//Di, to, iMgst te w&v, OKHN, ife Co. Nieuws en 'ïdverieiTiiebSad voor Gouda en Omstreken. '*11 [e! 1871. N° 1116. BUITENLAND. ij G lONGUES, EUREN, ENEN, 'KELEN E 2sT. |iijf BUCKS- IVEAUT13S Woensdag, 18 October. SCHOUW. Biilleiiliinilscli Overzicht. PBANKBUK. d. J .1 r lit, n*i< ?0MMSV pd en net bewerkt, GOUDSCHE COURAKx BURGEMEESTER en WETHOUDERS ran Gouda, gelet op art. 1 der Verordening op het zuiver houden van Wateringen, Slooten en an dere Wateren, die aan bijzondere personen toe- behooren. Brengen ter kennis van de eigenaren der slooten langs de beide zijden der Boelekade en de daaraan- grenzende z-ijslooten, dal op Zaturdag den 21» Octo ber 1871 over die wateren zal worden gedreven eene SCHOUW, ten einde te onderzoeken of ze be hoorlijk gezuiverd zijn van drijvend vuil en andere stoffen, die de doorstrooming van het water kunnen belemmeren of stank of schadelijke uitdampingen ver oorzaken, en welke zuivering door en ten koste van gezegde eigenaren behoort te geschieden. Gouda, den 16" October 1871. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, DrooglEever Fortuijn. van Bergen IJzendoorn. Het Journal Official bevat een nota over de laatste verkiezingen. Het blad zegt, dat verscheiden bladen, vooral zij, ilie liet meest onrustige gedeelte der bevol king vertegenwoordigen, den uitslag der jongste verkie zingen in een verkeerd daglicht trachten te plaatsen. Het officieel orgaan deelt derhalve mede, dat van de 1880 verkiezingen die bekend zijn, 94 komen ten hate van de Bonnpartisten, voorts 194 legitimisten, 901 radioalen, 494 republikeinen en 867 conserva tieven, weshalve 1361 stemmen het tegenwoordig gouvernement steunen of eigenlijk 1606, wanneer men de radicalen en legitimisten medetelt, die els liet er op aankomt toch met het gouvernement stemmen. Iedere nieuwe proefneming toont, dal het land be grijpt nan wie het zijne ongelukken te danken heeft en dat het niets meer met hen te doen wil hebben. Prins Napoleon is op Corsika verkozen. Die keuze is dc regeering natuurlijk nirt zeer anugenaammen hoopt haar te kunnen vernietigen op grond dat de prins op het eiland Corsika in het geheel geen be lasting betaalt, De permanente commissie der Nat. Vergadering heeft Zaterdag onder voorzitterschap van den heer Vitet eene zitting gehouden, waarin de heeren Thiers, Perier en Lefrano tegenwoordig waren. De heer Thiers heeft bij die gelegenheid medegedeeld, dat de con ventie tusschen Duitschland en Frankrijk betreffende de qusestie der tolrechten definitief is vastgesteld en nog slechts geratificeerd behoeft te worden. Uit het geen verder in die zitting is verhandeld en uit het geen tevens heden in het Journal Official wordt mede gedeeld, blijkt dat den 12» dezer te Berlijn drie conveutiën zijn onderteekend, als: 1°. Eene territoriale conventie, die bij den Duit- schen Bijksdng en de Eransclie Nat. Vergadering ter izoedkeuriug moet worden ingediend. In dit stuk doet Pruisen afstand van enkele kleine gedeelten van het grondgebied, hetwelk Frankrijk bij tractaat had afgestaan. 2°. Eene financieele conventie, die alleen door den heer Thiers moet bekrachtigd en ook onmiddellijk door hem onderteekend znl worden. Volgens deze overeenkomst zullende Duitsche troepen onmiddellijk na die bekrachtiging overgaan tot de ontruiming van nog zes departementen, die binnen veertien dagen moet zijn nfgeloopen. Omtrent de betaling van het vierde halve milliard is bepaald, dat m plaats der onderteekeningen van bankfirma's de onderteekenmg van den President der Republiek en den Minister van Financiën voldoende zal zijn. Voor dat gedeelte der oorlogsooiitributie zal geene uitgifte van papier op het buitenland plaats hebben. Het papier, het welk door bankiershuizen zal gewaarborgd zijn, zal naar keuze van het Frauseh Gouvernement binnen zes maanden of vroeger betaald kunnea worden. 8°. Eene conventie betreffende de tolrechten in den Elzas en Lotharingen. De eerst te dien opzichte gemaakte regeling is nagenoeg behouden gebleven, maar de termijn voor de exceptioneele bepalingen met betrekking tot die gewesten is vastgesteld op een jaar, in te gaan 1 Januari aanstaande. De bovengenoemde Commissie heeft vervolgens in overweging genomen, of er voldaan kon worden aan het verzoek van prins Napoleon, om op zijne reis naar Corsika het Frauseh grondgebied te mogen pas- seeren. De Commissie is te dien opzichte nog tot geen besluit gekomen. Later heeft men besloten den prins te kennen te geven, dat het Frausclie grond gebied voor hem openstond. Het Duiische mimtontwerp, waarover wij eenige dagen geleden spraken, is ingediend. Uit dc over wegingen blijkt dat men, zooals wij reeds aantoon den, met een maatregel van orergan te doen heeft ecu middel om den overvloedigen oudvoorroad in circulatie te brengen. In de Beiersche kamer van afge rnardigden heeft de Minister van Onderwijs geantwoo d 0|. de inter pellatie van den heer Herz, betreffende de houding der Begeering ten aanzien der kerkelijke qumstie De Minister liet voorafgaan, dat het standpunt van den iuterpellant in deze zaak eigenlijk niet ver schilt van dat van het Gouvernement, en verklaarde vervolgens, dat dc Katholieke kerk door het onfeii- baarheidsdogma van karakter is veranderd. De Mi nisterraad ziet in die leer eeu gevaar voor den Staat. Die gevaarlijkheid wQrdt ook bewezen door het schrijven van den aartsbisschop van Mu.icheu, die openlijk verklaard heeft, dat van de Kerk niets te vreezen is, zoolang de Staat niet afvallig wordt van de goddelijke wetten, en dat de Kerk te be slissen heeft of de Staat ontrouw is geworden aan die wetten. De ltegeering is voornemens om aan alle Katholieke onderdanen, die de onfeilbaarhtidsleer niet erkennen, de bescherming der wetten te verleenen. Zij erkent het recht der ouders om de vrije beschik- kina- te hebben over het godsdienstig ouderwij» hunner kinderen. De Oud-Kntliolieke gemeenten zullen nis Katholieke gemeenten erkend worden. De Kegeenng is vast besloten elke inbreuk op de rechten van den Staat te keer te gaan met de middelen, die de Consti tutie haar aan de hand geeft. De zaken te Weenen schijnen tot een crisis te komen Uit eene bij/.ondere bron wordt bericht, dat de Keizer Zaterdag de heeren von Beust en llohenwart ten gehoore heeft ontvangen. Eene beslissing omtrent de aanhangige gewichtige qusestiën is met dadelijk te verwachten. Alle tijdingen, hiermede jr stryd, zijn minstens voorbarig. Het iconeel aan de hooge- scliool, waarvan wij onder Oostenrijk verslag geven, schijnt aanleiding tot moeilijkheden gegeven te hebben. Men beweert dat von Beust liever ziin ontslag zal nemen, dan al de eischen der Czecheo toe te staan. Voor eenige dagen deelden wij eene correspon dentie uit le Siècle mede, waarin een vreeselijk ta- ferpel opgehangen werd van den toestand der coin- munalistische gevangenen op de pontons te Bresten te Lorient. The Times heeft thans van een zijner correspondenten een brief ontvangen, waarin op uit drukkelijke wijze geprotesteerd wordt tegen de vaische voorstellingen en leugenachtige berichten, welke om trent de behandeling der gevangenen op te pontons uitgestrooid worden. De regeering schijn', die verha len niet beter onwaar te kunnen maken dan door den brief van den correspondent geheel in het Jour nal Official over te nemen, zoodat men aannemen mag, dat zijne voorstelling op waarheid berust. Wij ontlecnen daaraan het volgende „liet verhaal, zegt de correspondent, dat enkele Parijsche dagbladen van radicale richting onlangs openbaar gemaakt hebben over de wijze, wanrop (Ie opstandelingen aan boord van de pontons behandeld worden, deed bij mij de begeerte ontstaan, ora die pontons te bezoeken en ter wille der waarheid zelf te onderzoeken in hoeverre do werkelijkheid met die vrccsclijke voorstellingen strookt." Zooals verder uit den uitvoerigen brief blijkt, vindt de correspondent den toestand geheel anders dan die door le Siècle voorgesteld was en had hij integen deel alle reilen, om met lof over de inrichting der pontons en de behandeling der gevangenen te gewa gen. De voeding der gevangenen is volkomen de zelfde als die der matrozen, en zij hebben evenmin reden om zich te beklagen „over lu lit, licht en ruimte." Wanneer zij niet bezig zijn mot het nood zakelijke reinliouden der schepen, welk werk zij gere geld en in hun eigen belang verrichten, wordt hun volkomen vrijheid gegeven, om kaart te spelen, te lezen, te schrijven of zich op eenige andere wijze bezig te houden. Hunne houding tegenover de offi cieren der wacht en de vreemde bezoekers is uitste kend en de meesten hunner maken den indruk, alsof zij hun onrecht inzien en vast besloten zijn, om zich niet weder met zulke geschiedenissen, ais den opstand van 18 Maart, in te laten. Het aantal te Brest gedetineerden is 9100, waar van nog slechts 700 verhoord moeten worden. Deze vertraging mag alleen aan bijzondere oorzaken toe geschreven worden, zooals moeilijkheden om de iden titeit te bewijzen en andere exceptioneele redenen. To Lorient is het aantal gedetineerden slechts 1050, wier verhooren reeds allen afgeloopen zijn. Aan het slot van zijn brief roemt de correspon dent de menschlievende en hoewel strenge toch wel willende behandeling, welke de gevangenen van de dienstdoende officieren ondervinden. „Zij doen wat in hun macht is, oia den toestand der gevangenen zoo dragelijk mogelijk te maken." Het gebeele rapport is zoo gunstig, dat, wanneer het niet van ecu correspondent van the Times ware, men geneigd zou zijn, om liet toe te schrijven nnn de Franscbe regeering zelve, die er politiek belang bij heeft om de zaken natuurlijk in een zoo gunstig mogelijk daglicht te stellen. Tij lens den oorlog en de commune reeds verdienden de correspondentiën in de Engelsche bladen het meeste vertrouwen, om dat zij over het geheel de blijken droegen op onpar tijdige wijze de wanrlieid mede te deeleu. Voor de uenschelijklieid is liet te hopen, dat (1e brief van dezen correspondent datzelfde vertrouwen verdient* en dat de republikeinsche bladen te Parijs sleehta uit partijbelang of oppositiegeest zulke vreeselijke verhalen omtrent de gevangene communatisten mede deelden. Sedert eenigen tijd hielden eenige leiders der beide huizen van het parlement, waaronder de markies van Salisbury, de markies van Lome, sir Strafford Northcote de heer Gathorne Hardv, zich onledig met de vast stelling van een programma van maatregelen lot ver betering van den toestand der arbeidende klusse, terwijl een ander comité uit werklieden samengesteld, onder leiding van den bekenden ingenieur Scitt Russell, hetzelfde (leed. De beide comités stonden mei elkander in een indirect verband, doch kenden de namen van de wederzijdsohe leden niet, daar de het r Soott Russeil de middelaar tussclieh hen was. Niettegenstaande deze omslachtige manier van wer ken zijn de beide comités toch tot deze file resulta ten gekomen en is er een programma pgestei dat de zeven volgende punten bevat, en !'.i>;s door alle leden der beide oommissies, zevenentwintig in 't ge heel, onderteekend is publiek geman .t. De zeven punten zijn deze: „1. De huisgezinnen van onze werklieden moeten wol den verlost uit de ellendige poorten, overbevolkte gangen en ongezonde, woningen in on; e steden en in eeu ruime omgeving worden overgeplaatst, waar ze, te midden van een tuin, in afzonderlijke Koningen in 't genot van frissche lucht en zonneschijn sterk, gezond en krachtig kunnen leven en aangroeien onder den weldadigen invloed van een ordelijk huishouding. „2. Om dit doel te bereiken moet er een volledig stelsel van zelfregcering op de graafschappen, steden en dorpen worden toegepast met bevoegdheid om ten algemeenen nutte land te koopen en te verkoopen. „3. Een tweede noodzakelijk vereiselite voor liet welzijn van een bekwaam workman is hit d dage- lijksclie gcregeldo werktijd zal bestaan uit acht wt rkuron. 1

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1