BINNENLAND. advertentièn! GEREFORMEERDE KERK 1 APRIL 1IÏS. Laatste Berichten. N° 1. DE INVLOED i\° 2. Een nooit gehoorde l'reek Dr. Martin Luther. N" 3. Een LIED des Tijds. IHedetfceliiig aan Maaglijders. Londen, 16 Febr. De memorie oazer regeering, aan het tribunaal te Gcbève over le leggen, is bij liet parlement ingediend Daarin wordt het trietaat van Daahington geïnterpreteerd, worden de plicnien van het tribana.il uiteengezet en wordt een historisch overzicht gegevin van de feiten Betrekkelijk de Ala bama, de Sienandoah, de Florida en de Georgia. De njpmorie |ioudt staande, dat Engeland in zijn gedrag ten aaneen van geen dezer seliepeo, te kort gekomen is aan zijne, internationale plichten, noch zich ver- autwoordeiyk gesteld heeft. Engeland heeft met ijver en zorg de onzijd.gheid iu acht genomen. De sche pen waren niet voor den óorloggec'Quipeetd op Bttgelsëh grondgebied. Engeland betreurt het dat zij uit Engelsehe havens verirokken, zijn, maar kau niet toe geven de rechtmatigheid van geldelijke eischen. Het zou wensëhen, dat Amérika de beschuldiging van zorgeloosheid deugdelijk tegen Engeland stelde. Ons Gouvernement is bereid de beslissing van het tribu naal, gunstig of Ongunstig, aan te nemen; het ver langt alloen, dat die beslissing juist zij. Burgerlij k Stand. H. VQN GIMBORN. op dé Andnnuin-eilaiiden is het tiaar een paradijs voor rumdrinkers en luiaards. In elk geval laat men den Veroordeelde» vrij wel doen, w »t zij maar wen- 8chen. 7A\ bezoeken elkaar vrijelijk, wandelen waar zy willeu, nemen de sopays in hun dienst, die onder steld worden hea te bewaken, geven diners aan hunne vrienden en kunnen, als zij dit verkiezen, een gallon ruin te gelijk krijgen. Ongelukkig leiden deze diners en (leze drinkgelagen soms tot twi9t, en dese tot het storten van bloed en zelfs tot moord. Dit alles bleek op 6 Mei te Calcutta, toen een veroordeelde van Port-Blair, te recht stond wegens moord van een zijner makkers, het niet onnatuurlijk gevolg van een avondje, gepasseerd met eehigs vrienden, en waar bij een gallon rum werd gebruikt. De man werd schuldig- brvonden, maar aanbevolen in de genade der gerechtigheid op grond dat „de misdaad ver moedelijk niet zou zijn gepleegd, indien niet op Porfc- Blair schandelijk slappe lucht heerschte en gebrek aan behoorlijk toezicht over de veroordeelden, gelijk uit fiet getuigenverhoor is gebleken."" „Wat ook met dezen misdadiger geschiede (zoo vervolgt Jlleiis Mail) wij hopen, dat de nieuwe gou verneur van de Andaman-eilanden, generaal D. Ste wart, deze aanleidingen tot gewelddaden zal -weten weg te ruimen. Lord Napier heeft reeds lang op Port-Blair een weinig «neer 'tucht gewenscht eu ge neraal Stewart, door hem zeiven tot deze betrekking gekozen, zal dus wel de gewenschte hervormingeu invoeren." Deze verwachting werd blijkbaar beschaamd, daar de moordenaar anders kwalijk zijn doel had kunnen bereiken» Trouwens dat lord Mayo de kolome zelf wilde zien, pleit niet voor de onderstelling, dat daar alles in den besten toestand was. Richard Southwell Bourke, graaf van Mayo, was de oudste zoon van Robert, vijfde lord Mayo en werd geboren te Dublin op 21 Febr. 1822. In 1847 werd hij, als conservatie!, gekoztn tot lid van het parlement, voor het graafschap Kildare. Daar lag het meerendeel van de goederen der Bourkes. John Bourke, zoon van Bourke vau M onycrovirer, in het graafschap Mayo en afstammeling van de Bourkes ran Ballenrobe, was fa 1641, tijdens de orrlrrsten, officier der cavalerie ondej* lord Ormonde. Hij vestigde zich fe Kill, graafschap Kildare; zijn zoon werd „van Palmerstown" bij Nans, thans nog de zetel van het geslacht; zyn kleinzoon werd verheven tot pnir van Ierland, eerst met dan titel van baron, later inet dien van burggraaf, nog löter met dien van graaf. In 1852 werd de thans overleden griuif afgevaardigde voor Cbleraïne en bij de algeroeene verkiezingen vau 1857 verwierf hij door den invloed der Wyndliams (familie zyner vrouw) den zetel voor Coekermouth. Hij bleef ilh zoodanig lid van het parlement tot 1868, toen hij benoemd werd tot gouverneur-generaal van lndiö. Onder lord Derby was hij driemalen (in 1855, 1858 en 18661 eerste secretaris van Ierland (toen nog met $en titel van lord Naas.) Zijne benoeming tot gou verneur-generaal had hij mede te danken aan een éonservatief ministerie. Gladstone echter, die kort daarna optrad, liet deze benoeming in wezen en de wijze, waarop hij over Mayo sprak, bij de ontvangst van het bericht van zijn dood, bewijst, dat hem dit besluit niet heeft berouwd. SPANJE. Het bliikt meer en meer dat het ministerie Sagasta in eigen boezem een krachtig element tot ontbinding heeft. Tot nog toe had men hoop gekoesterd, dat, met het oog op de moeilijke omstandigheden waar in het vaderland verkeert en dé ernstige gevaren dife de nieuwe monarchie bedreigen, alle fracties van de gematigd liberale partij, althans tot na de beslissing van den aanstaanden verkiezingss rijd zich zouden nan- eertsluiten. Ongelukkig wordt d»ze hoop niet verwe zenlijkt, want het kabinet is verdeeld in de beide scherp tegenover elkander staande kampen *»n pro gressisten met Sagasta en unionisten met Topete tot leider. De laatsten hebben reeds hun alternatief ge steld in den eisch oni twee portefeuilles meer te hebben d;m zij nu in het* ministerie bezitten. Men verzekert dat Sagasta nog niet weet wat hij zal doen. H\j begrijpt wel, dat nis de unionisten zich terugtrekkeu, hij geheel onthacht;g 'i9 en bij de verkiezingen de nederlaag zal lijden, doch daarentegen vreest hij zeer voor een krachtiger invloed van de unionisten. Vooral schijnt hij bevreesd te zijn voor bet denkbeeld, d.it zijn partij hem eenmaal zon kun nen beschn.digen van haar aan de liberale unie te hebben verkocht. Reeds word'cn heftige verwijtingen tegen Sijgasta gericht over de handelingen van zijne agenten in de provinciën, want, terwijl men te Madrid veel over conciliatie spreekt omheen openbare en gevaarlijke breuk te voorkomen, schijnen in de provinciën de gpuverneurs en mirmtrrieele comité's de candidaturen der liberale nnie krachtit? tegen te werken en zui vere progressistisehe candidaturen te bë* orderen. Natuurlijk vra <gt in -deze omstandigheden ieder naar de denkwijze van den koning, doch zich, hetzij uit berekeuiug, hetzij omdat hij niet \veet wat te doen, in' geen enkel opzicht uit. Uit som mige officieele handelingen meent men echter te kun nen opmaken, dat h\j geneigd is om zich aan de zijde der liberale unie te scharen. In de benoeming van den heer Rios Rosas tot ridder van het Gulden vlies wil men o. a. een bewijs voor die onderstel ling; zien. .Ai*-: -1 v.- er a; De pogingen door de regeering ingesteld om de betrekkingen met den pauselijken stoel weder te her9telleu, hebben nog tot gee;t resultaat geleid, en men verwacht daarvan vooreerst ook nog geen guu- stig gevolg, daar de raadslieden van Pias IX nog niet willen toegeven. Aan de bears te Madrid waren reels voor eenige dagen onrustbarende geruchten in omloop omtrent den toestand der schatkist, dip iu groote verlegen heid zou verkeeren door de aanbidding van vervallen schatkistbiljetten welke moeten worden afgelost. De inning der belastingen vgaat daarenboven in eettige provinciën inet groote moeilijkheden gepaard en vor dert slechts langzaam. In sommige plaatsen van de provincie Valencia hebben de inwoners gezamenlijk geweigerd, dm de belustingeu te betalen, terwijl men met groote moeite de ambtenaren «Ier regeering kan doen eerbiedigen. Reeds hebben verscheidene inbe 8lagnemingen plaats gehad, en de rechtbanken zullen uitspraak moeten doen over de wettigheid van me nige weigering tot betaling van belasting. Geen wonder dat de weigering van zoovelen door menigeen wordt beschouwd als een gevaiclijk bewijs van ver zet tegen de wfetten dos rijks. Gouda. 17 Febbuabi. Schaakwedstrijd. GOUDA KAMPEN (wit) (zwart) 4de Zet. D 2 D 4. 4d" Zet. F 6 E 4. Nogmaals herinuereu wij aan belanghebbenden, in hun eigenbelang, de verpachting om hunne maten eu gewichten te doen herijken. Het kantoor wordt gehouden op de werkdagen (uitgezonderd Donderdag eu Zaterdag) van 9 tot 3 uur, tot 15 Maart voor gewichten en ellen, en van 18 tot 12 April voor maten voor natte en drooge waren. .Ie „Onze lieve bloedverwanten" wa» de titel van het blijspel, dat Donderdag jl. door de RoUerdamsche tooueelisten onder direclie van de bh. Albregt en van Obefeii in het lokaal .Nut en Vermaak" werd opgevoerd. Genoemd stuk bevat veel waars en natuurlijks en sommige samenspraken, die er in voorkomen, zijn, sla 't ware, uil het leven gegrepen. De heer en mevrouw Albregt voldedeu weder zeer eu het behoelt niet gezegd te worden, dat de aandacht van het publiek voornamelijk op hen ge richt was. De heer Albregt vertolkte op eene uitnemende wijze de rol van een dom doch schatrijk jong mensch, die veel van de wereld heefl gezien, en nu, op bevel van „monsieur son père" eene vrouw zoekt. Na eerst aan een oude jonge jufvrouw om raad gevraagd te hebben die zich echter verbeeld had, dat hij haar ten huwelijk wilde vragen, en daarom hoogst ver toornd wegliep tcclke schoone hij zou begunstigen met de eer zijne vrouw te worden, vroeg hg een arm meisje, dat zoo wat huishoudster was, ten hu- welijk. Deze bedankte hem voor die eer en aller- vermakelijkst was de verbazing over dit antwoord van den rijken fat, die zich aldus uitte: „hoe is het mogelijk! We zijn toch de rijkste meuschen van de stad!" t r- Mevrouw Albregt speelde voor bovengenoemde oude jongejufvruuw. Zij, dia vroeger vele aanzoeken om te trouwen had afgeslagen, stelde nu alle pogingen in bet werk om een echtgenoot te krggenhet was echter alles te vergeefs. De eene heer voor, de andere ua engageerde zioh met jongere schoonen eg zij bleef alleen over. Behalve de heer en mevrouw Albregt hadden wij ook verwacht te zullau zien optreden de heer van Zuylen, wiens medespelen op het programma, in voor zoowel als nastukje, stond geannonceerd- Het spel van genoemden heer is steeds zoo schoon en natuurlijk, en heeft ons bij vorige gelegenheden 7.oo behaagd, dat wij niet dan met leedwezen hem Donderdag-avond hebben gemist. Het spel der overigen was goed genoeg om het geheel niet te benaileelen, Den heer Le Gras' zien wij liever spelen voor iemand, die al wat meer op leeftijd is dan voor een verliefd jong mensch. In de rol van dorpsdominé in Cromer's Anna' Rooze o. a. is de heer Le Gras onverbeterlijk, maar Don derdag-avond had lrn wc liever een ander, b. v, de heer Moor, voor Doctor Bruno zien spelen. Doch dit slechts terloops. Over 't algemeen werd er goed gespeeld. Wij eindigen met tezeggen.dat, naar ons idee, weioige toeschouwen hun tijd en hun geld zullen hebben beklaagd. Het Leidtch Dagblad waarschuwt voor zekeren be drieger, van Engelen genaamd, die met zyne vrouw de mensohen bezoekt en om reisgeld vraagt ten einde naar Rotterdam te kunnen komen. In verschillende plaatsen heeft hij mensohen opgelicht. Daar het mogelijk was dat hij op zijne.rei» ook Gouda aan deed, waarschuwen wij onze stadgenoot en voor ge noemden persoon. Donderdag heeft de Commissaris des Konings te deze provincie, Mr. C.< Fock, de gemeente Delft be zocht. Gisteren heeft hij de gemeenten Rijswijk eu Voorburg met een bezoek vereerd. De directie van het materieel der artillerie, die tot dusver te Utrecht gevestig is geweé-t, wordt met 1 Mei a. s. naar 'sGravenhage overgebracht. Bij besluit van den 14den Febr. heeft zijne majesteit goedgevonden 1P. te benoemen tot gouverneur van de koninklijke militaire academie den genera,il-majoor A. Engel- raart, van den grooten staf, thans ter beschikking van het departement van oorlog; 2°. Hen majoor J. M. van der Star, van den ge- neralen staf, directeur van de stafschool, op de meest eervolle wijze te ontheffen van de function van gott- verneur en kommandant van de genoemde academie, onder dankbeluiging tevens voor de goede diensten, gedurende de waarneming dier functiën door hem bewezen. Men schrijft uit Woerden dd. 14 Febr.: Eene com missie te dezer plaatse heeft zich teil doel gesteld de uitbreiding en verlevendiging van de weekmarkt. Met het oog daarop is het haar voornemen premiöu uit te loven en eene loterij le organiseeren, waarvan het nadere eerstdaags meer openbaar zal worden ge maakt. Het nieuwe schoolgebouw voor uitgebreid lager on derwijs te Schotlhhoven is' thans in zooverre gereed, dat men daarin |j. Maandag de leerlingen kon ontvan gen deze ontrujjpden nu een lokaal, dat onmiddellijk daarna werd bevolkt door leerlingen der lagers school, waarvoor men reeds te lang reikhalzend naar meer ruimte had uitgezien. Het nieuwe gebonw, vol gens teekening en onder opzicht van den stadsarchi tect, den heer L. F. Redeker, onder ééue lijst oDinid- lijk verbonden met de fraaie en uu ook zoo ruimo school voor gewoon lager onderwijs is zeer doel matig ingericht en bevat 3 keurig nette lokalen, 2 voor jongens en 1 voor meisjes; de banken zijn voir gena Amerikaanse!* model, Heide scholen vereenigd vormen nu een kolossaal gebouw, waaróp de gemeen te Schoonhoven met het volste recht roem mag dragen; eene inrichting, zéé flink, dat men iets dergelijks zelfs in menige, groote stad te vergeef» zal zoeked. Met verlangen ziet men den tijd te gemoet, waar op het Werk geheel zal voltooid zijn, te meer (law de arbeid aan deze zoo hoogst noodzakelijke vergrpo- ting vau het aohootgebouw reeds veel langer geduurd heeft, dan mee bij den aanvang had kunnen verwachten. Ter gelegenheid van 's Konings verjaardag zullen er wederom in de verschillende garnizoensplaatsen militaire feesten worden'gehouden. In de manége van de Alexanders-kazeme te a'-Gravenhage die smaakvol met wapenschilden, tropheën en vlaggen is versierd, zal reeds aanstaanden Zaterdag een assaut op alle wapeneu worden gegeven. betreffende de verkregen overeensténitelng tussohfln de Brielsche Hoofdcommissie voor do feestviering van 1» April en de Utrcciitscbe C'ommissfe v'bór het Asyl van oude en verminkte zeelieden, meldt het Ulrechtsch Dagblad nog, dat de Koning aan beide Commission den wensoh heeft doen te ketlnën geven, dat er samenwerking tot stand zou koteen en dat dus ook weder hier de vorstelijke invloed ziëli in gelukkigen zin heeft doen gevoelen, en de een dracht in deze zaak heeft hersteld. Men heeft de gegronde hoop, dat Z. M. de Ko ning voor de eerste sfeeulegeing van 't ASyl op t April dert RVicI met een bezoek zal vereeren; met die plechtigheid zal dan waarsehijnlijk de zaak van de Nimf kunnen vereenigd worden. De gemeenteraad van Brielle heeft tn zijné Zitting van 14 dezer, op een voorstel van eenige leden der hoofdcommissie voor de feestelijke herdenking' Van 1 April 1572, in hunne kwaliteit als leden van den gemeenteraad gedaan, met eenparige stemmen besloten, om eene som van 3090 beschikbaar te stellen, ais bijdrage voor een binnen die stad te stiohten asyl voer oude en gebrekkige zeelieden. En znlks voorna melijk naar aanleiding van de bijdrage van 1001) aap de Brielsebe commissie voor het monument, dezer dagen door Z. M. den Koning toegezegd, waaruit ten duidelijkste blijkt dat Z. M. ook met het opterichten monument is ingenomen, ea de stad Brielle van haar kant varmeent een bewijs van waardeeriug te moeten geven voor de belangstelling dïe de koning toont, en in hetgeen in vroeger dagen voor de nationale zaak te Brielle werd tot stand gebracht, èn in het geen di'uir tot herdenking van het gewichtig feit, in deze dagen wordt voorbereid. In de spaarkas van het departement der Maat" schappij tot Nut van 't Algemeen te Rotterdam, is in het laatste kwartaal van het vorige jaar ƒ330,000 ingebracht. Het aantal personen, die geld bij die spaarbank hebben uitstaan, bedraagt thans ongeveer 18,000 en het hun toekomend kapitaal ƒ3,763,158. Met het oog op die gunstige uitkomsten is dan ook door het bestunr besloten, de gelegenheid tot inhren- ging eiken dag, uitgenomen Zaterdag en Zondag, open te stellen. Uit Haarlem meldt mén dd. 15 Febr. Heden is alhier in den krijgsraad, onder voorzitterschap van den msjoor der infanterie van der Beek, in geheime zitting een begin gemaakt met de behandeling der zooveel gerucht gemaakt hebbende zaak van de officie ren Ort en de Bye, die een burger dezer stad in dén Haarlemmerhout hebben aangerand. Het voor arrest, waartoe de beide officieren sedert 4 Januari waren verwezen, is opgeheven en beide zyn heden, onder hnndtasting, ontslagen. De zalmvissoherij verleden jaar, even boven Dordrecht in de Merwedc op vrij groote schaal aangelegd, belooft bij aanvang goede uitkomsten. In het la.it- ste etmaal werden 9 zaltneu gevangen, waaronder één van zeldzame groote. De prijs aan ;le markt wa» 1,65 de vijf one. Dit Groningen schryft men dd. 13 Febr: In de vergadering van het dept. der Ned. Meats, t. bev. r. Ngvetheid alhier op gisterenavond werd een uit voerig en belangrijk rapport uitgebracht over gas- krachtmaclnnes en gaskachels. De omstandigheid, dat alhier het gas thans slechts zeven cents de stère koet, hml onlangs geleid tot de vraag, of niet met enccc» £o dezer stedo gebruik kon worden gemaakt van bovengenoemde toestellen, ten behoeve van de kleine nijverheid en de huishouding. Die vraag werd in hel rapport beantwoord en het departement heeft een premie van 100 uitgeloofd aan hem, die hier de eerste goekractumacbine zich aanschaft. Ook Het invoeren van de best ingerichte gaskachel heeft het departement z ch aangetrokken. Wijders zal het departement ondersteunen het verhoogde vrachttarief der Staatsspoorwegen, maar zich niet inlaten met het wetsontwerp op de inkomstenbelasting, wat ook door hek Zutlbnsche dept. was verzocht. De kamer van koophandel en fabrieken te Leeuwar den heeft zich met een adres gewend tot den mini», ter van binnenlandsche zakea, over de ingevoerde verhoogde tarieven voor Bestelgoederen op de staats spoorwegen, Zg legt over eene lijst, gebaseerd op dogelijksche ondervinding en opgemaakt bij een der voornaamste handelshuizen in manufacturen aldaar welke de ongunstige verhouding tosscheh den vorigen toestand en den tegenwoordigen in nadere bijzonder heden aantoont. Zij stennt op eene berekening van 100 verzendingen, waarvan 86 volgens specifiek ge wicht, en bewijst, dot de nieuwe tarieven, toe gepast op die 86 verzendingen, de vroegere met meer dan 100 »/0 te boven gaan. Werden daarhq de overige 14 verzendingen, die naar o'nbepaalden afstand en onbepaald gewicht gelateii zijn, per 50—100 kilogram, over 10300 kilometer afstand berekend, dan zou de uitkomst eene gemiddelde verhouding tnssehen de beide tarieven aanwijzen als van 1 tot 5. De kamer is van gevoelen, dat dn bet algemeen de verzendingen per spoor met geene hoogere kosten moeten worden belast dan vroeger, toen tet ver voer foor middel van trekschuiten, veerschepen, stoombooten, vriiohtwagens enz. geschiedde. Wordt aie verhmuli,:.--, zegt dè Kamer, te zeer verbroken, gelijk nu metterdaad het geval is, dan moet het na- tnungk gavolg daarvan zyn, dat men het gebruik van den spqorweg meer en (neer laat varen en terugkeert -1. I irae«»' gelegenheden, die dan ook reeds f.'-nro, - ïm beginnen1 te verheffen, Maar, of het billijk is, dat aldus de Alaats<jioorwegen, die liit de algemeene middelen zijn aangelegd en bekostigd, voor een aanzienlijk deel des handel, en der ingezetenen, vergelykenderwyze, ontoegankelijk worden gesteld de beoordeeling hiervan laat de kamer met vol ver trouwen aan hét rechtvaardig inzicht vau den minis ter over. De kamer dringt ten slotte op wijziging der tarieven aan. K J 8 8 In een dezer dagen te Zwolle gehouden vergade ring der afdeeling Zwollerkerspel en Zwolle, van de vereeniging ter bevordering vau landbouw en veeteelt in Overijsel, is besloten, dat in de maand Juni aan staande in die atad zal' gehouden worden een ten toonstelling van rundvee, schapen, varkens eu pluimge dierte. Een speciale commissie voor, die tentoonstelling zal eerlang hare werkzaamheden aanvangen, die zeker wegens de ingenomenheid die hier best iat met het plan, zeer vergemakkelijkt zullen worden en tot goede resultaten leiden zuilen. Er moeten, zoo wij goed onderricht zijn, reeds toezeggingen van beschikbaar te stellen ruimte en bijdragen voor premiën gedaan Uit Sneek schrijft men dd. 14 Febr.: Door de afd. Sneek van de Friesehe werklieden-vereeniging is tegen a. s. Zondag eene openbare vergadering'uit- geschreven, die tea doel heeft het petitionnement, ontworpen door de Democratische Vereeniging té Amsterdam, ter verkrijging van het Algemeen Stem recht, te ondersteunen. Op voorstel van het bestunr dér 1 I" Afd van de Friesehe Maatschappij van Landbouw en Veeteelt en ven de Kamer van koophandel en fabrieken alhier heeft de gemeenteraad besloten de jaarlijksche kalver markt te laten houden op den 1" Maandag van Oct. eu niet meer op. den voorlaatstee Woensdag dier maand. De oorzaak dier Verandering moet gezocht worden iu de ouisinmligheid, dat op laatstgenoemden dag ook te Drachten eene soortgelijke markt wordt gebonden, Alhier heeft zich op uitnoodiging van het Co mité van den Noord-Hollandseh-Friescben spoorweg, eene subcommissie van f 1 personen gevormd, om in het belang dier onderneming werkzaam te zijn. Gisteren avond heeft devergadering van ver versgezellen Sn patroons alhier plaats gehad, maar zij heeft niet tot een bepaald resultaat geleid. Be opkomst was zeer gering en daarom werden geene besluiten genomen. Men was het echter eens, dat de loonei: verbetering behoefden en wenscht eene 1 nieuwe samenkomst om daarover fe spreken. De bijeenkomst kenmerkte zich door een goeden geest. Weenen, 18 Febr. Indenting ran den ryks- rnod lictft de minister van just tie eene wet op de st nfvsrd«ii:c»g ingediend; vervolgens ook een OQtwerp van wet om lijdelijk dc jury'* te schorsen. Bij dit laatste doet «Ie muiistef uitfólièert, dat de regeering dien auuilrepel noodwikelgk achtte om de instelling der jury te redden daar, waar d«p leden der jury ric'i niet door liet recht, maar door politieken harts tocht leiden. Parijs, 16 Febr. Er hebben eenige wanorde lijkheden op Corsica plaat» geliad, waarbij één per soon is gedood en een ander gewond. De rust is hersteld. In de kamer heeft de minister van binnenl. zaken, in auturoo-xi op eene interpellatie van Mastreau, ge zegd, dat l»ei gouvernement nauwlettend waken zal tCjien eiken honapartisehen anosJtg tegen het gouver nement ot tegen de kamer. De regeering bestreed bei in overweging nemen van een voordek van Dahirel nopens de betrekking tusschen de kauier en deu president. Het voorstel is twe? maanden verdaagd. New-York, 15 Febr. De Neto-York Timet, de Herald eu de Tribune bewareu het stilzwygen over de Alnbama-qusstie. De World behelst een lang ar tikel, waarin betoogd wordt, dat het tribunaal te Genève het recht heeft om te beslissen of de eischen nopens de vergoeding van indirecte schade kunnen toegelaten worden bij de arbitrage.' De Mexicaansche revolutie breidt zioh uit30000 gewapende insurgenten bezetten het grootste gedeelte der provinciën Puebla en Veracruz. Juarez zou een beroep hebben gedaan op president Grant, om hem te hulp te komen. Gebogen13 Febr. Jacobus Johannes, oudere M.'A.IJoIt- huijsen en C. L. Son sleek Anna Maria Gerarda, oudera J. F. Zitwing en G. van Medevoort. 14. Petrue Jacobus, ouder» A. Hoonhont en E. van Kersbergen. Johaftnea Gerardus, oudera J. Endeburg en G. de Mol 15. Larabertna, oudera A. S. Schiebroek en D. van den Berg. Geertrui*» Maria, ouden M. F. Verzijl en H. M. van den Anker. Johannes Theodorua, ouders J. T. Imholz en E. Straver. 16 Hen drik, onder» T de Broijn en W H. Kwakcnaar. OvE»L»okN: 14 Ftbr. C. do Lange, 7 w. 15. G. vaa Ea huiavr. van A. Evarling, 37 j. M. E. Soet, 8 w. 16, P. van Klaveren, 42 j. C. van Leeuwen, 5 in. Tot onze diepe droefheid, vond, onze Behuwdzoon K. LA BI BIJ, geliefde echtgenoot van onze oudste dochter, den 15n 's avonds door een noodlottig toeval zijn dood in de golven. D. VISSER. O. VISSERLambij. Voor de vele bewijzen van deelneming", bij het overlijden van hun jongste Zoontje be toond, hetaigpii hunnen hartelijken dank P. de JQNG en C. W. de JONG— Gouda, 16 Febr. 1872. Evbkink Busogtts. Voor de menigvuldige bewijzen van deel neming in onze,x vreugde ter gelegenheid vaa ons 25-JARIG HUWELIJKSFEEST betuigen wij onzen opregten dank. J. van GASTEL. Gouda, - c. A. VAN GASTEL— 16 Febr. 1872. Knook». Bij B. H. MAASKANT is va» d& pers ge komen en alom te ontbieden of voorhanden DEft OP PRUISSKN'a GROOTHEID, DOOB ADOLF ZAHN. Uit het Hoog du i tac h v er taald door H. van IILUMEN. Prijs 30 Cents. VAN Volgens een oud gevonden geschrift. Prijs 20 Cents. Prijs 3 Cents. 50 Ex. 1.25200 Ex. 4.— Zeer dienstig voor verspreiding op de scholen. Zeer geachte Heer v. Gimborn! Wie de kwalen kent welke de stoornis der spijsvertering op het gemoed van den mensch uitoefent, zal het begrijpelijk vinden, dat ik U voor uwen goeden ratid openlijk mijnen dtuik uitspreek en aan alle maaglijders uw ÜNI- VERSELL-ZUIVERINGS-ZOUT met regt aan beveel. Groningen. H. H. Knijpers. Dit alleen echte onvervalschte Üniverseel- Zuiverings-Zout is allergunstigst bekend wegens «ijnegenezende uitwerking bij alle MAAGKWA LEN. Verkrijgbaar in pakken a 00, in 33 en in pakjes a 18 CL. te Gouda hn L. Wbx.ïkr, Gouwe, en L. Schenk, Hoogstraat. Brochures over gebruik en Getuigschriften gratis. fl«~ Bij den aankoop van dit artikel lette men vooral op de prijzen, alsmede dat zoowel de grootste als ook de kleinste pakjes op de ommezijde geteekend zijn door Apoth. en Fabrik. van ehem.-techn. Pneparatèn. Emmerik a. d. Rijn.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2