HEL HTS 1872. N?1162. ..o. uta l\G. BUITENLAND. Zondag, 4 Februari. Kennisgeving. Bultenlandsvh Overzicht. De Intending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags op den dag der uitgave. t GOUDSCHE COURANT Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. C 0.30 9 franiker. oningin. Adres bg a s.neo.— 2.000 - t.ooo.- - 110 ichenkomst in Effecten IKMAN te waarden in jgbaar zijn, ijetreffende, n aan het Boekdruk- traat K 102, de Crediet- ire Agenten en in Aan- BN, Bouw van ADVERTENTIÉN worden geplaatst van 15 regels a 50' Centeniedere regel meer 10 Centen. G^OO'TE LETTERS worden berpkend naar .plaatsruimte. Afzonderlijke Nommera VU F CENTEN. Do uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VBÜDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2.— - tolutü, dd. ende: en VUF- e- lann C 0.30 steeds voor laat Gouda. ag dan den as 'EN. BURGER» van VIJF vaa Grond 1 C 0.40 der C 0.30 B 0.30 trolesC 0.20 C 0.40 onder Tanden. IÜVRIER aat is ge en GE- atste Con ran andere ■■■■■■WBCnecEsta.,, ia-1 ,r«38cs=sssss..sx.i.?.gj.‘l, u/ug" »‘f De BURGEMEESTER rau Goeds, gelet op Art. 7 der Wei van den 4* Julij 1850 {BtaaMlad n’. 87), regelende het KIESBKGT, enz. uoodigt de In gezetenen dezer Gemeente uit, om, zoo zij elders in de Directe Belastingen mogten zijn aangeslagen, ikarrau, roor den IS* February aanstaande, te doen blijken, door overlegging ven b® Aanslhg-Biljet of en uittreksel uit de Kohieren dier Beladingenzul lende tot de overneming .dezer bewyzen, ter Plaatse- lijke Secretarie worden gevaceerd, dagelijks, rap des voormtddags 10 tot des namiddags l are, met uit sondering van den Zondag. Gouda, den 3* February 1872. De Burgemeester voornoemd-, VANBERGHN IJZWfDOORN. BN Q E LA N D. Alles kondigt ia Engeland de opening van het parlement aan. Nadat de heer Gladstone het voor beeld gegeven had, heeft de beer Disraeli kortelings zijne aanhangers herinnerd, dat hunne bezigheden hen tegen 6 Februari derwaarts roepen. De leden van het kabinet trachten, naar hei schijnt, de ge moederen van ben die wellicht door de discussiën en meetings gedurende hel reces van hen vervreemd zijn, weder tot bedaren te brengen en te verzoenen. De heer Gladstone laat den ontevredenen weten, dat bet gouvernement geen plan heeft om eene sub sidie te -verstrekken aan de katholieke universiteit van Ierland. De beer Bruce beeft aan een deputatie ran kroeghouders te Burton, Edinburgh en Dublin de verzekering gegeven, dat de wet op het misbruik van sterken drank die bij gereed maakt, evenmin hunne belangen als de wettige u.tspdnningen der bevolking beuadeelen zal. De heer Bright eindelijk, die te dezen opzichte ongetwijfeld de meening uit drukt zijner vroegere ainbigenóoten, verklaart dat de nationale leren geenszins mogen rekenen op den steun der Engeische liberalen, i Men kent alzoo de meening van het kabinet be treffende die vraagstukken waaruit men tegen ’t ka binet zelve een wapen smaden wil; het katholieke onderwijs ia Ierland, de verkoop van sterke dranken en de Beweging ten gunste van de Home Bole. Deze meening is van dien aard, dat zy de tegenwoordige meerderheid der kamer bevredigen kan, aan welke het ministerie, teneinde de fouten van het vorige jaar te ontgaan, vooreerst slechts drie'wetsontwerpen zal voorleggen1°. betreffende de geheime stemming 2°. betreffende de ouderwijs-questie in Schotland; 3°. beireff-nde de exploitatie der mijnen. Met het, oog op de voorstanders der wet op het misbruik van sterken drank schrijft de correspondent van een Duitsch blad het^Volgende; .De matiglieidsgenoo.teptappen die hun naam oneer aandoen, omdat zij in bat drinken van water onmatigheid prediken, en het genot van sterke dron ken volstrekt verbieden ‘willen rusten zich met het oog op de toekomstige parlements-zitting ten strijde uit. Zij zullen de 100,0(10 pd. st. waarmede zij hun doel krachtig denken te bevorderen, weldra bijeen gezameld hebben, en dafrna willen zij mot allen ernst tegen de bestaande wetgeving storm loo- pen. Zij die goed bekend zyn met de oud-Ger- ntaansche godenleer, nemen aal# dat de gods litnst van Wodan door oen f/iGitergodsdienst" voorafgegaan vijand overleverde, zijn degen overgaf, toen hij Frank- in het verderf had gestort, en bleef laven. Of, vraagt hij, wie droeg er het meest toe by ons naar den afgrond te dripgen,' toen hij uitriep: .Het uur der overwinning nadert!” en .Dank zy Uwe zorgen Sire, Frénkryk is gereed I" Gij kent hem, die zon sprak; het is dezelfde, die thans ran uwe stemmen de belooning wacht zijner voorspellingen, door de gebeurtenissen zoo goed bewaarheid zijner verzekerin gen, door onze rampen zoo wel bewezen 1 Noen roept bij uit, al konden zelfs de doodeu opstaan, bet kei zerrijk kan het niet, zoo zwaar ia de last der puin- Loepen waaronder het ligt begraven. Ten slotte be tuigt hij aan de Corsicanen, dat zij, door hun stem op Paal Savelli ut te brengen, zullen stemmen voor de republiek, vjbr Franrijk gewroken en teruggege ven aan de onafhankelijke geesten en de Sera harten. FRANKRIJK. Louis Blanc, de ballinfe'van 't keizerrijk, heeft aan de kiezers van Corsica een schrijven gericht, naar aan-» leiding van de aldaar ophanden zijnde verkiezing. In welsprekende taal schildert hij hnn in den Bona- partistiseben candiduat Rouher den man af, die bij de Corsicanen alleen bekend is door de ongelukken, die hij over geheel Frankryk gebracht heeft en wien bet er alleen om te doen is ook andere voor zijn afgod te doen buigende man, die meent, dat de classieke grond van Corsica vqor altijd leenroerig is -* vji. ivatt 120,000 man, aan (tón ‘oogenblik echter komt ons een zoo groote mate van toegevendheid bij den president der Fransche repu bliek nog onwaarschijnlijk voor. Zoowel de redevoering vaa den Pruisischen minister van (eredienst Falk als die van von Bismarck tegen het zwarte centrum hebben blykens de Dnitzdhe bla den een goeden indnik gemaakt. Zonder dat de eerste orn bepaald programma heeft gegeven, was het duidelijk genoeg, dat men in dit ministerie niet alleen vaa persoon maar ook van beginsel veranderd is; Fuik gaf de verzekering dat de regeering zich tegenover de verschillende confessies zon.plaatsen op bet standpunt van het recht, en noemde zijn benoe ming een symbool; ook liet hij dóórschemeren dat zyn plan was een aantal wetsontwerpen voor te be reiden, die naderen tot het beginsel ven zoogenaamde scheiding van staat en kerk. De meerderheid van des lafldélag ip dan ook blijk baar mgemrmen met deu nieuwen minister en wil hem zoo «cel mogelyk te gefnoet komen. In de verhouding tusschen Hongarije en Croatië schijnt een gunstige verandering ie zijn gekomen. Terstond na de ontbinding van den landdag van Croatië ontwikkelde zich in de Hongaarocbe en Cro- atische bladen een strijd, die aanleiding gaf tot bit tere verwytingen en beschuldigingen en waarin ieder der portyen haar best deed de schuld van dea tegen woordigen staat van zaken van zich af te schui ven en op de andere te laden. Men vreesde echter, dat het toppunt van don strijd nog niet was bereikt, doch plotseling schijnt een wapenstilstand te zijn ontstaan. Zoowel de Pester Uoyd 'als de Pesti Naplo mel den, dat ran <le zijde der Croetische netionalen po- ‘giiigen zijn aangewend tot toenadering. Reeds was een lid ran die partij door den heer Lonyay ont vangen, terwijl men verzekerde, dat de Hongaareché- minitter weldja door een brief zou worden ingelicbt omtrent de gevoelens der Croatische netionalen. De zen zouden niet ongenegen zyn, om thans aan te nemen wat zij vroeger hadden geweigerd, terwijl het aantal gemachtigden die men met den heer Lonyay wil laten onderhandelen van rijf op twaalf zou worden gebracht. Uit Barcelona wordt bericht dat in de laatste da gen aldaar eenige opgewondenheid en onrust heer- seben. Met moeite heeft de politie, zonder hulp der militaire macht, de orde weten te handhaven, ofschoon eenige pistoolschoten nit de menigte gelost werden. De gouverneur der provincie heeft near Madridigete- legrafeerd, dat de ongeregeldheden niet van ernstigen aard waren en de justitie een Ijverig onderzoek in stelde. Dergelijke tijdingen kan men ongetwijfeld vóór den afloop der verkiezingen nog menigmaal uit Spanje tegemoet zien. De Engeische pen is vol artikelen over het trao-, taal van Washington en de Alabama-eischen. Een stemmig is de aandrang bij de regeering om tegenover da buitensporige eisohen der Amerikanen eene krach tige houding aan te nemen. Men moet evenwel,'zegt men, eerst trachten zich met de regeering te Washington te verstaan over de uitlegging van het traslaat, al thans voor de scheidsrechters te Genève bij elkander komen. De Timet raadt zelfs aan het tractaat op te zeggen, als de Amerikanen niet handelbaarder worden. De Fransche bladen vloeien over van beschouwin gen over een nieuw manifest des graven van Cham- bord, dip zijn positie, zoo mogelyk, nog ónmogelijker genaakt heeft. Hei bevat nieuwe betuigingen van trouw aan zijn vaandel, zijn beginselen en zyn godsdienst. AI de liberale bladen brengen om strijd bu)de aan dit mani fest van den graaf van ChajpbcrdAnen spreekt van loyaliteit, eerlijkheid, de Belgische Independence zelfs van oen .zekere grootheid1’;, de reden van de inge nomenheid van deze bladen is wellicht daarin te zoe ken, dat de graaf van Cbambord zich door zijn witte vlsg zoo ónmogelijk maakt, dat hij zijn bestrijders van de 'taak ontheft om hem te. bestrijden. Nog' altijd is er niets te Versailles omtrent de bandmlractaten beslist en zoekt men naar nieuwe inkomsten. Men heeft moeite gedaan om de behan deling Van dè qaaestie v4n- terugkeer naar Parijs te doen, uitstellen, doch te vergeef». Waarschijnlijk - ia de verwerping van het voorstel-Duobatel na een paar onstuimige zittingen. - In Versailles is het niet onbelangrijke gerucht verspreid, dat de fegeering haar wetsontwerp, rege lende de nieuwe militaire organisatie, niet aan de National» Vergadering indienen, doch’zich vereeni- gen tal met het ontwerp, zoosls het door de com missie voor de leger-organisatie in overleg met de militaire commissie is vastgesteldj Dit gerucht be hoeft alleszins bevestiging, en wanneer het blykt waarheid te zijn, dan zou het een bewijs .weren dat het votum der vergadering van den 20» Jan. voprl classieke grond van (Jon Tbier»' goede vruchten gedragen byeft. Voor H* aan hem, die een leger ‘‘I

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1