Nieinvs en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1871. N? 1141 BUITENLAND. [ïiliquc Sloven, hauiJepiedfs, Mer veil leu-es, ii de tanden en het an tandsteen. ;-ve^T Vrijdag, 15 December. AFKONDIGING. Buitciilamlscli Overzicht. IUDA naar KJ DA van De inzending van advertentiën kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. iwra voor het f,ej P' U minuut heerlijke gefil- [eikrjjgbaar in de meeste en aan de fabriek te Gel. Heer Dr. POPP. fIN-MOND VVATER, D,jj Ji.il aanbevolen en dat ik nen, is gebruikt door mg door haar, omdat hare bisteen vorming zichopen- Idat ik dikwijls aan tand- !n etn sterke tabakslucht ijue omgeving hinderde. Moen kennen als het beste igenoemde gevallen, en ik o ir de uitvinding van dit igen en den wensch te en bekend worde, opdat tup er .nge, maar vooral ide loon voor uwe be- werven. ïraaf TATTENBACH. Ida bij L. Scheuk, winkelier 123j te Rotterdam bij F. Mil. en A. Schippereijn C0., I) te 's Huge bij J. L. F. C. a bij E. Noordijk te Utrecht Amsterdam bij F. van Wind- is te Oudewater bij T. J. boonhoven bij A. Wolff. r.88. 124, 4.33, 8.38 S.3S. 1.38, 1.24, 2.01, 3.28, 1.61. [fiT 1.—, 4.36, 8.41. 1 56, 1.—, 3.25, 4.36, 8.41. 4.36, 8 41. |E6, 11.41, 1.—, 1.58, 3.25, 13. 32, 3.25, 6.36, 8.41. 11.32, 3.25, 6.36, 8.41. 66, 10.43, 11.32, 1.01, 2.33, it10.43. 11.32, 1.01, 2.33, leu) 7.24, 8.21, 10.43, 1.01. I.25, 8:41. It 11.32, 6.36. 1 11.14, 12.42, 6.17. II.06, 12.35, 3.07, 6.10, lil. 12 29, 3 02, 6.04. .15, 10.15, 10.50, 12.20, 1 0. |'.i 9.32, 11.05, 3.01, 6.14. 9.22, 10.55, 2.52, 6.04, 10 41, 2.40, 5.51. 5, 9.05, 10.10, 10.35, 12.30, I 1, 8.16. 8.07. 0, 12.51, 1.30, 3.—, 4.—, II 45, 12.35, 1.10, 2.35, rnjÜ 10, ïo.ao, 2.20, 057 .30. li 7.15, 11.20. 6.30. G0UDSCHE COURANT. De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post 2. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centen; iedere regej meer 10 Centen. GR00TE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda doeu te weien, dat de RAAD dier Ge meente op den 8" December 1871 heeft geuomen het volgende besluit: De RAAD der Gemeente Gouda, overwegende dat met den lu Januarij 1872, de helling van BELAS TING OP HET GEMAAL ophoudt; Hteft besloten Art. 1. Er zal teruggaaf geschieden van plaat selijke bel stiug op het GEMAAL voor zoo veel betreft ..het Meel van Tarwe of Speit, hetwelk in eeue hoeveelheid van honderd Kilogrammen en daar boven, op den l11 Januarij aau.-taande, aanwezig is in de huizen en bergplaatsen van bakkers en raeel- verkoopers, mits liet bewijs geleverd wordt dat daar- vau de plaatselijke belasting ia voldaan. Art. 2. AI9 bewijs dat de belasting betaald is, moet worden overgelegd een kwitantie van betaalden ace jus of een peilbewij9 door de beambten bij de pluitselijke belastingen afgegeven, welke bewijzen, om te gelden, niet ouder dan twee maanden mogen Z.jU. Art. 3. Als die teruggaaf verlangd wordt, rijn de belanghebbenden verpligt op den 1" Januarij 1872, tusscheii des voormiddugs negen en des namiddags ten één ure, ten kantore van den Gemeente-Ont vanger schriftelijk op te geven, de juiste hoeveelheid van ieder dier Meelsoorten, als ook de plaits waar die voorbanden zijn, opdat tut de verificatie daar van, door de daartoe vnn wege Burgemeester en Wethouders aan te wijzen personen, zoude kunnen worden overgegaan. Mochi het doen van die verificatie, welke vóór of op den 5° Januarij 1872 geschieden moet, ge weigerd of belemmerd worden, dan wordt daardoor het recht op terugliekoming der belasting verloren. Art. 4. Wanneer hij de opneming eene mindere dan de aangegeven hoeveelheid mocht worden be vonden, moet de aangever, om daarvoor restitutie te bekomen, ten genoegen van Burgemeester en Wet houders de deugdelijkheid zijner aangifte bewijzen. De terugbetaling beeft plaats 111 den loop der maand Januarij 1 872. Gedaan te Gouda ter Openbare Raadsvergadering van den 8° December 1871. De Secretaris, De Burgemeester, Dboooleeveb Foutuijn, van Bergen LJzkn IIOOItN. E11 is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 12" December 1871. De Secretaris, De Burgemeester, Dboogleevbb Foutuijn. van Beuoen IJzendoorn. Politiek nieuws is schaar.,ell, tenzij uit Frankrijk. Maar van alle parlementaire incidenten, die zich te Versailles voordoen, kunnen wij geen rekenschap geven. De algemeene indruk is, dut de heer 1 Uiers balan ceert om het der rechterzijde naar den zin te maken, die toch even onhandelbaar blijft. Thiers wil de prinsen vun Orleans niet van hun belofte om geen zitting te nemen ontslaan. Men is het nog niet eens geworden, maar vermoedelijk zul len de prinsen zich eindelijk bij den wensch van hun ouden vriend uederleggen. l)e nationale vergadering nam Maandag in eerste lezing aan het wetsontwerp, waarbij aan de leden der vergadering wordt verboden bezoldigde openbare betrekkingen aan te nemen. Het voorstel tot her ziening van de wetten betreffende de drukpers werd urgent verklaard. In ons vorig overzicht spraken wij van het ongun stig oordeel der Kngclsche pers over Thiers' bood schap. Z.e hier wat het orgaan der Londensehe city schrijft. De Times zegt dat in de boodschap alies gemist wordt, wat men daarin verwachten mocht. Geen woord over Fraukrijk's toekomstigen regee- riugsvorin, geen woord over da tjuasstie omtrent de rechten der prinsen vau Orleans, die tot leden der nationale vergadering gekozen zijn, geen woord over het lager onderwijs, enz. ,Sieohts het leger zal bloeien zegt het blad hervormd worden, om zoo noodig weder met Duitsohland te kunnen vech ten. Een enkel resultaat kan meu verwachten, nl. dat Thiers aan zijne opvolgers een land /al nalaten, dat in het bezit is vnn een groot leger en van een doin en onontwikkeld volk, gedrukt door overmatig zware lasten en dat daarbij op den rand van den fimmcieelen afgrond gebracht is, door de uitgifte van papieren geld, door den achteruitgang van de in dustrie, ten gevolge van zware in- en uitgaande rech ten, enz. Wanneer Thiers er iu slaagt al het kwaad te stichten dat zijne plannen aan Frankrijk zullen berokkenen, zal de verantwoordelijkheid daarvan niet alleen op hem neerkomen, maar ook op alle Franschen, die niet nl hunne krachten inspannen om hun land van de gevaren te bevrijden, waarmede de politiek van Thiers hen bedreigt." Elk oogenblik verwacht men de tyding van het overlijden van den Kngelscheu kroonprins. F R A N K R IJ K. De heer Jules Simon zal weldra de nieuwe wet betreffende hel lager onderwijs bij de kamer indie nen. Hij heeft het siebel van verplicht 0 derwijs aangenomen, zoowel voor meisjes als voor jongens, liet ontwerp rust voorts op do volgende grondslagen Eene eenvoudige waarschuwing, bekendmaking vau het verzuim dour middel van ren aanplakbiljet aan den maire, boete, verlies van de burgerrechten gedu rende een zeker aantal jaren, en eindelijk gevange nisstraf, zijn de verschillende en bij herhaling op klimmende straffen, bedreigd tegen de ouders, die hunne kinderen niet regelmatig ter soliole zenden. Aan het kind, dat met vrucht gedurende een zeker aantal jaren van het ouderwijs gebruik heeft gemaakt, zal, bij het verlaten der school, een certificaat wor den uitgereikt door eene commissie, samengesteld uit den prefect, een gemachtigde van het kanton, den schoolopziener en drie huisvaders. Dit certifiennt geeft later recjit op de uitoefening van het kiesrecht. Kosteloos zal het onderwijs niet zijn, daar de Staat de fhiancieele lasten van dit stelsel, die op 34 rad ioen geraamd worden, in de tegenwoordige om standigheden niet kan dragon. Dat het onderwijs gratis zal zijn voor de behoeft igen, spreekt intusseheu vau zeif. De gemeenten die te haren laste het kos teloos onderwijs willen invoeren, zullen in dit opz-Jit vrij zijn. (Het bestaat op dit oogenblik reeds in het departement der Seine.) Het recht van benoeming der onderw jzers zal den prefecten ontnomen en opgedragen worden aan den inspecteur der academie, die eene keus zal doen uit eene voordracht, door den departementalen raad of de departementale commissie opgemaakt. De toast, dien de keizer van Rusland heeft uitgebracht op het verjaarfeest der stichting van de ridderorde van St George cn waarvan de telegraaf gewag heeft gemankt, heeft de Fransche bladen pijn lijk aangedaan. De Cza.ir heeft namelijk een dronk ingesteld op den Du.tschen keizer, den oudsten rid der dier orde, eu op de andere, nieuw benoemde ridders (0. a. Prins Frederik Karei van Pruisen, prins August van Wurtrmberg, den hertog Paul van Mecklerah'irg en graaf von Moltke, die allen bij het feest tegenwoordig waren). De Czaar, zegt het Journal des Débats, heeft gedronken op de hartelijke vriendschap en op de broederschap tusschen de Rus sische en Pruisische legers, d.e de beste waarborg is voor den vrede en de wettige orde in Europa. Die gezwollen tonst schijnt indirect een antwoord te zijn op het gerucht, dat er eene verkoeling is ontstaan tusschen Pruisen en Rusland. Er waren zelfs lieden, die voorspelden, dat het weldra, tusschen die belde Mogendheden tot een oorlog zou komen, en deze lieden beweerden nog wel goed ingelicht te zijn. Nu weten wij wel, dat men gewoonlijk niet veel gewicht moet hechten aan 't geen bij dergelijke gelegenheden gesproken wordt. De woorden aan den disch zijn veelal even vluchtig als het schuim van den wijn, die in de glazen parelt. Doch ditmaal straalt de toeleg duidelijk door. De diensten, die 1 Rusland gedurende den laatsten oorlog aan Pruisen I heeft bewezen, zijn trouwens genoeg bekend, om aan de oprechtheid en duurzaamheid van de alliantie tus schen beide gouvernementen te gelooven, althans voor zoover die alliantie afhangt van de persoonlijke in zichten van den tegen woord igen C/aar. De Temps laat ziclt imgettoeg in denzelfden zin uit. ENGELAND. Het Engelsche volk verkeert op het oogenblik, dat wij deze regelen schrijven in de grootste spanning. De tijdingen uit Sandringhatn, waar de kroonprint, sinds vele dagen bewusteloos nederligt, aangetast door een zware ziekte, geven zoo weinig hoop op zijn her stel, dat alle Engelsche», wier harten vervuld zijn van loyale liefde voor de dynastie, angstig luisteren of van de kerktorens de droeve doodettklok de mare reeds verkondigt dat de erfprins overleden 1». Vrijdagavond meldden de dagliiaden voor het eerst hoe wanhopend de toestand geacht werd. Een dichte menigte omringde de verschillende dagbladbureau*, naar tijdingen vragende; c» niettegenstaande de bittere koude, stond een talrijke schaar welgekleede lieden tot laat in den nacht vuor Marlborough llonse (het paleis van den prins iu Londen), waar elk half uur nieuwe telegrammen werden aangepl ikt. Elk tele gram werd naar het hoofdbureau van politic gebracht, vanwaar het overgetelegraphoerd werd tiaar do ver schillende hulpbureanx, uin aldaar aangeplakt te wor den, zoodat te g-lijk> rtijil in alle wijken der stad dc bevolking werd ingelicht. De politiebureau* van door een grooto menigte volks omringd, 0. a. door veis. ui.lende persoueu uit vrij afgelegen dorpen die nnur Landen waren geko- I

Goudsche Courant | 1871 | | pagina 1