I IS BINNENLAND. i Laatste Berichten. k kun eon einde or aan onrust en ongeduld is de regeering gc- |i,is daaraan ontrouw sterkt, zijn de groote Groote hoeveelheden |e volgen nog. Tie SO Montretout eu de ft hebben voorraad elk en totaal maakt van das doorboord worden zal het den opstan- btaandete houden. Die «Oo bohiecen in den wal. leien voor een bestor- nan goed vooruit, de oltooid, de position der :U versterkt. De anr- noardement vangt aan. naehten duren. De ionen de grootste stuk- geduldig redding te ■nement „binnen eenige Pitsten Mei, des morgens Innen te vuren. In de nat. vergadering 1 Zij zijn bang, dat, I door kracht van wn- Ihdiglieden, de vergode- Irneenteverkiezingen, zid hzon nieuwe algemeene Lnet het wezenlijk ge- Tiet zou overigens ge- bnering, indien zij aan- Itnijke gehechtheid aan *111 heeft getoond en zich eft weten te verwerven, ter, dat de natie zich Ivernement des heeren i toonde in de nat. ver- Ib vinden tegenover ecne iers houdt maar hein een land dat van Thiers gadering. Het is dus eu stemrecht, na langer (Dankt zal zijn zich op 1 raukrijk een definitieve N D. tcdiet, waarin voor het pa is, kan geen bezad gd rday Review) weusohen, plaats treden van Glad- ratief ministerie zou, ge- eennalen 't geval was, |z m voortdurend bloot- zijn tegenstanders te beginselen en de instel- •cn. Demagogen, droo- In tijen en personen, die ■at ze geen. voorwendsel lunne krachten vercenigen jsi rvatief ministerie. Wat i hoeft, is een inwendige loinmige der voornaamste i len worden, die welspre- Inseheiikennis en gezond ■vertrouwen van natie en oiinen zijn. tiling is de Economist oin- li inservatief minister, zegt Idebrood kunnen etenen liii t zóó verbolgen op het It zij zich inet een inter- Liever b.ijft zij de hoop stone nog tijdig het pnd icli nu kortelings begaf. die hoop niet teleurstel- purende aenigen tijd zich geen gevaar ioopen luien valt, dat de handen zullen blijven. |i is de verdediging der len, die linnr vroeger zeer at zwak. Om een enkel •uily News, nog kort gple- nrster der regeering, merkt i.irin hot fluancieele plan keuring vond, wel is waar voordeelige stemming is regeering wel zal doen ui, „mag beslissend hee- dut hot lmis de begroo- De regeering heeft over nvur de overtuiging harer id. Zij heeft op argumen- ♦t woord, maar de argumen ten mogen voor liet oogenblik niiskend worden, wij wagen liet Ie hopen, dat zij mettertijd hun doel zul len bereiken. Hr. Ms. ministers hebben een les ont vangen, waarvan zij voordeel zullen trokken. On getwijfeld is een groote misgreep gedaan de roem der regeering heeft schade geledenhaar bestaan zelf heeft in gevaar verkeerd. De overtuiging, een groote fout begaan eu een groot gevaar geloopen te hebben, moet de regeering tot inzicht leiden." BEL G I De Brusselsohc bladen zijn het niet eens omtrent de verhouding der partijen :n de kamer. Er zijn er drie. zooals men weet'V oud-liberalen of doctri naire», de radicalen en de clericale meerderheid. De beide liberale fraction bestreden elkander vinnig bij de diseussiën over de wijziging der kieswet. L'Echo du Parlement beweert naar aanleiding van de diseussiën der laatste week, die geëindigd is met de verwerping van alle amendementen van jong en oud, dat de verhouding der verschillende meeningen teil slotte dezelfde gebleven is. V lnddpendance Belt/e, een radicaal bind, en la Discussionliet speciale orgaan der radicalen, verdedigen daarentegen de mecuing, dat deze discussie in liet parlement de laatste snik der doctrinaire partij is. De katholieke partij zegt niets, maar haar stilzwij gen is welsprekend. Dit zwijgen zegt aan ieder die het hooren wil„de overwinning dat wil zeggen de meerderheid is ons!" En ik voeg er droevig bijvoor langen tijd. liet ministerie is zoo zeker van do stemming over deze "vet, dat het reeds den senaat tegen aanstaan den Vrijdag heeft bijeengeroepen, en (laar er geen ander voorstel aan de orde is, rekent het ministerie er vast op, dat dit ontwerp vóór dien tijd aangeno men zal zijn. Men zou zelfs het aantal stemmen vooraf kunnen bepalen. Ieder voorstel tot het verleenen van het stemrecht aan de capaciteiten is verworpen. Wij zullen in aan tal aan kiezers winnen, doch feitelijk in gehalte ver liezen. Volgens de verklaring van den heer Cornesse, minister van justitie, herstelt het voorstel der regee ring het evenwicht. „Tot dusverre", zeide hij, „was het aantal kiezers voor twee derden geletterd en voor óóu derde onwetend. Ons ontwerp schenkt nog aan een derde ougclctterdeu het kiesrecht en herstelt zoo het evenwicht." Een ieder zal toch moeten toestemmen, dat wanneer dit het gniisolie resultaat der wijziging is, er waarlyk geen reden bestaat, om zich daarop te beroemen. Overigens verheft de katholieke partij er zich niet te veel op. Zij stelt er zieh slechts onbeschrijfelijke voordeden bij de verkiezingen van voor, dit is haar glorie genoeg! Ken enkel en vrij warm debat zal nog door dit wetsontwerp in het leven geroepen worden, namelijk de qmest'e, of men, zooals de heer Anspaoli, burge meester van Brussel en afgevaardigde, voorgesteld heeft, in de wet het tijdstip vaststellen moet, waarop de gemeente- en provinci de-raden zullen ontbonden wor den, of dat men dit aan liet oordcel van het gou vernement moet overlaten, liet ministerie zai zieh i tegen het amendement verklaren, liet wil de han den vrij houden en eerst dan die raden ontbinden, wanneer liet oogenblik daartoe gunstig is. Nooit heeft eeno d scussie van dusdanig politiek belang minder belangstelling bij het publiek gewekt, dan dezeternauwernood heeft men er acht op geslagen. De gemoederen zijn afgedwaald, liet tragi komische schouwspel van de l'arijsclie commune houdt allen bezig en in gespannen verwachting. En niet ten onrechte. Geheel Europa heeft direct belang bij de ontknoping van dezen treiirigon opstand, die zonder twijfel den ondergang van Frankrijk zal be werken. Gouda, 13 Mei. De negen en-twintigste gewestelijke vergadering van het Noderlandsch onderwijzersgenootschap in Zuid-Holland zal dit jaar op Zaterdag den 3" Juni alhier gehouden worden. Behalve de autoriteiten, wien de beschrijvingsbrief zal worden toegezonden, worden tot bijwoning der vergadering alle onderwijzers in Zuid-Holland door het bestuur uitgetioodigd. Na ulloop der gewone werkzaamheden, die aanmerkelijk bekort zullen wor den, zullen de volgende punten besproken worden a. waaraan is do achteruitgang van 't gehalte der kweekelingcn toe te schrijven? in te leiden door den lieer J. A. van Dijk. b. Zijn afscheidingen in do school aan te bevelen? in te lelden door den heer liegt. e. Moet niet op elke school gelegenheid bestaan voor gymnastisch onderwijs? in te leiden door den heer Schraal. d. Is de beschuldiging waar, dat liet onderwijs in Nederland niet practisch genoeg is in te leiden door den lieer Lallemnn. e. Behoorde 't onderwijzend personeel niet in 't schooltoezicht vertegenwoordigd te zijn? in te leiden door den heer A. J. Labburtou. Wordt tegenwoordig 't schrijfonderrioht in de school behartigd, zooals 't verdient? in te leiden door den heer Kluitman. In de pauze zal aan (1e tegenwoordig zijnde per sonen gelegenheid gegeven worden tot een bezoek in de beroemde stearine-kaarsenfabriek, die dan in volle werking zal zijn. Na afloop der vergadering zal ge legenheid zijn tot dineeren, terwijl de afdecling Gouda zal zorgen, dat de aanwezigen 't overig deel a dag en deu avond aangenaam zullen kun nen doorbrengen. Naar wij vernemen ligt er in 't koffiehuis „de Harmonie" van deu heer Lampe, een adres aan den raad, het verzoek inhoudende om niet zoc spoedig tot het afschaffen der kermis over te gaan, omdat tegen dien tijd de epidemie wel geweken kan zijn. liet is reeds door ruim 150 personen bewoners van de Markt en dm omtrek daarvan getcokend. In den Utrcchtschen gemeenteraad was donderdag de belangrijke vraag aan de orde: of dit jaar de kermis ai dan niet zal gehouden worden. Met 21 stemmen tegen 1 is besloten, dat zij niet zal gehouden worden, nadat eene motie van den heer l'alist, om de beslissing minstens 3 weken uit te stellen, was verworpen met 13 stemmen tegen 7. De heer Pubst betoogde, dat wanneer over 3 weken de toestand onveranderd was, men met meer gerustheid zou kun nen besluiten, de kermis niet te doen houden, terwijl dan nog, zoo noodig, de belanghebbenden toch de gelegenheid zouden hebben hunne inkoopen te doen. Spr. wees op de veie, ook indirekte behingen, die door het niet honden der kermis zouden geschaad worden en verklaarde zich vooral tegen het nemen van een besluit onder zekere pressie. Tegen deze beschouwingen kwamen op de lib. van den Heuvel, die meer in 't algemeen ecu tegenstander van ker missen bleek, en de lieer de Graaf, die vooral op liet gevaar wees, dat in het van elders komen van allerlei troepen gelegen was, en die er aan herinnerde dat strrds beweerd werd, dat belanghebbenden spoe dig met het houden of niet houden der kermis moes ten bekend zijn. Een adres der verecuiging tot be vordering der volksgezondheid drong op spoedige bcsliss ng aan, terwijl mede een adres was ingekomen van verschillende kuffieliuishouders, aan het Vreeburg, de Mariaplaats en elders, die met het oog op hunne belangen verzochten, minstens de beslissing nog eeni- gen tijd uit te stellen. lil de voordracht, van B. en W'eth. werd cr evenwel op gewezen, evenals ook door den heer de Graaf was aangetoond, dat, al niuclit over eenige weken de epidemie hier zooveel minder zijn, dat men met liet oog daarop de kermis zou kunnen laten doorgaan, het gevaar dat van elders nieuwe smetstof zou worden aangebracht, te groot was, om toch niet liet besluit te nemen tot schorsing, terwijl liet wel niet te verwachten was, dat in ons geilede vaderland de epidemie spoedig zou geweken zijn. Onder de buitengewone werken, welke liet oollcgie van dijkgraaf en hoogheemraden van den Krimpeiier- waard zich voorstelt in liet dienstjaar 1371/72 te doen uitvoeren, behoort o. a. het beleggen van een gedeelte Lekdijk met hnzaltsteenen glooiing en het vervangen van twee houten dijksuiagnzijnen door steu nen gebouwen. Men verneemt tevens, dat cr plan bestaat om van rijkswege eenige kribben in de Lek, aan de dijken van den Krimpenerwaard, aan te bren gen. Deze maatregel zou liet vaarwater in deze niet zeer druk bevaren rivier aanmerkelijk verbeteren. Tot ontvanger der directe belastingen te Woerden is benoemd de heer J. F. Schijtf, thans in die be trekking te Iloogeveen, en tot ontvanger der regis tratie te Alkmaar de heer II. L. de Grave, thans in die betrekking te Bolsward. Te Bleiswij k is mei, 45 tegen 21 sicmmen beslo ten dat de kerkeraad der Hervormde gemeente al daar de predikanten, ouderlingen en diakenen zal benoemen. Donderdag zijn in de tweede kamer de beraadsla ging over de nfd. waterstaat en publieke werken af- geloopen. Daarna zijn do beraadslagingen aangevangen over de afdecling onderwijs. Hooger, middelbaar en lager onderwijs worden afzonderlijk behandeld. De heer van Kuyk heeft een amendement voorgesteld, strek kende om liet trnctement van den hoogleeraar Kaiser met 700 te verhoogeu. Op de oorspronkelijke begrooting wns eene verhooging van zijne jaarwedde uitgetrokken, onder bijvoeging dut hij op grond van 30 jarigen diensttijd daarop aanspraak had. Op de definitieve bcgrootiiig is die verhooging teruggeno men, waarom in liet, voorl. versl. gevraagd werd, of dit ook enne vergissing was. Dit was echter niet het geval, want de minister verdedigde dio terugneming iu de memorie van beantwoording, omdat de hoog leeraar Kuiser eerst bij besluit van 7 Jan. 1845 tot gewoon hoogleeraar is bevorderd, en hij dus nog geen recht heeft op '/4 verhooging. De heer van Kuyk wees er op dat die berekening niet opgaat, nadat de hoogleeraar vooraf reeds als buitengewoon hoog leeraar heeft gefungeerd. Iu alle geval als de zaak, gelijk hij meende, op zijn minst genomen twijfelachtig is, dan vorderde de billijkheid iets te doen voor een man van zooveel talent, ook in het buitenland zoo zeer gewaardeerd. De minister van bimienl. zaken beschouwde do «..inn, .ill. ,ii t i—gp ;t >an de ,i 't :a h. recht, 't Zou onrechtvaardig zijn jegens anderen, wier jaren van buitengewoon hoogleeraar niet hebben medege- told, als het aan den hoogleeraar Kaiser werd toe gekend. Wilde men nu wijzen op's mans verdiensten, men geve een blijk daarvan op grond van die ver dienste, maar niet door verkeerde toepassing der wet. Overigens was hier het Engelsch systeem van parle mentaire bclooningcn niet inhoemsoh. De minister, die ile groote verdiensten van den heer Kniser erkende, wilde echter gelijkheid van recht. Het beginsel moet gehandhaafd blijven, (lat de betrekking van buitengewoon hoogleeraar van die van gewoon hoogleeraar onderscheiden is. Voor zoo ver he. ir be kend was, bestonden er geen antecedenten, en n' ware dit zoo, dan zou hij toch moeite geluid hebben die te vermeerderen. Overigens geloofde hij dat aan niemand minder dan aan den lieer Kaiser de strijd over zijne bijzondere belangen, hier gevoerd, aange naam kon zijn. In de zitting van gisteren is ingekomen een brief van don heer Roest van Limburg, uit Florence, waar hij deze protesteert tegen de beweringen van den lieer van Ziunieq Borgman», bij de diseussiën over de missie te Itoine, ten aanzien van hem, voormalig minister van buitenlaudsche zaken. Deze is voor kennisgeving aangenomen. Vervolgens zijn de beraadslagingen voortgezet over (1e afd. onderwijs, eu wel over het amendement vail den heer van Kuvk, betreffende het tractement van don hoogleeraar Kaiser. De minister van binnenl, zaken verklaarde dat hij de zaak nogmaals had onder zocht,, zonder zieh af te vragen, wat in deze liet persoonlijk belang of de persoonlijke weusohen zouden medebrengen, maar alleen of de verhoogitig naar wet- tiiijke voorschriften aan den heer Kciser toekomt. En nu erkende li ij dat hij naar antecedenten gezocht en er gaarne een zou gevonden hebben, maar het was hein niet gelukt; want de gevallen, waarop ge doeld werd, waren van anderen aard. De dagtee- kening der benoem'ng als gewoon hoogleeraar moet gelden en de volle tijd moet worden afgewacht om art. 133 van het besluit van 1815 toe te passen. De heer van Eek wees er op dut bij een der geval len de betrekking van gewoon hoogleeraar aan het athenaeum te Fran-ner was medegerekenil, olschoon het organiek besluit alleen slaat op eene onzer hoo- geschoien. Na eenige discussie is het amendement, tot verhooging van het trnctement van den hoog leeraar, aangenomen met 40 tegen 33 stemmen. Daarna zijn de algemeene beraadslagingen aange vangen over liet middelbaar onderwijs. De heer Jouekbloet heeft zijn amendement toegelicht tot toe kenning van subsidie nnn middelbare scholen voor meisjes. Heden voortzetting. Hoor de commissie uit het prov. gerechtshof in Zniil-Holland is lieden, na afgelegd examen, als oan- didiiiit—notaris o. a. toegelaten de hr. Spruyt, van Waddinxveen. In den morgen vap 4 dezer trail een armoedig gekleed persoon eene herberg te Moordrecht binnen, waar hij een kop koffie gebruikte, waarvoor de her bergierster uit meewarigheid met zijn schamel voor komen hem geen geld in rekening bracht. Na zijn vertrek ontdekte de tapster, dat haar bezoeker, tot loon voor hare goedheid, drie biljartballen had ontvreemd, gezamenlijk 24 waard. Aanstonds werd de man achtervolgd en aangehouden. Tengevolge daarvan stond hij Donderdag voor de rechtbank te Rotterdam terecht ea bekende zijne schuld aan den diefstal, dien hij uit armoede luid bedreven. De cisoli is een jaar. Dinsdag wordt het vonnis uitgesproken. J' O L I T 1 E. In de gemeente Gouda is gevonden een zwarte hondde daarop rechthebbende kan hem terug beko men bij den lieer commissaris van politic. Versaiilos, 12 Met. Montretout on de overige batterijen onderhonden een verschrikkelijk kanonvuur tegen de insiirgenten. Do loopgraven in de rieliting der Btad vorderen snel. Vaiives zal weldra omsin geld zijn. 1

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 3