Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1871. N? 996. jIOEN, BUITENLAND. Woensdag, 11 Januari. iTERlJ. De uitbreiding van het stemrecht. Buitenlandseh Overzicht. I/. ktvLoten Ipeeld worden. ?E GROOTE, rpedgekenrde, gewaar» Notarissen voltrokken IJZEN: [r>o,ooo, 40,000, 15,000, 3 a 12,000, 2 a 8000, 4 a 6000, >00, 106 a 2000, 6 a a 500. 4 a 300, 219 rk enz. kulot 7 fl. 3 50 Cents. 1 75 het bedrag betgeen adt door de gewone ttvoorscbot worden ers, zelf naar de verst ig en geheim uitgevoerd 5'ueu belanghebbenden (kkingsljjsten onrniddel- acn ter inzage gratis. is als de aller- lldbekend. "WO let vertrouwen tot 3-UTU3-. JAN BTATEH |T per stuk. De inzending van advertenties kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. 815'/, 81'/, II. fondsen, eerst acb- enleld. Buitenl. va»- I January 1871, 7 Klassen. del in Staatspapieren. s den uitslag mede om- aatsloten. BRINKMAN, Langen G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is ƒ1.75, franco per post 2. ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Zal de hervorming der liberale partij kunnen feschieden door een beroep op de tegenwoordige iezers? vraagt ons liet Noordennaar aanlei ding van ons artikel de liberale partij. Hoe wel we reeds vroeger over ons kiesstelsel eenige beschouwingen gaven, willen we toch onze mee ning nog eens in 'tkort mededeelen, omdat de quaestie thans wellicht weer op nieuw aan de orde gesteld wordt. Ons kiesstelsel werkt ellendig, maar zoolang de zekerheid niet bestaat dat een nieuw stelsel beter zal werken, zoolang is 't nog geen zaak daaraan iets te veranderen. In beginsel zijn we voor het algemeen stemrecht, en den dag, waar op dit in ons vaderland kan ingevoerd worden, zullen we als een gelukkigen dag beschouwen, maar we gelooven niet dat hij spoedig zal aanbreken. De grondslag van ons kiesstelsel is gelegen in den oensus, in het belastbaar vermogen der ingezetenen, niet als zoodanig, maar bij gebreke aan ander bewij», als teeken eener vermoedelijke •bekwaamheid" zooals de commissie tot 't ont werpen eener grondwet in haar verslag van 17 Maart 1848 zegt. Dat is de fout; men had ook andere teeke nen van vermoedelijke bekwaamheid moeten op nemen. Het is niet geschied en 't kan niet geschiö- den zonder grondwetsherziening, want de grondwet schrijft een census voor. Nu wil men het stelsel oplappen door den census te verlagen en dus het aantal kiesbe- voegden uit te breiden. De grondwet bepaalt alleen dat de census tusschen 20.en 160, overeenkomstig de plaatselijke gesteldheid moet vastgesteld zijn. Het maximum wordt nergens gevorderd; te Amsterdam bedraagt het cijfer ƒ112.— Het minimum wordt in 493 gemeenten als teeken van vermoedelijke bekwaamheid be schouwd. Dat getal wil men vermeerderd hebben. Eene dergelijke uitbreiding van 't kies recht zouden we zeer gevaarlijk achten, niet voor de een of andere partij, maar voor 't landwe zouden dun nog eerder voor ver hooging van den census gestemd zijn. Het offieieeie blijk van bekwaamheid, tusschen 20 en 160.in de belasting te betalen, is zoo dikwijls een teeken van het tegenovergestelde geweest, dat we elke uitbreiding van 't stelsel, elke vermeerdering dier officieelo blijken van bekwaamheid verkeerd achten. In plaats van bekwaamheid, zien we bij een groot gedeelte der kiezers onverschilligheid. Welk een groot aantal blijft in den regel weg, wanneer de stembus hen roeptMaar en dit is nog veel bedenkelijkerwelk eeu groot aantal stemt, doch niet uit eigen overtuiging maar omdut de dominé of de pastoor, de bur gemeester of eetiig ander invloedrijk persoon hen naar de stembus drijft met van te voren ingevulde briefjes! Welk een groot aantal is er niet, dat stemt, niet uit eigen overtuiging, niet uit vrees voor de gestelde machten, maar uit vriendschap voor den een of ander, die onder de weinigen behoort, welke voor den gang der zaken niet onverschillig zijn. Hoe oneindig veel minder, dan thans reeds, zou er gestemd worden wanneer er niet werd gewerkt 1 Denken we ons eene verkiezing, waarbij de verschillende partjjen zich vergenoegden met een kandidaat te stellen, zonder meer; eene verkiezing zonder Êressie, eene verkiezing zooals zij zijn moest, [oe weinigen zouden dan ter stembus ko men! Gebrek aan politieke ontwikkeling, is oorzaak van deze onverschilligheid, van deze lijdelijkheid. Een groot gedeelte der kiezers weet niet wat 't met het kiesrecht zal doen en maakt er dus geen gebruik van, tenzij de een of auder hen weet over te halen ten zij nen pleiziere zich de moeite te getroosten naar 't stembureau te gaan. Dat gebrek aan ont wikkeling zal men vooral bij hen viuden, die 't minimum der vereischte som betalen, want hoe verkeerd 't ook is dat de grondwet alleen de census als maatstaf der kiesbevoegdheid neemt, toch zal in zooverre de veronderstelling juist zijn. dat er onder lien die ƒ160.— belas ting betalen, meer ontwikkelden'zullen zijn daa onder hen die 20.— betalen. Uitbreiding van het kiesrecht is dus, naar onze meening, voor eerst niet veel meer dan de deur wijder open zetten voor onvrije verkiezingen; pressie zal meer doen dan overtuiging, eu we zullen in plaats van dichter bjj 't algemeen stemrecht, er veel verder van af zijn geraakt. Zoolang de ontwikkeling van 't volk niet tot op die hoogte gestegen is, dat elk staatsburger een eigen oordeel kan vellen over de voor naamste vragen van den dag, zoolang de be langstelling iii den staat van 's lands zaken niet is ontwaakt door eenige kennis van 't staatsbestuur, zoolang kan er van uitbreiding van 't kiesrecht geen sprake zijn. De burger moet eerst gaan begrijpen wat het zegt kiezer te zijn; moet eerst gaan inzien dat 'tgeen een last schijnt, een voorrecht is en eerst dan kan 't algemeen stemrecht ingevoerd. Doet men 't vroeger, men geeft een gevaarlijk werktuig in de banden van enkele drijvers. Dus van de tegenwoordige kiezers verwachten we de hervorming der liberale partij. Of onze verwachtingen ijuel zullen zijn, wagen we niet te voorspellen, maar dit weten we dat van andere kiezers (zonder grondwetsherziening) die hervorming zeker niet is te wachten. Het is de roeping der pers de onverschilli gen wakker te schudden en de twijfelaars sterkte te geven die roeping hebben we, in onzen be scheiden kring getracht te vervullen toen we ons artikel de liberale partij schreven, omdat we juist onder hare „zoogenaamde" aanhangers de meeste onverschilligen, de meeste twijfelaars meenden aan te treilen. Uit de verschillende tegenstrijdige berichten om trent den slag bij Bapnume schijnt te bljjken, dat er hevig gestreden is. Ongeveer 4000 man zjjn bij de Franschen gevallen de Duitschers hebben geen opgave gedaan, maar hel getal douden is volgens dezelfde bron niet minder, liet resultaat is twijfelachtig; beide partijen schrijven zich de overwinning toe. Nu ia het echter van ondergeschikt belang of een dorp meer of minder door de Duitschers bezet is, de groote zaak is deze: bet Noorderleger kan Parys nog niet nader komen; de Duitschers onder Mnn- teulfel versperren hun den weg, al moet dat dan ook vele offers kosten. Chanzy, die zooals wjj gemeld hebben voornemens was aanvallenderwijs (e werk Ie gaan aan de Loira, is daarin door prins Frederik Karei voorkomeri. Deze heeft hem aangetast en teruggeslagen. Ziehier wat de Pruisische koning aan zijne gemalin meldt: In den nacht van den Oden rukten de tegen Chanzy opgestelde division over Vendöme voorwaarts eu stieten weldra op twee vijandelijke armeekorpsen, die, na een hevig gevecht, over de linie van Azay terug werden geworpen. Later werd dit plaats en Montoise genomen. Het verlies aan onze zyde is niet onbeduidend. Ook bij Havre is gestreden. Over Engeland ont vangen wij de volgende dépüche: Zaterdag hebben 10,000 Duitschers, meerendeels van de bezetting van llouann, naby Jumièges den generaal lioy geslagen, die met zijn corps Bourg-Achard en Bourg-The- roulde bezet hield. Bij Parijs is de dooi ingevallen, hetgeen het op werpen van belegerings- en verdedigingswerken zal bevorderen. Het beschieten der forten gaat voort, met weinig verlies aan de Duitsohe zijde. De for ten lssy en Vanvres antwoorden weinig. Intusschen blijft de houding der Parijsche bevolking even vast beraden. Alleen de ontevredenheid jegens 'l'rochu neemt toe en indien niet spoedig iets belangrijks door de bezetting wordt ondernomen, zou zijne po sitie wel eens onhoudbaar kunnen worden. Nog wordt uit Rijssel, een zeer weinig vertrouw bare bron, bericht, dat liourbaki naar Nancy en Belfort is opgerukt. Frankrijk zal geen deelnemen aan de conferentie over de Russische quieslic. Jules Favre weigert Parijs te verlaten; de Times hoopt nog altijd dat de delegatie le Bordeaux Thiers zal afvaardigen. De dood vnrt generaal l'rim hoe ook een ortuil- wischbaren smet werpend op zijn moordenaars, eu door alle weldenkendcn betreurd wordt algemeen door de Engelsche dagbladen besproken als een ge beurtenis, waarover de junge koning en de Spaansche natie geen leedwezen behoeven le gevoelen. Wat Spanje noodig had zegt de Times was een ko ning; en nu 't dien heeft, kan alle verdeeldheid ouder de monarchaleu ophouden. Montpensierislcn, Esparleristcn en alle dezulken zijn 'huns door 't vo tum der Cortes ontslugen van hunne verplichtingen jegens hunne respectieve enndidaten; en de dood van l'rim moet tevens alia persoonlijke afgunst cu vijandschap uit den weg ruimen, die zeker voor een goed deel aan dc oppositie ten grondslag lagen. A. UrinkiMU.

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1