Nieuws- en Advertentieblad voor (ïoiids er. Omstreken. Ij 1871. N- 1044:. Woensdag, 3 Mei. TUIN, oilet-Zccp. De aanstaande verkiezing voor de Provinciale Staten. 1 I mm» re. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. EDAILLE. buraatiscke Waldivol- I aan duizande lijders Imiddelen te vergeefs Ildoende bewijzen der de Waldvol-Gezond- latische aandoeningen. de Borst enz. hoofdzenuv en, het EttMAN. lOSTEIt. 1 en ZOON. K O O P op een der Akkeren te Gouda, fuw gebouwd kt. Een gedeelte der Jgevestigd blijven, [e genaar A. SCHOU- t heeft van o" ver sions chap i. an MARIA DEE VL1ST, gewoond erssingel te Gouda, Ii pgaaf of betaling te G 4 MEI 1871, ten te Gouda. Ien uit zuivere bestand- twoordt de JOHANN aan alle vereisebten zij verfijnt, verfraait wijdert alle onreinhe- uisjes, zomensproeten, elastisch en werkt alte ten gunstigst op ontstane beven der enz.bjj 0 stuks 95 gbaar te Gouda, bjj J. Wed. A. C. Sciiou- (aiti J. v. d. Berg. ËMSER Pastilles uit de zou ten van de koningWil- helmsbron- nen de Ems, weten schappelijk aanbevolen tegon maag aandoening zuur, opris pen. slechte spjjsvertee- riug, ge- i graveel. Tn voorraad net gebruiksaanwijzing ivervalscbt te Gouda l)jl 'om in alle Apotheken. m ÏIOTSHHONNKN. GOUDSCHE COURANT. uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is 1.75, franco per post f2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. G ROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderljjke Nommers VIJF CENTEN. Nog eenige dagen en de stembus zal weder gereed worden gezet om de namen van hen te ontvangen, die door hunne medeburgers het meest geschikt worden geacht om hunne belan gen in de gewestelijke staten te vervullen. Die belangen zjjn zeer gewichtig en 't is dus niet meer dan natuurlijk, dat men ernstig nadenkt voor men de briefjes invult. Er zijn er echter nog velen, die meenen dat de Provinciale Sta ten van weinig be teekenis zijn in bet organisme van den staatdie het lidmaatschap daarvan houden voor een bijzonder gewenscht eerepostje, omdat daaraan bjjna geene lasten verbonden zjjn, en deze meening, dwaling mogen wij wel zeggen, is 'meermalen van invloed geweest op de verkiezingengewoonlijk is de opkomst der kiezers bij vacatures in de Provinciale Staten nog veel geriuger dan anders. Het is wensche- ljjk dat dit ophoude en wij villen trachten daaraan bevorderlijk te zij.. door een korte schets te geven van den werkkring dier staten. Die werkkring is drieledig. In de eerste plaats zjjn de staten de verte genwoordigers van de geheele provincie en moeten zjj de belangen der provincie en van hare ingezetenen bij den Koning en de Alge- meene Staten voorstaan. Zij hebben de zorg voor en het beheer over de provinciale geld middelen, de beschikking over de eigendommen der provincie, het reelit om provinciale wegen, gebouwen, werken en inrichtingen te doen aan loggen, on de macht om, onder 's Konings goedkeuring, reglementen en verordeningen voor het belang hunner provincie vast te stellen. In de tweede plaats zijn zij belast met de uitvoering van een aantal wettenen koninklijke besluiten, hetzij uit kracht van de wet, betzij tengevolge van 's Konings wil. Zoo zijn aan haar opgedragen de uitvoering van wetten en besluiten, regelende: vereeniging en splitsing van gemeenten, onderwijs (behalve wat op rjjksscholeu gegeven wordt), armbestuur, njj- verheid en het bijzondere bestuur van den wa- terstnat, alzoo toezicht over alle wegen, wateren, waterwerken, waterschappen, droogmakingen en iudjjkiitgen, Ook de uitvoering der wetten op de schutterijen en de nationale militie is haar opgedragen. In de derde plaats eindelijk zijn die staten de kiezers voor de Eerste Kamer, en dat dit deel niet het minst gewichtige van baar werk kring is, zal vooi iederen kiezer, die het ge wicht van die b. t 'ekking begrijpt, duideljjk zjjn. Zal liet noodzakelijk verband, dat tus- schen de Eerste en Tweede Kamer moet be staan, bevestigd worden, dan moot er zooveel mogelijk overeenstemming van zienswijze aan getroffen worden tusscben deze beide deelen der wetgevende machtzij moeten niet vijandig over elkander staan, maar vriendschappelijk naast elkander samenwerken. Dat verband zou volkomen zijn, wanneer de burgers zoowel de leden dor Eerste als der Tweede Kamer kozen, maar nu dat niet het geval is, moet de kiezer bij de verkiezing voor leden der Provinciale Staten met angstvallige zorg nagaan op welke wijze bij de overeenstemming kan bevorderen, het verband bevestigen. Waar de beide deelen der volksvertegenwoordiging eendrachtig samen werken, moet de kiezer zich wel wachten die eendracht te verstoren, in tegendeel bij ver- sterke haar, waar die eendracht mocht ontbre ken, trachtte hij haar te doen tot stand komen door zijne keuze voor de Tweede kamer, doch ook door zjjne keuze voor de Provinciale Sta ten, de kiezers der Eerste Kamer. Zoo heeft de kiezer op beide deelen der Statcn-Generaal invloed, die met verstand aangewend, niet anders kan strekken dan tot heil van den staat, d. i. tot heil wan allen, d. i. tot heil van ie dereen. Zijn wij er in geslaagd door deze korte schets eenig denkbeeld te geven van den gewichtige» werkkring der Provinciale Staten, dan moeten wij ook nog vermelden, dat, een groot gedeelte van al die verschillende werkzaamheden niet door het college zelf worden verricht, maar door een uit zjjn midden gekozen lichaam: do Gedeputeerde Staten. Daardoor toch wordt het gewicht der Provinciale Staten verhoogd en dus di be'ingstolling der kiezers in deze verkiezingen nog meer gevorderd, want de ge kozenen dragen een groot gedeelte van hun taak o]> enkelen hunner over. Hoe zullen dan de Gedeputeerde Staten uiting zijn van den volksgeest, wanneer hare kiezers, de Provinciale Staten door slechts een gering gedeelte der kiezers zijn gekozen V Een getrouwe opkomst der kiezers bjj de verkiezing van 9 Mei hopen wij dus later to kunnen vermelden. Het staatkundig leven be gint ook in dit district wakker te worden, niets zou ons aangenamer ziju dan te ondervinden, dat dat leven reeds wakker is, want dan beloven we ons veel goeds ook van al de verkiezingen, die in dit jaar nog zul'en volgen. In één opzicht is de keuze der kiezers in dit district niet moeilijk. Ook al werd liij geen candidaat gesteld door voreenigingen en parti culiere personen, toch zou de individueele in genomenheid met Mr. A. A. van Beiigen IJzen- DooiiN er toe leiden dat de taak, vóór zes jaren hem op de schouders gelegd, thans andermaal hem werd opgedragen. Hij vervulde haar waar dig, hij vervulle haar lang Doch wat de heide andere vacatures betreft, zal wellicht onder de kiezers menigeen zuchten Keus baart angst, want 't is voor hem, die niet gewoon is zich altijd op de hoogte te houden van de behoeften des lands, moeilijk een zelf standige keuze uit te brengen. Zoo moeilijk is 't toch niet, dat het onmogelijk wordt. Wan neer men slechts nagaat, al wat we hierboven schreven, daii ligt de gevolgtrekking voor do hand dat overeenstemming tussohen de leden der Provinciale Staten bjjna nog van meer be lang is, dan in jndere collegiën. En waar bijna iedereen er dar onwederstaanhaar toe gedre ven wordt om den Heer van Bergen IJzen- doorn te stemmen, daar zal ook de keuze niet moeilijk zijn, omtrent de personen die met hem afgevaardigd moeten worden. Geestverwanten van den Geer van Bergen IJkendoorn, die eischt ons belang te kiezen want wat heteekeut zijue benoeming, als al't goede dat hij doen kan, al 't nuttige dat hij tot stand kan brengen, onmogelijk wordt gemaakt door tegen standers, gelijktijdig met hem gekozen V Neeu, de ingenomenheid met zijne persoonlijkheid moet óók bljjken uit do keuze der heide anderen. En wie zullen we dan beter kiezen dan do beide andere candidate» der liberale kiosvoree- niging? Niet omdat zij van die vereeniging de candidate» zijn, maar omdat zjj naar waarheid kunnen geacht worden zeer geschikte leden voor de Provinciale Staten le zullen zijn,

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1