Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1871. N° 1072. BUITENLAND. 1LI01V ft. ïldcnrijk. Vrijdag, 7 Juli. Buitenlandse!! Overzicht. iilles, Itotabrcmnen. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. Ilieel gegrond op |loutcrd door de een liiiarmiddel I, geheel afwykend prondene haarmid- voortreffelijke versterking en dienstbaar zijn, du-el v„, houdt |re uitwasemingen, gezond, zet de Is verouderde en Briiand opkleuren lirstof bevat. De laar-Extract bui- |de, welke altijd dat bierin alle tn zijn, die wel aanbrengen, doch et worden, door iikleving van stof |ig is daarvan een ruiksaanwijzitig u louda. bi ke recept. Idel voor GAL-, E L D H E E N Zjj versterken het ren het BLOEI), D-U1T8LAGE.V dig, daar dezelve 'beu ieder om de f 0.7 S en 11'. van Dorp. S. Will If. C. J. W. Snabillé. T. P. v. d. Bergh. pvariohiiwd voor de p de doosjes ge- ■S. in het lak gc- I te volgens het al- ichle zich wel voor kalfden naam ver- ld anders te ver- ifithouders, rsehuwd de ür- louda te halen als F op de Markt. I WlLHEI.lIS ROTS- r peren aanbevolen Mrre, veroljjminR, Peltte spjjsvertee- •ile doos 50 ets., |>ltanden te (louda te Rotterdam in GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels it 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. Glt00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonuners VIJF CENTEN. Gelukkig voor Frankrijk zijn de gehouden gedeel telijke verkiezingen in republikeinschea geest uitge vallen. Daardoor toch wordt de tegenwoordige tus- scheurcgeeriug bevestigd; het gevaar voor nieuwe oneeuigheld en burgerkrijg is geweken, want niets zou noodlottiger zijn voor het land, daar dat men op dit oogenblik veranderingen in den regeeringsvorm wilde. De woeste vaart van de rechterzijde naar de monarchie zal nu wel wat gematigd worden en alle beslissing op dat punt uitgesteld, zoodat do eerlijke proef met de republiek, die Thiers doen wil, kan plaats hebben zonder belemmering eu schokken. Men rekent, dat over liet geheel 80 a 90 plaatsen ver vuld zijn door republikeinen van verschillende nuan ces, maar allen voor het behoud van het status quo, tegen een twaalftal mouarohalen eu evenveel ra dicalen. Men zie den uitslag voor Parijs onder Frankrijk. l)e partij der orde heeft daar geheel ge zegevierd. Wij wensehen Frankrijk geluk met de keuze, welke Parijs gedaan heeft, een keuze welke er veel toe zal bijdragen om de beschaafde wereld weder vertrouwen in Frankrijk te geven. In het Britsehe parlement beeft de lieer Lowe, minister van financiën, eene verklaring afgelegd, welke van groot belang is, ook voor ons land. Hij heeft medegedeeld, dat de Britsehe regeering zich tot do Frauseiie gewend had, oin te klagen over het niet vervullen door Frankrijk van de bepalin gen van het verdrag betreffende de heffing der sui- kerbelasting en hare teruggave of afschrijving bij den uitvoer, welk verdrag op 8 Nov. 1864 tussohen Frankrijk, Engeland, Nederland en België te Parijs gesloten is. De minister zeide nog geen antwoord op zijn klach ten bekomen to hebben van de Frnnsche regeering en verklaarde dut het gouvernement nog niet beslo ten had, welke gedragslijn het volgen zoude. De verblindheid van den heer Thiers om terug te gaan tot het protectionistische stelsel, hetwelk Frank rijke voorspoed met zulke, ontvettende gevaren bedreigt, heeft waarschijnlijk wel schuld aan deze ontevreden heid van Engeland. De overeenkomst, welke in 1801 tussohen Neder land, lielgie, Frankrijk en Groot-Brittannië gesloten is, was gemaakt tot regeling der wetgeving op de siiikerbelasting, en daar z ij voor den tijd van ld ja ren is aangegaan, heeft de Eugelsehe regeering waar schijnlijk bezwaar tegen de drukkende aoeijnsen, door welke de heer Thiers den invoer van buiteulandseho suiker in Frankrijk wil beletten. I'niktimu. F R A N K R IJ K. De uitslag der verkiezingen in het departement der Seine is thans bekend. Aan het hoofd der lijst van gekozenen zien wij 1 Wolowski, lid van het instituut, hooglcwrnnr in de staathuishoudkunde2. Alfred Andre, bankier van de bekend" firma Andre, Meronnrd en I ie; 8, Pernolelmnire van het I.'t' arrond.; 1. I.ouvet, uud-pi'e«uleiit \an ih rechtbank van koophandel; 5. 1 M'iiiniti, fabrikant van fijne metaalwerken; 6. De Pressensé, protestuntsch geestelijke, allen aan bevolen door de Union Parisienne de la l'resse en door de oonoiliaate vereeniging dio uit alle verschil lende lijsten een eigen lijst samensteldePernolet en de Pressensé waren bovendien ook door de Union Itépublicaine de la Preste aanbevolen. Verder: 7. Paul Morin, fabrikant in aluminium-brons en maire van Nanterre, uitsluitend voorkomende op de lijst der Union Parisienne. S. De Normandie, voormalig pre sident der Chambre des aooue's, weder oaudidaat der laatstgenoemde Union eu vati de conciliaut» vereeni- ging. Daarop breken: 9 Corbon en 10 ünmbetta, de lijst der gekozen candidaten van de Parijsohe linie af. De eerste kwam voor op drie meer bepaald republikeinse!! gekleurd» lijsten en op de lijst der ooneiliaute vereeniging; Gambetta alleen op de lijsten der Li/ju!' etc. des Droits de Paris en vau het radi caal republikeinaabe comité. Do n". 11, de Ploeuo, oudcr-guuveraeur dur Franstdie bank, en 12, du mi nister van oorlog, generaal de Oissev, worden weder ingenomen door persoueu, uitsluitend ilour de Union Parisienne gesteld. Vervolgens 13 Soheurer-Kestner, een Elzasser fabrikant, de oaudidaat van het radioaal eouiité, der Lique des Droits de Paris en vau het gematigd eouiité, rue Turbigo. De hoeren Krantz 14, hoofdingenieur der bruggen eu wegen, en Laboulaye 15, de professor aan het Collége de France, de geestige schrijver van Paris en Ansc'rique en ie Prince Caniche, candidaten der Union Parisienne e\\ van de concilinnte vereeniging, Lefébure 16, oud-afgevunrdigile van Col- mar, alleen door de Union Parisienneen Sébcrt 17, president van de kamer van notarissen, door haar en weder door de coiiciliante vereeniging aanbevolen. Do 18° plaats wordt ingenomen iluor Laurent Pichat, letterkundige, die op de vier meest gekleurde repubükeiusche lijsten voorkwam; onder 19 en 20 werden verkozen de president van de rechtbank van koophandel Drouin en de syndicus der makelaars in effecten Moreau, die beiden uitsluitend door de Pa- rijselie Unie werden aanbevolen. De laatste, plaats, 21, eindelijk wordt ingenomen door een volbloed republikein Emile Brelay, vroeger adjoint van een ilcr maire» van l'erijs, oaudidaat van de drie meest republikeinschen gekleurde vereenigingen. De Union Parisienne heeft dus de grootste over winning behaald; 16 luircr candidaten zag zij verko zen, eu daaronder vijf welke de ondersteuning van geen enkel andere vereeniging ondervonden. Hare candidaten waren over het algemeen die van de re- geeringspnrtij, en hadden, ook al waren zij niet ge heel vrij van een imperialistisch tintje, als Wolowski en Laboulaye bijv., verklaringen afgelegd van repn- blikcinsche gezindheid. Zij die verdacht waren van geen oprechte voorstanders van den repiiblikeinsohen regeeringsvorm te zijn, als Mgr. Freppel, de Flaviguy, d'Haussonville en anderen, ouden den algeineenen steun niet, die aan enkele radic»al-republike,inen ge geven werd, als Corbon, Gambetta, Soheuror-Kestner, Laurent Pichat (de eenige die nut Corbon op vier cnndidateiilijsteii voorkwam en 't niet hooger (hui tot n'. 16 der lijst van verkozeuen brongen kon) en Etnilo Brelnv, ENGELAND, De Times wijdt een uitvoerig hoofdartikel aan (1e jongste Frimsohe iceniug, eu zegt dienaangaandeo. a. Int volgende: „De Pruisen zullen verbaasd hebben opgekeken over de gegoedheid van hun schuldenaar en wij kunnen ons voorstellen dat het von Bismarck berouwt aan zijne oorspronkelijke vordering van acht milliarden niet vastgehouden te hebben, had hij maar geweten hoe gemakkelijk de Franschen betalen kunnen. Het gelukken der leaning levert het bewijs dat, moge de nijverheid voor het oogenblik in een gedrukte stemming verkeeren, de werkelijke spaarpenningen des lauds toereikend ziju om het uit zijn neteligcn toe stand te redden. Het zon niet van belang ontbloot zijn om eens grondig na te gaan, (loor welke klas een deze reusachtige som is bijeengebracht en in wel ken vorm zij geleverd wordt. Vcrgisson wij ons niet, dan komt zij van de klassen, die met een matig vermogen bedeeld zijn, daaronder begrepen de bewo ners van het platteland, al moge ook de boerenstand wellicht niet zoo sterk vertegenwoordigd zijn als op de leeniiigslijsten van het keizerrijk, Het merk waardigst en gewichtigst is liet politiek vertrouwen, hetwelk 'lit de leaning blijkt; het ie lie: beste ken- tceken, hetwelk Frankrijk tot nu toe iu dit opzicht heeft gegeven. Het blijkt, dat Frankrijk niet zoozeer van dynastie» en vorsten afhankelijk is, als men wel meende; de uitslag der leaning heeft het gezag der tusschenregeeriug versterkt en zul vele personen, die tot dusver nog twijfelen, aan hare zijde subaren," DUITSCHLAND. De bijeenrocping van den Duitsohen rijksdag ia thans door den rijkskanselier bepaald op de eerste helft vau de maand October. Onder de onderwer pen, waarmee de vergadering zioli allereerst zal hebben bezig te houden, en die door de regeering met den gewonen nadruk zullen worden aanbevolen, beliooron behalve de begrooting wetsontwerpen betreffende de bondsambtouaren, het muntwezen en de drukpers; verder nog een aantal kleine wetten, die op de vcr- deeling van de oorlogskost™ betrekking hebben. I)e begrooting zal den meesten tijd kosten en men is zeer benieuwd, wat de uitslag zul zijn van de il seussio over de oorlogsbegrooting. De 1). Börs. Zeit. schrijft, dat het gevoelen van prins Hisuiarck, der halve van de regeering, ia om bij „de tegenwoordige omstandigheden" de voorloopige regeling, die voor den Noordduitsohen bond tot het einde van dit jaar voortduurt, voor de eorrtc jaren tc bestendigen, en eerst later deze zaak definitief te regelen, Sommigen willen ilut de offioieuse hinden met op zet van tijd tot *ijtl de verschijnselen van het Frnn- sohe chauvinisme nog eens opwarmen, om een willige stemming van den rijksdag ten opziuhte van liet ijzeren binlget in het najaar voor te bereiden, De Volkszeit., het orgnnn der Fortsohrittspnrtij, behelst een artikel over den riimpznligen toestand van de onderwijzers te Berlijn, een artikel dat te meer afsteekt, wanneer men denkt aal het gehouden in- toohtsfeest en de dotatiewet van 4 millioou, Van de 514 onderwijzers hebben 300 of 58.8 peroent oen jaarwedde va» 400 tot 450 Thlr,, terwijl «leohts 24 onderwijzers of 4.7 peroent de hoogste jaarwed de vau 800 Thlr. genieten de gemiddelde leeftijd van deze laatstee bedraagt 60 jaren. Verder verge lijkt de Volkszeit. de bijdragen van Berlijn voor het onderwijs met die van andere steden; de stad der intelligentie betaalt per hoofd 23'/4 Sgr,, terwijl Zwickau b. v. 4Bl/8 Sgr. per hoofd aan het onderwij» bedraagt. Nog altijd blijft du beslissing uit van de Ileiersoliu regeering in tie imleilbinrheidszaak, zoodutde klachten -ra-

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1