INR1JK. Kieuvvs en Advertentieblad voor Gouda en Oistreken. 1871. N? 1082. BUITENLAND. N, iOterlj. 8 [000,000 Zondag, 30 Juli. 200.000 Buitenlandscli Overzicht. S >*0 kvend geld Del 15.000 10.000 5.000 2.000 1.000 500 400 170 OSOH, De insending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. FRA NK^TlJK. ENG eTl~A ND?" >1 i Wi>.1 liiÉMl |te kikt jKWKMKktattS 2 July 1870), ku A 150. DEE NIETEN, IN, als |au 75,000, - 30,000, - 20,000, 5C20, - 2500, 500. |veer duizend vele duizenden I 5 enz. tot een Cm TWEE DEN. 500,000. aanstaande) 1 ste Trekking 75 000 - 25,000 7,500 - 20,000 4000 8000 6000 2000 6165 7500 - 101,165 3 Vervolgens ieder Trekkingen, 12 50, nicebtnl echter ItiiaLd. It verkrijgbaar bij niiiff te Rotterdam ÉELAAR, te Am- E k VAN HALL Gouda Woerden. i Montjoort. f Oude water. Vianen. CuUmborgh. fVAKKKVtVSTiMHVia* IER TREKKING 50.000 Uiicaten. .ƒ4.— - 2.— - 1.— ju hier te lande •geld, zoodut men uk neem ik geen icn, en zijn mijne gen, en ontvangt mrheids'ot, trek- ccten ontvangen ninsie krijgen. l.otevhamlfL GOUDSCHE COURANT, De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. AS lEÏ^Cr^LP' ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Indiër, het Journal Ojftciel niet spreekt, zal men nog lang in 't onzekere blijven of Jules Eavre zijn portefeuille van bnitenlandsche zaken nederlegt of niet. V'rwijl de telegraaf allerlei tegenstrijdige berichten, het laatst dat vau zijne stellige aftreding, mededeelt, houden de l'arijsche dagbladen het voor zeker, dat er geenorlei sprake is van zijn beengaan, noch van dat van andere ministers. Een voorstel is bij de nat. verg. ingediend, waarbij de belasting op fa grondstoffen, waartegen de free trader* zoo hevig te velde trekken, wordt vervangen door een belasting op het inkomen en op het zout. De miuister van financiën maakte van die voorstellen geen kabiiietsqii.irstie en wilde de beslissing der ver gadering afwachten. Waarschijnlijk zullen de discus- siën aangaande dit onderwerp eerst plaats hebben na het reeès. La France verzekert, dat de omstreken van Parijs tegen 31 Aug. geheel door de Duitschers zullen ont ruimd zijn. Weder is de bijeenkomst der krijgsraden uitgesteld. Men verzekert, dat dit uitstel (vermoedelijk tot a. s. Donderdag) stellig het allerlaatste zal zijn. De commissie voor de reorganisatie van het leger heeft eergisteren met bijna algemeene stemmen aange nomen de bepaling voor de nieuwe legerwet, waarbij de algemeene dienstplicht wordt uitgestrekt van het 20" tot liet 40" jaar j de militairen onder de wape nen zullen geen deel nemen nan de verkiezingen. liet Engelsohe lagerhuis heeft Woensdagavond met 88 tegen 77 stemmen het wetsontwerp verworpen, waarbij het tiendaelig stelsel van miiteu en gewich ten werd ingevoerd. Het klein getal steinmrnden bewijst de vermoeidheid van het huis en de weinige belangstelling voor het .behandelde onderwerp. De Engelsclie regeering heeft in het lagerhuis nog steeds te kampen met den tegenstand, dien liet wets ontwerp op de verkiezingen ondervindt en met het streven der oppositie, om de debatten tot in bet oneindige te rekken. Maandagavond heeft een lid der ministerieele partij, de lieer W hitbread, nadat eenige uren de discussion gerekt en verschillende amendementen op nieuw verworpen w aren, liet voor stel gedaan, om de debatten te verdagen en in den herfst het huis in een buitengewone zitting bijeen te roepen om de behandeling dezer wet ten einde te brengen. Dit voorstel we, 1 door de oppositie met ironisch gelach en toejuichingen ontvangen, om dat zij daardoor een steun ontving, die zij van mi nisterieele zijde niet verwacht luid. Niettegenstaande de vele gegronde motieven, die dcor den voorsteller aangegeven werden, bestreed Gladstone (lit voorstel, doch verzocht eenige dagen beraad, voordat men tot stemming zou overgaan. De minister begreep, dat voor (lit voorstel voldoenden grond bestaat, om in de rijen der rainisterieelen verschil vsu gevoelen te doen ontstaan, en vreesde daarom, dat ten gevolge der stemming de oppositie haren wensoh bevredigd zou zien. Gladstone gaf voor de meening van het hoogerhuis over dit voorstel te willen vernemen en niet zijne ambtgenooten te willen overliggen, blijk baar om de liberale partij vóór de stemming met de meening tier regeering bekend te kunnen maken Gelijk men weet wacht liet parlement in deze zitting nog de behandeling van het budget, en van deze omstandigheid wordt door de oppositie-partij getrok ken, om zoodoende eene beslissing over de Ballot- bill tegen te houden. In het hoogerhuis zou gisteren in behandeling ko men het ontwerp tot bepaling van de civiele lijst van prins Arthur, die meerderjarig is geworden. Waar schijnlijk zal in het lagerhuis oppositie gevoerd wor den tegen het ontworp. De regeering acht het niet wensohelijk om de quarantaine voor vee uit Holland te verlengen, schoon daar de longziekte bestaat. In Duitsehland beginnen zich de ultramentauen in hunne bladen, vooral de Gertkania, gevoel-g te tooneu over de houding der regeeringen tegenover de aanmati gingen der geestelijke heerau. Zij zijn zeer gebeten op vorst von Bismarck wien zy van alles de schuld feven, ook van den val des Beierschei ministers von Irav. De voorspelling dat delSesluiten van het laatste concilie aanleiding geven zouden tot verwikkelin gen tussolien kerk en staat en tot oneeniglieid in den boezem der katholieke gemeente zelf begint zich te verwezenlijken. Volgens verscheiden dagbladen zal de Duitsche keizer eerlang een samenkomst hebben met zijn Oos- tenrijkschen collega. De gevreesde cholera is op weg naar het westen. Uit Ituslnnd nadert zij ons iangs twee wegendoor Polen en door Turkye. In beide landen maakt zij talrijke slachtoffers. In de wekelijksehe kroniek, die Amédée Acharil in den Moniteur schrijft, lazen wij de volgende gezegden, uit den mond van kinderen opgeteckend, die ons met ontzetting en afgrijzen vervulden over den bijna dierlijken toestand, waarin sommige klassen der maat schappij in Frankrijk verkeeren. „Dezer dagen trad een klein in lompen gehuld meisje met eenige makkertjes een kinderschool binnen, w ,r aan kinderen van haar leeftijd de eerste begin selen van lager onderwijs worden verstrekt. En uw vader? vraagt men haar. Een straal van blijdschap vei heldert haar gelaat en in de han den klappende, roept zij uitO! die is dood! Dood! en hoe kwam dat? Wel op een barricade I O, wat was moeder blij I Hij was altijd dronken, wanneer hij thuis kwam, en sloeg haar Om zeker van de zaak te zijn, is zij het lijk gaan zien. Ik ben met haar meêgeweest. „Zij ziet twee kersen op een bank liggen, springt er naar toe en eet ze met smaak op. Waar zulke feiten tot de dagelijksche tafreelen vun het diepgezonken Parijs behooren, komen ons de vreeselijke rampen, die frankrijk geleden heeft, meer begrijpelijk voordie feiten roepen met doordringende stem tot het ongelukkige land en zijn bestuurders.- „sticht alom scholen, hervormt uw onderwijs en voedt uw zoiuB en dochteren op naar de beginselen van zedelijkheid en godsvrucht!" Het is wellicht velen niet onwelkom den jnisten inhoud te kennen van liet koninklijk besluit, waarbij, ten gevolge van het votum van het hoogerhuis, de aankoop van officiersrangen in liet Engelsclie leger wordt afgeschaft. Dat besluit luidt aldus: „Overwegende dat bij een wet, in de zitting die in de 5' en 6® jaren der regeering van koning Edu- ard VI werd gehouden, vastgesteld en getiteld: Wet tegen den koop en verkoop van ambten" en bij een andere wet, in het 49" jaar der regeering van koning George 111 vastgesteld en getiteld: „Wet tot verbod van den verkoop van en den handel in ambten" aan alle offioieren van ons le ger is verboden eenigeu rang te verkoopen of in ruil van zoodnnigen rang een som gelds te ontvangen onder poene van enz., maar dat laatstgenoemde wet van die straffen vrijstelt den koop of verkoop van rangen in ons leger, wanneer zij plaats hebben tegen prijzen die geregeld en vastgesteld kunnen worden bij een reglement, door ons te dier zake gemaakt of te maken „Overwegende dat wij het noodig achten een einde te maken aan al die reglementen, aan allen koop of of verkoop en aan alle ruiltng van rangen in ons leger tegen geld, zoomede aan iedere handelwijs welke betrekking heeft tot dien verkoop, aankoop of ruiling; „Zoo is thans onze wil en ons welbehagen te be palen dat, met ingang vmi een Nov, a. s., alle re glementen door ons of door onze koninklijke voor gangers of door eenigeu onder ons gezag handelenden ambtenaar gemaakt, betreffende enz, (volgt nogmaals de boven aangeduide omschrijving) ophouden van kracht te zijn. Bij deze gelegenheid herinneren wij dat aanstaan den Maandag in het hoogerhuis op nieuw de tweede le zing van de bekende bill, (ondanks het bovenstaande koniukl. besluit ongewijzigd gebleven) aan de orde zal komen en, in gemeen overleg met den leider der oppositie in het gouvernement, door het hoogerhuis zal plaats hebben, oniler voorbehoud nogtans van de volgende motie, door den hertog vail Riohinond voor gedragen. „Het huis, bewilligende in (le tweede leziug der „bill, wenselit nis zijn meening te kennen te geven „dat de tussehenkoiiist van liet Uitvoerend gezag „gedurende de behandeling van een maatregel, door „H. M. aan de wetgeving voorgedragen, en dat wel „met het doel om, door uitoefening van het konink lijk prerogatief en zonder medewerking van het par- „loment, het hoofddoel van den maatregel te berei- „ken, ten gevolge heeft de onafhankelijke macht „van het parlement te disorediteeren en tevorlammen „en krachtig veroordeeld behoort te worden. „De kamer bewilligt overigens slechts daarom in „de tweede lezing der bill om nan de offioieren van „het leger de vergoeding te verzekeren waarop zij „recht hebben, ten gevolge van de afeoliaffing (bij „vorenstaand kon. besluit) van het stelsel van ver- „koop der rangen." De katten-tentoonBtelling in het kristallen paleis te Londen, welke slechts een dag heeft geduurd, is met een schitterend succes bekroond. Het publiek, dat zich op een oorverdooveud gemaauw had voorbe reid, was aangenaam verrast door de heerschcndo stilte, De koning der verzameling, die ilen eersten prijs heeft behaald, was buiten kijf de wilde kat door den her tog van Sutherland ingezonden. Hoewel klein van gestalte, heeft dit dier een schrikwekkend voorkomen en is een toonbeeld van kwaadaardigheid. Hare groote schitterende oogeu en neergedrukte ooren ge ven haar een ijzingwekkende uitdrukking van voort- durende ingehouden woede. Deze kat heeft eens grijze ongestreepte vacht, en boven op den rug enne

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1