Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. BUITENLAND. I Bultenlandsch Overzicht. Zondag, 14 Januari. filing, i L VEREENIGDE STATEN. - ü4 Cll. BELGIË. O O «T^NHIJ K. Jouden, de rege- inboorling- eweg D 3il. Uileeg. daags na zonder n ede ran ore van rei» op, die naar Galicië te maken, reid volgent' Oouda alleen len Heer L. r Jl K‘ •i in den te de Re- zullen rekking, khandel, ninatens zentrek- len zyn ng deel, ling dier dtondiffd. Jn Amerika zijn onlang» twee werken in 't licht verschenen, die betrekking hebben op den oorlog tusschen de Noordelijken en Zuidelijken, en ofschoon die krijg door lutere belangrijke gebeuiienissen meer op den achtergrond ia getreden, toch nekken deze geschriften de belangstelling aan gene, ook wellicht aan deze zijde van den Oceaan. Hét eene is een rear de Don* onheugelijke Jan, is een van J. J. rekening tieh e hol dootje attent op ta lik van een brengen. (BS e gelyk- lasse der lofdtrek* In dat tgrondde iet plaats Duizend lermijdt- en werk- igen ver- beiden 'en met het naagver- ir. werking O, bijzonder axerend, met berigl navolgende Nauwelijks ia België ontsnapt a>n het gevaar, in bet leven geroepen dpor de hanitrlingen run een katholiek kabinet en gesteund door de schijnheiligheid der priesters, of de internationals ‘begint zich op nieuw te roeren. Nooit was de financieel» welvaart en de bloei van handel en nijverheid grooter in België d..n thans, en zietI de volgelingen van dit gevaarlijk genoot schap stoken te Vezin, in de provinc.e Namen, do werklieden tot een grootc werkstaking op. GOUDSCHE COURANT. De Nationale Vergadering te Versailles houdt zich nog steeds bezig met da ontwerpen, die ten doel hebben in den door den oorlog onteianen fiuauciëe- len nood te voorzien. Drie maatregelen zijn, na de verwerping va» de inkomstenbelasting, aan de orde: 1*. belasting op de roerende goederen; de op centen op de bestasode belastingen; 3°. een belasting op de grondstoffen. Deze laatste heeft de voorkeur van Thiers en zyn minister Pouyer-Quertier, maar begrijpende, dat eenvoudige doordryving van zyn meening niet raadzaam of zelfs niet mogelyk zon zyn, heeft de president der Fransche republiek in de zitting van Woensdag voorgesteld om eerst de algemeens beraadslagingen te houden over alle ont werpen en eerst daarna over da afzonderlijke arti kelen te spreken en te stemmen. Alzoo ia besloten. In de volgende zitting is de belasting op de grond stoffen onder banden genomen door den heer Tirard en alles behalve malsch beoordeeld. De meerderheid der vergadering is niet protectionnistisch en bet is rnogélijk dat de oude Thiers schipbreuk zal lyden by deze gelegenheid op den onwil der meerderheid; evenwel zal zyn welsprekende stem niet zwijgen. Men verwacht een uitvoerig pleidooi voor zyn geliefkoosde tbeoriën. De commissie voor het parlementair initiatief hoeft met l» tegen 10 stemmen aangereden het voorstel van den beer Duohbtel te verwerpen, strekkende om den zetel dar ragaeriug naar Parys over te brengen. Dit besluit is genomen vóór da Parijeche verkiezing, maar aangenomen, dat de kansen door de nederlaag van den radicalen candidsat eenigszina verbeterd zyn, blyft toch de aanneming roer twyfelachtig. Althans het rapport is met de grootste toejuiching van de zyde der meerderheid ontvangen. De Duitsche gezant bij de Fransche regeeriug, de hoer vou Arnim, heeft zyn definitieve aanstelling uit Berlijn ontvangen en zijne geloofsbrieven aan den heer Thiers overhandigd. Gelijk vroeger gemeld is, adviseert de commissie uit den Duiischen Bondsraad tot verwerpiug .air het voorstri-Lasker, waarbij de bevoegdheid der bondsregeering wordt uitgebreid tot het geheele bur gerlijke recht. Meerderheid (Beieren, Saksen, Wur- tembrrg, Bronswijk) en minderheid (waarbij Pruisen) hebben te gelyk hare rapporten uitgebracht. Men herkent in dat van de minderheid de hand van Bismarck. Toch zal het ontwerp wel schipbreuk lyden op den weerzin der Zuid-Duitschers en het eigenlijke doel, de invoering van het burgerl.jk hu welijk, zal lang worden vertraagd. Zelfs schijnt Pruisen, uit vrees voor ecu conflict met 't Hoeren huis, op eigen terrein geen wet op het burgerlijk buwelyk te durveu voorstellen. Een nieuw Gr.eksch ministerie is opgetreden onder voorzitterschap van den heer Belgiano, om waar schijnlijk, evenals alle anders Grirltsche inini.teriën, weder spoedig plaats te maken voor zijne opvolgers. Om aan deze onophoudelijke wisseling van bestuur een einde te maken, zou volgens een onlangs ver spreid gerucht ë>n ministerie gevormd worden, waarin de hoofden der verschillende partijen met elkander zitting zouden hebbeu. Dit romantische plan schijnt men niet te hebben kunnen verwezenlijken, ten minste de heeren Zaïmis en Balgaris komen niet onder de namen der nieuwe ministers voor, terwyi men daaronder alleen den heer Nioolopoulos aantreft. Keizer Frans Jozef gaf terstond zijne hij zich voorgenomen bad naar Galicië en de rijksraad hield zich eerst in het volgende jaar met de resolutie bezig en renvoyeerde haar toen naar een bijzondere commissie. Toen zij zagen dat hunne denkbeelden geer, ingang vonden, namen de Poolsche afgevaardigden en weldra ook die uit Bukowina, Istrie, enz. hun ontslag waardp de val van het kabinet Hasner ‘Je benoeming van A’otocki tot chef van het nieuwe ministerie rolgde. llët resultaat van de verkiezingen in 1870 noodzaakte den heer Potocki, om zich te rug te trekken, en op zijne beurt viel ook Hohen- wart, na tevergeefs te hebben beproefd om de be langen der Czecben en Polen met die van bet rijk in overeenstemming te brengen. Thans zijn in den rijksraad door de afwezigheid van die der Czecheu de afgevaardigden uit Galicië tol zekere hoogte meesters van den toestand. Zy kunnen van de Duitscbers, in ruil voor den steun die zy hun hebben geschonken, de verlangde concession eischen. Zij hebbeu dan ook sedert de tweede zit ting van de kamer van afgevaardigden de resolutie van Lemberg, in 1868 genomen en het volgende jaar vernieuwd, wederom aan het onderzoek van den rijks raad onderworpen. In dat document verklaart de landdag van- het koninkrijk Galicië, ran Lodomorië en van het grootheriogdom Krakau, «dat de grond- bepalingen van Ï1 December 1867 aan het land niet de wetgevende en administratieve autonomie geven die het krachtens zijn verleden, zyn eigenaardige na tionaliteit, defi graad van zijne ontwikkeling en den omvang van zijn grondgebied toekomen. De landdag stelt daarom de volgende eischen: De nationale autonomie moet aan Galicië worden verzekerd. s De wetgeving ran het land zal de wijze ran ver kiezing vari afgevaardigden, hun aantal en den duur van hun mandaat vaststellende rechtstreeksebe ver kiezingen voor den ryksraad zullen in Galicië nim mer worden ingevoerd. De landdag zal de bevoegbeid hebben, om aan het oordeel van den rijksraad te onderwerpen: han- delsquaestiën, wetten op de banken en verzekeringen, op de politie, op den eigendom van voortbrengselen ran intellectueelen aard, op het recht van inboorling- schap, op bet lager en meer uitgebreid onderwijs, op de hoofdbeginselen ran de rechterlijke en administra tieve organisatie, en tot ten uitvoerlegging van de grondbepalingen. Uil de fondsen van den sta-t zal een voldoende som worden toegestaan en door dra landdag worden J voor de uitgaven van het de partement van justitie, eerediensten, openbaar onder wijs, politie en landbouw; De openbare of geiu'-ente-eigendommen zullen het eigendom worden Van het koninkrijk; In het koninkrijk zal een hof van cassatie en een hoogste rechtbank worden geresligd; Een afzonderlyk gouvernement, d it een zijner le den aan het hoofd zal hebben, zal alle zaken regelen die tot de departementen run justitie, eerediensten, openbaar onderwijs, politie en landbouw behooreu en zal verantwoordelijk zijn aan den landdag voor de ten uitvoerlegging van de wetten des rijks. Dit zyn in kort de eischen die de Poolsche afge vaardigden voor Galicië vragen. De Duitsohe pers in Oostenryk bespreekt die eischen met groote gema tigdheid eu raadt den rijksraad aan die aan te ne men alleen verzet zy zieh tegen de beperkende be paling tot invoering van de rechtstreeksebe verkiezingen. Deze houding vim de Dnitsche pers, die zoo ge heel verschilt van die, welke zij tegenover Bohemer: heeft aangenomen, ia hieruit te verklaren, dat do Duitsch-Oostenrijkers rle Polen uit een geheel ander oogpunt beschouwen dan de Czechea. In de dagbladen van Namen leest men daarom trent de volgende bijzonderheden ,De grève der mijnwerker» te Vezin houdt steeds aan; 1300 werklieden nemen daaraan deel en 1000 900 loopen zingende en mat tallooze vaandels door de straten van bet dorp. De grevisten hebben zich naar de mijnwerken van den beer Bodson begeven, om ook daar hei werk te doen ophouden, waarheen de gendarmerie hen evenwel volgde. Zij werd nit- gq'ouwd en met een hagelbui van steenen ontvangen en twee grevisten werden door', oen bajonetsteek ge kwetst. Toen de gendarme» twee arrestanten weg brachten, werden zij in een hollen weg door onge veer 500 man overvallen en met steenen ontvangen. De gendarmen schoten in de lucht, om den aanvallers schrik aan te jagen, doch wondden niemand. «De over dit detachement gendarmen bevelvoerende luitenant Lequeox beeft tengevolge van steenworpen twee wonden aan bet hoofd bekomen, die gelukkig niet zoo ernstig zijn, dat hjj zijn dienst niet kan blijven waarnemen. Een gendarme ia eveneens door een steen gewond, doch zóu ernstig, dat men vreest dat hij ongeschikt voor den dienst is geworden. Eene afdeeling infanterie, sterk 115 man, beeft bevel ont vangen, om zich naar Veain te begeven. «Heden, den 4* Januari, loopen de grevisten nog steeds zingende door de straten. in den morgen begaven zij rich naar Ville-ma-Waret, om diuir den arbeid te doen staken, doch de gendarmerie en de linie-lroepeu verhinderden hun voornemen. In den namiddag zijn zij naar do grensplaatsen der provincie Luik gegaan, om aldaar de werklieden tut deelneming aan de grève over te balen, «De greviateu vragen vorhoogjug van losru De patroons tyneehter weinig' genegen om aan dezen eisch te voldoen, daar de mynwerkers reeds gemid deld 3 francs per dag veniienen.” ZrL/au <fe l'orcire schrijft *“°r het ter perse gsau nog het volgende: «De werkstaking blyft met de mee-t mogelijke kalmte aanhouden. Sedert gisterëc hebben geene manifestatiëu meer plaats gehad. Een deel der werk lieden van de Socicté Montigny hebben den arbeid hervat. Men hoopt dat de anderen dit voorbeeld weldra zullen volgen.” Moge deze voorspelling waarheid worden! Doch stel er u niet te veel van voor, want het is geen loc de tegenstand. In het geheeie kolenbekken van Charleroi heersebt een onbeschrijfelijke opgewonden heid. Men heeft de gevoeligheid der mijnwerkers geprikkeld door het openbaar maken der grooie win sten, die de kolenmijnen afwerpen, en der divenden- verdeeld tot dekking den, welke de maatschappijen aan bare sandeelhou- -1-! ders uitkeeren. De patroons zyn op hun hoede en dreigen, dat bij de minste onrast de geheele exploitatie der mij nen geschorst zal worden. Deze bedreiging hangt echter geheel in de lucht. De werklieden weten wel beter, dat dit eene onmo gelijkheid is. Het verlies zou ie groot zyn, en nog liever zouden zij danaaa de onbiliyksta eischen toe geven. I. Op d» patroons rusten, belangrijke plichten, jammer slechts, dat ook zy vaak egoïstisch en onhandel baar zyn. llaadgrvingen baten niets. Zoowel patroons als werklieden zullen door menige treurige ondervinding tot de conclusie moeteh komen, dat verstandige en billijke transactiën de eeuige hulpmiddelen zijn tegen de kwalen en bezwaren, die hen vijandig tegenover elkander plaatsen en kapitaal en arbeid, welke elk ander zoo hoogst noodig hebben, in onverzoenlyken strijd brengen. Kapitaal zonder arbeid of arbeid zonder kapitaal is gelyk aan eene stoommachine zonder brandstoffen. Een maand na de afkondiging van de verklaring, waarin de eischen der Czechen waren vervat, op den 10* September 1888, nam de landdag van Galicië eene resolutie aan, die voor de Polen in Galicië is, wat die verklaring is voor de Czeohen. Het is vol doende bekend, Welke beweging deze gebeurtenis in Oostenrijk teweeg bracht. genomen door lionnistisch en bet schipbreuk zal lyden il der meerderheid;

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1