EN-ZEEP. Nieuws en Advertentieblad voor fioiida en Oiks! reken. 1871. N? 1100. BUITENLAND. li made, Maagpiilcn. Zondag, 10 September. Bekendmaking. Buitenlandse!! Overzicht. m en ai« maagver- en Maagpiilcn, i» handeeekening van J. •r, «elke handteekening 'h (•Hak, «aartnede het doosje rve (liar «'I attent op te voor liet gebruik van een in (iinloop te brengen. ("'8 j'ïl 19 Ontvanger te Ze- de Ingezetenen vaa aan, (boven en be- Itg aan de Brug te [ouden DEN VIER- IEDERE MAAND, in r, te Gouda op de P-'. tuw" bij den Heer TIMiuERiviAN. ■g'.'i!" zoowel als onder de ene ZEEP, zoo dege- Ibeud en verfrisschend, .'oo goedkoop als JFF'sehe nomen bebl)ende, zal bi.deren en de gegrond- ;<le moeten erkennen, bks 95 c.) 35 c. en 70 c. 't uitvallen van het li bevorderend en liet |en I per flacon. cntraal-Dépot, Bloem- Amsterdam mede echt bij J. C. van VREU- V. C. SCHOUTEN; te van den BERG. mis vele jaren met het leu, door hare werking bevorderen, bijzonder eer zacht laxerend, het doosje, met berigt gbaar bij de navolgende .Droog. Heilige weg D 321. I egte. Hoogstraat, boom. mistraat. s. Haarlemmerstr. sten. Itf, korte Hoofdsteeg iKombouts. lom Steenweg over de Don* rwerff. il'lLLEN, bereid volgens door mij te Gouda alleen <r gesteld den Heer L. i raat. WEL! Iile, en sints onheugelijke «au V Mnnkui GOUDSCHE COURANT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, brengen ter algemeene kennis, dat de Raad dier gemeente, overwogen hebbende dat de Aziatische Cholera in naburige rijken is uitgebroken, heeft be sloten dat ter bevordering van de volksgezondheid, met ingang van deu 12° dezer maand, dagelijks langs de huizen met versch IJsselwater zal worden gereden of gevaren, hetwelk door een ieder kosteloos kan worden verkregen naar gelang van de sterkte van het gezin. Voorts waarschuwen zjj een ieder zich te wach ten voor het gebruik vau schadelijke spijzen en dran ken, inzonderheid ook va» onrijpe vruchten, en be velen aan om alles te doen wat reinheid, matigheid en gezondheid kan bevorderen, waartoe ook het zui ver honden der woningen en van de daarvóór, ach ter en ter zijde gelegen riolen en goten, alsmede het dikwijls schrobben der straten kan medewerken, tot welk laatste, van heden af tot nadere aankondi- giug, vergunning wordt gegeven. Gouda, den 8" September 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DiioooiEKVEii Foiituijn. Rëmy, Weth. 1°. Br. Het vraagpunt, dat tegenwoordig de gemoederen in de nat. vergadering te Versailles geheel vervult, iB de definitieve vestiging der vergadering zelve. Zooals men weet, is een voorstel aan de orde van den heer Ravinel om voor goed Versailles tot zetel voor de ministerieele bureaux aan te wijzen, terwijl te gelijn het tegenvoorstel-Pernolet behandeld wordt om Parijs in zijn vroegere eer te herstellen. Geheel mislukte de poging der linkerzijde om deze zaak, die weder tot nuttclooze verbittering en opgewonden heid aanleiding kan geven, op de lange baan te schuiven. Men is nog steeds aan de discussie, waar van de afloop niet bekend is. Weigert men te Parijs terug te komen, dan zal de impopulariteit der ver gadering nog aanwakkeren en de quiestie der ont binding, die nu reeds druk besproken wordt, zal met vernieuwde kracht opleven. Het getal adressen, waarin men de vergadering verzoekt zichzelve te ont binden, -- en dus indirect een terugkomen op het aangenomen voorstel-Rivet, waarbij de function van president van de republiek zijn vastgeknoopt aan den termijn van zitting der nat. vergadering neemt met den dag toe. Op sommige plaatsen worden die adressen bijna door alle kiezers geteekend, en le Sikle schat het geheele totaal der adressanten wel op 500,000. Mocht het voorstei-Ravinel worden aangenomen, dan zal waarlijk de vergadering niet winnen te populariteit, en zullen van zelf hare dagen geteld zijn. Doch, en dit is het nadeelig gevolg vnn het aangenomen voorstel-Kivefc, dan zal met de nieuwe vergadering onmiddellijk de quoestie van den regee- ringsvorm verrijzen en bet land in rep en roer komen. Aangenomen zijn het ontwerp, waarbij de schade, door den oorlog aan de departementen toegebracht, cal vergoed worden uit de rijksschatkist, en dat waar in de nieuwe lepniug van de stad Pa-ijs wordt goed gekeurd. Nog is de urgentie aangenomen voir ecu voorstel van den republikein Langlois, dat een inkomstenbe lasting instelt na verloop van drie jaren. Algemeen verwacht men, dat dit plan zal worden goedgekeurd niettegenstaande de tegenkanting van dén president der republiek, die zijne ouderwetsehe protectie-begrip- pen niet kan handhaven tegen den drang der om standigheden en de argumenten zijner tegenstanders, waarvan Michel Chevalier, de bewerker van het vrije handel-tractaat met Engeland, de bekwaamste en welsprekendste is liet voorbeeld van Engeland, dat door vrije handel en industrie groot en rijk ge worden is, spreekt te luide dan dat zelfs de meer derheid der nat. vergadering die stem zou kunnen smoren. Er is een brochure verschenen van prius Napo leon, getiteld„La ve'ri/J a nes Calomnialeurs." Jn die brochure wordt aangetoond, dat de prins geheel vreemd was aan de oorlogsverklaring, dat hij het leger den 19» Aug. verliet op uitdrukkelijk verlangen van den keizer, welke zich vleide dat luj Italic en later ook Oosienrijk zou kannen medeslecpen in den oorlog tegen Pruisen. De prins had na de capitu latie van Sédan den keizer aangeboden zijn gevan genschap te dcelen, doch de keizer had geweigerd. Het is een hopelooze onderneming van den beken den held uit den Krimoorlog om het publiek van zijn dapperheid te overtuigen. De laffe houding van prins Plon-Plon bij elke gelegenheid heeft hem al te zeer in de oogen van geheel Europa verlaagd. Salzburg was Donderdag het tooueel, w aar de har telijke ontmoeting van de keizers Wilhelm van Duitaeh- laud en Frans Jozef vau Oostenrijk plaats had. Zoo wei Bismarck als von Beust waren tegenwoordig, terwijl nu ook de beide Oustenrijksche minister-presidenten, de graven Hohenwart en Andrassy niet gemist werden. Thans heet het weer, dat de Italiauusehe qumstie een punt van overweging uitgemaakt heeft. Men weet dat zulks het eerste vermoeden was, hetwelk later moest wijken voor den wereldvrede en maatregelen tegen de Jnternalso/iale. in goed ingelichte kringen te Wecnen verzekert ineu ten stelligste, dat te Gastein noch een tractaat, noch eenige andere overeenkomst is gesloten, maar dat de herhaalde bijeenkomsten der twee keizers alleen ten doel hadden om te bewijzen, dat de aoavcrein van Oostenrijk het geheel eens is met de vriendschappelijke politiek teu opzichte van Duitscliiaud, die door zijne ministers wordt gehuldigd en die is goedgekeurd door de constitutioneele ver tegenwoordigers van de beide deelen des keizerrijke. Van Pruisische zijde was het doel om het bewys te geven, dat het nieuwe Duitaebe keizerrijk weuscht dat Oostenrijk krachtig en intact blijve. Aan eene entente met aanvallende bedoelingen werd volstrekt niet ge dacht. Rusland werd niet uitgeuoodigd oiu toe te treden en evenmin werd het gemengd in de snmeii- sprekingen der staatslieden, die zich te Gastein en te Salzburg verc°nivden. Keizer Wilhelm zou gis teren vertrekken naar Hobei.rehwengau om zijn schoon zuster, de koningin-weduwe, fe brzoeken. De mi nisters zijn heden ook nog bij elkander om nader te regeieu, wat nog bespreking ve.eischt. Het gerucht van een gespannen toesta «1 tussoheu Thiers en Nigra, de Fransche republiek en het ko ninkrijk Italië houden stand. Anderen verzekeren dat de ltaliaausche gezant verklaard heeft, dat zijn gouvernement alleen den algemeene vrede heeft wil len bevorderen en geenszins vijandige of schadelijke plannen koestert jegens zijn naburen. De koning van Spanje bezoekt de noord-oostelijke provinciën van zijn land en ondervindt overal waar hij zich tot nog toe heeft vertoond, een zeer goede ontvangst bij zijn nieuwe landgenooten. De geestdrift, waarmede hij op menige piaats wordt begroet, over treft de verwachting die men daarvan koesterde. Gelukkig zou het voor Spanje wezen, als een nadere kennismaking tnsschen vorst en volk tot eene ver standhouding kon leiden, die althans voor eenigen tijd een einde maakte aan de voor het land zoo noodlottige woelingen der politieke partijen, die daar zoo talrijk en krachtig zijn. Nu er zoozeer sprake is van de goede verstand houding tuSBchen Rusland, Duitscliiaud en Oostenrijk, herinnert men aan een keizerlijke ukase van den 17" Juni jl., die voor de talrijke üuitsche kolonies uiet gunstig is en niet getuigt van bijzondere genegenheid voor het Duitsch element. Die kolonies genoten steeds een communale zelfstandigheid wat hun eigen belan gen betrof en zekere onafhankelijkheid tegenover het bestuur der Baltisclie provinciën. De ukase van 17 Juni echter heft die voorrechten op en onderwerpt die kolonies aan het gemeen Rus sisch recht. Hoewel deze handeling op zich-zelve niets onbillijks bevat en in overeenstemming is met een goede staatsinrichting, die den een geen voor rechten boven den ander behoort toe te kennen, is het waar, dat zij niet geschikt is, om de welwillend heid van de Duitsche volksstammen tegen Rusland te doen toenemen. Ali-Pacha, de bekende groot-vizier, een der zeer weinige staatslieden van Turkije, is overleden. FRANKRIJK. Hoe hevig in Frankrijk de haat tegen de Duitschers is kun blijken uit den inhoud van een blad dat in het zuiden van Frankrijk wordt uitgegeven, L'Anti- Prussien. Daarin komt o. a. in nommer 4 het volgen de voor: Alle dagbladen klagen er over, dat de aan vallen tegen het leven en don eigendom op angst wekkende wijze toenemen, terwijl van September 1870 tot het sluiten van den vrede :en in 't oog vallende vermindering van dergelijke overtredingen merkbaar was. Dit is zeer gemakkelijk te verklaren. In Sep tember 1870 werden de Duitschers uit Frankrijk verdreven; na het sluiten vau den vrede keerden zij weder terug. Wij raden de politie sterk aan die mensclien vooral zorgvuldig na te gaan, want zij komen uit een land, waar de zedeleer van Schinder- hannes, Cartouche en Ti uppmann op de scholen ge leerd en openlijk geprezen wordt. De in Frankrijk begane overtredingen komen voor negen-tienden voor rekening van die natie van spionnen en stinkende houden." In ieder nommer leest men eene rubriek: «Duitsche kleinigheden" en een andere„Duitsche gemeenheden." In het laatste nommer leest men eene aansporing om iederen Pruis die in Frankrijk komt, in het ge zicht te spuwen, leder nommer bevat een opgaaf van alle Duitschers in Lvon met de laagste opmer kingen en voor ieder in 't bijzonder. Als er by zijn die aan den oorlog tegen Frankrijk hebben deel genomen dan gelden zy voor L'Anti-Prussien alt vogelvrij verklaarden. ENGELAND. De minister-president, de heer Gladstone, heeft verleden Zondag te Whitby, waar hij zich tegenwoor dig met zijn familie bevindt, een redevoering gehou- houden, naar aanleiding van een adres, hem door de aldaar gevesiigde liberale vereeirging van werklie den aangeboden, en waarin aan zijne verdiensten als staatsman hulde wordt gebracht. Hij erkende, dat het bewind iu den laatsten tijd een groot deel van de dagbladpers der hoofstad tegen zich had gehad, doch hij zeide dat de Londensehc dagbladen meer de opinie der clubs (of sociëteiten en politieke vrien denkringen) dan de publieke opinie der natie uit drukten; en hij stelde daar tegenover de provinciale dagbladpers, die zich meer en meer gunstig voor het kabinet gestemd betoonde. Hij ontkende, dat de afgeloopen pa-lementszitling onvruchtbaar was ge weest; integendeel, zij had belangrijke vruchten op geleverd, waaronder: 1°. de afsohaffiug van de ver koopbaarheid der ofliciersposten bij het leger, zoodat nu „de tijd voor het geld voorbij was en de lijd voor verdienste aanving," en 2°. de geheime stem- uitbrenging bij de verkiezing vnn volksafgevasrdigden|j de daartoe strekkende bill was wel niet geheel tot stand gekomen; „doch," zoo ging hij voort, „het huis des volks heeft de bill des vulks aangenomendie bill zal zekerlijk in den aanvang der volgende pnr- lemeutszilting opnieuw aan de deur van het huis der Lords aankloppen en dan zoo luide, zoo fursch en nadrukkelijk, als anders het geval niet zou geweest zijn." De heer Gladstone stond vervolgens stil bij Engelaud's verhouding tot het buitenland; hij ver- klaarde dat de regeering zioli heeft beijverd om den vrede van Europa te handhaven; dat Engeland zich wel nooit geheel van inmenging in de aangelegenhe den van het buitenland zou kunnen losmaken, maar dat hij hoopte dat Engeland zijn bemoeizucht met de zaken van anderen had afgelegd. Ten slot'.e kwam hij met het nadruk op tegen het „thans zeer popu laire alarmisme," hetwelk er op uit was, om de ge heele wereld als Engelands vijand voor te stellen. Engeland behoefde niet bevreesd te zijn, dat bet zijn plants iu de rij der natiën zon verbeuren. De l)aily Aeics verklaart zich zeer ingenomen met deze redevoering. Indien, z«„t dit bind, de heer kt KSMB

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1