging en regeering beiden Wat van de be- teekenis, die de wettelijke vaststelling der Indische begrooting heeft Versailles, 2 Nov. Gisteren middag heefi de heer Thiers met graaf Bismarck een onderhoud ge had, hetwelk drie uren heeft geduurd. lieden morgen vroeg heeft hij den koning eene militaire conferentie plaats gehad, waarbij graaf Bis marck tegenwoordig was. Des namiddags ten twee ure heeft graaf von Bis marck eeue tweede conferentie met den heer Thiers gehad.

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 3