STELLING [Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. NU085 ^BUITENLANDf Zondag, 6 Augustus. Poppenkast. eerde Kamers Financien. Kennisgeving. Riiifenlandscli Overzicht. Oosthaven, Gouda "•mm 1GUSTUS 1871 jlESSENS. JUSTUS 1871. CP plaatsen itie en Domeinen. het daardoor op en breedte bou te van de rivier IJssel van af de in de gemeente de uitmonding in zulks in dertien mssa's. ;aempff. per otuk. De inze ding van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave, K ennisgeving. FRANKRIJK, ENGELAND. DUITSCHLAND. «T; 33- erde pryzen I I den Heer Fir het Frausch, met nieuwe ✓osturaei. AN door: [Bedrijven. unq te half acht uren. 2" Rang 50 Cents, geld. ken van 's jiorgens 10 I tegen November [ters J. G. aan de Boek- OR ZONEN te Gouda. Jistratie en Dome,oen -AG den 10 AUGUS- lags ten tien ure, in [tun de Markt te Gouda ïoud van do goedkeu- eur der Registratie en aae, overgaan tot de TING bij inschrijving, ,ren, die gerekend wor- 1 MEI 1871, om te |L 1874, van ijving moeten vracht- geleverd vóór den 16 ntore van voornoem en als ter Secretarie ld IJssel en ten kan ier Registratie en Do- oorwaarden van ver liggen. vanger voornoemd, RINKMAN, Langen GOUDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond ven DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prys per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De VOORZITTER van den RAAD der gcmiento Gouda brengt ter openbare kennisdat aan de kie zers in deze gemeente zijn toegezonden de oproepings brieven en stembiljetten tot het benoemen van EEN LID van den GEMEENTERAAD ter vervanging van den lieer J. A, BIEZENAAR welke die be trekking niet heeft aangenomen, en dat wanneer cenig kiezer zijn stembriefje verloren of er geen mogt heb ben ontvangen, hij zich tot bekoraing daarvan ter plaatselijke secretarie zal kunnen vervoegen; dat de inlevering der stembriefjes zal aanvangen op den 11™ Augustus aanstaande des morgens ten negen en eindigen des namiddags ten vijf ure dat het stembriefje schriftelijk ingevuld, door den kiezer in persoon in de stembus moet gestoken worden dat geen ander stembriefje dan dnt hetwelk van het gemeente/egel voorzien is, mag worden gebruikt dat de ill h< t briefje in te vullen persoon, duide lijk met naam en voornaam moet worden aangewezen dnt het briefje niet ouderteekend mag zijn en geeue andere briefjes omvatten of daaraan opzettelijk zijn vastgehecht. Gouda, den 4" Augustus 1871. De Voorzitter voornoemd, VAN BERGEN IJZEN DOORN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter openbare kennis, dat ter voldoe ning aan art. (19 der Wet vuu den 4 Jutij 1850 Staatsbln°. 87). afschriften van de Processen-verbaal, betreffende de benoeming van TWEE LEDEN van den GEMEENTERAAD bedoeld bij de artikelen 52 en 67 dier Wet, zijn aangeplakt, en zulks ann den in gang van den Korten Groenendiial hij de Markt, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der gemeente zijn nedergelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iedcren werkdag, van des morgens tien tot des namiddags een ure. Gouda, den 4" Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DroogLBBVEit Fqhtuijn. van Bergen IJzendoorn. Meer en meer komt 't gebrek aan overeenstemming tussohen ThieiB en de nat, vergadering aan den dag. De kittelooriglieid van den minister, die bij 't minste dnt hem niet bevalt, met zijn ontslag dreigt, is een lastig beletsel voor den geregelde» gang der zaken. Men ziet geen middel om zich geheel van hem te ontdoen zoolang de regeering voor/oojiig is, kan Thiers niet worden gemist. Hij geeft aan die voorloopige rcgcering alles wat zij noodig heeft om staande te blijven. Vim daar dim ook dnt de voorstellen, die de gewone bedreiging uitlokken, gewoonlijk worden verworpen. Men zou d»s het tegenwoordige Friiusche gouvernement evengoed eene persoonlijke regeering kunnen noemen als die van Napoleon 111. Dien ten gevolge dunkt men er meer dan ooit aan, om Thiers voor den tyd var. drie jaren tot president der republiek te benoemen. De linkerzijde heeft Dins dagavond besloten daaromtrent een voorstel te doen. Volgens dat voorstel zou Thiers een soort van tij delijk constitutioneel vorst worden, door wieu een vict-pres ent en verantwoordelijke ministers zouden worden gekozen. Dit voorstel vond goedkeuring bij I9U afgevaardigden, doch 't zal te bezien staan of de nat. vergadering, en vooral ook of Thiers er mede instemt. Het Journal OJficiel van Donderdag behelst liet ontslag van Jules Emre en de benoeming van ('har- les de Reinusat tot minister van buitenl. zaken. De nieuwe minister is reeds vroeger tijdens de Juli-re- gecring met Thiers minister geweest; zij zijn vrien den en hunne inzichten stemmen wat de binnen- laudscbe staatkunde betreft vulkomcii overeenvoor de buitenlandschc is de Keinusnt meer homogeen met zijn vuorgnnger, Jules Favre; hij is een tegenstander van elke tussehenkomst in de Italiaansehe en Ko- meilieche quirstic. Er is een voorstel gedaan om den zetel der regee ring voor goed te Versailles te vestigen. Dourgcutio van dnt voorstel is aangenomen. Wolowaki zal bij die gelegenheid eene discussie over den toestand der hoofdstad uitlokkeu. Hij wenscht Parijs als zetel der regeering te behouden, Het ontslag van graaf llrny, hoofd van 't Beiersclie ministerie heeft de crisis niet geëindigd, inen kan geen opvolger vinden en 'tis dus zeer waarschijnlijk dat 't geheeie kabinet zal aftreden. De discussion over de ltallol-hill vorderen slechts langzaam in 't lagerhuisde regeering heeft al weder eenige artikelen geschrapt, en zoo zal wellicht spoe dig de wet er door zijn, waardoor de voorgestelde (doch zoo gevreesde) nnja irszitting overbodig zou worden. Of dit nieuwe middel om de beraadslaging en te bespoedigen navolger «vaardig is, valt zeer te betwijfelen. Omtrent de gemeenteraadsverkiezingen te Pnrijs wordt nog geschreven Van de 80 candidaten, die de Union l'nrisienne had voorgesteld, hebben op beide dagen slechts 44 de meerderheid behaald, terwijl 3(1 republikeinen wer den verkozen. Men stelt zich verder de verhouding der pariijen in den gemeenteraad aldus voor: rao- narchalen 24, twijfelachtige 12, gematigde republi keinen 80, radicalen 14 zoo gerekend zouden de repu blikeinen een meerderheid hebben van 4 stemmen die verhouding heeft men te danken aan de herstem ming, waarbij slechts 14 candidaten gekozen worden van de Union Parisienue en 32 republikeinen, waar onder 11 radicalen. En nog altijd vraagt men zich af: wat is de reden dat de Parijzenuors, (lie jaren aohiereen geroepen heb ben om een zelf verkozen gemeenteraad, nu zij ein delijk zelf kunnen kiezen, rustig t'huis zijn gebleven? Enkele aandidaten hebben de zege behaald met een uiterst gering aantal stemmen. Combes b. v. met 3^9 stemmen, Metivicr niet 342, Dupuis met 273, Hanilouin met 2(H) en Riganlt met 150 stemmen. Op de Commune-leden zijn ongeveer evenveel stemmen uitgebracht, en men zou oppervlakkig de conclusie kunnen maken, dat de Parij/enaars even weinig op hebben met Thiers' regeering aU met de Commune. Wellicht (lat de l'arijzenaars niet eens zoover hebben gedacht; 't was Zondag, de stemdag, en de burgen moesten met 't mooie weer naar buiten, en de werk lieden bleven t'huis of in de koffiehuizen. Niet weinigen van de gezeten burgers beklagen zioh thans over hun zorgeloosheid, niet zoozeer omdat zij er zooveel belang in stellen, wie er gekozen zijn, als wel omdat zij vreezen, dat de verkiezing van de ultra's een nndeeligen invloed zal uitoefenen op den loop der zaken zonder juist evenals de oonservatieven en olerioalen steeds het sohrikbeeld voor oogen te hebben van de Commune, ondervinden zii dat de financiers en ondernemers hoogst voorzichtig zijn en als bij instinct het revolutionaire Parijs wantrouwen, en de handel veeleer opwekking noodig heeft en vertrouwen, wil menige tuk van industrie te Parijs niet voor goed te gronde worden gericht. Tot president van den Parijschen gemeenteraad zal volgens de hMpendanc» waarschijnlijk worden geko zen Vautrain, gematigd republikein, die niet voor kwam op de lijst van de Union "nrisieime, en schoon door haar tegengewerkt, rreds uij (le eerste stemming is gekozen. Hetgeen dezer dagen nopens het verkeer doorliet Suez-knnanl gemeld is, wordt door een officieel ver slag bevestigd Sedert de opening tot op 31 Mei jl, zijn 813 bodems, te zamen metende 745,837 ton, en vervoerende 46,374 passagiers, dat kanaal gepasseerd. Hoewel dit resultaat verre beneden de verwachting der aandeelhouders is, durft de Econo mist toch mettertijd alle goeds voor de onderneming te gemoet zien. Een totale wijziging in het finan cieel beheer zou echter weiischelijk wezen, Missohien, zegt het blad, zou het verstandigste zijn, dat da Khedive, die toch de voornaamste aandeelhouder is, de geheeie zaak voor rekening van het Egyptische gouvernement overnam. In elk geval mag men thans goed vertrouwen koesteren omtrent de toekomst van een werk, dnt in het belang van alle handeldrijvende mogendheden behoort in 6tand gehouden te worden, ja zelfs al zou het noodig blijken daarop jaarlijks ;en. Voor weinige dagen is door verscheidene dagbla den melding gemaakt van een wissel, afgegeven door den Frniischcn minister van finanoiën, waarvan het bedrag buiten alle verhouding groot was in vergelij. king van de sommen, welke gewoonlijk per wissel van (le eene in de andere hand gaan. De bedoelde wissel was zeer zekerlijk van cea hoogst respectabel bedrag, want hij overschreed nog iets de ronde som van 1,200,000 th.maar tooh blijkt die wissel onder de overigen, welke zijn gebezigd tot betaling van het eerste halve milliard, niet tot den eersten rang te hebben behoord. Er bevond zich namelijk onder deze wissels een, door Rothschild te Parijs afgegeven op Roth- schild te Londen, voor een bedrog vun 1,279,000, een ander op een Belgisch huis voor fr. 14,000,000 en de derde in dien zonderlingen bond was een wissel op eene Anisterdiunsehe tinna voor ruim f 8,000,000 N'edcrhmdsnh.

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1