Nieuws- en Advertentieblad voor (louda en Omstreken. 1871. N? 1107 BUITENLAND. De liomeeiitebegnjotiiiff. Buitciilaiidsch Overzicht. GQUDSCHE COURANT. II. DE UITGAVEN. Hoewel de raming der uitgaven nog eenige verandering zal ondergaan, al ware 't maar alleen dat de memoriepoat voor 't bouwen van een post- en telegraafkantoor in een cjjferpost zal moeten veranderd, kunnen wjj toch voor ons doel genoegzame gegevens vinden in de raming der uitgaven zooals die tot nu toe be kend is. De raming voor 1872 bedraagt 21816.35 ineer dnn die voor 1871. Wanneer men echter in aanmerking neemt dat Hoofdst. IX (Renten en aflossingen van geldieeningen, mitsgaders alle ver dere opeischbare schulden der Gemeente) voor 1871 was geraamd op 19287, thans op f 58911. dus meer 39624.dan volgt daaruit dat de overige uitgaven f 17807.65 minder bedragen in 1872 dan in 1871. Dat verschil ligt voor namelijk in Hoofdst. II (Kosten voor werken en inrichtingen tot openharen dienst bestemd), waar voor in 1871 bijna ƒ13000.— meer was uitge trokken dan voor 1872. Het ligt in den aard van dit Hoofdstuk dat de cijfers daarvan elk jaar merkbaar verschillen. Op enkele andere hoofd stukken mogen eens toevallig een paar duizend gulden meer of minder voorkomen, door elkan der geslagen zullen die cijfers even hoog bljj- ven. Het huishoudelijk bestuur, het onder houd der particuliere gemeente-eigendommen, de openbare veiligheid kosten 't eene jaar niet veel meer of minder dan 't andere, maar de werken en inrichtingen tot openbaren dienst bestemd zijn, al naar gelang van den toestand dier werken of inrichtingen hooger of lager. Nemen we er eene vorige begrooting bij, dan zien we dat Hoofdstuk II geraamd werd voor 1870 op 132205. voor 1871 op 84916. voor 1872 op f 72051. De oorzaak is gelegen in de buitengewone uitgaven, die voornamelijk in dit Hoofdstuk zullen voorkomen. Onder buitengewone uitgaven verstaat men die, welke niet jaarlijks terugkomen, maar die slechts voor eens worden gedaan. Gaan wij nu na, wat volgens deze ouderscheiding tot de gewone en. wat tot de buitengewone uitgaven moet worden gebracht, dan vinden we, dat A. tot de Gewone Uitgaven behooren. Volgn. 70. onderli. van straten en pleinen 3470.— 71 wegen en voetpad. 1410. 72. wandelpaden en plantsoenen 1400. 73. (i) bruggen en over- zetveiren 13450.- Transportoere 19730.— (1) lli-t vtr.rliil tmiH'ht'll dit rij!" dat der xirijie raming br.lr»»gt f lol"'", K™' "grnlijk dit grhrr cijfer tol dl gen oor uilguven Ir brengen; - doelt d.ur de belnngriikr ber.tcllingen aan een viertal bruggen rijn ge- brnrlit tol J«- kosten vim ntulnhüud. willen wij iliuirvnn nut uln ijkeu 74. 75. 76, 77. Transport 19730.— riolen 900.— havens, vaarten, kaaimuren, slui zen en 8ndeve wa terwerken 11730.— klokken, horolo- giiiu, speelwerken en dergeljjken 60.— schuiten en vlot ten, mitsgaders huur 310.— 78. kosten van aanleg en onder houd der begraafplaats. 696. 79. jaarwedde van den concierge .an „Arti Legi" 925.— 34351.- A. DeBuiTENGEw. Uitgaven zjju: 80. kosten v. h. rioleeren van zijlen f 12000. 81. kosten der verwjjding van de sluis bij het Amsterdamsche veer» 20500. 82. kosten der vergroot- ting van de Armen school 5200.— 83. kosten van 't bouwen van een post-er. tele graafkantoor Memorie. 84. kosten van de werken noodig om in een der plantsoenen grond af te staan ten einde daar te kunnen bou wen Memorie. 37700.— 72051. De grootste helft der som, waarop Hoofdst. 11 is geraamd, wordt alzoo veroorzaakt door buitengewone uitgavenvoor 1871 was dat be drag veel grooter en voor 1870 weêr grooter, doch dat ligt nu achter ons en we vermelden het slechts om te doen zien dat de ramiug voor 1872 volstrekt niet de hoogste is, hoewel 't bedrag toch nog aanzienlijk verhoogd wordt, wanneer de cjjfers der beide memorieposten in gevuld zyu. In den regel hebben we gezegd, komen de buitengewone uitgaven voor op Hoofdstuk II, doch soms zijn er ook uitzonderingen op dezen regel. Zoo komt onder Hoofdstuk III volgn'. 92 de tweede termijl) voor der subsidie toegekend tot herstel der Gouwekadc, een uitgaaf, die tot de buitengewone behoort, tot een bedrag van f 26717.81 en zoo zijn er nog wel andere klei nere posten op te geven, die onder dezelfde cathegorie vallen, doch die wjj nu kortheids halve voorbijgaan. liet totuul der uitgaven brengen we alzoo tot de volgende drie groepen 1. Gewone uitgaven. 2. Buitengew. uivgav. aHoofdst. H volgn. 80, 81 en 82. 37700.- b. Hoofdst. III volgn. 9226717.81 189053.35 64417.81 c. Aflossing der bijzondere geld- leening (Hoofdst. IX volgn. 130. De overige posten van dit Hoofdst. behooren groo- tendeels tot de gewone uit gaven.) 50000.— 303471.16 Thans zullen we wellicht de aan 't slot van ons vorig artikel gestelde vraag kunnen beant woorden. Ernstige moeilijkheden ('t wordt nu ook door Fransehe correspondenten erkend) houden het sluiten van het Llzas-Lotharingsche verdrag tegen. Vooral schijnen de Duitsehe onderhandelaars bezwaar te hebben tegen de nieuwe bepaling, waarbij Eiza6sers en EVauscheu op den voet van wederkeerigheid ge bracht worden, lloe Thiers zich uil de verlegenheid zal redden ia nog uiet bekendin«n weet echter, dat hem vel aan dit verdrag geleiren is, omdat een groot deel des lands van vijandelijke bezetting zou veriost worden. De Dutt8Che bladen zijn eer verheugd dan terne- dergeslagen over de vertraging. De bla len, die vrijen handel voorstaan, zouden zelfs gaarne zien dat men het geheele verdrag nu maar begroef, zelfs al willen de Eranschen hun nieuwe bepalingen laten ^aren. Waut, zeggen zij, zoo ang het verding loopt, kan er van geen volkomen vrije betrekkingen tusscben den Eizas en het Tolverbond sprake zijn. En uit een politiek oogpunt is het ook waar, dat, hoe eer de geannexeerde provinciën in Duit-ohland hun wareu zullen moeten afzetten, des te eerder zullen zij ach naar hun nieuw vaderland en hun nieuwe positie schikken. Gerustgesteld door de kalmte die te Parijs heerscht en waarmede overal de ontwapening der nationale garde vergezeld gaat, schijnt de heer Thiers voorne mens eerstdaags den staat van beleg op te heffen, waarin nog a tijd de depart. Seine en Seinc-et-Oise verkeeren. Reeds moet de prefect van politie order gekregen hebben om minder streng te werk te gaan tegen de pers en de openbare instellingen. Ondertusschen neemt de strengheid der krijgsraden niet af. Henri Rochefort, die geen werkzaam deel genomen heeft aan de uitspattingen der commune en dus hoogstens persdelictcn begaan heeft, veroordeeld tot deportatie naar <eu vesting; 't is wel wat kras. Van lie eerste veroordeelden is de revisie afgewezen hun blijft dus niet over dan een aanvraag om gratie, die niet door Thiers alleen, maar door eene com missie beoordeeld moet worden. Twee tegenstrijdige besluiten der regeering trekken zeer de aandacht. Reide betreffen de eerstdaags te honden verkiezing voor de Algemeene departementale raden (bij ons Prov. Staten). Het eene, volkomen in den geest der wet en afkomstig van den minister van justitie bepaa t dat de naaste bloedverwanten der rechterlijke ambtenaren geen lid dier raden mogen zijn. Aldus wordt aan indirecte inmenging langs den omweg vau familie-relatie de bodem ingeslngeu. Het tweede steekt er zonderling bij af; kiesvergade- ringen worden ten eeneutnale verboden. En dat m een republiek en nUeen voor provmc ale belangen Men is zeker bang voor Ronaparlistisehe woelingen.

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1