BINNENLAND van een voldoend middel van beitfiao te hebben. Wat er van zij, de heer Siilentlui is fiftar P.trijs af gevaardigd om de zaak te onderzoeken en zich met de Frunsche autoriteit te verstaan. Men zal dus vau hem eenigo berichten moeteu afwachten, alvo rens daaromtrent iets naders kan worden gemeld. der kloosters wordt daarin genoemd een plicht der regeering. Door dit radicale adres is de petitie tegen de Jezuïeten geheel in de schaduw gesteld, en evenzeer het contra-adres, )t Behoeft niette worden gezegd dat het jongste verzoekschrift nog vfcl minder kans van slagen heeft dan het andere. Nog altijd sta ik verbaasd schryft Erdan van de Tcntf)8 over den hardnekkigen tegenstand der pauselijke partij, 't Is gclieel iets anders dan iu der tijd de Bourbonsehe agitatie te Napels. De protes ten zijn veel krachtiger, veel driester, dragen veel meer het merk der verachting dan die van toen. Dal de paus reeds bij voorbaat geprotesteerd beeft 'tegen de wet op de garantien, heeft onder de di plomaten te Rome eenige sensatie gemaakt. aan do Pruisische qn Fransche regceringcn toestem ming te vcrzoiken om gedurende eenigen tijd pro ducten naar Frankrijk te mogen uitvoeren, met vrij dom van alle rechten. Daar de fabrikanten uil den Elzas hunne werklieden gedqrrnde jlen oorlog hebben Jaten doorwerken, zyn hunne magazijnen vol met artikelen, die bepaald voor Frankrijk werden vervaar digd. De president van <le Stiaatsbnrgsohe knmer van koophandel zegL dat de deputatie een gunstig onthaal heeft gevonden "bij Jules Tavre, die belooft heeft hare wenschen op het congres te Brussel te zullen ondersteunen. De National maakt den volgenden brief open baar, dien Thiers voor eenige weken geschreven heeft aan generaal Trochu //Ik heb de eer ter uwer kennis te brengen, dat de nationale vergadering xnij benoemd heeft tot hoofd van liet uitvoerend gezag. iMi gij uwe gewichtige oe- trekking updurlegt, 'is .het eene behoefte voor mij u al niijne erkentelijkheid te betuigen voor uwe toe- wgditug aan hel vaderland, waarvan gij in uwe moeilijke, uwe netelige betrekking zooveel blijken hebl gegeven. wGij hebt niets van bet nageslacht te (luchten. Met eiken, dag die voorbijgaat, zal raen meer en be ter iccren inzien, niet welke elementen gij vijf maan den, lang wederstand hebt geboden, en Frankrijk zal daardoor tot een juist besef komen van de kracht en het talent, die gij ontwikkelt! hebt." Dc verkiezingen aldus schrijft men uit Madrid v.au 12 de/.erzijn afgeloopen; maar het volledig resultaat in de provinciën is hier nog uiet hekend. Naar ecne schutting van onpartijdige zijde zullen er in de Cortes niet minder dan 120 leden der op positie zitting hebben. In ecu land nu als Spanje is de stelselmatige opoositie vau een derde der af- '0x. «uufdigduu 'wwCicücnn, urn net uen ministers moei lijk te maken. Sedert Spanje eene constitutie heeft is de deelneming uuu de verkiezingen nooit zoo algemeen en zoo le vendig geweest ais uu bij de laatste 't geval was. Vooral iu de provinciën hebben de partijen zich geweerd, maar op sommige plaatsen hun ijver wel wat overdreven Te Valdepennas iu La Mancha werden 8 personen gedood of gevaarlijk gejewetst, te Medina-Sidoniu hebben eenige kiezers zich met geweld meester gemaakt van de stembus, te Sala- uiauka hebben vechtpartijen plaats gehad tusschen de liberalen en Carlisten die elkander wederkeerig be schuldigden van omkoopirg, enz. enz. Vooral de Carlisten waren hier en daar recht lastig, daar ze andere kiezers wilden beletten van hun recht gebruik tc maken. Te Aicaniz waren affiches aangeplakt waarin Don Carlos als koning werd uitgeroepeu en de liberalen met den dood werden bedreigd. De politie vermoedde dat Don Carlos zelf ergens te Madrid verborgen was; ze heeft huiszoekingen gedaan die echter tot niets hebben geleid. In een der steden van Cutalonic rond ze in bet lokaal van de club der Carlisten wapenen en ammunitie ver borgen. De geestelijkheid heeft mede ijverig deelgenomen aan den verkiezingsstrijd. Ze vaardigde manifesten uit waarin verkondigd werd dat zij en niemand auders het maatschappelijk leven moet besturen. Tegen deze stelling werd alleen geopponeerd door de ministeriecle bladen. De andere partyen, ook de republikeinen, hebben zich gelijk men weet met de clericalen verbonden en konden dus weinig tegen dergelijke dingen doen. liet blijkt hoe langer boe duidelijker dat de ko ning van plan was af te treden wanneer de uitslag der verkiezingen hem ouguustig zou zijn. Hij wilde niet tot ecne kamer-ontbinding overgaan. De generaals, die den eed van getrouwheid aan den koning weigeren, worden de een na den ander naar de plaats hunner ballingschap gezondende Balearische eilanden. De regeering, en vooral Ser rano, heeft zich met het decreet zeer impopulair ge maakt. De hertog vau Montpensier bevindt zich te Valencia op weg naar de gevangenis, en wordt begeleid door den republikein Emilio Castelar. IIij en de andere generaals werden daar met levendige blijken van sympathie begroet. Nog altijd blijven er rooverbonden in het land; hunne misdaden nemen in deu laatsteu tijd ecu ver schrikkelijk karakter aan. Zoo zijn twee voorname burgers van Saragossa niet ver van de stad door een tiental baudieicu verinoord; huune lijken beue vens die hunner paarden werden later door de booswichten verbrand. Een bende van 16 roovers heeft bij Madrid een aanval gewaagd op een spoor trein, en niet ver vau Alicante bad een dergelijke poging plaats. Men verwacht dat de opstand van llavannah het einde uaby is. Aan de iusurgeuteu, die zich wil len overgeven, zal amnestie worden verleend. ÜOUDA, 21 MaAUT. l)e eerste kamer der slateu-geuernal is bijeen ge roepen tot hervatting van bare werkzaamheden tegen Maandag, den 27" dezer. In de zitting van de tweede kamer der staten-gene- raal van gisteren beeft de beer Insitiger omtrent den oosterspoorweg deze twee vragen gedaan 1°. aan den minister van oorlog hoe de minis ter dacht over do thans voorgestelde richting van den weg, in verband met de defensie 2°. aan den minister vun binncnlandsche zaken of het waarschijnlijk is, dat de meaning der regee ring ovèr deze zaak tijdig genoeg gevestigd zal zijn, dat de onteigeningswet nog vóór het einde der zitting zal kunnen worden behandeld De minister van oorlog heeft geantwoord, dut de voorgestelde richting inderdaad nadeelig is voor de defensie, roair dat de regeering met den conces sionaris in onderhandeling is ter concilialie zooveel mogelijk van de belangen der defensie met die van het handelsverkeer. De minister van btnneulnndsche zaken het gewicht der zaak erkennende, kon in dezen stand van on derhandeling niets meer verklaren, dan dat deze van weerszijden met ijver, belangstelling eu welwillend heid worden gevoerd, dat de regeering zal toegeven wat zij kail en hoopt, dat de concessionaris in gelijken geest zal handelen. De minister van oorlog heeft er nog nader bijge voegd, dat van den concessionaris geen penning meer gevorderd wordt dau noodig is voor liet herstel der schade aan de defensiewerken. (Hiermede is de inlerpellatio nfgeloopen). Ken aantal kleine ontwerpen en conclusion zijn aangenomen. Tegen Woensdag zijn vier ontwerpen van wet min de orde gestold," waaronder dat op de bevorde ring en het ontslag der militaire officieren bij de zeemacht en eenige conclusion op commissoriale rap porten, waaronder die nopens de stukkeu betrekke lijk Venezuela. In deu loop van dit jaar moeten plaats hebben de verkiezingen 1°. den tweeden Dinsdag der maamj Mei (9 .Mei) tot lejen van dc Provinciale Stalen, ingevolge art. 5 der Prov. wet2°. deu tweeden Diusdng der maand Juni (13 Juni) tot leden van de Tweede Kamer der Staten-Gcneraal, ingevolge art. 100 der kieswet3°. deu tweeden Dinsdag der maand Juli (II Juli) tot leden van de Eerste Ka mer der Stateu-Generaal, ingevolge urt. 88 der kies wet; ten 4°. den derden Dinsdag der maand Juli (18 Juli) tot leden van de Gemeenteraden, inge volge art. 7 der Gemeentewet. Door den bouwman 1'. Lievuart te Delft is giste ren nun Z. M. deu Koning de eerste graSboter aan geboden. Uit Capelle a/d IJsel wordt geschreven Door het enorme vervoer van hooi naar Duitsoh- land, gedurende de laatste maanden van hier en om streken, wordt het zeer cchaarsch, zoodat hooge prijzen worden besteed niet alleen door opkoopers, maar zelfs door huurders van landerijen om iu dit saisoen hooi te winnen. Zoo had hier den 15 dezer, ten over staan van den notaris K. Achterberg, eeue verhuring plaats van lauden, gelegen in en bij de Plassen in Schielund, beoosten Rotterdam, die 6321.op bracht, dat is 2356.meer dan het vorige jaer. Donderdag had te Zevenhuizen door stemgerech tigde leden der Ilerv. gemeente de stemming plaats over de vraag: of het kiescollege zal blijven bestaan, dan of dit zal opgeheven worden. Er waren 105 stemgerechtigde leden opgekomen, wanrvnn 50 voor en 55 tegen het kiescollege zijn, zoodat, evenals vroeger, het recht tot benoeming van predikanten, ouderlingen eu diakenen moet be rusten bij den kerkerend. Idïilii ui flf« idoraJ") Ifh" ""J"' (BIB, li

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 2