faws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1870. N° 979. BUITENLAND. Vrijdag, 2 December. Unilcnlandsch Overzicht. De inzending van advertentien kan geschieden tot uur des namiddags op den dag der uitgave. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Center,. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Omtrent de Maandag gehouden vergadering der Engelsche ministers wordt bericht, dat zij besloten op Gortsehakoffs qota te antwoorden, dat Engeland eerst dan zou kuuuen toestemmen in eene confereu- tie, wanneer de eerste Russische nota werd inge trokken. De Timet noemt dit antwoord ferm. Dit ia mogelijk, maar het is nu voor iedereen duidelijk, dat Engeland geen oorlog voeren zal en dat het een eervotlen terugtocht zoekt door de gebeelc be- weging t®rug te brengen tot een qusestie vnn vorm. Eugelnnda handhaving van de tractaten ioopt bij slot van rekening uit op het verzoek om voortaan wat beleefder ie zijn in het opzeggen. Tractaten duren voortaan slechts zoolang «urlr.ta heid er zich door gebonden acht, mits deze er maar in alle vormen een eind aan maakt. Deze eisch zal Ie Petersburg zeker weinig indruk maken. Vooral nu Usschen de regels der depêche door te letten is dat men ook in Engeland den oor log niet wil, dat men daar er geen bezwaar in ziet de lastige bepalingen van 1856 in het belang van Rusland te wgzigen, en het antwoord op de laatste Russische depêche dns minder de knikkers dun wel het „recht van het spel" betreft. Want dit mogen wij voorzeker aannemen, dat het zwaard niet zul worden getrokken in het Russisch-Hritsch-Iurksch- geschil; dat misschien, wanneer Gortscliakoft ant woordt aan den thans gestelden eisch voor de eer van Rusland niet te kunnen voldoen, tal van de pêches en telegrammen tusschen St Petersburg en Londen zullen gewisseld worden; dat er dos een oorlog op het papier zal ontstaan, maar de ltussische oorlogschepen ongestoord de Zwarte Zee zullen be varen, en de gesloopte mnrine-etiiblissemenlen ver rijzen en in volle werking komen, hetzij ds verstoord heid van het Britsche ministerie lang of kort dure. In het Noorden van Frankrijk is een zegevierende slag geleverd door geneiual von Manteuffel. Ie Franschen erkennen zelf volmondig hun nederlaag. l)e voorgenomen vereeniging van het Noorderlcger met de Westemrmee onder Kcratry ia nu onmogelijk geworden. Amiens is door de Pruisen bezet Uok alm de Loire heeft een gevecht plaats gehad, doch nog niet de verwachte groote slag. Het 10° armee korps werd door groote overmacht aangetast en kon zich slechts met moeite en later gesteund door an dere troepen staande houden. De Huitsehers verlo ren 1000 man. Uit latere berichten blijkt, dat het grootste deel van het Loireleger bij lonlarnebleau door de Duileohera is verslagen. Volgens berichten uit Tours de Franschen ztju thans uitnemend op de hoogte van de bewegingen van het üuitsche leger - zet de groothertog van Mecklenburg zijn marsch, door mistig weder slechte wegen vertraagd, langzaam v°orti reeds niet alleen Mtimers maar ook Saint Calais door dc „Pruisen" bezet. Het doel van deze be weging moet nog altijd zijn den linkervleugel van het Fransche leger om te trekken. De hm. van het Duitsche leger is dus zeer uitgebreid, en tic Frattsche bevelhebber heeft zeker goe.le reden om den linkervleugel der Duitsóhers aan tc vallen, en op huu rechter alleen defensief te werk tc gaan. Het bezoek van Gambetta in het kamp van Cou- lie heeft ten doel gehad, otieenighedeu die tusschen graaf de Kcratry en den heer Cathaliueau waren uitgebarsten-«ver de inlijving van de vrijwillige scherpschutters des laatstgenoemden in de garde mobile, hij te leggen. Te Tours vertelde men dat het plan om de con- stitueereude vergadering te doen verkiezen, door den heer Glais Bizoin weder op het tapijt gebracht zou zijn. Deze zou, als hij vrijgeleide van de Duitschers kou krijgen, er met de ministers in Parijs over wil len gaan sprekeu. Men voegde er bjj dat Gambetta er meer voor zou zijn dun vroeger. Uit de berichten, die in het hoofdkwartier uit Parijs zijn ontvangen, blijkt, dat de bevolking er meer cu meer naar den vrede verlaugt. Ook de Figaro eiseht het sluiten van den vrede en voert eeue heiige oppositie tegen de besluiten van het voorloopig bewind. Tn ilen loon der week zal «u spoorweg in gebruik worden genomen die den tunnel van itauiouii v».- wijkt. Veel gemakkelijker dan tot dusver zal daarna proviand voor hel loger voor Parijs, nlsraede troe pen en materieel vervoerd kunnen worden. De Duitsche eenheid is tot stand gekomen. Beie reu heeft het traetaat met Pruisen geteekend, doch zieh ten opzichte van de militaire zaken eeuige vrij heid van beweging in vredestgd voorbehouden. De positie van Beieren blijft, wat het krijgswezen aan gaat, ongeveer zooals ze nu is. Het voorstel tot een nieuwe leening tot 100 mtl- lioeu thaler voor oorlogskosten is, zoorvls men weet, aangenomen door den rgksdag. De Nationale Zeitung verneemt daaromtrent, dat eerlang voor 50 millioen thalers obligation zullen worden uitgegeven, dragende 5 procent rente en aflosbaar na vijf jaren. Het bedrag der obligilien zal worden uitgedrukt in thaler en ponden sterling. De koers van uitgifte zal op 95 procent bepaald worden, F R A N K R IJ K. Verwarder berichten van het oorlogstooneel dan die der laatste dagen hebben we nog nooit gehad. Men vergete niet dat de regeering van Tours ten strengste aan de bladen heeft laten verbieden zieh op eenige wijze uit te laten over troepenbewegingen of de getalsterkte der Fransche legers, en dut ook de Duitsche bladeu op nieuw aan het be3taaiide verbod zijn herinnerd. Allerlei kleine gevechten hebben hier en daar plaats, met welk doel weten we niet en met welk gevolg weten we evenmin. Duitschers zoowel als I'ranschen kennen zich verschillende kleine eu groolere voor deden toe; het eeuige zekere dat we weten >s de inneming van bet lang reeds door de Duitschers in gesloten La Fcrc, dat Bourbaki's troepen indertijd vruchteloos hebben getracht te ontzetten. Orleans, Amiens en de vestingen aan de Belgische grenzen dat zijn de plaatsen waar, buiten Parijs, waarschijnlijk eerstdaags belangrijke m.lita.re fetten zullen plaats hebben. Montmedy en Longwy schij nen spoedig ingesloten te zullen worclen wantde Duitschers willen zich zooveel mogelijk in bezi stellen van vestingen. Het groot aantal vest «gen dat Frankrijk nog bezit - zegt von WicketIe - draagt er veel toe bij om het te doen volharden in zijne overtuiging Jat het met ovcrwouucu is. Daar- om moeten we, gelijk we bij Verdun reeds gedann hebben de voorwaarden van capitulatie zoo zacht mogelijk maken, want 'l kan ons toch bezwaarlijk veel voordeel aanbrengen, wanneer we nog meer gevangenen naar Duitschlaud zenden, en we willen ons ook gaarne verbinden de Fransche kanonnen na den vrede terug te geven, Dat is voor ons van weinig beteekenis. Voor de Duitschers is het bezit van vestingen onmisbaar aldus eindigt de schrij ver, en met zachte voorwaarden doet men bij den Franschman veel. Hij is zeer gesteld op zijn eer, en is gemakkelijk te winnen wanneer men zijn ijdei- heid wat ontziet, al beduidt de zaak zelve ook al niet veel. Onder de nmbulnnces in Parijs er zijn er niet minder dan 243 bekleedt de Amerikaansohe de eerste plaats, 't Is het droombeeld van eiken gewonden soldaat om daar verpleegd te mogen wor* den, vooral wordt hulde gebracht aan de Amerikaansche meisjes. Over het algemeen tellen de ambulances -*t4- *a *tprk nersoneel. er zlfti meer gezonden die loon en voedsel ontvangen dan gekwetsten om op te passen. Het aantal zieken niet gewonden is zeer groot, vooral nemen de gevallen van kinder pokken sterk toein een week stierven er 419 aan. De overige ziekte- en slerfte-gevallen worden door de geneesheereu grooteudeels toegeschreven aan het enorme verbruik van sterke dranken, vooral op de wallen, en ook aan het onvoldoende van het ver strekte voedsel. De sterfte neemt wekelijks toe en bedraagt reeds meer dan het dubbel van het normaal cijfer in Nov. Wordt het beleg voortgezet totdat al de levensmiddeleu verbruikt zijn, dan zouden--- zooals Bismarck niet zonder grond opmerkte in de daaropvolgende weken duizenden ten gevolge vnn gebrek omkomen. Dit is iets dat men over het hoofd zag, toen men Bazaine verweet gecapituleerd te hebben, niettegenstaande er nog voorraad van levens middelen aanwezig was. De sterfte binnen Mctz zou anders verschrikkelijk groot geweest zijn. Eeu correspondent schrijft uit Algiers het vol- geilde De staat van zaken is hier zeer verward. Voor een opstand der Arabieren bestaat weinig vrees. Doch in de hoofdstad zelve hebben woelingen plaats. De meeste beambten waren keizersgezind, en wilden de republiek niet 'erkennen. Zij werden evenwel door de democraten al te zeer in 't nauw gebracht sommigen hunner vluchtten, anderen werden gevan gen genomen. Thans is de gematigde republikeinsche partij aan het roerdoch de rooden houden voort durend meetings, en maken er geen geheim van, dat zij, wanneer uog een paar regimenten troepen naar Frankrijk zullen zijn ingescheept, op hunne beurt het gezag in handen wenscheu te krijgen. Den gedeelte vnn het garnizoen is steeds onder de wu- pcuen. Er liggen Hvee oorlogschepen op de reede, en patrouilles met geladen geweren trekken door de straten. Gedurende de laatste zes weken heert de stad zoo goed als in een toestuud van regeering- loosheid verkeerd. Het Food-Journal bevat een ballon-brief van 25 November uit Parijs. De correspondent zegtkat- tenvlcesch wordt gegeten eu in het openbaar verkocht, en ofschoon ik nooit het genoegen had rog althan» voorzoover ik iveet— aan een sohoteltje van dit vleesch te goed te doen. kan ik nu toch verzekeren, dat vele lieden het uitmuntend vinden. De prg» van een kat i« zen francs, en halve katten '-'J1' vüü'

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1