Nieuws- cn Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1871. N21066. BUITENLAND. |n-01ie. Vrijdag, 23 Juni. W- BuUenlandsch Overzicht. fl lituna's srgplanten-OlIe. echt. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. jTEUNlNö van EZINNEN. noodigt allen uit,, lagen in staat heb- p' voeren, tot eene Ins Gknoegen," in )AG 22 JUNI e. k. Inde over voorstel- l aan het nog in Ie geven bij meer- pnvezigen te helpen e Commissie, V oorzitter. I, Secr. Penningm. erschen dag, als de stralen op bloemen, afschieten, en deze h, rdorring, wat is er pl inten en kruiden te nalschen, verkwikken- [op zijn tijd doet ne khaar van den menscli, [i it vroegtijdige grijs- i eht aangewend, een itzelve hiervoor te be kerheid werkt, is voor- |ei dat tot heden toe ie. haren vast en bc- De proef nemen, In geven dat deze Olie behoeft ook niemand lil/aam middel gehruik Kr is dan gewone IIaur- Flcschje verkrijgbaar bij A. BB EET VELT I vuda. Westewagestrnat. Oostpoort. lts in ons Rijk. J. G. PO PP, °,r te W eene n. lat, n°. 2. ATHERIN-MOND- lieeft geholpen tegen leesch, verzoek ik U oedig mogeljjk eene pTTINGER, Iiof, Post Krumpach, r Neustadt. L. Schenk, winkelier te Rotterdam bij E. A. Schippereijn C0., 's Hage bij J. L. F. C. E. Noordijk te Utrecht •r.lam bij F. van Wind- Oudewater bij T. J. hoven bij A. Woltf. DEN TIE. ju niet ile Uulponderwyiers, ,r, die dc iH'te van huufil- i.liooging hebben gewaagd. i llriiikinilii. GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG. DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is ƒ1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naivr plaatsruimte. Afzonderljjke Nommers VIJF CENTEN. Duitschland viert feest: Frankrijk bereidt zioh op de verkiezingen voor. Dat is schering en inslag der buitenlandsohe couranten. De intocht van keizer Wil helm aan het hoofd der troepen is allerluisterrijkst geweestmen vindt er eenige nadere bijzonderheden van onder onze rubriek Duitschland. liet diner op het slot was voor 700 couverts en gaf den keizer gelegenheid tot een warmen toast op het leger, de üuitsche vorsten en volken. De kerkelijke feestdag is door de geheele officierle wereld, ook door die ambtenaren, die anders niet zoo heel kerkseli zijn, o. a. den Berlijner gemeenteraad met de meeste nauwgezetheid medegevierd. Opmerkelijk is het, dat bij elke gelegenheid de toespraken, van vorst en onder- dnnen tevens, bewijzen gaven van zucht naar vrede en ongestoorde ontwikkeling van handel en verkeer. De Frankforter onderhandelaars met graaf Arnim aan het hoofd zijn natuurlijk ook naar Berlijn tot het vredefeest opgegaan. In den loop der week zullen de conferentiën worden hervat, waarvan de afloop binnen een paar weken wordt tegemoet gezien. Naast naamlijsten van eandidaten, die ons geen belang kunnen inboezemen, bevatten de Franschc bladen niets dan retrospectieve beschouwingen ten gevolge van de discussion ir, de nat. vergadering. Ér is nu gedebatteerd over de houding vau Jules Favre tegenover von liismarck voor het eerste beleg van Parijs. Uit alles blijkt nu, dat de vroeger met zoo kwistige hand rondgestrooide geruchten, dat Duitschland de voortzetting van den oorlog na Sé dan wenschte, onjuist waren. Rusland deed toen offi cieus een aanbod, dat stellig met voorkennis van Bismarck geschiedde, om tot een vergelijk te komen en zelfs te Mcniix eischte Pruisen niet dan Straats burg en omstreken. De bekende phrase van Favre, trouwens geheel in overeenstemming met de toenma lige gezindheid der natie, die voortzetting van den oorlog noodig achtte om de nationale eer te redden, is het land op twee previnciën en eenige milliards te staan gekomen. De loop der gebeurtenissen en de tegenwoordige onthullingen rechtvaardigen Bis marck's houding voortdurend. Aan de Elznssers en Lotharingers, die bewijzen dat zij Frankrijk tot domicilie kiezen, is het stem recht verleend. Voorts is de door het gouvernement der nat. verdediging ingetrokken wet weder van kracht verklaard, waarbij de fabricatie vau oorlogs wapenen aan beperkende bepalingen worden onder worpen. In de nat. vergadering heeft Favre de re denen opgegeven van het langzaam transport der terugkeerende gevangenen, liet is gebrek aan spoor weg-materieel. De regeering bevordert het vervoer zooveel doenlijk. De ongeregeldheden te Brussel bij gelegenheid van het katholieke kroningsfeest schijnen niet zoo ernstig te zijn geweest, ais zij door de telegram men zijn voorgesteld. De zaak bepaald zioh tot ecnig nachtelijk burengerucht, veroorzaakt door de anti pauselijke demonstratie der Brussel sche studenten, die door hun Luiker collega's versterkt, in hun so ciëteitsgebouw den koning van Italië vierden cn des wege door de andersdenkende menigte werden hard gevallen. Dc meeste katholieke instellingen zijn door de burgerwacht verdedigd en de zaak der gevangen rustverstoorders zal eenvoudig bestaan uit eene be schuldiging van' overtreding der politie-verordcning, straatrumoer, verzet tegen de politie enz. In Ierland hebben Fenians zich trachten meester te maken door inbraak ia de kazerne te Mallow (bij Cork) van 300 Snider-geweren. Op 60 na zijn alle teruggevondenenkele daders zijn gevat. Uit Athene wordt melding gemaakt van eene min der goede verstandhouding tusschen de Griekschc re- geering en de Porte, naar aanleiding van den nieuw benoemden gezant te Coustantiuopel, die men daar niet gaarne ziet, omdat hij vroeger als minister den opstand op Cretu heeft begunstigd. De telegraaf bericht uit Madrid de aftreding van den bekwamen minister Moret y Premlergast. Dit is een kwaad teeken vour de staatkuudige en finan- cicele toekomst des lands. Ook daar hebben, schoon geen ernstige, ongeregeldheden plaats geluid naar aan leiding van het Pius-feest. De keizer en keizerin van Brazilië zijn licht onge steld te, Lissabon aangekomen en liggen nu in qua rantaine, wegens de hevige gele koorts, die op de oostelijke kusten van Zuid-A merika heerseht. Na alloop der quarantaine zullen zij zieli naar Engeland begeven. Ouk de (irieksolie koning heeft zijn rijk onder het regentschap zijner gemalin gesteld en is over Triest te Weeneli snngekomen, waar hij als gast des keizers met de verschuldigde eerbewtjzingen ont vangen. De Oosteurijksohe delegatie en de Hongoarsohe rijksdag houden zich tegenwoordig te Pestli bez.ig met de zaken, die aan de Oostenrijksch-Hongaarsche monarchie gemeen zijn. De rijkskanselier cn zijn ambtgenoot voor oorlog vinden daar veel minder tegenstand dan te Weenen. De Hongaren zijn be gomicn met aan het ministerie een votum van ver trouwen te geven, door het aannemen van het arti kel geheime fondsen. Zij zijn eenstemmig met graaf von Beust, die op nieinv de wenschelijkheid heeft betoogd om in vrede te leven met, de naburen, vooral met Italië en Duitschland. Men interpelleerde hem toen over de handhaving der legaties te Home bij den II. Stoel en bij de Zuid-Dnitsohe staten. De kanselier verzekerde echter, dat dit geschiedde met toestemming van de Itaiiaansche en de Duitsche regeering. Uit ilome wordt gemeld, dat dc koning van Ita lië don generaal Bertole-Visle naar Rome heeft ge zonden, om den paus geluk te wenseheii niet den vijf-en-twintigsteu veriaardag zijner troonsbestijging. De generaal, bij den kardinaal Antonelli toegelaten, is door dezen op de gewone diplomatieke wijze, dat is vriendelijk en hoffelijk, ontvangen De kardinaal heeft hem te kennen gegeven, dat hij zijn verzoek, om namens zijn souvereill den paus zijn gelukwenseh aun te bieden, den Heiligen Vader zou overbrengen doch nog denzelfden avond zond Antonelli zijn se cretaris naar den generaal, met lnst om hem te kennen te geven, dat de paus zeer getroffen was over den stap des konings; maar de Heilige Vader had tegenwoordig zooveel deputation te ontvangen, dat hij tot zijn leedwezen geen tijd kon vinden, om den Ituliaanse.lien gevolmachtigde te woord te staan. Hierop is de generaal onverrichter zake naar Florence teruggekeerd. De zoogenoemde «militaire grenzen" in Oostenrijk, een strook lands nan den Doiinu, die buiten het ge- meciie vocht en alleen onder den ministor van oorlog staat, zullen onder de gewone regelen der grondwrct gebracht en bij Croatic en Slavonic ingelijfd worden. Éen manifest des keizers verleent alle burgerrechten tuin een deel daarvan, de beide regimenten van Wa- rasdin en die der steden Belavar, Ivanic, Sizeek en Zengg. Dit laatste plaatsje aan do Adriatisohe Zee zal tot vrijhaven gemaakt worden. PRANKRUK, De aanstaande verkiezingen brengen geheel Frank rijk in rep en roer. Te Parijs heeft zich een unie van 18 dagbladen gevormd, welke aldaar de verkie zingen zai leiden. De C'onslitutionnel, de Debate, France, Patrie, Journal de Paris, Figaro, Liberie, Moniteur unioersel, Gaulois, Unieer s, Gazette de France, Union en Monde hebben zioh aaneen gesloten om te znmen een lijst te vormen van 20 oandidaten, met liet doel, om mannen te kiezen, die, onverschil lig tot welke partij zij beliooreu, de orde willen handhaven. Daar echter al deze dagbladen min of meer monarchaal zijn, zul hun onpartijdigheid op geen te harde proef gesteld worden. De Temp», Siècle, Avenir national. Dim public, Vérité, Cloche, Opinion Nationale hebben deze lijst niet onderteckend, en veroordeelen het plan, om zoogenaamde kleurlooze eandidaten te kiezen. „Beter ware liet" zegt de Cluche „om maar on- middelijk vive la monarchiete roepen". De Temps acht het verkieslijk dat de kiezers ver- ecuigingeu vormen, ter bespreking der geschiktste eandidaten. Dagbladen kunnen niet bestaan zonder ceil bepaald staatkundige partij te vertegenwoordigen, en de eandidaten, welke zij aanbevelen, moeten altijd mannen zijn die hunne overtuiging deelen, doch in dien zich een comité van kiezers vormde, dan zou dil wel 21 eandidaten weten te vinden, voor wie al de partijen konden stemmen, en van wie men al leen zou moeten weten of zij de commune en alle oproerige staatkunde veroordeelen en of zij aan den lieer Thiers en zijn programma hun adhesie geven". liet is te begrijpen dat men voor het oogenblik een eind zou willen maken aan den strijd der par tijen om staatslieden te kunnen kiezen, die de tegen woordige regeering zouden willen steunen, dooli liet is veel beter dat de burgers zeiven hiertoe de handen ineen slaan, dan dat zij aan deii leiband van eenige dagbladen loopen. Aan een brief uit Frankrijks hoofdstad aau de Times gericht, outleenen wij liet volgende: De toe stand in Parijs is nog alles behalve bevredigend. De voorstandeiB van de commune komen weder op hun verhaalzij herstellen zich van de paniek hunner nederlaag en krijgen weder versohen moed niet in zulk eene mate om op nieuw openlijk in opstand te komen, maar men begint geheime samenkomsten te orgnniseeren om over den stand van zaken te be raadslagen, manifesten uitte vaardigen, in het zuiden van Frankrijk te agiteeren, in 't kort. oin ons Ie overtuigen van het feit, waaraan wij reeds begon nen te twijfelen dat zij nog bestaan. De staat van beleg, die reeds opgeheven moest zijn, bestaat nog. De schildwachten en patrouilles zijn talryker dan vroeger; een nieuw dooreet werd uitgevaardigd betreffende het in het bezit hebben ven revolvers en petroleum; eiken dag vindt men in de riolen grooto voorraden brandmaterialen en vernietingswerktuigen van allerlei aard alles duidt aan dat liet vuur nog ouder de useh smeult. De up handen zijnde

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1