Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1871. N? 1055. BUITENLAND. T2STQ-, Zondag, 28 Mol. lulden iwarzscliild, Biiitenlandscli overzicht. 1 1 De inzending van advertentiën k<n geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. d. I w1 Ki gelegenheid tot S< VMEIt. Brieven iieu boekhandelaar elukkigste gev al, Ben staat goeuge- |groote geldverlo- en fl. 2,521,540, n verloot, fl. 175,000. 5,000, fl. 70,000, 17,500, 2 a fl. a fl. 8400, 3 a a fl. 4200, 11 a i a fl, 2100, 106 .106 a fl. 350.— rste trekking kost ot fl. 3.50. i 1.75. i- -.90. larborgde origincele van het bedrag i» as of postzegels of Jve per postwissel, 1 gratis eea officieel de trekkingslij sten ie ophelderingen die ad ik het genoegen se begunstigers te ik hunne tevreden- ;e bediening erlan- dan ook steeds zijn ij waardig te maken, elilra zal plaats heb- it zich ten spoedigste n IlsSELHANDELAAll llBURG. If ETHOUDERS van [tig van den alhier 1 den Heet Dr. N. 11. stuiting van den I i'hende pokken-epi- 1 met toebehooren lens hare ziekte ge ren overleden doch- I l'ELEIN, genaamd den. iwezig is het geval, 2 der wet van 28 |n°. 125). nemen en te doen loorwerpen, als: gevuld met stroo ■gentien stuks kiu- gebruikelijke wijze I liking ter openbare replaatst worden in 24» Mei 1871. ders voornoemd, |l)e Burgemeester, 1HKUOKN IJZENDOOKM. liiiuktuuu. G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG, In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN, De verwachting, dat de Parijsche opstandelingen zich zonder hevigen strijd zouden onderwerpen, is geheel beschaamd. Deze lieden, die den naam van Fransehen onwaardig zijn, daar de troep bestaat uit het schuim aller natiën, hebben liet geaarzeld de fraaiste gebouwen der hoofdstad en het bloed hunner stadgenooten op te offeren aan hm wraakzucht. De Tuileriëu, het Lonvre, roor een groot deel, het Lu xemburg liggen in de asch en op verschillet de pun- teu staat de stad in brand. De wanhopige strijd duurde gisteren nog voort; Parijs brandde nog en met een Zuid-Oostenwind naar den kant der Bastille gedreven, bedreigden de vlammen het voornaamste deel der stad met ondergang, liet schouwspel dat de straten nu aanbieden, met lijken cn gewonden bedekt, gebuid iu petroleumdamp, moet verschrikkelijk zijn. Gelukkig is de wind later gedraaid en neemt de brand in hevigheid af; van alle kanten snellen de spuiten aan tot blussching. Op twee punten te Belleville en cp de place d'Italië zetten de muiters hun dood strijd voort. In de zitting van de nat. vergadering van 24 Mei heeft de heer Thiers eene rede gehouden, waarin hij o. a. zeideik zal niet trachten u te troostenik ben zelf ontroostbaar wegens het ongelnk, waardoor het land getroffen wordt. Laat mij U vóór alles zeggen dat de geheele opstand gedempt is. De drie kleur wappert op het grootste gedeelte van Parijs. De schandelijke daden van vandalisme zijn niet anders dan daden van wanhoop. Wij waren gisteren avond op het plein voor de opera en te Montmartre gekomen. Wij hebben de filace Veudóme, de Tuilerien en het Lou»re op den inkeroever van de Seine oirisiugeld. Generaal Cissey be .ette de meeste punten. De generaals wilden om strategisebe redenen gedurende den nacht niet inde stad opereeren. De hfitels van liet departement van financiën, van den raad van state, en van de rekenkamer stonden in brand; daardoor kon niets verder worden gedaan. De vlammen werden gevoed door pctroleumbom- men, zoodat het vuur niet te blusselien was. Heden morgen hebben onze generaals al het mo gelijke tot redding gedaan doch toen het hun gelukt was de place Vendomo te bemachtigen, was er van het paleis der Tuilerien slechts een smeulende puin hoop overgebleven, bij welk schouwspel een nlgeineene kreet van afgrijzen werd geboord. De onzen hebben vervolgens getracht eene opening te maken ten einde het Louvre te behouden, en er bestaat roden om te hopen dat men daarin geslaagd is. Ongelukkig staat ook het wadhuis in brand. Wij zullen zoo vervolgde de heer Thiers he den avond, uiterlijk morgen, meester vnn de stad zijn, en wij hopen die schurken in handen te krijgen, die overal door middel van petroleum brand hebben ge sticht en pctroleumbonimen op onze soldaten hebben geworpen, waarvan velen dientengevolge brandwonden bekomen of het loven verloren hebben. In de eerste plnuts komt liet er op aan koelbloedig en in do tweede plaats eendrachtig gezind te blijven. De heer Thiers van de behaalde overwinning spre kende, die de bewondering van Europa verdient, zeide Europa geeft ons daarvan de getuigenis. \V eest kalm; anders zoudt gij èu ous leger èn ous gezag verzwakken. Na de resultaten, die wij verkregen hebben, behoort geen wantrouwen aan den dag te worden gelegd omtrent hetgeen wij zullen doen. (Levendige goedkeuring.) De beer Thiers voegde er bij dat de schuldigen teu strengste en onverbiddelijk zullen gestraft wer den. (Bijval). Vervolgeus stelde hij voot om aan de kamer het reeht van gratie toe te kennen. Nog deelde hij mede dat door regeerttigsgezinde nat. gardes appel was geslagendit zeide de heer Thiers was belet geworden, opdat geen grond hoe genaamd aanwezig mocht zijn tot misverstand. Hij voegde er bij, dat het beweren onjuist was, alt zou de heer Ferry tot prefect ven het departement der Seine benoemd zyn. Aan bedoelden lieer bracht hij lof, als hebbende deze geheel belangeloos bet pre fectschap, dat velen van do hand hadden gewezen, waargenomen. Morgen zoi de regeoring het voor stel doen tot ontwapening van de l'arysche bevol king; ook zal het gouvernement, voleens de wet, overgaan tot benoeming van de inaireB der hoofdstad. Na zulk eeu nederlaag aldus besloot de heer Thiers zal de opstand nimmer 't hoofd weer om hoog kunnen steken. De heer Thiers heeft eene (10 pêche gericht aan dc onder-prefecten, waarin liij constateert dat de troepen van Versailles meester zijn van l'arijs, met uitzon dering van een klein gedeelte. Het gebouw der Tuilerien is in ascli verkeerd, liet Louvre is gedeel telijk gered. Het hotel van het ministerie van finan ciën en de paleizen op de Quay d'Orsay zijn verbrand. Wij hebben 12,000 gevangenen gemaakt De grond van Parjjs is doortrokken van bloed eii hij ligt vol lijken. Het vrceselijk schouwspel zal tot een les dienen. Dank zy het wijs beleid der generaals leden onze troepen slechts weinig verliezen. In den Duitscben rijksdag is de wet op Elzas- Lotharingen definitief aangenomen, nadat twee daarin tegen den zin der regeering gemaakte wijzigingen op verzoek van Bismarck zijn teruggenomen. De wet iaat nu den voorloopigen toestand duren tot 1 Febr. 1873. De goedkeuring van den rijksdag voor eene leening is alleen noodzakelijk, wanneer daardoor een rijksbelasting uoodig wordt. De plechtige intocht van het garde-korps en de vertegenwoordigers van het geheele Duitschc leger zal, volgens (1e Spenera.ht Ztg. plaats hebben op 15 Juni. Den 18° in alle kerken dankfeest voor den vrede. Zoowel in het Engelsche als in het Italiaansche parlement, alsmede in de Amerikaansclie bladen zijn stemmen opgegaan van sympathie voor Frankrijk bij de tegenwoordige rampen. Een groot aantal Elzassers en Lotharingers, die vroeger veiligheidshalve door de Pruisische autoritei ten verdreven waren, hebben r.u volkomen vrijheid gekregen om ill hun land terug te koeren. De kamer in Spanje heeft het door Carlisten, zoo wel als republikeinen, ingediende voorstel om Amadeus vim den troon vervallen te verklaren met 142 tegen 28 tot later uitgesteld. De aanneming van dat voor stel staat gelijk met de verwerping der inoonstitu- tioneele plannen. In Rumeniö is een zeer gewenschte reactie gekomen ten voordeele van den vorsi Karei von llohenzollern. Zoowel te Buehurest als te Jassy is hij inet luister ingehaald en begroet ter gelegenheid van den jaardag zijner troonsbestijging. De verkiezingen hebben de partij der rooden in 't ongelijk gesteld, en een zeer voldoende meerderheid aan de regeeriug verschaft. Een brief fles sultans drukt dan ook diens tevreden heid uit over den gang van zaken. BELGIË. Te Antwerpen hebben ongeregeldheden plaats gehad die het bewijs leveren vau eene verregaande maté van bijgeloof en onverdraagzaamheid. Eene vrouw was gestorven zonder dat de hulp der kerk was ingeroe pen. I)it bracht de bevolking van de wijk St. Andró in gisting. Er had Zondag een volksoploop plaats. Honderden mannen, vrouwen, kinderen, vereenigden zich voor het sterfhuis en eisohteu met vreeselijk misbaar, dat huil het 'ijk zou worden uitgeleverd, dat zij verklaarden iu de Schelde te zullen werpen. De politie snelde toe, maar eene worsteling van eeu half uur was noodig om de volksmenigte uiteen te drijven. Er hadden verscheidene nrrestatien plaats. Des Maandags zou de burgerlijke begrafenis plaats hebben. Er kwam veel volk op de been, dat ander maal een ontzettend misbaar maakte. Ook nu werden verscheidene personen gearresteerd, maar de woeste menigte trok toen naar de begraafplaatsde poort werd opengeloopen, zoodat de doodenakker voor de aankomst vau den rouwstoet in het bezit van het volk was. De politie, voor bloedige tooneeleu be ducht, gaf den man en den zoon der overledene den raad zich te verwijderenzij gaven aan dien raad gehoor, het stoffelijk overschot in hauden van de doodgravers achterlatende, die het nu met allen spoed ten grave brachten. Drie heeren wilden achtereen volgens beproeven om een woord aan het graf te spreken, maar de schreeuwende volksmenigte maakte hun dat oumogelijk. Des avonds hadden er op nieuw manifestation plaats, die tot verscheidene arrestation aanleiding gaven. Dc Pn'curteur, het gebeurde ten sterkste veroor- deelende, vraagt waarom de gendarmerie niet op haar post is geweest, en eischt dat dc aanleggers der wanordelijkheden zullet, worden opgespoord en ge straft, opdat voortaan de vrijheid van geweten wor de geëerbiedigd. De intocht vau de troepen in Berlijn houdt bijna uitsluitend de aandacht bezig. Negeu generaals heb ben te Berlijn eeu vergadering gehouden over de wijze van terugzending der troepen uit Frankrijk; men kwam tot het resultaat dat, wanneer men het goederen- en personenverkeer op de spoorwegcu op de gewone wijze liet doorgaan, die terugtocht zes we ken zou duren; bij aanmurkeijke beperking van het verkeer, zou men veertien dagen noodig hebbenmen beeft daarop den middelweg gekozen, zoodat de in tocht tusschen den 20 en 22 Juni zal kunnen plaats hebben. De stadsoommissie te Berlijn is druk bezig met te beraadslagen over de decoraties; plannen zijn ont worpen en bij de commissie ingediend door de pro fessoren Kggers, Lues», Gropius en den stadsarchitect Garstcnberg, terwijl eerstgenoemde het grootste aan deel daarin hoeft; do drie blutsten zijn de ontwerpers van de decoraties bij den intocht na 'ii8. Eeu dor hoofdmomenten zal zijn bij ile Hallc-poort, waar Oer-

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1