Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1871. N? 1113. BUITENLAND. EDEREN, :zpxtstq- oii Hakhout. Woensdag, 11 October. SCHOUW. Huitciilandsch Overzicht. Looping i üuur, te weten ontblooten van id met kerstmis Imet 1 Mei 1872. De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. d. \jt resideerenden DUWEN, in het In de Voorstraat )i TOBER 1871, en geveild en af- [MANSWONIN- J1 RIJEN, in den Ian de rivier de ïn.rveenen eenige i den polder Stein, IEUWVEEN en fet kanton Wou- Leiden. )BElt 1871, voor- orden geveild en )S LAND, in den fmeen te Stompwijk iONING, „Mina» GERIJEN, in den aeente Nootdorp, en fnBER1871,voor- len geveild en af- p.Uike hoegrootheid polder Nootdorp, naronder partpen, 7,eer geschikt zijn- Boerderij, e.i gedrukte notitiën |cf, te bezichtigen en der kooppennin- ii;ken der c: truc ten It p franco aanvraag Ig van 30 cents, ten SCHAGEN VAN het KOOPEN van: ZOOMEN, waaron- en pl J LIEREN, met de el die aanwezig zijn; luï, met de Struiken |otd verdeeld in zeven ten omschreven. Een [jen op de bermen van Uia naar Bodegraven, binle Gouwe, gelieven |v in te zenden voor den Heer Mr. M. H. Leiden, of terSecre- |imerdam, alwaar men nlen van verkoop in- GOUDSCHE COURANT. Da uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 1—5 regels a 50 Centen; iedere regel meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda, gelet op art. 1 der Verordening op het zuiver houden van Wateringen, Slooten en an dere Wateren, die aan bijzondere personen toe- beb roren. Brengen ter kennis vnn de eigenaren der slooten langs de beide zijden der Boelekade en de daaraan- grenzende zijslooten, dat op Zaturdag den 14" Octo ber 1871 over die wateren zal worden gedreven eene SCHOUW, ten einde te onderzoeken of ze be hoorlijk gezuiverd zijn van drijvend vuil en andere stoffen, die de doorstrooming van het waterkannen belemmeren of stank of schadelijke uitdampingen ver oorzaken, en welke zuivering door en ten koste van gezegde eigenaren behoort te geschieden. Gouda, den 9" October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Droouleever Fortuijn. van Burgen IJzendoorn. l)e Fransclie minister van financiën, de heer Fouyer- Qncrtier en de Duitsohe gezant te l'urijs, de heer von Amim zijn naar Berlijn vertrokken, waar Bismarck juist van zijn reis teruggekeerd is. Het is te hopen dat nu het Elzas-Lothuringsche tractaat zijn beslag zal krijgen, want tot vervelens toe wordt er over gesproken. De stap van den Franschen minister is een gevolg van den rand des heeren van A ruim, wiens voorkomende houding, ondanks zijn ziekte, door de Frnnsehe onderhandelaars zeer wordt geroemd. |)e telegraaf brengt het bericht van het plotseling overlijden des ministers van binnenlandsohe zaken Lambrecht. De Fransche bladen zijn vol over de verkiezingen voor de departementale raden, die al het gewicht van een poiitieken strijd gekregen hebben en over de Bonapartistisohe woelingen, die er mede in ver band staan, want men schijnt de gelegenheid te wil len gebruiken om de verspreide aanhangers des ge vallen keizers te tellen. De Duitsche keizer is weder in zijn residentie teruggekeerd. De Duitsche rijksdag is bijeengeroe pen tegen n. s. Maandag. De begrooting zal daar in moeten worden vastgesteld en de weinige tijd, die er ter herfstzitting zal overblijven, Zal wel niet voldoende zijn, om ook de oorlogsbcgrooting te onder zoeken. Alle partijen zijn het dan ook eens, dat het verlengen voor een jaar van het zoogenoemde ijzeren budget wenschclijk is. Hierbij is 225 thaler per man toegestaan. De extra-oorlogskosten voor de Fransche bezetting kunnen nog uit de verleende oor- logscrediet worden bestreden. De nog in wording verkeerende munt wordt reeds, op de loopeude geruchten af, die we in een vorig nummer mededeelden, hevig bestreden. Men wil volledige afschaffing van liet thaler-systeeru en toe* nadering, zoo niet aansluiting, bij liet Fransche of zoogenoemde Latijnsqhe muntsysteem (eenheid de franc). Ook is er een vestingwet in bewerking, lil Zwitserland is nog altijd de qutestie van het burgerlijk huwelijk en de scheiding van kerk en staat aan de orde. Het nieuwe ministerie te Madrid heeft zijn entrée in da kamer gedaan. De nieuwe president der Cor tes, de heer Sagasta, wiens keuze de val is geweest van het vorig kabinet, hield een verzoenende aan spraak, waarbij hij de medewerking vau allen inriep. Malcampo, do nieuwe president-minister, ontvouwde het programma der nieuwe regeering, hetwelk in korte woorden luidtvoortzetting vau de politiek zijns voorgangers. Zorilla wilde Sagasta replioeercn, doch zag later van het woord af. De werkstaking te Newcastle is, na 20 weken geduurd te hebben, iu der minne geëindigd. Hoe diep het koningschap in het gevoel en de be hoeften van hel Engelsche volk doorgedrongen is, blijkt wel bet duidelijkst uit de belangstelling, waarmede men zelfs de private aangelegenheden van het ko- ningshu s gadeslaat en nagaat. In geen enkel laad is het hoofd van den staat zoo het voorwerp van aller deelneming, en nergens uit zich die deelneming op zoo vrije en ongedwongen wijze. De vorsten zijn daar niet alleen de dragers van de kroon, maar bui tendien nog gewone stervelingen, wier handelingen evenzeer beoordeeld worden als die van ieder ander persoon. Keu Duitsch oorrespondent uit Londen schrijft hieromtrent: „De openbare kritiek is hier zoo groot, dat wij mat onze begrippen van het vasteland haar onbe schaamd en ongeoorloofd zouden noemen. Den ouden steliegel van de politieke beleefdheid v.m het vaste land, om de heilige persoon des vorsten buiten I discussie te laten, kent men in Engeland niet. De stem der kritiek klinkt eerst daar duidelijk en luid, wnar wij slechts in den kring van vertrouwde vrien den durven fluisteren," Zonder twijfel bestaat in dit opzicht tusschen Engeland en Duitschland een hemcis- breed verschil, dat in andere landen vnn het vaste land weder veel geringer is. In het kritiseereu der vorstelijke familie staat echter de Engelsche pers bovenaan. Voor eenige dagen wijdde the Saturday Review een artikel aan de positie der koningin tegenover de publieke opinie. Het blad gelooft, dat haar ziekelijke toestand de liefde van het Volk, missohien uit mede lijden, opnieuw zal opwekken, waartoe de natuurlijke sympathie van het Engelsche volk veel zal kunnen bijdragen. Gaarne legt 't het getuigenis over zijne vorstin af, dat wanneer men ann de woorden der ministers vertrouwen mag scheuken, zij hare zware plichten met trouw en ijver vervuld heeft, en dat zij, behoudens eenige vergefelijke en au fond misschien zeer lofwaardige dwalingen barer jongere jaren, beter dan een barer voorgangers en zelfs dan een der levende vorsten er in geslaagd is, om de neutraliteit der kroon tnsschen de verschillende partijen te hand haven. Ofschoon zij van partijdigheid voorden persoon van een of ander minister niet vrij te pleiten is, heeft zij toch hare raadgevers 6teeds met dezolfde belangstelling aangehoord en gevolgd. Bij het leven van haren gemaal was zij het hoold der Engelsohe maatschappij, zij ging met een goud voorbeeld vooraan en huldigde op waardige wijze de bekende gastvrij heid der Engelsche natie. Sedert den dood van prins Albert trok zij zich echter terug, en maakte haar geschokt zenuwgestel haar van alle openbare feesten afkeerig. Eerst droeg men dit geduldig, doch nadat aldus jaren voorbijgingen, zagen zelfs de beste vrien den der monarchie met leede oogen, dat de popula riteit van de kroon begon te wankelen. Het was een ongelukkig toeval, dat de aanvragen om de apanage harer kinderen juist iu dit tijdperk vielen, liet gedeelte der Engelsche natie, dat wist welke zware ongesteldheid haar de eenzaamheid voorschreef, billijkte die reden, en schikte zich in het onvermij delijke. „Het decoratief ver, het staatsgebouw aldus gaat the Saturday Review voort heeft een bijzondere beteckenis op zich zelf, liet gebouw kan ook zonder dat bestaan. Een regeerings-organisme moet van zelve in beweging blijven, zelfs wanneer het opper hoofd van den staat afwezig is of zich daaraan ont trekt Napoleon 111 kon evenwel noch als president noch als keizer zelfs maar ziek zijn, zonder dat de staatsmachine stoornis ondervond. George 111 daar entegen verwekte door zijne kraiikziuiu ;heid slechts medelijden, maar veroorzaakte niet de meeste onrust of onregelmatigheid." In Engeland doet zich het merkwaardig geval voor, dat de republiken sche club» iu de groote steden veel aanhangers van hunne stellingen vinden, inet uitslui ting van de afschafling vau het koningschap, die zij verkondigen. Het blad gelooft dat Lode wijk XVI zioh op den troon had kunnen handhaven, wanneer hij handiger en begaafder geweest ware, „omdat af gunst en nijd de monarchale positie nog niet aan getast hadden." In Engeland is dit juist hetzelfde. Men is nog niet op liet denkbeeld gekomen, om door de afzetting vnn Victoria een plaats in het parlement te veroveren. Wanneer de koningin gene zen is, gelooft het blad, dat zij uit de openlijke en aigeiueeue behandeling dezer qnsstie nuttige lessen zal kunnen putten. „Hare geschriften, die geen aanspraak op litterari- sche wa.rde kunnen maken, bewijzen dat zij ..v el voor de syinpathiën van haar volk heeft. Het volk is hare weuschen in menig geral tegemoet gekomen, doch daarvoor moet zij de opinie van de natie aan nemen, dat vorsten geen gewone tnensohen zijn." Ten slotte geeft het biad nog een scherpe terechtwij zing aan den troonopvolger, wiens „talenten als ge routineerde lekkerbek" liet alle reoht wil laten weder- varen. „Wanneer hij zioh voortdurend amuseert, dan heeft het eene afdoende verontschuldiging dat hij weinig tijd voor iets anders heeft." De vergelijking met den Duitsohen kroonprins aoht het blad echter zeer onbillijk, Engeland voert in den tegenwoordigen tijd geen oorlog meer, en de traditie verbiedt, dut de troonopvolger een hooga militaire betrekking bekleedt. Do prins van Wales geeft zioh t >oh de moeite om du oefeningen te Ai- dershot stee !s bij te wonen. Een koning van En geland behoeft ook geen genie of held te zijn, dat zou zelfs niet wensoholijk wezener bestaat vo >r hem gelegenheid genoeg om tuot, verstand uil belangstel ling ten opzichte van het algemeen welzijn te tonnen. Het blad verzekert eindelijk dat in Engeland met zeer geringe moeite, veel minder dan bij voorbeeld in Spanje van den koning geèisoht wordt, de popu lariteit hersteld kan worden, waarin do koningin zioh vroeger verheugen wooht, Er wordt tegenwoordig In da Londeinohe bin. den een druk geschrijf gevoerd «ver de nicer ul'm u» 11 1

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1