I TABAK. IGATIES Nieuws- en yvcrlcnliélad voor Gouda en Omstreken. f 1 1871. N? 1054. BUITENLAND. in Depot, Vrijdag, 20 Mel. it Veiiics! [Gulden (cliwarzschlld, Bekendmaking. Butlciilaiidsch Overzicht. M I 1871 jhlessinger De inzending van advertentiën kan geschieden tot éétS uur des namiddags op den dag der uitgave. 1 'Mj rs of Personen to (i, IJtseUtijnFt'a- belasten met den I- en Tabaksfabriek 1 met franco brieven nsch Dagblad. jl'KKSCHE MINAAL, It rekking op fooo, 10,000, iOOO pi wonnen worden, ■rekkingen plaats van 600,000, I francs, alsook prij- 00,20,000, 10,000 Ijksch rentegeveude tegen den Koers- f 18 iniiandelijkBclie •aiyn bedraagt loll. Ct. Ct. Ilijk aanspraak geven Jung e. k. getrok- |n mogen overal ge- Prospectus franco l liet bedrag in bank rorden prompt uit- ekking ten spoedigste 8 nkjort a/M. gelukkigste geval, Jen staat goedge- groote geldverio- kmen fl. 2,521,540, widen verloot. )nt. fl. 175,000. 1105,000, fl. 70,000, fl. 17,500, 2 it fl. 3 a fl. 8400, 3 a 5 a fl. 4200, 11 it 128 a fl. 2100, 100 |0, 206 a fl. 350.— -rate trekking kost lot fl. 3.50. 1.75. -.90. Iwaarborgde origineele van het bedrag in pons of postzegels of zelve per postwissel, ik gratis een officieel leut de trekkingslijsten die ophelderingen die Ij had ik bet genoegen ïnjne begunstigers te Igt ik hunne tevreden- Vtte bediening erlan- 1 zal dan ook steeds zijn mij waardig te maken weldra zal plaats heil licht zich ten spoedigste J aan l\ ISSM.ilANUKLAAR VMBURG. G0UDSCHE COURANT. De uitgavo dozer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. AD VERTENTIËN wordt» geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Noramers VIJF CENTEN. HURGEMEESTER en WETHOUDERS van Goudadoen te weten, dat de Raad der Ge meente heelt besloten, dit jaar de KERMIS niet te doen houden, Gouda, den 24" Mei 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DKOOGEEEVEK KOKTLIJN. van HEUGEN UZENDOOUN. De laatste berichten uit Parijs doen zien dat de troepen voortdurend terrein winnen te Parijs. Nergens was tot Diusdugavond de tegenstand ernstig geweest; integen deel 10,0110 eoinmune-mnnnen hebben zich gevangen gegeven De meeste versterkte punten, zelfs de baker mat der commune, Montmartre, zijn reeds in banden der regeeringstroepen, die onder bevel van Clinchuut, Pouay, Cissey en Ladmirault van verschillende kanten oprukten en 'm.t den meeaten ijver streden. Ue ope- nitien- worden krachtig voortgezet, zoodnt men tegen heden (Woensdag) de geheele onderdrukking van den opstand verwacht (zie laatste berichten). Ondertus- sclicn hebben de Pruisen een cordon om de stad ge trokken aan de Noordzijde; alle vluchtelingen drijven zij terug; hunne troepen hebben bevel te schieten op elk, die op een afstand van 400 pus nadert. Ont snapping schijnt toch mogelijk; wel is ltochefort ge vat en omlcr de verwenschingen des volks te Ver sailles opgebracht, maar men meldt dat helix Pyat en Paschal Orousset zijn ontkomen naar het buitenland. Thiers heeft aan de nationale vergadering te Ver sailles kennis gegeven van bet succes der troepen en de inneming van de hoofdstad. Van de geheele onderwerping der opstandelingen sprekende, zeide hij, dat allen zullen geoordeeld «orden met de streng heid, welke de misdaden eischen, die begaan zijn zoo wel tegen monumenten als bijzondere eigendom men. Zou liet hoofd van liet uitvoerend gezag werkelijk zoo streng te werk willen gaan PI zou liet zijn om de meerderheid te believen, die krachtige maat regelen wenscht? Het is «el mogelijk en zelfs wen- scbeiyk, dat de regeering, schoon officieel verklarende de wet in al hare strengheid te zullen toepassen, in de praktijk liaur ooge'U sluiten en de meeste schuldi gen door de muren van liet om Purijs gespannen nel zul laten ontsnappen. De laatste onderhandelingen van den frankfurter vrede zij i afge'oopen. Nu verschillende punten be sproken te hebben, zijn de ministers elk zijns weegs gegaan. Het Duitsohe parlement heeft de wet op 1-Jzas- Lotharingeii aangenomen, l'e oppositie, die er tegen gevoerd i», was geheel in liet voordeel der betrokken provinciën men wilde haar nog vaster waarborgen geven voor bun definitieve organisatie. He beide eerste artikelen zijn onveranderd aangenomen, henigr leden hadden gcwenselit het tijdperk vim overgang korter te nemen; de bondsraad wilde daar niets van liooren en de definitieve regel.lig begint dus eerst op 1 Januari 1873. Op ari 3 is een amendement van den heer Stautfenberg san genomen, waarbij de toestemming van den rijksraad verpliohtenil wordt gemaakt voor elke leuning tan behoeve der geanne xeerde provinciën aan te gaan, tot liet gemelde tijdstip. De president der kanselarij, de heer Üelbruok, die bij afwezigheid van den kanselier de wet verdedigde, liet do uuustaumle noodzakelijkheid eener leening door schemeren, vooral ten behoeve eener Duitsohe uni versiteit to Straatsburg. Verder deelde bij mede, dat do rogeering voornemens is oen beroep te doen op de medewerking der notabelen om de nieuwe provinciën volledig te organiseereu. De Oostennjksclie kamer schijnt voornemens don oorlog tegen het kabinet Hobenwart voort te zetten. De commissie tot ontwerpen van een adres is met een oonoept voor den dag gekomen, dat cene formeele aete van beschuldiging is tegen het ministerie, liet verwijt aan de regeering onkundige pogingen om de constitutie te vereenigen met de laakbare zucht naar onafhankelijkheid der verschillende landen, liet adr: i neemt aan dat de constitutie verbeterd kan worden, maar houdt staande, dat het federalisme, zooals het ministerie dat opvat en langs een achterdeur wil invoeren, onbestaanbaar is mot de constitutie en de eenheid vuil het rijk aan deze zijde der Leithn. Het adres eindigt met aan te dringen op directe verkie zingen ten einde een dam op te werpen tegen de Diaohtsvergrooting der afzonderlijke landdagen. Intusschen is het ver van zeker dat dit adres in de k.nner zal doorgaan. Heeds tooneu de Galioiërs weinig lust om zich met do constitutioneelcn Ie ver- binden en de Bohemers worden door het ministerie gevleid met hot vooruitzicht van dergelijke concessit n, als aan Gulicië verleend zijn. Van den anderen kant is het zeer twijfelachtig of het heerenhuis, waar door liberale leden insgelijks een adres is voorgesteld, de kamer zal willen ondersteunen in het omverwor pen van het ministerie, Er is nog niels omtrent den atloop van deze crisis te voorspellen, lntus- solicit verspillen de constitutioneelcn veel woorden, zonder iets uit te richten en de onbeschaamdheid van Hohenwart vermindert niet. Graaf vim Beust heeft weer 11)5 depêches, in een rooil boek vereenigd, het licht doen zien. 's Mans solirijfjeuktc is onbegrensd. De merkwaardigste stuk ken zijn die, welke op llumenië betrekking hebben. Daaruit blijkt dat men ten onrechte den heer vou Bismarck vroeger verdacht hield van begunstigen der wanorde in dien Donuu-staat. De oppositie in Spanje tegen den koning heeft zich openlijk in de Cortes vertoond. Twee voor stellen zijn gelijktijdig ingediend om koning Aroadeus vuil den troon vervallen tl' verklaren. Het eoue is afkomstig van de republikeinen, die de constitutie willen wijzigen oin ecu republiek van het koninkrijk te maken, liet andere is gedaan door de Curlisten, die de vernietiging vragen van het besluit, waarbij de zoon van Viator Emmanuel tot koning is uit geroepen, om dniirim Don Curios in zijne plaats te kronen. De keizer van Braz lie, die voornemens is om naar Europa over te komen, heeft den 3" dezer de kamer geopend Zijn rede is belangrijk door de hervor uiingeu, die hij voorstelt in de rechterlijke en mili taire organisatie des rijks, en vooral door de nan- kundigiiig vaneen wetsontwerp, waarbij de slavernij wordt afgeschaft De rogeering acht de tijd gekomen om deze netelige ipiustic te beslissen. F R A N K R IJ K. Toen do koloin Vendöme gevallen was, kwa" Fëlix Pyat in de Vengeur onmiddellijk met e< nieuw denkbeeld voor den dag. Hij stelde nami.ijk voor om do stoffelijke overblijfselen van Napoleon 1 in liet graf van Troppmann over te brengen. I)e slooping van Thiers' hotel is nfgeloopen. Een aantal nieuwsgierigen, voorzien van kaarten, die door de innirie der line Drouot worden afgegeven, komt de meubelen en kunstwerken bezichtigen, die in de zaal of op de binnenplaats dor Oude Opera zijn ten toongesteld. Onderscheidene zaken, o. a. paneelen van ot' uit de school van Rafael, moeten beschadigd zijn, De Soir vuu Versailles, zegt dut de heer Thiers heeft verklaard dat, als bij te l'arijs terugkeert, hij alles zal laten zooals hij het aantreft en aan zijn erfgenamen zal verbieden ooit den grond te verkoo- pen, waarop het huis beeft gestaan. Zij, tlie zich onthouden hebben van stemmen over het voorstel des heoren Cazenove de Prudine, tot bet uitschrijven van openbare gebeden, opdat de Hemel een einde make aan Frankrijke rampen, belmoren niet uitsluitend tot de geavanceerde linkerzijde, in winde legitimisten zoo gaarne Atheïsten willen zien ook cenige ijverige katholieken, goede Chisteneu, konden het niet van zich verkrijgen aan de stemming over dat voorstel duel te nemen. De lieer Arnaud be. hoorde o, a. tot hen, en hij heeft thans de reden openbaar gemaakt, waarom hij niet gesterad heeft, Hij wil, zegt. hij ronduit, de staatkunde buiten den godsdienst honden, „Er zijn zaken", aldus schrijft hij, „die zieli niet laten deeretecreu en die niet in discus, sie mogen komen. Het gebod moet eene persoonlijke geheel en al vrijivillge uiting zijn; door innerlijke aandrift moet men toe gebraoht worden zijn go- moed in don gebede uit te storten en zieli alzoo tot lioogcr sferen te verheffen. God kan slechts dan behagen scheppen in het gebed van velen tegelijk, als het in een eenparige» kreet uit de borst oprijst, Maar daarover laat men geen staatkundige vergade ring, bij meerderheid van stammen, beslissen, gelijk de conventioncele wet voorschijnt. Zulk eene heilige zaak aan de proef eener beraadslaging te onderwer pen, gelijk wij tot, ons diep leedwezon gezien hebben, liet al of niet uitschrijven van gebeden afhanke lijk te maken van het aantal stemmen voor en tegen uitgebracht, dat is eene tot de miskenning van den verheven, goddelijken aard van h l gebeddut is eene beleediging van I lom, dien men zegt te willen eeren." Hierna brengt Arnaud hulde aan (Ie grootheid van het repnlilikeiiische Amerika, oi.n den diepen ernst, waarmede aldaar du republikeinsohe beginselen opge vat worden, en zegt: „De Amerikanen hebben niet gedaan, als wij Frunsohen, die uiut geweld den gods dienst in onze wetten willen behouden, maar hein uit onze zeden verbannen. Indien geheel Frankrijk, ju, geheel Frankrijk, Christelijk zoowel als anti-Chris telijk, God, dat uil zeggen, de hoogste uitdrukking der gerechtigheid, der vrijheid, der deugd, niet uit zijn midden had verwijderd, zou dan een ganseh volk, afstand doende van zijne soevereiniteit, ziob overgeleverd hebben aan een despoot en ingedommeld zijn in dat voortwoekerende zedenbederf, mn te out. waken te midden der onheilen van den buitenland, salieu krijg en der rampzalige twisten van den bur geroorlog P" li I

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1