Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1871. N? 1070. BUITENLAND Zondag, 2 Juli. öuitenlandsch Overzicht. k. 71. ENGELAND. tien bijeen- tle outler- i in O I' ll T. iill FOE- IN, A. UK. HNNEP, ENINGE, n. hoogste IUIT met 19 Ton of kaas r Bt aan te Oude- 1871, in rkoopen e. L HUISJE gemerkt e zamen ter, aan en Hecta- ehter de •igt ten RS van alhier Dr. G. van de ken-epi- ns zijne *i over- ïden. t geval, van 28 te doen als a bed il wijze en bare den in aid, r, nonitN, GOUDSCHE COURANT. De Fransche leening is, zoonis wij reeds deden voorzien, den eersten dag volteekend niet alleen, mnar men ral wel genoodzaakt zijn alle inschrijvingen tot de helft te reduceeren, daar er voor 4 6 milliards is deelgenomen. Men bericht, dut l'nrijs alleen meer heeft deelgenomen dan de geheele leening bedraagt en nog zijn velen niet op de bepaalde uren nnn ae beurt kunnen komen. Alleen in Engeland is de leening koel ontvangen, minder om de voorwaarden zeiven, dan wel om de finaiicieele politiek van den heer Thiers, die in de groote organen der pers al- gemeene afkeuring vindt. Men zie onder Engeland b. v. hoe de Time» oordeelt. 11e heer l'ouyer-Quertier heeft den schitterenden uitslag der leening aan de nat. vergadering medege deeld. Ilij voegde er bij, dut het gouvernement dien ten gevolge niet den tijd zal afwachten, die bij het tractaat van Frankfort bepaald is tot voldoening der oorlogskosten, maar reeds spoedig het land zou bevrijden van de vreemde bezetting. De groote revue te Longchanips is Donderdag in de beste orde ufgeloopen. Alle dagbladen prijzen de goede houding der troepen, die onder opperbevel van generaal Mae-Mahon en zijn schitterenden staf, voor de leden der regeering en der nat. vergadering hebben gedefileerd. Zoowel Gambetta als de graaf van Parijs de eerste in een redevoering, te Bordeaux uitgesproken, de tweede in een brief aan het dagblad Le Tricolore scharen zich onder de voorstanders van de tegenwoor dige orde van zaken. De geruchten van een drievoudig verbond tusschen Rusland, Oostenrijk ea Pruisen worden door de ïatrie met genoegen tegengesproken, omdat dergelijk verdrag een „daad van vijandschap" tegen Frank rijk zou zijn. Deze verzekering zal misschien aange naam zijn voor het Fransche publiek, dat door Thiers gevleid met het vooruitzicht op herovering van El- zas-Lothnringen gaarne de overige mogendheden te vriend houdt. Dinsdag is in de nat. vergadering een belangrijk rapport ingediend door den heer Audiffret-Pasquier, waarin de redenen- worden opgegeven van (1e vertra ging, welke de commissie ondervindt, belast met het onderzoek naar alle contracten en koopen gedu rende de administratie van het gouvernement der nat. verdediging tot het voortzetten van den oorlog gesloten. Die heeren hebben meer dan 8+,0H0 ver schillende stukken te onderzoeken en om hare taak nauwgezet te volbrengen heeft zij een onderzoek moe ten instellen naar de moraliteit der contracten, door de agenten van het bestuur aangegaan. Nu heeft zij de betreurenswaardigste ontdekkingen gedaan, wat betreft knevelarijen en verduistering van gelden, door hooge ambtenaren bedreven, die van de algemeeue verwarring gebruik maakten om zich ten koste van het land te verrijken. Onder de schuldigen heeft de commissie ook aangewezen een zekeren heer Place, consul vuil Frankrijk te New-York en broeder van den bisschop van Marseille. Het rapport wijst ove rigens op een algemeene oorzaakde doorgaande ver bastering van zeden door het keizerrijk. De Duitsche troepm in Frankrijk verminderen met den dag. Bij het sluiten des vredes waren nog drie legers in Frankrijk. Nu is er nog een legerkorps van 120,000 man. De beide andere zijn bij keizer lijk besluit van 20 dezer ontbonden en het derde onder den naam van „bezettingsleger" gesteld onder bevel van generaal Munteuflfel. De lleichi-Auztii/er behelst het besluit, waarbij amnestie verleend wordt aan die inwoners van El- zas-Lotharingen, die wegens politieke en militaire wanbedrijven bij rechterlijk vonnis veroordeeld waren. Keizer Wilhelm is door ongesteldheid verhinderd zijn intocht te doen in Hannover, de oude hoofd stad der Welfen. De kreouprins is er evenwel heen gegaan. Nog meldt men het aanstaande vertrek des keizers naar Ems, terwijl de kroonprins en zijn ge malin naar Engeland gaan. De geheele familie zou tegen 1° October weer te Berlijn vcreenjgd zijn. De Oostenrijksche minister van financiën heeft aan de delegation een overzicht gegeven van de sommen, die voor den dienst van 1872 noodig zullen zijn. Gelijk altijd sluit deze begrooting met een nadeelig saldo van 37 millioen guldeus. De minister Hol/.- gethan maakt zich evenwel sterk dit deficit zonder v trhooging van belasting of nadeelige leening te vinden. Hij is voornemens schuldbrieven uit te ge ven tegen ongeveer hetzelfde bedrag. In de Hongaarsche delegatie beeft de regeering zich weder over zijne buitenlandsche politiek te ver antwoorden gehad. Nu hebben vooral de Oostersche qumstie en de bonding vnn Oostenrijk in de Zwarte Zee-ondcrhandelingon tegenover ltuslaiid wapenen ge leverd aan de aanvallers vnn von Beust. Deze gaf evenwel geruststellende verzekeringen. Omtrent de ministorieele crisis in Spanje zijn bijzonderheden bekend geworden, die wij lager onder Spanje opgenomen hebben. Latere berichten doen evenwel de verwachting herleven, dat het kabinet on veranderd zal blijven. De noodzakelijkheid om te genover de anti-monarchale oppositie aaneengesloten te blijven zal wel de hoofdoorzaak dier schikking zijn. De wereld loopt gevaar een harer godsdiensten te verliezen en in aanmerking nemende, liet groot aantal der bestaande godsdienststelsels, zegt de Lon- densclie Globe, zal dit geen verlies, maar veeleer een aanwinst zijn. Het mormonendom ligt op sterven. Tijdingen uit den Amerikaansehen staat Utah bren gen ons het bericht van den onverinijdelijken onder gang der kerk van Brighain Young en John Smith. De Zuidzee-spoorweg moet cr de oorzaak van zijn. De voltooiing van dit reuzenwerk valt samen met een hevige scheuring in de Mormoonsclie mnntschappij. Eei gedeelte der heiligen van den laatsten (lag, de Godbyieten, heeft zieh tegen de overheersching van Brigham Yonng verzet, maar met liet ongelukkige gevolg, (lat zij feitelijk zijn uitgesloten uit de. ge meente aan het Zoutmeer. Te gelijker tijd zijn de heiligen door den Pacific-Railway in aanraking ge komen niet vele heidenen uit de buitenwereld, die zich langs dien weg in het land zijn komen vestigen. Het resultaat is, dat de meisjes de voordeelen niet meer inzien om deel uit te maken van een Mor- nioonscheii harem. Zij zijn liever getrouwd met hei denen, die met dene vrouw tevreden zijn. Zelfs mannen zweren het Mormoonsclie geloof af en kce- ren ui de bedorven w reld terug, buiten het Nieuwe Jeruzalem. In alle ,evnllen blijkt het dat de regee- ring der Voreenigó Staten niet haar toevlucht zul behoeven tc nemen tot wapengeweld om die sccte uit te roeien, zooals men als onfeilbaar zeker had voorgesteld na de voltooiing van den nieuwen spoor weg. Het mormonisme zal de uitsterving van de veelwijverij niet overleven. Die bijzondere instelling houdt natuurlijk met de toenemende vermeerdering van bevolking op. Binnen weinige jaren zullen de heiligen gewone, met één vrouw gehuwde, zondaars wezen. Ter hunner nagedachtenis zal alleen liet pun tig gezegde van Artemus Ward overblijven: „Hun godsdienst was eenig, maar hun vrouwen vele." liet conflict tusschen den orthodoxen patriarch te Constantinopel en de Porte, betrekking hebbende op (lc vrijmaking der Bulgaarschc kerk is geëindigd met den vrijwilligen terugtred van den patriarch Gre- gorius. De synode is tot eene nieuwe keuze over- gegnnn en heeft als hoofd der orthodoxe kerk aan gewezen den metropolitaan van Demotika, Dyonisios, die aan de Ottomansche regeering ter investituur is voorgedragen. Heden houdt Florence op de hoofdstad van Italië te zijn; Home is dat voortaan feitelijk en rechtens. In den loop der week heeft het parlement zijn dank betuigd aan de Floreutijnen voor de. betoonde wel willendheid en is toen uiteengegaan om in de „Eeu wige stad* weer bijeen te komen. De gezanten "ui len de regeering volgen. De Engelsohe regeering heeft een overwinning be- linnld in het lagerhuis. Do wet op de geheime stem ming is im t 32-1 t< gen 230 stemmen tot de tweede lezing toegelaten, niettegenstaande de soherpe tegen kanting en vijandige moties der conservatieven. De toestand van Frankrijk blijft verre van bevre digend, en verontrust allen, die er belang bij hebben dat nnn de binnen- en buitenlandsche staatkunde van het land onwankelbare grondslagen gegeven worden. „Zij die deelnemen in de Fransche leening" zegt h Timen in linnr hoofdartikel van Maandag 26 Jeni, „moeten zieh herinneren, dat zij een toekomst vol onzekerheid vertrouwen. Hot zou aangenaam zijn met gerustheid van Frankrijks vooruitzichten te kunnen spreken, doch dit is onmogelijk. De lieer Thiers wil alles prijsgeven, behalve liet groote doel om spoedig door een overwinnende!! oorlog de herinnering aan de nederlagen vnn het Fransclie leger uit te wisschen. Het oorlogsbudget moet even hoog blijven en de macht van het volk om oorlog te voeren moet voor alles geplaatst worden. Tegen deze noodlottige staatkunde protesteert geen enkele vertrouwde staatsman in Frank rijk. De heer Guizot schrijft een brief, welken het onmogelijk is zonder een gevoel van wanhoop te lezen. „In Frankrijk schijnt niemand gezond verstand en staatkundig inzicht genoeg te hebben, om het land de tegenwoordige crisis te boven te doen komen. „De finanoieele toekomst van Frankrijk is beneveld genoeg, al let men niet op de donderwolken, welke den staatkundigen gezichteinder zwart maken." De Times gaat hierop na, hoe die financieele toe stand is, en wij mogen niet nalaten nog eens op die cijfers te wijzen, vooral omdat thans meer bijzonder heden aangaande de verschillende getallen bekend zijn geworden. De interest van de oorlogsleening van Magne1,200,000 De interest van de oorlogsleening van Gambetta600,000 Vermeerder, der militaire pensoenen 400,000 Interest op het van de Fransche b!' ,k geleende geld600,000 Jaarlijksohe schadeloosstelling ann de spoorweg maatschappijen, wier ei gendom in alle veroverde provin ciën onteigend is640,000 Interest op de leening van 2 milliard 4,800,000 Interest op de nog aan Duitschlnud verschuldigde 3 milliard 6,000,000 J?9 14,240,000 I)e, regeering zal pogen te bezuinigen op civiele administratie, salarissen 4,800,000 9,440,000 Indien de regeering in deze bezuiniging slaagt zal het land ten gevolge van den oorlog jaarlijks 9,440,000 (236 millioen franken) meer moeten opbrengen ann belastingen dan het onder het keizerrijk te doen had. Nu zou men zeggen, dat voor een land, dat juist een ontzettenden oorlog gevoerd heeft, een vermeer dering der belastingen met 236 millioen per jaar druk kend genoeg is, doch hiermede niet tevreden eischt de heer Thiers dat het land nog bovendien 200 mil lioen per jaar zal opbrengen voor het stichten van een amortisatiefonds, door wolk besluit de vermeer- d ring der belastingen, in plaats van 236 millioen, 436 millioen bedragen zal. Dit voornemen acht bet groote Engelsehe handels, orgaan noodlottig. De waarborg voor de crediteuren van Frankrijk wordt niet grooter door een amortisa- tiefonds, dat verkregen wordt door dus de nijverheid van het volk tot het uiterste te belasten, De Timet vergelijkt deze handelwijze met het gedrag van iemand, die juist van een gevaarlijke ziekte bevrijd, welke hem zoo zwak mogelijk gcluten had, zijn lichaam aan al de ontberingen onderwierp, welke noodig zijn voor iemand, die in liet worstelperk zijn krachten toonen wil. Frankrijk moet in staat gesteld worden zijn verliezen .te herstellen in vrede, en zonder door aj te drukkende; belastingen iiitgcmi rgcld te worden. In plaats hiervan worden de belastingschuldigen veel zwaarder gel rollen dan noodzakelijk is, wordt het zware oorlogsbudget vermeerderd in plaats van ver minderd, en dort het ministerie van Thiers al het mogelijke om door deze ontzettende vermeerdering der belastingen liet repiiblikeiiisehe regeering-stelsel nog minder populair te maken dan het reeds is.

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1