BINNENLAND - Sr' brttütffnj over het ijs. Waterstand 4.40 meter AP., of 0.38 meter hoven nul. Gewassen 0.02 meter Woudriohem, 11 Jan. IJs onveranderd. Water stand 3.01 meter -f- ^P- °f 2.59 nieter onder noodpeil. Gewassen 0.09 meter. De N. R. Ct, heeft nog de volgende ijsberiohtcn De Maas wordt van Brielle naar ltozenburg te voet gepasseerd. Spijkenisse 12 Januari. Dc passage over de rivier heeft steeds met schietschonwen en te voet plaats. Arnhem 13 Januari. Voor de stad alhier passee- ren de voetgangers de rivier nog steeds te voet langs het gebaande pad. Karren en rijtuigen wor den overgebracht per veerpont langs eeue in de ri vier gehakte geul of slop, In uen walerstaud is weinig of geene verandering gekomen. De commissaris des konings in deze provincie hppfr bij "irculaire van 4 Jan. jl de "emeentebe- sturen in herinnering gebracht zijne circulaire van 5 Jan. 1867, met dringend verzoek daarop in voor komende gevallen te willen letten. Die circulaire van 1367 strekte tot aanbeveling van het opsporen en bekend maken van overblijfselen der vaderlandsche kunst en beschaving iu vroegere tijden. Geen stad in Nederland neemt zoo in be.olkiug toe als Tilburg. In 1870 bedroeg het getal van geboorten 857, dat van overlijden 551 en dat der huwelijken 167. Er hebben zich in die gemeente gevestigd 1241 personen, terwijl 604 personen van daar naar elders zijn vertrokken. D^ totale ver meerdering bedroeg alzoo 043. Berekend naar den bevolkingstaat van ultimo December 1869 bedraagt de bevolking 22,256 zielen. Naar men verzekert zal de tweede kamer eerst in het begin der maand Maart aanst. hare werk zaamheden hervntteu. Naar men verneemt is Z. Exc. de minister van oorlog, de heer Booms, sedert een paar dagen ern stig ongesteld en is hel den minister door zijuege- ueesheeren verboden zijne ambtsbezigheden te ver- richteu. De ongesteldheid schynt te zyu veroorzaakt door de bijzondere bedry vigheid, waarmede Z. Exc. zyu miuisterieele loopbaan heeft begonnen. maand gevangenisstraf; dc reohlbank qualificccrdc het door Item bedreven feit als diefstal in dienstbaarheid, terwijl zijn mede-beklaagde V., bij gebrek aan bewijs, van de hem ten laste gelegde medeplichtigheid is vrijgesproken. Donderdag avond ontstond, vermoedelijk door een lekke gaspijp, een kortstondig brandgevaar bij van Doornik op de Gouwe. l)e ijverig aangerukte brand weer kon gelukkig spoedig weer aftrekken. Vrijdag middag werd aan den Kattensingel alhier het vleesch enz. van zes ruudereu publiek verkocht zij waren als lijdende aan de lougziekte onteigend en geslacht. Een rund, dat die ziekte in ernstiger grand had, zoodat bet vleesch daarvan als schadelyk voedsel werd geoordeeld, werd begraven. Bij beschikking van den minister van binneul. zaken va" 0 Ja»* is ver^u"n>»»7 woor een stoombootdiensi tot vervoer van reizigers, goederen en vee tusscheu Haarlem, Gouda en Rotterdam, vroe ger verleend aan N. Spijker, te 's ilage, overgeschre ven ten name van J. van der Tang en Co. te Rynsaterwoude. De Staats-Courant bevat de volgende rivierberichlen Oberwesel, 9 Jnu. Er heeft zich een ijsdam ge zet van 26 voet hoog. Waterstand 16 voet. Ge vallen 8 duim. Keulen, 13 Jan. Walerstaud 7 voet 3 duim boven nul. Weinig drijfija, Emmerik11 Jan. Geen bericht. Lobith11 Jau. 1 Js vast. Bij den overlaat staat het opgesloten water 0.16 meeter hooger dan in de rivier. Waterstand in de river 14,29 meter -{- AP. of 0.38 meter boven overlaatspeil. Gewassen 0.05 meter. Op den Spijkschen dijk wordt het stellen der noodkeering voorbereid. Huihuizen12 Jan. 's morgens ten 6 ure. IJs ouveranderd vastde overtocht te voet. Waterstand 12.78 meter -f- AP. of 4.12 meter onder nood peil. Gevallen 0.05 meter. Nijmegen12 Jan. De Waal is open en blank water. Overvaart gemakkelijk. IJs onveranderd. Temperatuui 26° F. Pannerden, 12 Jan. 6 uur voormiddag. IJs on veranderd vastovertocht te voet. Waterstand 12.55 meter -f- AP. of 3.34 meter onder noodpeil. Ge vallen 0.04 meter. Arnhem12 Jan. IJs steeds vast. Eldenit Jan. De dijkposten zijn door het pol derbestuur bezet. l)e peilschaal teekent niet. IVe ster voort, 12 Jan. Overtocht te voet over het ijs, ook met kruiwagens. Deventer, 12 Jan. IJs vastook te Wijbe. Wa terstand 5 51 meter -f- AP., of 2.69 meter onder noodpeil. Gewassen Ü.Ü5 meter. Kat er veer, 12 Jan. Namiddag 2 uur. IJs vast, zoomede te Kampen. Waterstand 2.16 meter -j- AP., of 2.80 meter ouder uoodpeil. Gewassen Ü.06 meter. Wijk bij Duurstede, 12 Jan. In den Rood voet het ijs vast, vóór de stad blank water. Waterstand 5.77 meter -f- AP., of 3.06 meter onder noodpeil. Gewassen 0 15 meter. Vreeswijk, 13 Ja». IJs vast. Waterstand 4.28 meter -f- AP. of 2.24 meter ouder noodpeil. Was 0.05 meter. Gorinchem, 13 Jan. IJs vast; overtocht te voet. Waterstand 3.54 meter -f AP. Gewassen 0.06 meter. Paulotcuahoeve12 Jan. 1 Js vast; beneden den dam Vogelaar zeer ongelijk in elkander geperst. Waterstand, nam. 2 uur, 2.27 meter -J- AP. Ge wassen 0 11 meter. Sliedrecht, 12 Jan. IJs onveranderd. De eb en vloed oefent op de Beneden- en Nieuwe Merwede nog weinig invloed uit. Waterstand 2.10 meter -f- Al\, of 2.10 meter onder uoodpeil. Gewassen 0.06 meter. Dordrecht12 Jan. Waterstand 1.39 meter AP., of 2.61 meter onder noodpeil. Gewassen 0.01 meter. Van den noorder spoordam tot pijler 11 zijn de brugopeningeti op nieuw met ijs bezet. Ove rigens niets bijzonders. Brielle11 Jan. Toestand van het ijs en veren onveranderd. Op de Oude en Nieuwe Maas, het Spui en het Scheur beneden Dordrecht en Rotterdam de rivieren bezet met vast ijs. Haringvliet en Goereesche Gat open, zoomede het Hollandsch Diep beneden Lage Zwaluwe en Dordsche Kil beneden VGraveudeel open met licht drijfijs van de laatste vorst. Grave12 Jan. Het ys vast, overtocht le voet en met onbeladen kar en paard over het ijs. IJs- dikte 0.17 a 0.20 meter. 's Bosch, 11 Jan. Thermometerstand 4°. C. IJs vast, van Hedel tot Ncderbemert, met een open vak aan het veer te Well. De overtocht in het Iledelsche Veer gesohiedt te voet en met voertuigen K(t,ulalj i.cufmat I tónltanmuléiap'jK!*-'r- "f-! 11 yj, meiièMi. w n I nut fH -g» huf/stKsskktn» n<| Éiht/Ê» In een ingezonden stuk in de Goessche Courant wordt medegedeeld, dut de heer Saaijmans Vader in de Tweede Kamer de behandeling van de motie- Kerstens van het begin tot het einde bijgewoond heeft, zonder echter aan de stemmingen deel ie ne men. Hj had zegt de inzender eenvoudig niet op de presentie-lijst geleekend, eu duor dat heet kleine „godsdiensl ige" kunstgreepje zich uit de moei lijke positie gered om óf de ultra-orthodoxen óf de ulira-kalholiekeii te mishagen. Na de stemming over de raotie-v. d. Putte, doch vóór die over de inotie-Cremers, ontdekte de president der Kamer toevallig, dat do lieer Vader niet op de lijst stond, en had de beleefdheid hem te laten vra gen of hij niet teekencn wilde. Doch de heer Vader bedankte en teekeude niet, eu ontweek daardoor de noodzakrijkheid cm zijne stem voor of tegen den Paus uit te brengen. In den aanhef van een artikel over „den nieuwen minister van koloniën en hel kon. besluit tot uitroe- ring der agrarische wet," lezen wij in het Handelsblad: „Toen wij vóór eenige dagen over de samenstel ling van het nieuwe ministerie spraken, hebben wij over het optreden van den heer van Bosse als mi nister van koloniën slechts weinig gezegd. Wat viel er ook van te zeggen? Dut optreden i9 een der vreemdsoortigste feilen, die sedert langen tyrl in onze politieke geschiedenis hebbeu plaats gevon den. Indien men van een ernstig en eerwaardig in.tn, den heer Thorbecke, mocht verwachten, dat hj er behagen in kon scheppen om aan de natie raadsels op te geven, dan zou men bijna geneigd zijn om aan te nemen, dut hij het ditmaal had ge daan. De heer van Bosse, minister van koloniën in een ministerie Thoihecke: wat beteekent dal? Is liet een concessie aan dat deel der liberale partij, dat gewoon is den heer Fransen vnn de Putte te volgen? Het kan als zoodanig verklaard worden, want de heer van Bosse nam in 1860 plants in het ministerie, dat bepaald ten doel had de cultuur wet tot stand te brengen. Maar als die verklaring juist is, wnarom heeft men den heer Fransen van de Putte dan zelf niet genomen in plaats van zijn voor- maligen ambtgenoot? Niemand zal toch wel beter in den geest van den heer vnu de Putte kunnen regceren, dan de lieer van de Putte zelf. Of moet men aannemen, dat de liesr van Bosse zijne gevoe lens over koloniule onderwerpen heeft gewijzigd? „Is de voormalige redacteur van het Tijdschrift ran Nederlundsch lndie minder liberaal dan vroeger? Maar dan is het toch zonderling, dat wij vun zijne Gouda, 14 Januahi. De touwslagerskiiecht K. (waarvan in ons vorig nommcr sprake wits) werd veroordeeld tot eene

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 2