3sr, BUITENLAND. 1871. Zondag, i6 Jail. N?1076. Kennisgeving. Btiitenlandscli Overzicht. toson. van 1870. EIT ['250,000. fortuin. (.00,000. FRANKRIJK. ENGELAND. I 3.- I 1.50 Jy 1.- |eckscpier. latent gemaakt, ongaarsebe, |H urksche ■■KJ) l< hier te ru zijn. LEN, trekking 1 ik geheele loten Ik wart a 0.90. fjN, trekking 15 ele loten 3.50, LOTEN 18G4 inifdprjjs Oost. fl. fheele loten 4, hearten in eens Er Haabxemsche gratis. Bij be- vaugt men gratis ■ekking 31 July, Itrokken worden, GOUDSCHE COURANT. De BURGEMEESTER van Gouda, brengt bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat door den lieer Provincialen Inspecteur der direote belastingen enz. te Rotterdam, op den 10" Julij 1871 is executoir verklaard, het k.ihi - van 1. it.eeregt over het dienst jaar 1871/72 n°. i Dat voormeld Kohier ter invordering is gesteld in handen van den Heer ontvanger, dat ieder daarop voorkomende verpligt is, zijnen aanslag, op den bij de Wet bepaalden voet te voldoen en dat heden in gaat, de termijn van DRIE MAANDEN, binnen welke de reclames behooren te worden ingediend. Gouda, den 14" Julij 1871. De Burgemeester voornoemd VAN BERGEN IJZENDOÜRN. Te Versailles zet men de discussie over de depar tementale wet langzaam voort en redekavelt in de dagbladen nog steeds over den graaf van Cbambord en zijn manifest. De betaling van het eerste halve milliard heeli de ontruiming ten gevolge der depar tementen Som me, Beneden-Seine en Eure. Als de Duitsche regeering de orde verzekerd acht en de Fransche meer afdoet, kan het overige deB lauds ook van de vreemde bezetting verlost wovdeu. De afgevaardigden uit de bezette departementen dringen er bij het gouvernement zeer op aan om de termijnen voor de betaling der oorlogsvergoeding te vervroegen, ten einde de ontruiming door de Pruisen spoediger plants hebbe. Men ge.ooft, dat het gou vernement aan dit verlangen zal voldoen. Volgens particuliere mededeelingen zou de nat. verg. weinig geneigd zijn om de voorgestelde belasting op de grond stoffen aan te nemen. Men gelooft, dal de leening der stad Parijs, groot 400 millioen, in den loop der maand Augustus zul worden uitgegevei Het orgaan van den Duits dien rijkskanselier, de Prov. Corrtsp. bevat een artikel over Frankrijk, waar in wordt geconstateerd, dat de positie van de te genwoordige Fransche regeering zeer vast is gewor den. Met groote kalmte en onpartijdige deelneming, laat het blad hierop volgen, «kan Duitsclumid de nieuwe ontwikkeling van het groote, aan materiëele goederen zoo rijke land aanschouwen; de vlucht van Frankrijk zal ons geen zorg bereiden, daar wij da,r- bij een steeds toenemende krachtig» vlucht van het nieuwe Duitsche rijk verwachten mogen." De bloei van beide binden zal verder teil goede komen aan den «geineensalmppelijken vrede en de ontwikkeling van de gemeenschappelijke beschaving." Het artikel maakt een vreemden indruk; de «gemeenschappelijke beschaving" daargelaten, doet de herinnering aan ei gen toenemende kracht tegenover die van den te genstander denken aan de grootspraak van kijvende jongens. De delegatie van den Oostenrijksohen rijksraad beeft zonder debat het noodzakelijk erudiet verleend om do legatie te Berlijn te verheffen tut een ambas sade. Dit is te gelijk een bewijs van sympathie voor Duitsehlaud en een votum van vertrouwen voor von Benst. Ernstige ongeregeldheden (er zijn althans dooden en gewonden) hebben te New-York plaats gehad ter gelegenheid van eeu protescaiitsolieii optocht, dien de kathol eken wilden beletten. Men weet uit verschil, leiule berichten in de laatste dagen, dat de katholle- ken openlijk hun voornemen om den optocht aan te vallen luidden publiek gemaakt en dut de stedelijke overheid er een oogenblik over gedacht heeft om de processie te beletten. Maar om den prut -tinten te weigeren, wat men onlangs den katholieken hiultoc- g staan, dat ging uii t aan. Men heeft ze toen alleen onder militaire bescherming gesteld. Toch had de aanval der katholieken plaats, op wie nu de troepen gevuurd hebben, waardoor 60 aanvallers gedood en 150 gekwetst werden. Men vreesde voor nieuwe ongeregeldheden, maar de soldaten hebben Donder dagnacht de orde weten te handhaven. De autoriteiten hebben hun plicht gedaan om het recht der protestanten te handhaven, zelfs dcor ge weld, en de katholieken die zioh zoo geraakt gevoe len bij de minste schaduw van vijandschap tegen hun openbare manifestatiën, hebben de gelegenheid verzuimd te toonen, dat zij voor andere gezindheden de aohting hebben, die zjj voor de hare vergt. Maar dergelijke dingen zonden niet gebeuren, indien de verschillende godsdienstsecten hun manifestatiën ver richtten in hun kerkgebouw en niet op den open baren weg, die daartoe de plaats niet is. Het manifest van graaf van Chambonl heeft eeu allertreurigsten indruk gemaakt op een groot gedeelte zijner volgelingen. Hoeveel de inhoud ook bewijzen moge voor de aan naïveteit grenzende ridderlijkheid van den graaf, die, op het oogenblik dat hij Henri 1 V's naam op ile pen heeft, zioh niet sohijnt vooi tt stol len dat men in de po.itiek moet weten te trausigee- ren en dat, zoo Parijs vóór derdehalve eeuw eeue mis waard was, de Frausohe kroon op het oogenblik tcih wel eunige meegaandheid met den tijd recht- vaardigthet manifest toont zonneklaar dat deze pretendent, die eenvoudig terug wil tot het tijdperk, door de revolutie van 1789 afgebroken, voor de Frausohe republiek niet gevaarlijk is, eu zelf zijn eigen kansen wegwerpt. Reeds hebben eenige legitimisten tegen het mam- fe-t geprotesteerd, eu laten andere leden der rechter zijde van de nat. verg. zich iu gesprekken zeer on gunstig uit over hetgeen zij den politiaken zelfmoord van Hendrik V noemen. Trouwens op den graaf van Chnmbord is het spreekwoord toepasselijk dat God hem, wiens ver derf hij wil, begint met het verstand te ontnemen. Dat het manifest geen gevolg was van een mou vement spontane, van den spijtigen indruk door den uitslag der laatste verkiezingen verwekt, blijkt, uit verschillende omstandigheden. Reeds had de graaf aan enkelen zijner vertrouwden, o. o. den graat de Jarnae van zijn voornemen om ziel. in dien geest uit te laten, kennis gegeven, maar ook had hij ver zocht dat een aangekondigd bezoek van den graaf van Parijs mocht worden uitgesteld, voor reden ge vende dat hij voornemens was eeu publieke daad. te verrichten, een stap te doen van het grootste gewicht, en hij geen lid van het huls van Orleans wilde af wachten vóórdat hij zijn programma duidelijker dan vroeger had openbaar gemaakt. Dat Cbambord overi gens in ile laatste tijden iu ecu zeer overspannen toestand verkeerde, bewijzen andere daden. Hij richtte aan den minister van openbare werken, de Laruy, een brief, waarin hij hem aanried (engageait) °in zijn ontslag te. vragendat die aanvrage niet volgde, be hoeven wij er niet bij te voegen. Ook schreef hij van uit (.'hatribord, dus onder den indruk van alle traditiën der legitimiteit, een brief aan den heer Libman te Parijs, die er in geslaagd was de Chapelle F.xpiatuire, aan de nagedachtenis van Lodeivijk XVI gewijd, tijdens het communebestunr te behouden, waarin wij lezen „De heilige Lodeivijk heeft, door zijn tus- schenkomst, (1e Sninte-Chapelle beschermd die op het oogenblik alleen is blijven staan te midden van nl de puinhoopen. De gebeden van koning Bodewijk XVI zullen het behoud hebben bewerkt van het monument expiatoiie in de straat d'Anjon. Gij zijt. het uitver koren werktuig geweest voor dit grootsnhe werk. Verheug u iu dit loon voor uwe vaderlandsliefde en voor uw geloof." Ken troonpretendent dia te mid den der rampen van zijn vaderland alleen over het behoud van eeu kerk en van eeu gedenktecken voor een lid z.jiier familie juicht, en de tussehenkomst z.jucr voorvaderen alleen blijkt te verwachten voor dergelijke gebouwen, is wanr.ijk door de clericnnl- legitiinc beginselen verder weggevoerd dan iu onze dagen van een vorst te wachten is. Na liet verschijnen van dit stuk hebben de Orlea- nisteii dan ook terstond besloten dat aan eeu be/.oek van den graaf van Parijs aan den kleinzoon van Karei X niet meer te denken was, en dat van nu aan een breede kloof is gegraven tussolien de Bour bons en de Orleansen, waarover geen brug kan ge legd worden. De familie Orleans is thans an grand complet in Frankrijk of weder, na een kort verblijf in haar va derland, vertrokken. Alleen verhindering om een wettige reden, het ter wereld brengen eener doohter, houdt de gravin van Parijs in Engeland terug. Haar gemaal heeft te Parijs zijn intrek genomen iu het hotel van den graaf de Ségur, en zal eerlang met zijn broeder eu solioonzuster, don hertog en hertogin van Charti es, naar een kasteel vnu de familie g ur vertrekken. De graaf van Chainbord daarentegen is weer nnar Brugge vertrokken, waar hij Zaterdagavond is aan gekomen en zijn intrek heeft genomen iu een logement (Hotel de Flandre), De hoeren- en dames-studenten van de medisohe faculteit aan de Iloogesohool te Edinburgh hebben elkander nooit best kunnen lijden. Vermoedelijk is een zweempje jalousie de métier de oorzaak van hunne minder vriendschappelijke verstandhoudingmissohien ook zijn de heereti uit hun aard wat stug, en de dames wat pretentieus gelijk dames dat plegen, wanneer ze een vingerhoedje meer ke mis hebben op gegaard dan haar huishoudelijke zusteren. Hoe 't zij iu de oollege-znlen te Edinburgh is 't tot een botsing gekomeneen botsing, noodlottig voor eene van do scboone strijdsters. Eens, dat een nartij dames-studenten rustig haren weg vervolgde, wer den zo op onaangename wijze bejegend door eenige barer academie-broeders. Afiss Jex Blake, eene der gehoonde maagden, trekt 't zwaard voor de rechten barer sekse. Den dag na de ontmoeting neemt zij in eene openbare vergnder.ng het woord, en noemt als raddraaier bij liet gepleegde misdrijf een zekeren student X., die, voegt zij er bij, verkeerd had in een kenuelijken staat van dronkenschap. Ongelukkig hadden Miss Jex Blake's oogeti, in de hitte hart-r verontwaardiging, verkeerd gezien. De genoemde student kon bewijzen, dat hij den bewusteu dag ge heel nuoliter, eu, wat meer zegt, niet eens hij 't con flict tegenwoordig was geweest. Wat doet nu de onridderlijke knaap? llij stelt tegen Miss Jex een actie in, wegens laster. Te vergeefs doet de rechter een beroep op de galanterie van den eisoher deze blijft oavermur»'1 aarde wet moet dus spreken - en de bekoorlijke beklaagde wordt veroor deeld tot 't uitkeeren eener schadeloosstelling ten be drage vim één fartling ('<t stuiver)! Tot zóóver was'talles gmpp'g. Maar minder onbekom merd zal de arme M.ss Jex lilake gekeken hebben, toen ze vernam, dut op 't proo s kosten vielen, en dat die kosten, opgeloopen tot ongevter 600 (7800 gulden), mede op hare rekening kwainen 1 Miss Jex heeft van hare za ak hooger beroep aangeteekend. Zij weigert èti farthing èii kusten te voldoenzij waagt er baar vermogen, haar studio, haar carrière aan. En nog heeft geen Dun Quixote voor haarde lans geveld. Dat zou Miss Jex Blake ook niet wen- sohen. lie heldinnen der emancipatie versmaden allen mannelijken bijstand. Ze. hebben echter nog te leeren (liet bovengemelde gevnl kan 't ben doen opmerken), dat, wie kaatst, den bal verwachten moet i en dat, zoo ze met mannen willen opinnroheeren, ze niet hopen kunnen nis vrouwen enkel de donoeurs vim den veldtocht te genieten. B E L G I In de zitting der kamer van afgevaardigden is de regeering Dinsdag geïnterpelleerd als gevolg van moei lijkheden, welke ontstaan zijn bij het hellen van de rechten op alcohol. De gebeurtenissen iu Frankrijk hebben tengevolge gehnd dat sommige fabrieken, bij name eene zeer groote fabriek van purfuineriën, zi dj van daar naar België verplaatst le-bVn. Zij voeren hunne producten nnar a'le oorden dn- wereld uit, maar de fiscus wil geen r-slitiitu- vnu rechten geven, tenzij de alcohol zuiveren onverwerkt in vitten wordt en Choorstraat. lURKSCHE L< 00, 60,000, 2 a pi U, 28 ii 1,000, 800 JStUS k. Ize trekking vereend an het bedrag |k uugtdijsteu warden >i.king. II 8 II U T S r«uess.reaf J 539.

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1