Nieuws- cn Advertentieblad voer Gouda en Omstreken. 1870. N? 990. [ILLIOEN, BUITENLAND. Woensdag, 28 December. -LOTERIJ. tbr. Lilient'eld, [m® Ia J. C. Zcldenrljk. Inving. Men wnehte zich wel voor De liberale partij. Biillcnlaiulscli Overzicht. IS en 19 January 1871, in Zla?s:p.. lOFDPRIJZEN: Firma is als de aller- weroldbekend. -WO oorspronkelijke recept. Do inzending van advertentien kan geschieden tot óén uur des namiddags op den dag der uitgave. linele Staats-Loten Ir al gespeeld worden. LUWSTE GROOTE, ering goedgekeurde, gewaar- ei edigde Notarissen voltrokken [00,000, 50,000, 40,000, 1,000, 3 a 15,000, 3 a 12,090, 10,000, 2 a 8000, 4 a 6000, 16 a 3000, 106 a 2000, 6 a DO, 206 a 500. 4 a 300, 219 200 Mark enz. lineel-Staatslot 7 fl. 3 50 Cents. 1 75 bg van het bedrag hetgeen late geschiedt door de gewone [door Postvoorsehot - worden lende orders, zelf near de verst ■en, spoedig en geheim uitge- bji der Trekking onzen belangheb- |nnen prijzen en trekkingslysten gezonden. Plannen ter inzage Ir zich met vertrouwen tot [en Handel in Staatspapieren. len gratis den uitslag mede om- \ken Staatsloten. ÈREID VOLGENS HET jtfeilbanr geneesmiddel voor GAL-, .G-ONGESTELDHEDEN |JYERTEERING. Zij versterken het EETLUST, zuiveren het BLOED, 1DPIJN en HUID-UITSLAGEN weiden is onnoodig, daar dezelve een waarschuwe men ieder om de ien. 50, halve doosjes f 0.75 en s nrtdoosjes 0 37'/s- Verkrijgbaar Leitien, T. vnn Oorp Rotterdam, S G. WulfT. C J. W. Snsbillé. Utrecht, T. P. v d. Bergh. I Waal. Ids Jong. Koggen. ieder wordt gewaarschuwd voor de het getal moet op de doosjes ge- de letters G. C. S. in het lak ge lrif ala bereid zijnde volgens bet «1- Islijke voorschrift. |rfen, die onder dezelfde naam ver- /ij zjjn by niemand anders te ver- bovenstaande Depothouder», eder wordt gewaarschuwd de Ur en hij niemand te Gouda te halen ala I. O. ZELDKNKIJK op de Markt. G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de u.tgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Druk vnu A. Driukuion. De rol, sedert eenigen tijd door de liberale party in de volksvertegenwoordiging en daar buiten gespeeld, is eene zoo treurige geweest, dat bij menig eerlijk mensch, die in die partij zyn idealen voor de toekomst meende te zien, de vraag moet opgekonwn zijnis dat liberaal is de houding van hen, die ik, eenvoudige, als mijne voorgangers beschouwde, is die houding werkelijk het gevolg van de liberale beginselen, dan heb ik mijne eer gesteld in lietgeen mijne schande was, en de richting die ik liefhad tot nu toe, waarvan ik van tijd tot tijd zelfs eens in een niet te gevaarlijk strijdperk durfde tre den, en waarvoor ik voor mijn vaderland alles verwachtte, die richting moet mij voortaan ten gruwel zyn, want zij brengt mijn vaderland te gronde. Het zou geen wonder ziju, dat er alzoo ge dacht en gesproken werd, want werkelijk stemt het voorgevallene in de laatste maanden tot ernstig nadenken. Gaan wij hetgeen sedert September geschied is kortelijk na. Toen op den derden Maandag dier maand de Staten-Generaal door den Koning werden geopend, was er nog niets dat reden gaf om te vreezen, dat het zittingjaar zich niet zou kenmerken door datgene, waardoor steeds die jaren zich zoo gunstig onderscheidden, die li berale regeeringen aan het hoofd van 't lands bestuur zagen: belangrijke verbeteringen in alle takken van den staatsdienst. Buiten de grenzen mocht de oorlog woeden, en met haar verstikkenden adem alles vernietigen, wat haar in den weg kwambinnen de grenzen zouden de vreedzame hervormingen der laatste jaren worden opgevolgd door nieuwe hervormingen even vreedzaam tot stand gebracht. Helaas! helaas! bet mocht alzoo niet zijn. Het ministerie, door niemand als uit een rots gehouwen, maar door velen als hecht en sterk genoeg beschouwd om nog eenigen tijd to kunnen dienen, dat ministerie bleek een kaar tenhuis te zijnWe behoeven de treurige ge schiedenis niet te herhalen hoe het ineenzakte, zoodra er één wegging. Reeds vroeger werd daarover gesproken en toen reeds spraken we du mcciiing uit, dat het moeilijk zou ziju een nieuw ministerie te vormen, omdat het bedan ken der tegenwoordige ministers zoo willekeu rig geschied was. Zóó moeilijk echter als het sehjjnt te ziju, dachten we niet dat het was. Hoe is de geheele liberale partjj aan het kaar tenhuis gelijk is ook zij ineengevallen nu er even aan gestooten is? Zou dat trotsche ge bouw, waaraan sedert jaren door het volk, en steeds met toenemenden ijver gewerkt werd, zou dat op eens niet veel meer dan een puin hoop geworden zijn V Zou de machtige in eens en zonder aanleiding machteloos zijn gewor den V Zou de machtsvertooniug niets meer dan een ellendige bluf zijn geweest? Zoo ver is het gekomen, dat de ministers van 't vorige mi nisterie zijn gebleven, omdat er geene andere personen te vinden waren, geschikt en gezind om een nieuw ministerie te vormen. Geen ze ven mannen weet die liberale partij aan te wij zen, die moed genoeg bezitten om in 't belang van hun land zich zeiven voor een wijle op te oiferenDie liberale partij, die bij elke gele genheid zegt niet onder te doen voor andere partijen, waar het de liefde geldt voor vaderland en vorst, die partij weet geen zeven mannen nan te wijzen, die het persoonlijk belang voor een wijle durven achter stellen bij het alge- ïneeuu belang! Die liberale partij, die er zich steeds op beroemde, dat zij het meest weten schappelijke, het meest practische, het meest onbaatzuchtige deel der natie onder hare aan hangers telde, die partij weet geen zeven man nen te wijzen, die zij in vol vertrouwen den Koning kan aanbevelen als hare plaatsvervan gers in 't bestuur van den landeDat is de geschiedenis der laatste maanden en lmdden wij geen recht om te zeggen, dat zij tot ernstig nadenken stemt? en is 't te verwonderen dat velen, het liberalisme met de liberale partij ver warrende, de afkeer van de laatste op het eerste overbrengen? Te verwonderen is hot niet, maar evenmin goed te keuren. Men ver- warre toch niet de beginselen met de personen cn men meeue toch niet dat het afkeuxens- waardige, dat men in den „zoogenaamden ('t woord is karakteristiek) liberaal meent te vinden, uit het liberalisme voortspruit. Omdat de liberale partjj in ons land weinig bewustzijn schijnt te bezitten van de plichten die op haar rusten, omdat zjj weinig levens kracht schijnt te bezitten, is er nog geen re den het liberalisme den rug toe te keeren. In tegendeel juist de zwakheid, waarvan de partij blijken gaf, moet ons drijven haar te verster ken; nieuw bloed moet haar door de aderen gaan stroomen, wij moeten, vasthoudende aan do liberale beginselen en daaraan alleen, door vereende krachten meer harmonie trachten tot stand te brengen tusschen het liberalisme en de partij, die zich zelve als de uiting daarvan beschouwt. Het verhingen, dat zich in Duilschlntid openbaart, naar 't bombardement van l'arijs schijnt ons toe niets anders te zijn dan de uiling van een ander verlangen, dat men evenwel moet smoren, oin ge vangenis en boete te onilonpen. De wenscb, dat Parijs eindelijk gebombardeerd moge worden, is niet anders dan de wenscb dat eindelijk de vrede moge gesloten worden. Vóór Parijs niet, maar in Parijs, hoopt toen, zou dit gemakkelijker vallen; terug trekken zou thans een nederlaag zijn, daarom hoe eerder hoe liever in Parijs. Uithongeren duurt te lang; een bombardement doet ten minste zien, of men vordert. Intussclien schijnen aan de vervulling van dat verlangen zeer gewichtige bezwaren in den weg te staan. De Deutsche Zeitung heeft daarover een artikel, waarin het volgende wordt gezegd: Bij liet publiek bestaat do niet ongegronde upinie dat te Parijs nauwelijks tegenstand zou zijn geboden en derhalve de aanzienlijke opofferingen aan ouzo zijde zouden vermeden zijn, indien de stad reeds vóór zes weken gebombardeerd en dientengevolge genomen was. Aan de mogelijkheid van het bom bardement twijfelt niemand, om de eenvoudige reden dut onze offieieuse organen reeds vóór eenige maan den hadden aangekondigd dat bet binnen kort zou aanvangen. Men geloott dan ook dat liet bepaalde lijk om politieke redenen, of in het belang der menschelijkheid tot nu toe is uitgesteld. Hoe dit zij, wij aarzelen niet te erkennen, dat wij omtrent de sterkte van Parijs en zijne hulpmiddelen tot eena .Ci.teligiiigs-nrmee, zoowel als ten opzichte der zwa righeden in den aanvoer van het belegerings-ma- terieel ten eeuenmnle in dwaling hebben verkeerd. „Parijs is eigenlijk eene armee-vesting, of groote wapenplaats, wier sterkte voornamelijk bestaat in hara talrijke gedetacheerde forten, ill verbinding met hara armee. Zonder een leger tusschen de slatl en da forten, zouum deze Innisteu slechts de beieekenia vnn kleine vestingen hebben, die ieder afzonderlijk gebombardeerd of aangevallen kunnen worden. Met eene armee binnen die tussclieiiruimte is dat terrein een versterkt slagveld, hetwelk voor de belogeruurs de grootste bezwaren oplevert. „Toen nu den I!)" Sept. de mobile garde en troe pen van generaal Vinuy ill volde vlucht van Stteaux naar l'.irij- waren teruggeslagen, geloofden wij niet dut lilt Trochu, ouder tien indruk van do totulo

Goudsche Courant | 1870 | | pagina 1