E LOTEN. Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N'S 1871. N? 1086. BUITENLAND. cessc Uier, ssche Bieren, ■ecniiigl864. 1. 200,000 50,000 15,000 10,000 5,000 kans op winst. 250,000. Zcidenrijk. Wucnstlag, 0 Augustus. Bullenlandscli Overzicht. o dagen. 9 dagen. zijn hier te lande. nkelijke recept. De inzonding van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. fir. ei rerkrjjgbaar bij ijk C n°. 34/35. TEMBER. e alle 1 September loten a j 4.halve direct beantwoord we. worden overal ver- A. DU MOSCH. baar bij HH. GEBR S E. K. IJS fl. 108. e ƒ1,70, kwart 0.90, ISENTHAL O. en f 1. procent als men een 250,000, fl. 25,000 rdt per keerende post A. DU MOSCH. gbaar bij HH. GEBR. ENS HET leesmiddcl voor GAL-, E S T E L D 11 E i) E N ING. Zij versterken het zuiveren liet BLOED, HUID-UITSLAGEN j onuoodig, daar dezeDe uwe nieu ieder om de doosjes f 0.75 ea 0.871/». baar uienT. vau Dorp. i t ter dam, S. G. WulfT. C. J W. Snubillfl. I 'recht, T. P. v. A. Bergh. I gewaarschuwd voor de moet op de doosje, ge- G. C. S. iu het luk ge. 'd zijnde volgens het ui- lirtft. Men wnehte zieh wel voor ir deuzelfdeu naam ver» I niemand anders te ver» Ip,' Dópóthouderi. j gewaarschuwd de ÜT- |i i te floiula Ie halen al» N li 1.1K op de Markt. .t tirmkw tu GOUDSCHE COURANT. Da uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIE N worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. Na de verschrikkingen van den oorlog en de gru welen van den opstand i. eene kalme afmatting ge volgd, die slechts met reactie en teruggang bedreigt, muar geen waarborg biedt voor rustige en duurzame ontwikkeling. Het geweld is slechts eene voorbij gaande beslissing, een uitstel, geen duurzame oplos sing der hangende vraagstukken. Aan het einde des gewelds ziet men het overwon- ueii gewaande langzaam uit bet niet herrijzen en weldra worden wij overtuigd dat de strijd op andere wijze moot volslreden worden. Frankrijk is rustig door uitputting en het juk der vreemde bezetting. Het vertoont nog verwonderlijke energie in de poging om den ondrngelijken last der meedoogenloos opgelegde schatting af te doen, maar nadert niet tot de noodwendige reorganisatie. Tegen eene reactionaire meerderheid worstelt de buigzame en halfslachtige Thiers, een man van onmiskenbare bekwaamheid, maar van onvast beginsel. Het is een ongedacht schouwspel, Thiers aan het hoofd van Frankrijk, en nu zou men die ongerijmdheid willen bestendigen door hein tot president te verheffen. Hij is niéts dan een nieuw uitstel en daarin ligt ook het goede; zoo hij slechts de uitbarsting der reactie vertraagt, en de gemoederen tijd geeft tot eenige rust te komen. Maar hij is de muu niet om iets tot afdoening te brengen of om de vernieuwing te hegrijpen, die de maatschappij behoeft; hij is door en door de man van liet verledene in zijn bange en onverzoenlijke verwoedheid, in zijn hekrompen ver zet tegen het vrij verkeer der volken en in zijne flauwe dubbelhartigheid tegenover de elericnle aan matigingen. l)it is eene wezenlijke lioofdquaestie geworden, de tweespalt in de kerk van Rome; zij was door velen voorzien; die onfeilhaarheidsdwaiig «as een even roe- kelooze aanval van eene zinkende macht tegen den loop 'Ier ontwikkeling nis Napoleon's ontzinde en wanhopige oorlogsverklaring tegen het overmachtige Bruisen. De anti-ultramontaansehe beweging in Dutlsohland neemt niet alleen toe in omvang maar ook in belang rijkheid. Indien geschikte leiders zich nan het hoofd stellen zal het niet ontbreken aan eene talrijke ge meente die zich onttrekt ann den dwang der eleri cnle slavernij. Pruisen schijnt zich te vermannen tot het bcteuge- len der priesterlijke aanmatigingen, ltoe reactionair gezind het zich ook tot nu in alle kerkelijke aange legenheden had betoond. Oostenrijk staat nu aan de zijde van het verzet tegen den uonoiliedwang en Beieren is liet brandpunt van een dreigenden strijd. l)e hulde aan Düllingcr gebracht kan aanleiding geven tut hoogst belangrijke gevolgen. Het Engelsche ministerie begint te wankelen, liet houdt zieh slaande door groote inspanning. Glad stone heeft belangrijke verbeteringen tot stand ge bracht, maar als altijd, hoopen zich de zwarigheden op tegen den eniineiiteu staatsman, elke nieuwe over winning ondermijnt zijn invloed en de tijd nadert, dat hij wijken zal voor mindere tegenstanders. De Turken maken treffelijke vorderingen iu de Europeesulie beschaving; zij leenen zoo haastig als ooit het vroome Oostenrijk en trots het orthodoxe Rusland, dat zoo vaardig treedt in de voetstappen van het schuldenbeladen Oostenrijk. Te Londen mislukte nu toch eene Turkselie leening, tnaar men zal die nu te Constantinopel beproeven. Dat altijd leenen is de roem onzer eeuw, als elk lid der maat schappij geïnteresseerd is bij de schuld dan is du duur der dynastiën verzekerd en het behoud der be staande instelliugen. Dat kan vooral in Frankrijk wonderen werken t'gen socialisme en communisme en nieuwe omwentelingen voorkomen. Zweden roept in liet begin van September eene zitting van den rijksdag bijeen otn de verdediging des lauds te regelen. In Rumenië rijten nieuwe bezwaren en blijkt meer en meer de volslagen onmacht der tegenwoordige staatmanswijshcid om iets duurzaams te vestigen. Er is veel geweld gepleegd, nameloos onheil go- sticli', maar er is geen resultaat verkregen dan het uitzicht op vernieuwden onverzoenlijker strijd. FRANKRIJK. Het 1oum. Off. bevat de benoeming van den heer Charles Rémusat tot minister van huitenl. zaken, in de plaats van den heer Jules Favre, op zijn verzoek als zoodanig ontslagen. Genoemd blad bevat eene oircttlnire van 2» Juli, waarbij de procureurs-gei c-raal gelast worden de hand te houden aan de bestaande verordeningen tot wering van ontuchtige hoeken en prenten, welke thnus iu de departementen verspreid en openlijk uitgestald wor den en deels uit liet buitenland, maar grooteudeels uit l'arijs schijnen te komen. «Die vuilaardige aan sporingen tot onzedelijkheid, zegt de minister van justitie in die aanschrijving, dienden tot tijdkorting voor degenen, die de misdaden, welke altijd in aan denken blijven zullen, beraamden of volvoerden." De heer Jules Favre heeft aan zijne vioegere collega's hij de balie kennis gegeven dat hij op nieuw de rechts-praktijk opvat. Bij de verkiezing van 20 leden voor den raad van discipline, die op den 1" dezer plaats had, was hij onder de 1W die bij de eerste stemming de volstrekte meerderheid verkregen. De heer Uousse werd als deken herkozen. Tie Sik ie zegt, dut de lieer Thiers in de zitting der commissie van rapporteurs liet voorstel om de ministeriën te Versailles te vestigen krachtig heeft bestreden. Hij was niet alleen tegen dit denkbeeld op zichzelf, maar zag er ook uit een financieel oog punt bezwaar in. Zijne woorden hebben een leven- digeii indruk gemaakt. Woensdag jl. zijn twee Duitschers te Poligny, in het departeiuen der Jura, dood gevonden. De Pruisische troepen doorliepen woedend de straten en kwetsten allen die hen tegenkwamen. Zij wilden de stad in brand steken. Den volgenden dag is de be zetting met 800 man versterkt. Naar luid van tijdingen uit de departementen, waar de Duitschers gelegerd zijn, gaan (loze met hunne kwellingen voort en verbitteren zij daardoor de bevolking in hooge mate. Men vreest voor meer conflicten, indien tie Pruisen niet spoedig aftrekken. In de zitting der nat. vergadering op 5 dezer zijn weer twee ontwerpen ingekomen tot invoering eetier inkomsten-belasting. In een daarvan wordt voorgesteld het inkomen vim allen, Frtmscliett of vreemdelingen, die in Frankrijk wonen, mit* het een oijfer van fr. 1500 jaarlijks bereikt heeft, te belasten. Het inkomen van fr. 1500 tot 2500 wordt belast met l1/, pCt. en van fr. 2500 en daarbovou met 3 pCt. De commissie, belast met het onderzoek van een wetsontwerp tot invoering van verplicht en kosteloos lager onderwijs heeft tot de prise en consideration geuonoludeerd. De gemeenteraad van Parijs heeft Vrijdag zijne eerste zitting gehoutleu. De heer Vautrain is met (19 van de 70 stemmen tot president benoemd; de heeren Adam en Frémin vierden tot vice-presidenten, en de heorut Leveille, Martial Bernard, Mermothau en Felix Dehaguin tct secretarissen gekozen. De voor zitter aanvaardde liet presidium met eene korte rede, waarin hij gezegd heeft dat de gemeenteraad zich enkel zal bezig houden met gemeentelijke aangelegen heden. De heer Léon Sav heeft daarna den admini stratieven en (inanoieelen toestand van l'nrijs uiteen gezet. Uit de keuze van den president leidt men algemeen nf, dat de raad zeer oonciliant gezind is. Uit het door den heer Stiy uitgebracht rapport blijkt, dat de finuneieele toestand van Parijs alles behalve gunstig is. Het tekort bedraagt 700 millioen; daar enboven wil men 350 millioen leenen en om in de onmiddellijke beboe ten te voorzien 60 millioen als vlottende schuld. Weldra zal de gemeenteraad zich bezig houden met de cpuestie der opheffing van den staat van beleg. Algemeen is men van oordeel, dat, voor dnt die wcuseh door den raad zal worden ge uit, het gouvernement u t eigen beweging tot de op heffing zal overgaan. De heer Thiers heeft eene vergadering bijgewoond van de oommissie, belast, met het onderzoek of eene restitutie moet gegeven worden aan die departementen, die tijdens zij door den vijand bezet waren, oorlogs schattingen hebben moeten opbrengen. Het oenig verschil, dat tusschen den hoer Thiers en de leden bestaat loopt over de som der vergoedingen. De heer Thiers houdt niet zonder reden vol, dat de schat kist zóó met schulden en onvermijdelijke uitgaven overstelpt is, dat men niet meer dun de hoognoodige somuien moet aanvragen. In het Journ. OJjwiel komt een lang rapport voor van den maarschalk Mtio-Mahon, over het tweede beleg van Parijs, tegen de commune. Het stnk, welks belangrijkheid ieder in "t oog moet springen, eindigt aldus: Zoo had dan het leger, dutte Versailles was saamgetrokken, in auderhalve maand den geweldigsten opstand overwonnen, die ooit in Frankrijk is voor gevallen. Belangrijke werken hadden wij tot stand gebracht: loopgraven over eene lengte van 40 kilo meter gegraven80 batterijen opgeworpen, gewapend met 330 stukken gesehut. Wij hadder. overmeesterd 5 forten, die op groote schaal gewapend eu met ver bazende hardnekkigheid verdedigd waren. De ring. muur om de stad werd evenzeer gewonnen, het leger veroverde gelijkmatig op zijn tocht, allo hinderpalen uit den weg ruimend; en na 8 dagen van aan hou- dende gevechten, waren de groote sterkten vau de commune, alle verschansingen, nlle barricaden in onze handen gevallen. De brand in de gebouwen wa» beperkt of geheel gcblusoht, c u vreesclijkc ontplotfin- gen werden voorkomen. De opstandelingen hadden aanzienlijke verliezen geleden, wij hadden 25,000 ge- vnngenen gemankt, benevens 1500 stukken geschut en meer dan lOO.OOU geweren veroverd, Straatge vechten zijn iu 't. alge neen moorddadig, maar hij- zonder voor den «uitvaller; wij vielen echter tie har-

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1