Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. Nü 1169. 1872. BUITENLAND. NG g 1872, N. ING iur waarin irve, Tuin ■zeer goed id, ZLAND. Woensdag, 21 Februari. looping )OP: and, IJK, I D, gemeente 1 5 aan, jezin. 11 Bullenlandsch Overzicht. r. 1 d De inzending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags op den dag der uitgave. f A.LHOUT 5 1 da, een 4 a den No- en kwart hun door egekend i kantore ddinmeen. worden berekend naar plaatsruimte. Afaonderljjke Nommera VIJF CENTEN, tv. JUT, als EN PLA- te berra- Gouda. 4 a in den 1 dat wel middelyk. i conditiën T SCHAAK- ten huize Waddina:- oegere ;en, maar it authen- ïü8 vni, Heer RCEEL ADVERTENTlfiN worden geplaatst ran 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS De uitgave deser Courant geschiedt ZONDAG. WOENSDAG en VRIJDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post 2. >nen. de Boek te Gouda. MJ 1872, mize van GOUDSCHE COURANT. ....,3 De overeenstemming tmeebea de Duitaoh-Oosten- rijkera en de Polen schijnt nog niet volkomen te rijn. In de zitting van den Por/aenaegt-AatKkate heeft de heer Groeholaki medegedeeld, dat de Polen tegen het door de regeering ingediende wetsvoorstel, waarby eea nieuwe wyze van verkiezen tot aanvul- ling ran den rijksraad voorgeaehreven wordt, zullen •temmen. Dat deze weigering plaats heeft bijna op hetzelfde oogenblik, dat de regeeringspartij haar ont werp van het vergelijk met de Polen in gereedheid en bekend gemaakt heeft, ie eea zeer slecht voor teelten voor het tot stand komen van de gewenschte verzoening. De wet tot aanvulling ren de kieiwet whynt trouwen* niet zoo stipt grondwettig te zijn, als men van de constitutioneels partij zou mogen verwachten. Iedere poging in hei voorgaande jaar door vos üohenwart aangewend, om zich de meer derheid in den rijksraad te verzekeren, werd door de constitutioneels parts eene rerkrachtiging van de grondwet genoemdnu zij aehn aan bet bewind is. bet monarchaal constitutioneel beginsel met de nood- zakelijke rryheden als beginsel is aangenomen, het geen echter te meer de verplichting oplegt om oen loyale proef te nemen met de Bepubliek. Het linker-centrum zal beden arond te Parijs eene belangrijke bijeenkomst houden om te beraad slagen over de aan te nemen houding. Men verzekert dat op eene veraeniging run de uiterste linkerzijde besloten is tot het programma der rechterzijde toe te treden. Het programma, zon openbaar geaaakt worden zoodra het 200 handtec- keningen zal dragen. He Daily TÜegrtyk ontkent, dat bet antwoord van het Amerikaaneche gouvernement op de laatste Engelsche nota reeds ontvangen is, zooals Ut Monday Pod en andere bladen eergisteren meldden. Het blad meent te mogen verzekeren, dat dit antwoord in de eerstvolgende drie weken nog niet verwacht wordt. De heer Gladstone heeft die tijding bevestigd, want in antwoord op eene interpellatie heeft hij gezegd, dat het antwoord der Unie niet vóór Maart kan aankomen. In bet Engelsche lagerhuis werd II. Woensdag de tweede lezing aangenomen der zoogenaamde Barial- HU, die reeds in twee vorige zittingen van het par lement waa behandeld, doch door het hoogerhuis verworpen. Het doel dezer wet is nir-te anders dan het uitroeien van een der laatste sporen van kerkelijke onverdraagzaamheid, door aan de Dissenters het gebruik toe te slaan van de begraafplaats der parochie in alle steden en dorpen, wa«r geen publiek kerkhof is, overeenkomstig de plechtigheden van bun eigen godsdienst en onder de leiding van een pre dikant van hun eigen kerk. Het ontwerp lokte nog hefiigen strijd uit ran sommige conservatieve leden, die bevreeesd zijn voor den toenemeuden invloed der Dissenters (niet-leden der Staatskerk.) Niettegenstaande alle pogingen der tegenstanders mocht de tweede lezing toch een meer derheid van 71 stemmen verwerven. Dierncli, de leider der conservatieven, heeft zich noch in het debat gemengd, noch aan de stemming deelgenomen. Bij den Bondsraad is ingekomen een wetsontwerp op het gebruik der Duitsohc taal in oflloii ele stukken in den Elzas en Lotharingen. Volgens dit ontwerp moeten o. a. alle aanschrijvingen en opgaven van Keizerlijke Begeeringsbeanibteii aan de autoriteiten in het Duitsch zijn. p. sterl. vragen zou. Al de andere cijfers, die in deze genoemd werden, zijn van Engelsche vinding. Daarbij komt dat de Engelscben tegeneischen hadden en men in Amerika het geval voorzeg, dat de som, die Engeland ran Amerika te vorderen hebben zon, grooter zijn zou dan die welke Amerika vorderde van Engeland. De geldzaak blijkt dus ran den be ginne af een ondergeschikt punt te zijn geweest. Het was te doen om erkenning ran het beginsel en om den geheelen twist uit de wereld te helpen, zon der dat de bevolking der Unie het gevoel had van door de overeenkomst gekrenkt te zijn. De geest, waarin de onderhandelingen van de zijde ran Amerika werden gevoerd, blijkt wellicht het best nit een brief van Sumner, die niet voor openbaarmaking waa be stemd en aldus luidt.Het spijt mij, dat niet uit deze onderhandelingen iets meer voordeel ia ge trokken voor het volkenrecht. Wij (Amerikanen) en da mensobheid in het gemeen hadden meer moeten verwerven. Het groote beginsel van de onschendbaar heid na particulieren eigendom ter zee had moeten zijn uitgemaakt geworden. Erenzoo bad moeten zijn uitgemaakt, dat een vaartuig, zyne prijzen plunde rende en verbrandende op zee, dat dus niet de gemaakte prijzen brengt voor een prijsgeriebt, een voudig een zeeroover is. Verder erkenning der ver plichtingen eener onzijdige mogendheid, om, in tyd van oorlog, alle gewapende schepen buiten zijne ha vens te houden, die niet zijn in het bezit van een lastbrief, afgegeven in eene militaire haven op dat oogenblik feitelijk in het bezit der regeering, die den lastbrief verstrekt. Deze bepalingen hebben allen be trekking op bezwaren, die tijdens onzen oorlog zich openbaarden en ik hoopte, dat zij in het tractaat niet zonden worden over het hoofd gezien. Met zulke waarborgen voor de beschaving zou ik tevreden zijn geweest, ook al had mijn land minder verkregen. Ik zon niet tegen nik een tractaat hebben gestreden, ook al gaf het mijn eigen land niets." Sumner be doelt natuurlijk, dat hij in dat geval ook zonder scha deloosstelling tevreden zon zijn geweest. En Sum ner was, gelijk meu weet, de hoofdpersoon in deze zaak. Door dit alles komt de Unie in een voordeeliger lieht en kan de stryd althans vrij blijven van ver bittering. Maar bijgelegd wordt zij daardoor niet. Altijd blijft dit, dat Engeland en Amerika een trao- taat sloten, waaraan van den beginne af door beide partijen eene geheel verschillende beteezenis is ge hecht. De vraag is, of men in dat geval iets an ders doen kan, dan hetgeen geschied is, wederom on gedaan maken en van voren aan beginnen. - ---w—u L DUIT8CHLAND. Met betrekking tot het postverdrag met Frankrijk aangegaan, geeft de Bank- vnd Hand.-Zeiting in haar jongst ontvangen nornmer een uitvoerige mededeeling, waarvan de hoofdzaak is als volgt. Aanvankelijk ver langde Frankrijk, dat het porto van 40 centimes, bet porto van een enkelvoudigen brief, zou worden ver deeld als volgt: 55 C. voor Frankrijk, 15 e. voor Duitecbland. Op dien grondslag verklaarde de heer Stephan, direoteur-generaal der postery, niet te kun nen of mogen onderhandelen. Hierop deed de heer Stephan hel voorstel, dat Frankrijk het porto van alle brieven, naar Duitsehland bestemd, voor zich zou behouden en dat dit weder* Nog steeds leeft meu in Frankryk in vrees voor ene aanstaande restauratie der Napoleontische dynastie.. De verkiezing van Beuker ia velen tot een nacht merrie geworden en inderdaad gaat de keizerlijke pro- pagaode door hare onbeschaamdheid alle perken te 'Idkta.' De regeering beweert steeds, dat ay gerust ia ca op alle omstandigheden voorbereid. Daarnevens staat de poging der gematigde reehter- zyde om een behoorlijk aantal bandteekeoingen onder hór programma te krygeo. Natuurlyk loopeu daar om allerlei geruchten. Het beste komt ons voor eenvoudig do ons geworden telegrammen onder de oogen oneer lezers te brengen. Het bericht, geda teerd 17 Febr. luidt aldusi Het rechtir eintewss dia- uw„ «nv. a. wou» onssiaert over »ijn programma^ Men bevestigtAst „ia nauw nemen W- -- - -->i-1 AAHatiiirfinnoal ruarvinaasl mat rln nn/lrt ENGELAND. De heer George W. Smalley, correspondent van The Trilnute van New-York en in Engeland zeer ge zien, heeft aan de Tuut twee uitvoerige brieven ge schreven over dc Alsbamazaak, en daarin met de stukken aangetoond, dat de regeering der Uuie, 's lande vettegeuwoordigiug en op enkele nitzondenngeo na de gehcele bevolking het tractaat niet anders hebbeu begrepen, dan bet thans door de regeering der Uuie wordt opgevat, met dien verstande echter, dat hei niemand in da gedachten ia gekomen, dat op grond van dit tractaat zulke buitensporige sommen van Engeland zouden kunnen worden gecisoht, als som mige Engelsoheu vree zen. Integendeel was men in Amerika van meening, dat, ten gevolge van de tegen eischen, die Eugelaud doen kon, het geldelijk nadeel wtl eeus aan de zyde der Unie komen kon. Hoe bet nu mogelijk was, dat men in Engeland au het tractaat eene geheel andere opvatting geven kon, blijft een raadsel, maar door bet betoog van Smalley verdwijnt veel van het hatelijke der zaak. Aanvankelijk toch meende men, dat de Unie thans eensklaps met geheel andere eischen voor den dag kwam, dan tydens de onderbandeling, zoodat er dus aan die zijde kwaad opzet was. Het blykt nu, dat de regeering der Uuie volstrekt niet van opvatting is veranderd, maar men aan de zyde van Engeland op eene of andere wyze in misverstand is geraakt. In de hoofdzaak schetst Smalley het standpunt der Amerikanen aldus. Gnnsch de natie meende, dat de Unie van Engeland de erkenning moest ver werven van de rechtmatigheid barer grieven. De regeering der Unie kon niet anders dan aan de on derhandelingen de strekking geren van bevrediging te wenschen. Vandaar dan ook het eerste voorstel, wearby de Unie zich tevreden verklaarde met eene ronde som, als schadeloosstelling, gepaard met de uitdrukking van het leedwezen der Engelsche regeering. Niemand beweerde, dat dit eene groote som moest zijn en aanvankelijk nrwierpen de Engelsche onderhandelaars uiet dezen eisoh. Zy vroegen welke som de Unie zou verlangen. Amerika antwoorddeneem ons voor stel aan in beginsel en omtrent bet bedrag zullen wy het spoedig eens zyn. Duarop stuitte de zaak af, maar meu kon weten, dat Amerika 6 millioeu

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1