Nieuws- en Advcrlcnlielilad voor Gouda en Omstreken. 1871 N? 1021. BUITENLAND. Vrijdag, 10 Maart. KEN NISGEVING. Nationale Militie. -AJFKiONriDxa-iisra-. Ituitcnlandsch Overzicht. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. Eerste Zitting van den Militie-raad. GOUDSCHE COURANT, De uitgave dezer Courant gescliiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In do Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. r-a BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Gouda maken bij deze bekend, dat de eerste zitting van den Militieraad, bedoelt bij art. 86 de Wet van den 19den Augustus 1861 (StaaUblad n0. 72), ral plaats hebben op het Raadhuis alhier, Dingzdag den 81 Maart 1871, voor hen die bij de loting getrok ken hebben n°. 1 tot en met 1U0, en voor de boo- gere nommers Woensdag den 22 Maart daaraanvol gende, beide dagen des voormiddags ten 1 ure., In deze zitting moeten verschijnen de Vrijwilligers voor de Militie en de Lotelingcn die vrijstelling ver langen wegens ziekelijke gesteldheid, gebreken of gemis van de gevorderde lengte, terwijl daarin tevens uitspraak wordt gedaan, omtrent hen die vrijstelling hebben ingediend en alle verdere Lotelingcn. Voort wordt tien Lotelingen herinnerd: Dat bij die vrijstelling verlangt wegens Broeder- dienst, verpligt is, volgens art. 21 van het Konink lijk besluit van den 8slen Mei 1862 Staatsblad n°. 46), het daarvoor vereisohte bewijsstuk, uiterlijk tien dagen vóór den dag waarop de eerste 7itting van den Militieraad wordt geopend, bij den Burgemeester in te leveren en dat hij, die voor bovengenoemden Militieraad niet ie verschenen, gehouden wordt geene redeneu tot vrijstelling te hebben en voor de dienst wordt aangewezen, terwjjl het niet ontvangen van eene bijzondere kennisgeving of van een oproepingsbiljet niet ontheft vnn de verpligling tot het verschijnen voor den Militieraad of tot het indienen vau de tot staving der redeneu van vrijstelling gevorderde bewijsstukken. Gouda, den 7° Maart 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOG LEE VER FORTUI JN. van HERGEN IJZEN DOORN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gelet op de bepalingen van artikel 30 der verorde ning van Politie, brengen ter algemeeue kennis, dat bij deze door hen vergunning wordt verleend om de straten te schrobben, (behalve waar die in de laatste twee maanden zijn vernieuwd of hersteld) op Vrijdag en Zulurdag den 10" en 11" Maartaan- staande. Verder herinneren zij aan de eigenaars of brui kers van gebouwen en etren hunne verpligling om de etraten, riolen en goten, vóór, achter en ter zijde van die gebouwen en erven eenmaal 's weeks te doen reinigen co verder schoonhouden, op de nakoming waarvan door de politie streng zal worden toegezien. Gouda, den 8" Maart 1871. Burgemeester cn Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DROOGLEEVElt FülflT UN. va* DEUGEN UZKNDOOUN. Slechts zeer langzaam komt Parijs tot rust. Bij gelegenheden als deze komt het eenigszins vrouwe lijke volkskarakter der Franschen uit. Gereed even zeer tot den grootsten heldenmoed en de bewon derenswaardigste zelfopoffering als luchthartig en onnadenkend; wreed in zijn toorn, wispelturig en onnaspeurlijk, altijd terugkomeude met dezelfde re- deueeriugen en meeniugen. Die vulkanische tor 'and te Parijs boezemt den rustigen landelijken nfg aardigden vrees in voor hun onafhankelijkheid. Parijs heeft zoolang Frankrijk ouder voogdij gehad, een voogdij zonder regel of verstnnd, dat velen in dezen oorlog tot het besluit gekomen zijn zich van de hoofdstad los te maken. Dit besluit zal echter moeite kosten. Het voorstel om de nationale vergadering elders te houden is te Bordeaux ingediend en op verzoek van Thiers da delijk in de afdeelingen onderzocht. Daar zijn de meest uileenloopeude gevoelens geuit; men heeft genoemd Parijs, Bordeaux, Blois, Fontnincblcau, Orleans, Tours, Marseille, St. Germain-cn-Laye, maar de voorstellen die de meest ernstige overwe ging vonden, waren behoud der vergadering te Bor deaux, overbrenging naar Versailles of terstond naar Parijs. De meerderheid zal zich waarschijnlijk voor Parijs verklaren. Mocht er anders besloten worden, zoo zullen de afgevaardigden van Parijs waarschijn lijk hun ontslag nemen. Thiers kiest geen partij in deze qumstie, schoon hij persoonlijk voor Parijs gestemd is. Nog is in dezelfde vergadering een voorstel ge daan om de vorige regeering der nationale verde diging in staal van beschuldiging tc stellen. Louis Btunc heeft het toegelicht en verdedigd. Een com missie van vijftien leden is benoemd om rapport uit te brengen. De vergadering verklaarde tevens dat de commissie zich behoorde te onthouden van per soonlijke overwegingen en voor alles de rechtvaar digheid in he> oog moest houden. Van het handelstractaat met Engeland niets nieuws. Met de tegenwoordige sympathiëu van Thiers, en den inrloed van Dorian, den tjzergieler, en Ponyer Qucrticr, den katoenspinner, op het beleid der zaken kunnen we niet anders verwachten dan de opzegging van het trnctant en den terugkeer van Frankrijk tot de beginselen van het protectionisme (beschermend stelsel). Bij de conventie van 26 Febr. 1871 is door Frank rijk aan Duitscbland algestaan: de departementen Neder-Rijn, 190 gemeenten met 588,970 inwoners; Boven-Rgn, met uitzondering van liet nrr. Belfort, 520,285 inwoners; Moezel, arr. Metz, 204 van 223 gemeenten met 160,000 inwoners; Moezel, nrr. Saarbrüek, 156 gemeenten met 181,870 inwoners; Moezel, arr. Thionville, na aftrek der anti Frankryk blijvende gemeenten, 84,000; Meurthe, arr. Snrrc- bourg, 116 gemeenten met 71019 inwoners; Meurthe, nrr. Chateau-Snlins, 147 gemeenten met 60626 in woners. Totanl 1,616,778 inwoners. De Duilsche keizer wordt thans bepaald tegen den 15" of 16" dezer te Berlijn terugvenvnchtdo eeistvolgeude dagen zullen door den keizer besteed worden om afscheid tc nemen van de troepen Vrijdag, den 3" heeft dit afscheid plaats gehad van de Pruisirolte garde na een revue in Longchemp9. In de toe spraak, die de keizer by die gelegenheid heeft ge houden, betuigde hij zijn dunk aan dit korps, dat meer dun aan de verwachting had beantwoord; met smart zag hij zoo menige plaats in het korps ledig, hij vermaande de overwinnaars tot nederigheid, daar zjj slechts het werktuig waren in de hand der Voor zienigheid om grootc wereldhistorische gebeurtenis sen te volvoeren. Het „vaart wel, tot weerziens in het vaderland I" werd door de troepen met dave rende toejuiching begroet. Na de revue heeft de keizer de batterij Point du Jour bezocht, aait de Seine bij den ingang van Pa rijs. De kroonprins van Pruisen heeft de bezettin,; te Parijs nog een kort bezoek gebracht, vóór zij Parijs weder verliet. Heden zou de keizer een revue houden en afscheid nemen van het cers«e lleiersche korps, de Wurtem- bcrgsche divisie en het Saksische legerkorps. Het keizerlijk hoofdkwartier zul verlegd worden naar Compiègne, dat van den kroonprins naar Ferrièr„s. De heer von Bismarck zal den keizer niet op de terugreis naar Duitscbland vergezellen, daar de rijks kanselier zich spoedig van Versailles naar Brussel zal begeven voor de definitieve vredesonderhandelin gen. De geheimraad Abeken, de legatieraden graaf von Bismarck-Boülcn, ven Kcudell en Buclier zullen Bismarck naar Brussel vergezellen. In Engeland treedt de minister Childers af om redenen vnn gezondheid. De lieer Disraeli, het hoofd der oppositie, zal de regeering iuterpelleeren over het onderstelde tractaat lussclicn Rusland en Pruisen. lil hel hoogerhuis heeft de markies de Salisbury gesproken over de betrekkingen met het buitenland; de regeering mocht nieuwe duurzame verbonden aan gaan wel verzekerde de regeering dat de betrek kingen met liet buitenland zeer bevredigend waren, maar de invloed van Engeland werd op hel vaste land van niet do miusle heleekeuis geacht. Pruisen had een vrede gesloten, waarbij men de interventie vnn Engeland had a£ewezeu, Rusland had zich van zijn verplichtingen ontslagen, Amerika ontving da Fenians ine', upene armen. Hij vtrlnngde, dat En geland ziju vroegere positie weer zou innemen; de waarborg aan Turkije gegeven was onvoorwaar delijk, en moest verdedigd worden met of zonder bondgenooten ook met liet oog op Belgie, Holland, Zweden, Zwitserland en Portugal moe9t men zioli voorbereiden; op de vloot moest men niet te veel bouwen; om de staatkunde van Engelut d Ie doen eerbiedigen was een geheele herziening noodig van het tegenwoordige militaire stelsel. Lord Granville protesteerde legen de overdrijving van den markies; het verwonderde hem ten zeerslo dat deze afdaalde tot de aan vallen op Engeland in de buitenlandsehe dagbladen. De minister had in lichtingen ontvangen van den heer von Bismarck, die ziju leedwezen betuigde over de artikelen in de ilonileur de Vereaille». Lord Granville betreurde het, dat de markies zinspeelde op de uitdrukking dat de Engelschc natie een natie was vau win keliers; de minister kon iu de zinspelingen van de vreemde bladen geen wezenlijke bewijzen vinden dat Engeland zijn eer h ul besmet; de regeering trachtte een onpartijdige neutrale staatkunde te volgen uit het verlteugdo hem te zien, dat deze «taalkunde be gon op piijs gesteld lu worden.

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1