Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Oraslreken. 1871. N? 1096. BUITENLAND. ■*r M y Vrijdag, 1 September. HUIS, f Koepel. 2 dagen. Leening 1864. 11. 200,000 30,000 13,000 00,000 3,000 Kennisgeving. Kuitcnlaudscli Overzicht. ij fv ill —tmmv. 1' VILli Lm.itisi ne Wnldwol- dutzende lijders jnldelei te Vergeefs loende bewijzen der Wnhjwol-Gezoud- |tiselie landoeningen. Hor t, enz. hoof< zenuwen, bet 111 MAN 3TB® en ZOON. It'. \r deelti der stad siyk te aan- is: Den uit- t of 1S KOOP in lestrektl ;id en waar letter B bij liNKM/N, alhier. •TEMliER. ke alle 1 September loten J 5.—, halve en direc beantwoord einise. ten word n overal ver- D. A. D J MOSCH. baar bij einde. den heer H. heeren 3ebrs. HAA- 311 heer M. PIERE, den heer 1. A.BOECK, N DEI klacht die k om de, .,i Dio i It'gie, dut u Uil. TIE. bij de autoriteiten gelijke dingen te il IC klugen heeft, act aangaat. Bij i lïriii ie iu GOUDSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter openbare kennis, dat ter voldoening aan art. 69 der wet van den 4 Julij 1850 (Staatstlad n°. 37,) afschriften van de Processen-verbaal, betreffende de benoeming van EEN LID voor den GEMEEN TERAAD bedoeld bij de artikelen 52 en 67 dier wet, zijn aangeplakt, en zulks aan den ingang der Korte Groenendaal bij de Markt, alsmede dat gelijke afschriften op de Secretarie der gemeente zijn neder- gelegd, alwaar daarvan inzage kan worden genomen op iederen werkdag, van des morgens tien tot des namiddags een ure. Gouda, den 29" Augustus 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Dbooqleeveb Fortuijn. Remy, Weth. 1°. Br. Het begint er te Parijs donkerder uit te zien Er gerucht dat er te Versailles wat die er heerecht over het is een onbestemd gaande is. De verwarring voorstel-Rivet neemt met elk uur toe j de ingediende amendementen zijn legio. Alle partijen schijnen onte vreden te zijn over het rapport van Vivet. Men verzekert dat de republikeinsche linkerzijde besloten heeft de conclusie van dat rapport niet goed te keu ren. Dinsdag had eene vereeniging plaats van de verschillende fraction, waarin langdurig werd gedis cussieerd over het voorstel, strekkende om den heer Thiers te benoemen tot president der republiek, op voorwaarden vervat in de constitutie van 1848. Een der leden merkte op, dat de aanneming van dit amendement het ontslag van den heer Thiers ten gevolge zou hebben. Vele leden hebben de houding des heeren Thiers scherp gelaakt. Er is geen enkel definitief besluit genomen. Een lid der meerderheid zal voorstellen om eenvoudig op den status quo van Bordeaux terug te komen. Men verzekert dat de heer Thiers zeer ontevreden is over het rapport van Vivet. Een amendement, voorgesteld door Dufaure, is bestemd tot correctief te dienen. Men gelooft dut het door de meerderheid zal goedgekeurd worden. Maar de stemming der linkerzijde is onzeker gewor den, ten gevolge der verklaring dat de vergadering eene constitueerenJe is. Levendige gesprekken hadden plaats tussehen gedelegeerden van verschillende par lementaire fraction en bet gouvernement. De republikeinsche linkerzijde weigert zich aan te sluiten bij de uiterste linkerzijde, 0111 aan te dringen op de ontbinding der nationale vergadering, daar zij de ontbinding op dit oogenblik onraadzaam, zelfs gevaarlijk acht. De Temps verzekert dat de graaf van Cliambord de legitimistische afgevaardigden heeft aanbevolen, geen "evolg te geven aan h<t plan, om een anderen president der republiek te kiezen dan den heer Thiers De meeste leden van den Duitschen bondsraad zijn reeds te Berlijn teruggekeerdde rijkskanselier heeft zijn verlangen te kennen gegeven, dat al de ontwerpen, die in de aanstaande zitting van den rijks dag zullen in behandeling komen, reeds bij de ope ning der zitting worden ingediend, opdat niet weder de klacht worde gehoord, (lat de rijksdag moet wach ten op den bondsraad. De Pruisische landdag zal biiit-ndien nog dit jaar worden bijeengeroepen, zoodat er linast is bij de werkzaamheden. De rijksdag zal voor het eerst een regelmatige oorlogsbegrooting onderzoeken, dnar liet zoogenaamde ijzeren budget voor goed is opgegeven, Bijzonder- heden over die begrooling zijn echter nog met bekend. Pater hinden P F A N K R IJ K. IIvneiiithi' verdedigt in een d ip nieuw ijii verlaten van den :r Fransohe kniisel van Nötre-Dame, tegen de beschuldiging, hem ten laste gelegd door den geestelijke Perraud, iu zijn lijkrede op den vermoorden aartsbisschop van Parijs. Er bleef voor mij geen andere keus over, zegt hij, danr ik mij noch blindelings onderwerpen kon, noch mij met uitvluchten behelpen wilde. Wat de uituoodiging betreft, om in den priester stand terug te keeren, verklaart hij op nieuw, dat hij dien nog niet verlaten heeft. „Wat men ook mocht beweren," schrijft hij. „ik strijd nog steeds ouder de banier van Jezus Christus, tegen de dwa lingen, die zijn Evangelie onteercu; ik worstel, ter bewaring van de eenheid zijner heilige kerk, tegen de geest Irijverij, welke haar lot eene partij op politiek en tot eene sekte op godsdienstige gebied wil doen afdalen." De afzondering, waarin hij verkeert, ge'uigt niet tegen hem, maar wel tegen zijne tegenstanders. Hij gewaagt van een schrijven, (lat onlangs door liet Parijsche kapiteel aan den paus gericht is, en waarin men er zich niet toe bepaald heeft om onderwerping aan de beslu.teu van het concilie te beloven, uiaiir zelfs het leerstuk der onfeilbaarheid, hetwelk de over leden aartsbisschop van Parijs met zooveel klein be streden heeft, „eene bijzondere weldaad der Voor zienigheid en een ann de behoeften des tijds alleszins beantwoordende maatregel" heeft genoemd. Iu zijn antwoord daarop zijn, zegt Hjacinthc, in een pauselijke brèvc nnn de kerk van Parijs „eene nog inniger liefde en eene nog grootero welwillendheid" toegezegd en is zij opgewekt geworden om „al de sporen van rouw en verontreiniging uit te wisschen en ouder een nieuwen herder een tijdperk van geluk en van roem in te treden." „Zóóver" gaat hij daarna voort, „is het dan met de kerk van Parijs, en ik mag wel zeggen met de kerk va* Frankrijk gekomenDe oude kerk van den H. Bernard, van Gersou en van Bossuet ziet er zich toe gebracht oin in een tijd van duisternis en beneveling de overleveringen te verza ken, die haar gedurende eene reeks van eeuwen aan het hoofd der Christenheid hebben geplaatst, en wij moeten liet aanzien dat de Duitsehers, dank zij den moul van hunne katholieke overtuiging en liet over wicht hunner godsdienstige wetenschap, in het bezit onzer heiligste nalatenschap treden 1 Dit zijn, meer dan te veel droefenissen eu vernederingen in den loop van ecu enkel jaar laat ons mijn onbeduiden de persoon gebeel uit dit gewichtig debat verwij derei. en eindelijk de oogeu openen voor den jam merlijken staat, waarin ons dierbaar vaderland ver keert, hetwelk door de ultrnmoiitaiien niet minder overweldigd en geruïneerd wordt, dun het door de Pruisen is gedaan, en door het hof van Berlijn op politiek terrein vernederd is. licluas! onze kwalen zijn vreesdijkuinur indien wij er slechts een ge opend oog voor hebben, zijn zij nog vatbaar voor genezing want voor Christenen zoowel als voor Fran- scheii kail a les nog geied worden, al is alles ook verloren Zaterdag werd in de nationale vergadering discussie gevoerd over een zaak van algemeen belang, dequies- tie namelijk of de dronkenschap kon worden be streden door de belasting op de sterke dranken op te voeren. De hee,- Haantjes meende die vraag be vestigend te moeten beantwoorden, en stelde voor de belasing op den sterken drank te verdubbelen. Het voorstel werd ondersteund door Lnboulaye. In naam der zedelijkheid, sprak hij, neem ik het woord om het amendement van den heer Haentjes te verdedigen. Men zal wellicht zeggen, dut hot niet goed is een zedelijk quirstie tc verwarren met een fiiittiicicele. Maar wel beschouwd, hangen alle qnea- ties met elkander samen, en men kun de zedelijkheid bevorderen en tegelijk de schatkist bevoordeelcn. Dit beginsel nangciioiiien, wees spreker op de menigvul dige gevaren der dronkenschap, die vrccselijke ziekte, een der kwalen van onze maatschappij, die dikwijls leidt tot zelfmoord, wanneer ze geen aanleiding geeft tot doodslag, Wat is nu, vroeg spreker, het zekerste, meest afdoende middel om de uitbreiding van dien kanker tegen te gaan De ervaring gaf bet pre ventief middel aan de band. De rapporteur voor hut a-mhiingigo wetsontwerp l»aci gezegd, dat meu door de 1)1 lasting "P de alcohol vcrlioogen, de consuintie niet vermindert. Spreker kon deze tegenwerping niet aan nemen zij werd weersproken door de teitcu. Men heeft ook gezegd, ging Lnboulaye voort, dat de belasting op de sterke dranken impopulair was. Ik kan echter dat argument niet toelaten. De ware populariteit is die welke men verdient, en die men vroeg 'r of later verkrijgt wanneer men het volk de waarheid zegt en hel niet vleit. Wat doet het er toe dat men voor het oogenblik cenige ontevredenen maakt? Wat doet het er toe, dat de afgevaardigde, die tegen de alcohol gesproken heefi, niet verkozen wordt? De afgevanrdigde wordt vergeten, maar de hervorming blijft. Wat mij betreft, men kan de wet op de verhoogde belasting op de alcohol de wet Haentjes of Labotilnye noemen, zoonis men spreekt van de wet Grainmont. (Toejuiching.) Het amendement Haentjes werd bestreden door Ga- vinet. Wanneer de alcohol, zeide hij, de eerste oor zaak was van zooveel misdaden, zooals men beweerde, dan moest men niet alleen de belasting op de sterke dranken verhoogen, maar het gebruik bepaald verbie den eu de huizen sluiten, waar die noodlottige drank aan het volk werd uitgereikt. Het kwaad was echter niet zoo groot als men beweerde. Het was bewe zen, dat het gebruik van sterken drank per hoofd niet was vermeerderd en zich volstrekt niet uitbreidde. Anders waa het met den wijn, waarvan het verbruik aanmerkelijk was toegenomen. Eu is het nu geraden om een amendement aan te nemen, dal de alcohol bovenmate belastend, de fiiianciëele berekening van het geliecle wetsontwerp in gevaar brengt Spr. meent neen, en stelt voor de verwerping van het amende ment Haentjes. De heer Bocher kwam op tegen de uitlegging, die Lnboulaye gegeven had aan zgn bewering, dat de belasting tot zulk een bedrag op de alcohol in de hoogste mate impopulair was. Hij had dnarbij niet gedacht aan de dronkaards, maar aan de fabriekan ten en landbouwers. Verder hield hij vol dat de opdrijving van de belasting op het verbruik van ster ken drank volstrekt geen invloed zou uitoefenen, en de invordering van de belasting hoogst moeilijk oin niet te zeggen onmogelijk zou zijn. Hij verklaarde zich voor liet voorstel der commissie, dat minder radicaal, maar meer billijk en meer practisch was. De minister van finnntiën, l'ouyer-Quertier, merkte op, dat de regeering reeds ver genoeg gegaan was met een verhooging van 50 pCt. voor te stellen op de alcohol. Zij verloot de, zedelijke zijde der qusestie niet uit het oog. maar meende dat de voorgestelde verhooging aan de toe- of ufneming van de dronken- sehrp niets zou afdoen. Daarbij zou de inning der belasting hoogst moeilijk zijn. Laat ons in het oog houden, eindigde de minister, dut de 150 millioen, die de belast.ng, zoonis die is voorgesteld, zal op brengen, ons niet ontgaat. Het amendement van den beer Haentjes werd daarop iu stemming gebracht en verworpen. ENGELAND. liet bezoek der Fransohe deputatie van het roode Kruis, op zich zelf een onbeteckcnende gebeurtenis (zegt de Loudensche correspondent der Kóhiische Ztg), is Inngzamerliand iu een wnar carnaval ontaard. „De Iersche patriotten, welke op die benaming evenveel recht hebben als hunne Beiersohe nanmgenooten, maak ten gretig van de gelegenheid gebruik eu verhieven de deputatie, welke slechts ten dool had om reken schap af te leggen van de wijze waarop de bij de hulpvereeiiiging ontvangen gelden waren besteed en daarvoor dank tc zeggen, tot een nationaal gezant schap, afgevaardigd door liet in afstimming, gods dienst en geestverwantschap met Ierland overeenstem mende Frankrijk. Nadat de gemoederen tot die hoogte waren opgewondeu, nam de fantasie een gren- zenlooze vluelit, eu de onzin, welke dezer dagen over den boud tussehen Ierland en Frankrijk ie uitgekraamd, gaat alle denkbeeld te boven. Hier trok een deputatie de Fransohe gnsten te gemoet en prees het heden- daagsche Frankrijk, omdat het 't Frankrijk van 89 was, inaar drong er tevens bij de Frensohe regeering op aan, om den l'nus in zijn wereldlijk gezag te lier- stellen. Ginds had uien meer voorliefde voor de Bourbons, de Orleniisou, of den „ouden heer" tc Ghisleliuist. Maar overal waren de betuigingen in dien geest verv„t, om vim antipathie tegen Engel nul 1 H 1 t| mmféj

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1