MUIS, Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1871. N? 1035. BUITENLAND. Vcrkooniiur Woensdag, 12 April. Bnitcnlamlscli Overzicht. OOIMNG >02?: Ipiegels, BED- |k des Zondags to IS G. J. SPRUIJT, Lei, op WOENS- 1RVIES SOUPER, en 11" April 1871, Iddags. BEUWEN, llingel, R 331. Dg inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. F R A N K R IJ K. A -1 Is 71, 's voorm. 9 lissen MONTIJN I .ilhier, van eene Iruagbare MAHO- I v oormiddags ten Sug, bewoond door o.t Schoonouweu fende of op'lkal- 6 PINKEN; 1 vaarvan een met |UW- en MELK- ar groot is onze tien Heer MARS, ferschool alkier, die 1st gedurende de Ine wetcnschnppe- pr meer volwassene en volgenden win- |pn wjj aan lien, die hoogste aanbeve elt, daar de voor- eschiedt. TE KOOP: UlOOTEN TUIN, op de Turfmarkt, den Uitgever de- 1 Mei aanstaande, pu behangen en ge- !N, POMP en ver- |A l'SJE. Franco te i I den Boekhande- le.'nfa. Economische Soep- |i m de Inschrijvers ekening en Yerant- Bo pen winterseizoen 11 1 dagen ter visie 'ecretaris, des mid- kunnen mededee- lo iral dezen winter, |ii ondervinden, waar- i het laatste jaar van portion Soep uit te ITIJN TluOOUI.KEVKR, 1 'oorzüter. 1. Hrinkmuii. GrOUDSGHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2.— ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderljjke Nommers VIJF CENTEN. la hoeverre de berichten uit Versailles geloof ver dienen, is moeilijk uit te maken; 't zou althans eene dwaasheid zijn daaraan alleen geloof te schenken en de Parijsclie berichten alle vertrouwen te ontzeggen. Men zou bijna niet verwacht hebben, dat de com mune bet tót 1111 toe had uitgehouden en toch schijnt er nog geen qmestie te zijn van zich over te geven. Bijna voor zeker kan men thans aanne men, dat de commune, rekenende op het overloopen der linietroepen en meeneude dat de Mont-V alerien niet op de insnrgenten vuren zou, het voor haar prestige noodig oordeelde om een aanval op Versail les te wagen, en dus aan haar het initiatief tot den burgeroorlog geweten moet worden, liet eenige suc ces, dat de regeering tot dusverre behaald heeft, eu nog wel voornamelijk gesteund door de misrekenin gen der opstandelingen, wier rechtervleugel doorliet vuur van den Mont-Valérien geheel uiteengejaagd werd, bestaat hierin, dat de aanval afgeslagen werd. Nu zij hierin geslaagd is, blijkt zij voorloopig oil- machtig om verder te kunnen gaan. Wel is waar zij a aan een verder voortdringen zeer groote bezwa ren verbonden, doch na de nederlaag der insurgenten, zooals die uit Versailles beschreven wordt, had de regeering met de troepenmacht, welke zij bij l'nrijs vereenigd heeft, reeds veel meer kunnen uitrichten. >ji daarom is het niet onwaarschijnlijk, dat de re geering nog niet volkomen op het leger bouwt en de armee slechts daarom zoo door Thiers geprezen wordt. Donderdag is er weder den gelieelen dag gestre den hij Courbevoie. De artillerie der troepen van Versailles was op twee punten in positie gesteldde linietroepen waren geposteerd op de heuvels van Pu- teau en de artillerie der commune was geplaatst in een zijlaan buiten de Porte Maillot er. op de wal len bij de Porte Neuilly. Ten 2 ure deden de troe pen van Versailles een aanval op de barricaden bij dë brug van Neuilly, die door de insurgent™ op nieuw opgericht en bezet waren. De batterij n der regeeringstroepen bereikten de barricaden en zeltsde Porte Maillot. De insurgenten beschikten hunnerzijds over batterijen en mitrailleuses, die de regeeringstroe pen bestookten. Deze lnatsten zonden tira.Ueurs a., als lag het in hunne bedoeling om de barricaden stormenderhand in te nemen. Later lieten zij dat voornemen varen en deden een Hankaanval op de barricaden. Uit had gedurende een uur een leven- dig geweervuur ten gevolge. Teil 5 '/s ur(! w"8 'ie' gevecht het verwoedst. Worden de barricaden geno men, dan zal de strijd zich naar de Porte Maillot verplaatsenen verwacht men dat de kogels en hou witsers tot den Aro-de-Triotnphe zullen doordringen. Alles doet voorzien dat de insurgenten, indien de regeeringstroepen de omwalling forceeren, de straten van Parijs voet voor vort zullen verdedigen. Zij hebben hun geschut en ammunitie naar liet plein van het Palais Koval overgebracht. Het restant hunner krijgsmacht wordt op de place Vendóme geconcen treerd. Keu batuillon met twee stukken geschut heeft voor de Madeliiiue post gevat. (Jarihaldi heeft voor eenigi dagen het aanbod van het revolutionair bewind van de hand gewezen, oui het opperbevel over de troepen der commune te aan vaarden. In dien brief ried hij het bewind aan, oin eene keuze te, doen uit hun eigen midden, waaronder zulke uitstekende mannen gevonden werden als Victor Hugo, Uelescluse, generaal Billot en anderen. De laatste heeft naar aanleiding hiervan in de zitting der nationale vergadering van Donderdag geprotesteerd tegen het beweren van Garibaldi, dat Lij het ver trouwen der opstandelingen bezat, en verklaard dat hij nooit eenig ander gezag erkennen zal dan dat der vrij gekozene nationale vergadering. De meeting ter bevordering der verzoening is door de commune verboden. De nationale garden surveil- leeren eiken spoortrein, die van het Noorder-station vertrekt. Zij eischen van de vluchtenden een bewijs van den burgelijkcn stand, waaruit blijkt dat de houder gehuwd en boven de 35 jaar oud is. lu de zitting der nationale van Vrijdag heeft de heer l'icnrd medegedeeld dat de militaire operation bij de brug van Neuilly met volkomen goeden uit slag bekroond zijn. De barricade was vermeesterd, doch de verliezen waren groot. Generaal Montaudon berichtte dat hij meester was van het slagveld, en dat men bezig was een bruggenhoofd te maken nabij de brug van Neuilly. Generaal Bisson is gesneuveld. De minister eindigde met de verwachting uit te drukken, dat de vergadering een votum van dank betuiging aan het leger zou brengen. Ook uit Parijs wordt liet bericht bevestigd, dat de Versailhuien de brug bij Neuilly bemachtigd hebben. Ook Vrijdag is er den gansehen dag gevochten. Het kanonvuur is met groote hevigheid voortgezet tusschen de batterijen van Versailles en de Porte Mail lot. Het schijnt echter dat de tegenstand, die de commune in Parijs ouderv ndt, toeneemt. De gebeurtenissen in en om Parijs schijnen 't eenige te zijn wat cr in de wereld voorvalt, althans overal elders schijnt het Paaschfccst in kalmte gevierd. Zelfs in Duitschland en te Bucharest is 'trustiger geworden althans in schijn. De Vi'rite' verhaalt als volgt den dood van Flou- reiis en het einde van het gevecht op 3 dezer De troepen der Commune waren s ochtends te Krui) gekomen, waar zich slechts een klein detache ment cavalerie bevond dat hij de nadering der troe pen in alle haast naar de verder gelegene wachtpost terugtrok. FTourens en zijne manschappen bezetten hierop het plaaisje. Ken duizendtal hunner trokken naar de ka zerne, waar de portier genoodzaakt werd de deuren te openen. Anderen verspreidden zich in de kroegen, herbergen en in tal van particuliere woningen. De hakkers en spekslagers moesten al wat men hun vroeg afgeven, waarvoor zij bons, getcekeud door de Com mune, in betaling ontvingen. Flourens liet onverwijld barricades opwerpen, om het terrein voor de troepen te Versailles te versperren. Keu dicht cordon van tirailleurs werd langs de Seine geplaatst en de generaal Flourens) nain met zijn staf bezit van het spoorwegstation, waar hij zijn hoofd kwartier vestigde, Daar heeft hij den dood gevonden. Naar verhaal van verscheidene inwoners van Reuil, die ooggetui gen waren van hetgeen er vooiviel, had eene kleine al'deeltng gendarmes last ontvangen eene verkenning Ie doen en was met dal doel lie Seine overgetrok ken in weerwil van de waakzaamheid der tirailleurs. Zonder te weten, door wie het spoorwegstation bezet was, kwamen de gendarmes, onder geleide van eenige officieren, het onderzoeken. Zoudra Flourens zich te genover den vijand geplaatst zag, nam hij een revol ver en schoot het op een der gendarmes af, die zwaar gewond werd. Onmiddellijk werd hij, alsmede zijn staf, omsingeld. Een gevecht met de blanke sabel volgde en de generaal der Commune werd door den kommniideerenden officier van het detachement door twee sabelhouwen gedood. De twee adjudanten van Flourens werden ontwa pend eu gevangen genomen. Een hunner was zwaar gewond, liet lijk van den generaal werd naar het huis van een landbouwer gebracht en vervolgens naar Versailles vervoerd. Terwijl dit drama afgespeeld werd in de Avenue, die naar Darijs leidt, kwamen aanzienlijke versterkin gen van Versailles, voorzien van kanonnen en mitrail leuses. De barricades in de groote Avenue werden aangevallen eii in den beginne hardnekkig verdedigd maar na liet eerste élan, lieten de nationale gardes, die zeker gehoopt hadden dat de troepen de kolf van 't geweer omhoog zouden steken (even als die te Pa rijs voor eenige dagen hadden gedaan), docli zich in die hoop teleurgesteld zagen, het terrein vrij eu sto ven uiteen. Het werd bekend dat Flourens gedood was, en die tijding scheen overal eene zekere moedeloosheid te weeg te brengen. Het geweervuur hield eenige oogenblikken op. Een der officieren van de nationale garde en een com missaris der Commune, voorzien van een roode sjerp, wisten echter een aantil manschappen moed in te boezemen en om zich te scharen. De koloune zette hierop het gevecht in de straten van lteuil voort, ten einde van daar de bosselien van la Cello Saint Cloud te bereiken; maar te nanwer- nood hadden zij lteuil verlaten, of zij zagen liet 113" regiment linietroepen voor zich. De soldaten openden een goed onderhouden geweervuur; verscheidene mi trailleuses werden op het terrein gebracht en ver spreidden dood en schrik ill de gelederen der natio nale gardes. Op dat oogeublik, het was vier are, sloegen do troepen der opstandelingen in de richting van de Seine allen op de vlucht. De cavalerie zette henna en maakte vele krijgsgevangenen. Alleen de barricade op den weg van Saint-Germain werd nog verdedigd. Het vuur, dat de artillerie van Versailles hiertegen opende, was niet sterk. liet scheen, dat zij de nationale gardes wilde sparen want deze erkenden zelven dat de aanvallers huil groote verliezen hadden kunnen toebrengen. Einde lijk, ten vijf ure, viel een detachement gendarmes, dat ecu hoop vluchtenden achtervolgd had, de liarri- ende van achter aan. Toen de verdedigers zich omsingeld zagen, gaven zij ziel) over. Zij waren tweehonderd man sterk, waaronder eenige soldaten van de linietroepen. De hmtsten werden, in weerwil der sineckiugeu hunner kameraden, op stamalen voet gefusilleerd. De natio nalegardes werden gevankelijk naar Versailles gebracht. De roode vlag, die van de barricade had gewapperd, werd door de gendarmes genomen. Het plan van generaal Viuoy was, naar het schoen, om de twaalfduizend nationale gardes, die zich te Reuil bevonden, to omsingelen, door eene omtrekkende beweging achter dec Mout-Valéricn, Uciinevillcrs ea

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1