Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. rM. 1871. N? 1007. BUITENLAND. Zondag, 5 Februari. fe Mml! laler Waarschuwing. Kennisgeving. Buitenlanilscii Overzicht. 'ZEILT Comp., |ENT1E. De inzending van advertentien kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. POKKEN-EPIDEMIE. taoogde vrach- (jiiend besloten (pen der puik <,UM, bjj mij, UIERS. lam, 0 303. jduk. 1AN, Langen te koopeu en feuwele groote Iegelijk Bruns- rd en gegaran- i). t nieuwe Plan vjjf Verlotin- kaanden? 1,000 J zullen komen. |n eventueel 000, 20,000, 6000,5000, it 400, 278 |l rekking dezer frde Geld-Ver- plaats te Febben De vernieu- lV.offl 2.75. 3 DU 5.25. 6 10.60, Bedrag. Ideilijk met de 1 uitgevoerd, en fe met het wnpeu lei-Loten eigen- feischte officieele t zenden wij aan Ib'iigongevraagd geschiedt sleede n Slaat, en kan of ook naar ver- )nze Correspon- Isea van Neder- jik begunstigd en i wij reeds weder zewinnen Smaal fik kingen luidens i en zelf aan onze op den hechtslen ing van alle kan- ilnemingmet ze men gelieve der tig alle Orders en streeks te zenden Hamburg. We soorten van Itg-Actiën en worden in betaling genomen. By con- 'snol moet de Kaam ers volledig op de ij'ondere bestolliug»- borden. wordt in een volgtud lljiukmio. G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2.— ADVERTENTIEN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, in aanmerking nemende dat de Kinderziekte zich in naburige gemeenten heeft geopenbaard en dat ook in deze stad zich een geval daarvan heeft voor gedaan, brengen ter algemeene kennis, belgeen reeds vroeger by hunne Publicatie van den 9" Dec. 1870 is geschied, dat de KOEPOKINENTING wordt be schouwd een krachtig voorbehoedmiddel te ziju te gen die ziekte. Dat op grond dnarvnn de ingezetenen, zoowel in bun eigen belang als in dat vau het algemeen, ten ernstigste worden aangemaand, om, hetzij voor de eerste maaal, hetzij bii herhaling, zich te doen vac cineren of revaccineren, hetwelk kosieloa» zal geschie den door de Geneeskundigen, die daartoe uilgenoo- digd, met ingang van den 4" Eebr. aanstaande, zullen zitting houden lederen werkdag At* namiddags ten 1 ure, in het gebouw genaamd Arti-Legi op de Markt. Zullende van gemeentewegede woniugen, waarin zich poklydem hebben bevonden, op vertoon van eeu bewijs van een geneeskundige, koeteloot worden gedesinfec teerd, wanneer de belanghebbenden daartoe hun ver- langeu te kennen geven aan den Gemeente-Bouw meester op het Stadserf. Eu vermits het nut der inenting boven allen twij fel verheven is, wordt een ieder uitgenoodigd zijne buisgenoolen, betrekkingen en medemenschen aan te sporen om van de aangeboden gelegenheid gebruik te maken en door inenting of herinenting te trach ten troor te komen, dat de Pokziekte, die elders reeds vele slachtoffers heeft gemaakt, zich ook in deze Gemeente verspreidt. Gouda, den 27" Jannarij 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOG LEK VER FOIITUIJN. vak BERGEN' IJZEN DOOItN'. De BURGEMEESTER der gemeente Gouda brengt ter algemeene kennis, dat het kohier voor de grond belasting op de Gebouwde en Ongebouwde eigendom men dezer Gemeente, over het jaar 1871, op den 27" Jan. 1871, door den heer Prov. Inspecteur der directe Belastingen enz. te Rotterdam is executoir verklaard eu gesteld in handen van den hepr Ontvanger der Di recte Belastingen alhier; dat ieder belastingschuldige verpligt is zijnen nanslng, op den bij de wel be paalden voel te voldoen en dat heden ingaat de termijn van drie maanden, binnen welken de recla mes behooren te v reien ingediend, waarbij moet worden overgelegd een dubbel van hel aanslagbiljet. De BURGEMEESTER voornoemd neht het niet onnoodig den grondbezitters te herinneren 1°. dat volgens nrt, 38 der Wet van den 2tin Mei 1870 IStaatiblad n°. 82), van alle stichtingen, herbouwingen, opbouwingen, of gedcelielijko vernieuwingen, in de termen der wet vallende, na de afkondiging «lezer Wet voltooid, de belanghebbenden vcrplig. zijn bij het bestuur der Gemeente aangifte te doen, binnen drie mannden na de geheele of gedeeltelijke inge bruikstelling der perceefen, en dat van alle voor noemde gebouwen, met betrekking tot welke binueu gezegden termijn geene aangifte gedaan is, de aan spraak op vrijdom of vrydom van verhooging vau Grondbelasting ten deele of voor bet geheel ver vallen zal. 2°. dat volgens art. 62 dier wet voor de gebouwen, die voor het in werking treden der bovenaangehaalde Wet in gebruik gesteld zijn en waarvoor geene aangifte naar art. 7 der Wet van 24 April 1843 (Staatsblad n^. 14) is gedaan terwijl de daarvoor bij dat wetsartikel vastgestelde terinyu alsdan nog niet is verstreken, eeue aangifte op den voet van voornoemd art. 38 der Wet van 26 Mei 1870 zal kunnen geschieden binnen drie maanden na het in werking treden dier Wet, zijnde geweest den ln Januurij 1871. Wordende de belunghebbeuden uitgenoodigd de voorschreven bepalingen op te volgen, ten einde schade te voorkomen. gouda, den 1" Februari) 1871. De Burgemeester voornoemd, van BERGEN IJZEN'DOOUN. Het punt waarop zich nu aller aandacht samen trekt is de houding van den heer Uumbetln, de ziel der delegatie te Bordeaux, tegenover den door Jules Favre gesloten wapenstilstand, waarbij zij niet is geraadpleegd en waarvan zij eerst na de sluiting kennis heeft gekregen. Zal het Zuiden, dat betrek kelijk weinig geleden heeft, Gnmbetta in zyn dollen ijver steunen of instemmen met hel geteisterde Noor den, dat angstig om vrede roept tot eiken prys en waar het bericht van den wapenstilstand met de levendigste voldoening is ontvangen? Deze vraag moet nog beantwoord worden en houdt elks ver wachting gespannen. Gnmbetiu zendt dépêchesnaar Jules Favre, waarin men den donder hoort grommen. Hij zegt, dut zijn programma blijftoorlog tot bet uiterste; wederstand tot men uitgeput is. Hij wil vau den wapenstilstand gebruik maken om de drie legers te vïrsterkcn. lutusschen moet men erken nen, dat de positie van Gambetta moeilijk was, want hij hoo-de niets van zijn collega's te Parys en ver baasde zich over de voortzetting van het beleg van Belfort, hetgeen bewijst, dat hij met de voorwaarden van den wapenstilstand niet bekend was, Gnmbetta'e verzoek aan Favre om spoedig ophel deringen te geven, is eerst in handen gekomen vun von Bismank, die zich met de verdere bezorging heeft belnst, en voorloopig Gnmbetta den hoofdin houd meegedeeld van de overeenkomst van 28 dezer. De heereu Jules Simon of Picard zouden naar Bor deaux vertrekken, maar ook van hun reis of aan komst heeft men niets vernomen. In dien onzekeren toestand kan uien het Gainbetta niet tcu kwade duiden, dut hij voortgiat een nieuw leger te vormen, waar van hij zich ook na de iuterneeriiig van 80,001) innu van het lager van Bourbaki in Zwitserland één korps is intusschct: in de richting vau I.yon ontsnapt, -op nieuw veel goeds voorspelt, In ener gie vindt de Frunsehe dictator zijns gelijke niet. De lezing van Bisinarck'o opgave der voorwaarden van wapenstilstand schijnt deu dictator van 't Zui- deu niet geslicht te hebben. Een nadere dépêche, gedateerd 1 Februari luidt aldus: De onverklaarbare vertraging waarvanj uw tele gram in 't geheel geen melding maakt, evenmiu als vun de uitwerking yan den wapenstilstand, voor zoover Belfort en de depnrtementen Cote d'Or, Doubs en Jura betreft, geeft aanleiding tot de ernstigste ver wikkelingen. ln het Oosten zetten de Pruisische generaals hunne operation voort, zonder |vau den wapenstilstand notitie te nemen. Doe onmiddellyk deu wapenstilstand toepassen op de Oostelijke streken eu breng, zoo als uw plicht is de nadere ove.eeo- komst lot stand, waarvan in de conventie van 28 Januari gesproken werd." De Gazette i'rangaUe zegt, dat de heer Gambetta ia ziju recht is tegenover deu heer Jules Favre, die in Parijs opgesloten geweest en diensvolgens onbekend zijnde met de positie van onze legers, toch bepalingen heeft nseenen te kunnen vaststellen, zonder de leden der gedelegeerde regeering te raad plegen. Het ia te hopen, dat het misverstand spoedig worde uit deu weg geruimd. Als onderlinge twee spalt tueschen de voorloopige regeering zich nog komt voegen bij de andere rampen en misschien een burgerkrijg ontbrandt, is de ellende niet te over zien, Gambetta is te hoopvol en ziju houding maakt overigens steeds deu indruk alsof hij bevreesd is voor eeu beroep op de natie, die toch, ook vol gens zyn beginselen, aouverein beschikker is over haar lot. Is Gambetta zich bewust, dat hy en de zijnen deu steun der natie niet zullen erlangen? Tot dit vermoeden komt men onwillekeurig, als men de eigenmachtige uitsluitingen ziet in de vol gende proclamatie: „De val van Parijs is minder smartelijk dan dat een wapenstilstand gesloten is met misdadige licht zinnigheid, zonder raadpleging der delegatie. Prui sen hoopt dat de conslitueerende vergadering gene gen zal zijn een schandelijken vrede Ie ondergaan. Laten wij de drie weken van wapenstilstand gebrui ken om ons voor te bereiden op verdere verdediging en laten wy eeu republikeinschgeziude vergadering kiezen, die een vertrouwbaren vrede wil en een on geschonden Frankrijk. Geen Franschman zal een schandelyk verdrag piiderieekenen. De kiezers wor den tegen den 8sten opgeroepen. Niet verkiesbaar zijn de gewezen ambtenaren, senatoren, officieele eaii- didnlen van liet keizerrijk en de leden der families, die over Frankrijk hebben geregeerd." Uit Parijs verneemt men niets. De ellende moet er groot zijn. Men zegt, dut de regeering zich 8 dagen in hare berekening van den voorraad heeft vergist en dus nameloos gebrek lieerschende ij. Daaraan schrijft men de spoedige hulp der Duiischere toe, die hun eigen proviand ten beste gaven. Over de vredesvoorwaarden nog altijd niets na ders; aan hetgeen uit Berlijn daarover aan cle Tii.ie» wordt bericht kuuiien wij weinig geloof hechten het ziju de oude voorwaarden, die reeds meermalen door de dagbladen ziju verspreid. Volgens de Nation. Zeit. heeft Favre in beginsel den afstand van grond gebied goedgekeurd, maar van den afstand vau Metz niets willen booren. De Belgische regeering acht zich door het sluiten

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1