Mieiiws- m Adverlentiebl^d vow Ma en Omstreken. 1870. N°- 068. isselT" BUITENLAND. Mag, 6 November. Kennisgeving. Buitenlandseli Overzicht. uömid. Uilig an De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. Verkiezing van Leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken. I--VEREENI- effc de eer te TOONEEL- Zondag 6 No- -.'OB v. Hees, i oordeele vau or de huiszit- van geloof. zal in den tC it gave ƒ0.90. oekje worden regel; groote voor mede- Commissiën AATSCHAPPIJEN, oer, enz., enz., kje. des voormid- in het Huis ie Gouda, ten t aldaar, van nder begrepen en PAARD, wijders eene TING, HOOI, aags te voren deg 's morgens laorg. 7 uren. dagen 'snam. irten. st. aar S, 9.53. 5, 1.24, 1.53, 46. 55, 3.2S, S.46, 55, 1.56, 3.28, 6.36. 6.36, 8.46. 28, 6.36, 8.46. 56, 2.33, 3.28, 56,2.33,3.28, 3.10—, 11.34. 3, 6.21. 3.7, 6.15, 8.27. 19. 12.15, 2.8, 10. 4.10,6.1, 8.19. 55, 12.5, 2—, .56, 4.5, 9.25. 9.20. 10, 2.35, 3.35, G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIEN worden geplratst van 1 5 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afeonderlpe Nommers VIJF CENTEN. BURGEMEESTER. en WETHOUDERS van Gouda doen te weten, dat de Vergadering tot het kiezen van vijf Leden voor de Kamer van Koophandel en Fabrieken aldaar, ter vervanging van de Heeren T. P. Viruly, B. vun Galen, P. Goedewaagen, W. D. de Lange jr. en W. Hoogendijk VVz. welke met den 31° December 1870 als zoodanig moeten aftreden, zal worden gehouden, deu 25" November 1870, teu Raad- li ui ze dezer Gemeeule. Dat de inlevering der stembriefjes door de Kies geregtigden in de ter Vergadering aanwezige stein- bus, zal aanvangen des morgens ten 11 ure en voort- dureu tot des namidd. (eu 1 ure, i.a tvelk laatstgenoemd uur geen® Stembiljetten meer aangenomen zulten wor- deu dau van de kiezers in de zaul tegenwoordig, zullende onmiddellijk daarna met de opening der biljetten worden aangevangen. Dat aan ieder Kiesgcregligde acht dagen vóór den dag der verkieiing een stembiljet zal worden bezorgd en dat, wanneer eenig Kiezer geen slembiljet mogt bebhen ontvangen, hij zich tot bekomiug daarvan ter plaatselijke Secretarie zal kunnen vervoegen. Dat de lijst der kiesgeregtigden, zijnde die ter zake van eenig bedrijf van Handel of Fabriekwezen in kat patentregt tot eene hoofdsom vau zes Gulden en hooger zijn aangeslagen, van heden, van des voormiddags 10 tot des namiddags l uur ter inzage zal liggen ter plaatselijke Secretarie, en dat de bezwaren tegen deze lijst, hetzij die den klager, hetzij die andere ingezetenen betreffen, gedurende 14 dagui na beden, bij het Gemeentebestuur ingeleverd kunnen worden, doch na dit tijdstip geeue bezwaren meer in aan merking zullen kunnen komen. Wordende den Kiesgeregtigden voorts medegedeeld dat om tot Lid der Kamer benoembaar te zijn, wordt vereischt dat men den ouderdom van 30 jaren beeft bereikt, wone ter plaatse waar de Kamer gevestigd is en aldaar gedurende ten minste vijf jaren bestuurder eener onderneming van Handel of van Fabriekwezen of in eettige met die takken van nijverheid in ver band staande betrekking is geweest. Gouda, den 4° November 1870. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGIEEVER FORTUIJN. van BERGEN IJ/ENDOORN. 15, 2.20, 8.30. 5, 9.40, 11.20. Er komt een tint van vrede in tie lucht, Dc komst vau den heer Thiers in het Duitsclic hoofd kwartier, juist samenvallende met (Ie capitulatie van Mclz eu zijn daarop gevolgd vertrek naar l'arijs, hadden de hoop run de voorstanders eener schik king weder opgewekt. Thans is tlie heer wetler Ie Versailles lerttg. llij heeft een conferentie grhnd inct Bistnurck en den koningeen militaire raadsver gadering is daarop gevolgd, waarin Bismarck tegeu- woordig was; daarna heeft de Pruisische premier den ouden Parijschen afgevaardigde weder gesproken eu als resultcat van dat alles wordt gezegd, dat Bis marck den heer Thiers, teu behoeve der algemeene verkiezingen in Frankrijk, een wapenstilstand heeft aangeboden op deu grondslag van het op den dag der ondertcekening bestaande militaire stutus quo. Indien dut zoo is, geeft Pruisen wel een betvijs dat het met zijn wensch naar vrede ernst is; te verwon deren is liet trouwens niet, dat de Duitschers een geregeld bestuur wenschen te zien optreden, want nu is het bij geb ak daarvan letterlijk oumogeiijk om vrede te sluiten, daar een voorloopig bewind, dut zich zelf opgeworpen heelt en nog niet door het land gesauctiorineerd is, niet in naam der nalie met het buitenland kan handelen. I)e voorwaarden zjju nu inderdaad gematigd; elk houdt wat hij beeft dal is de redelijkste grondslag voor een bestand. Het eenige nadeel is verlenging van deu krijg als alles mislukt; maar de kans om tot een vergelijk te komen is dat wel waard. 1I>". is nu te hopen, dat de Purijsche bewindhebbers deze gelegenheid om uil eeu onzuivere» toestand te geraken niet la ten voorbijgaan. (Men zie de laatste berichten). Hel bezetten van Dijon heeft deu Duitschers 5 officieren et. 250 man gekost. Het Frausche Loire- leger schijnt nu lusschen het korps van von der Thiinii en dut von Werther in de klem te zullen raken. Men hoort er niets van, evenmin als vau de Garibaldiitnen en vrijschutters in de Vogeezeu, Kóratry beeft ten behoeve van zijn nieuw leger uit Bretiignc beschikking gekregen over de havensteden eu het materieel der marine in die streek. De tijding van den val van Metz is deu Frunschcn als eeu donderslag op het lijf gevallen de indruk is ver schillend. Sommigen raden nu eeu wapenstilstand aalt; anilercn beweren dat Metz evenmin als Sódan Frankrijk kan ten onderbrengen. Wederom anderen laken scherp de houding van Gnmbcttu met betrek king tot deze zaak. Het schijnt aan geen twijfel onderhevig, dat Gambelta's invloed sterk afgenomen is. Zijn onmacht tegenover de woeliugen te Lyon eu Marseille, waarom hij Pargs eigenlijk verliet; zijn vulsche voorstellingen, wier leugenachtigheid te spoedig bleek; zijn dwaze opgewondenheid na de capitulatie van Metz hebben velen doen inzien, dat hij de man niet is, waarvoor hij gehouden werd. Men zegt, dat Bourbaki zijn commutHemeiit heeft nedergelegd ten gevolge van dc beschuldigingen, tegen de aanvoerders te Metz ingebracht. Keizerin Eugenie heeft Wilheltnshöhe weer verlaten. De verschillende fracties der Spaausche Corlez hou den voorloopige vergaderingen om zich met elkander te verstaan. Men berekent dat 180 van de 340 af gevaardigden voor den hertog van Aosle uilen stemmen en dat de republikeineu de vergadering zuilen verlaten. In Oostenrijk loopen geruchten betreffende eene miuisterieele crisis. Naar men zegt, achten de mi nisters Stremayr en Tschabuschnigg het onmogelijk, langer mei batoo Pelrino op de miuisterieele bank in den rijksraad zitting te nemen. Volgens sommi gen zou graaf Tanffe daarop het ministerie geadvi seerd hebben, in zijn geheel af te treden, doch zou men liet daaromtrent niet erns kunnen worden. Over 't algemeen beschouwt men echter die geruch ten als voorbarig eu meent men dut cr van geeue miuisterieele crisis of verandering sprake zal zijn voor dat de beraadslagingen in den rijksraad zijn aange vangen. F R A N K R IJ K. LI. Vrijdag zijn 80 Ameriknuusche familiën uit Parijs te Versailles aangekomen. Zy bndden de stad verlaten dicht bij het fort Bicctrt, en waren van daar over Villejuif gegaan. Zij waren laet sterk Fransch militair geleide door de Frausche voorpos ten gebracht, naar de Duitsche correspondent ver moedt, om de Pargzenaars in het denkbeeld te bren gen, dat het gevangenen wareu en daardoor den ontmoedigenden indruk te voorkomen, dat vreemde- gen uit vrees de stad verlieten. In een rijtuig met een witte vlag versierd, kwamen zij te Versailles aan, wat aanleiding' gaf tot het gerucht, dat er een parlementair uit Parijs was aangekomen. Generaal Bourbaki heeft bg de aanvaarding vati zjju kommandement in noordelijk Frankrijk een pro clamatie gericht aan de burgers, de nationale garde, de soldaten en mobiele gardes. Hij zegt daarin dat hij alle moeite zal aanwenden om eeu actief leger korps te vormen, voorzien van oorJogsmaleriërl en geschikt om in het veld te trekken en de vestingen te ontzetten. Eendracht en wantrouwen zijn voor alles uoodig om den vijand eiken stap, dien hij op Frauscheu grond doet, duur te doen betalen, en er moet slechts eeu wensch bestaan: het ongelukkige Frankrjjk te redden en te wreken. Een Eugslsch correspondent deelt het navol gende staaltje mede, waaruit blijkt, dat er ouder de Fransche soldaten ten eeneumale gebrek aan disci pline heersoht. „Toen wij zoo schrijft hij te Serquigny waren, werden er een twintigtal mobiles met een trein van Evreux aangebracht, die gecom mandeerd werden door een luitenant, en die bevel gafdut dc manschappen zouden plaats nemen in eeu trein, bestemd naar Cherbourg. De soldaten weigerden zeer bepaald en drongen er op aan naar Bouiiuu te gaan, ben erende dat 't den schijn zou hebben dut zjj voor de Pruisen vluchtten, indien zij zich naar Cherbourg begaven. Na een bevig twisten, dat ongeveer een kwartier duurde, sprong de officier in den trein, die jcist in beweging werd gesteld, en liet zgn manschappen op het perrou staan, die hem naschreeuwden „lafaard l„ verrader 1" enz. Deze scène maak'e een zeer slechten indruk op de omstnnders. De tijding der capitulatie van Metz heeft ge heel Frankrgk, maar vooral Tours als een donder slag in de ooren geklonken en een onbeschrijfelijken indruk gemaakt. Getuige de proclamatie van den heer Gainhettu persoonlijk, na het eerste gerucht, waarover men in Engeland te recht verontwaardigd is, getuige dc nadere proclamatie der gedelegeerde regeering door de ministers Gambetta, Crémieux en Glais Bizoin onderteekeud, waarin ic beschuldigin gen, in de eerste geïnsinueerd, uitdrukkelijk worden herhaald. Toch hadden de Conditutionnel, de Francais, de Gazette de France de krasse termen der eerste reeds afgekeurd eu verlangd, dat men hef. oordeel zou op schorten, totdat de feiten in hun geheel bekend zul- leu zijn. Laatstgenoemd blad verlangde de onmid dellijke bijeenrocping van een krijgsraad, voor welken Bazamc en allen, die Metz of oen andere belegerde stad te hulp hadden moeten komen, zouden worden gedaagd. I)e ComtiMiouriel waarschuwde eergisteren r mm

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1