BINNENLAND. Laatste Berichten. Kantongerecht te Gouda. i I 1 te voorzien, doch in it-der geval verwacht men ecnc wijziging in het ministerie. Als men eene inededeeling ran la Liberta kan gelooven, dan zal Rome nog iu den loop van deze maand getuige wezen van een groot militair schou w- spel, daar koning Victor Emmanuel het voornemen zou hebben, om een groote wapenschouwing te hou den, die door den koning van Denemarken, den Pruisisohrn veldmaarschalk von Molke eu versohei dene vreemde officieren zou worden bijgewoond. Prins Frederik Karei van Pruisen heeft zich na ziju bezoek te Rome naar Napels begehren, met een Italiaansch fregat dat hein door den koning van .Italië ter zijner beschikking is ges'eld en waarmede hij, volgens de Napelsche dagbladen, Sicilië en ook de Ionische eilanden en Egypte zal bezoeken, van waar hij vervolgens weder naar Italië zal terugkeeren. De O pin ion e is van oordeel dat deze reis van den prins niet uitsluitend een pleiziertooht is, doch dat hij aan de Italianen gelegenheid wilde geven, om hunne bewonderiug voor zijn militaire en politieke hoeda nigheden te uiten. w Het is niet noodig, zegt dat blad, om denkbeeldige tractate» van vriendschap te ontwerpen, om te w<ten dat Duitschland en Italië gemeenschappelijke denkbeelden eu belangen hebben. De Katholieke» hebben den oorlog verklaard zoowel aan Italië als aan Duitschlandhet is daarom natuur lijk, dat beide lan en het belang van een gemeen schappelijke handelwijze indien. Wij hopen, dat de reis van den prins gunstige gevolgen /al hebben voor de we-derkeerige betrekkingen der regeeringen van de beide landerf' „Ik heb zoo schrijft een correspondent uit Rome, die Napels tijdens het verblijf van den prins bezocht eenige dagen doorgebracht t<-Napels, dat ik sedert 1861 niet had gezien. H«t kwam mij voor, dat de stad er niets bij heeft verloren dat zij geene hoofdstad meer is. Overal ziet men nieuwe gedeelie in den nieuwen stijl aangelegd, wat zeker een doorslaand bewijs van voorspoed is. „Er bestai.t geen drukker en vrooiijker stad dan Napels. De algerneene zindelijkheiheeft groote vor deringen gemaakt, doch laat nog ontzaglijk veel te wenschen over. De toevloed van vreemdelingen is buitengewoon groot, zoodat men ternauwernood zelfs tegen hooge betaling een onderkomen iu de hotels kan vinden. „De zeden der inwoners zijn helaas! geheel de zelfde gebleven. De goede verstandhouding tusschen herbergiers, koetsiers, pakjesdrager* en bedelaars is beter dan ooit. Iedereen is er op uit, om op aller lei wijzen van de vreemdelingen te profiteeren, en ieder die geen Napolitaan is, is vreemdeling. Sommige hotels, en voornl het hotel van Rome, zijn niet te vreden met de hooge prijzen die men moet besteden, maar eischen ook nog dat de vreemdelingen in wet telijke munt tullen betalen of het verschil in koers zullen bijpassen. „Gelukkig worden de vreemdelingen door de amb tenaren en de Italiaansche soldaten beschermd. Iu een moeilijk oogenblik ben ik door de tusschen komst van drie flinke Piemonteezen en Lombardianen ge holpen, en ik moet bekennen, dat de Italiaansche militairen zich in iedere omstandigheid de uniform die zy dragen waardig tooiieu en dat de overleve- ringeu van omkoopbaarheid op hen -niet meer van toepassing zijn. „Ik geloof, dat de Napolitanen zich weinig over politiek en dagbladen bekommeren. Ik heb slechts een klein clericaal dagblad gezien, dat vrij algemeen verspreid was. Het stelt zich ten doel om de regee ring te critiseeren en de restauratie van Hendrik V in Frankrijk te prediken. „Sed^i eenigen tijd is koning Victor Emmanuel in Napels, wnar hij het groote koninklijke paleis be woont. Dikwijls ziet men hem zonder eenig gevolg en slechts in gezelschap van éen persoou in een open rijiuj^loo^ en in de omstreken rijden." Gouda, 19 Ma abt. Zoudag jl. had de tooneelvuorstelling plaats van de hier gevestigde rederijkerskamer „de Goudsbloem." „Misdaad en Wroeging" en „de Tulpenhandel" waren de titels der «tukken, die opgevoerd werden, en wij moeten zeggen, die keuze was goed, want beiden zijn onderhoudeud en vol actie, terwijl on derscheidene paisages in het laa'ste in zeer hevige mate de lachspieren van het publiek in beweging brachten. Wat de acteurs betreft, aan verscheideneu van hen komt groote lof toe voor bun spel. Men kon duide lijk bemerken, dat zij hun rol goed hadden bestudeerd, daar op een eukele uit/.ondering na, uiet werd ge haperd. Wel zouden wij enkele aanmerkingen kunnen ma- keu wel zouden wij o. a. kunnen zeggen dat het optredeu van den matroos in het eerste stuk ecue verrassing voor ons wasjiet geen niet pleit voorde accuratesse van hem, die met de opmaking van het programma belast was, en dergelijke meer, maar dat zijn kleinigheden. Ailes in aanmerking genomen kweten de acteurs zich goed van hun taak. De toejuichingen van het publiek gewerden hun dan ook in ruime mate, en wy twijfelen niet of het publiek heeft zich goed ge amuseerd. In de Schoon/iovensche Courant leest men dat bij de aanstaande Aprilfeesten bij'nn overal de schooljeugd onthaald zal worden, behalve in Gouda, dat een treu rige uitzondering zal maken. De lezers onzer courant weten dat bovenstaand bericht onjuist is. Doch wy geren aan deu Goud se hen Corresponded vin de Schoonh. Ct. den raad, om, wanneer liij al niet op de hoogte is van wat er in Gouda gebeurt, ten minste nivt zoo voorbarig te zijn om half Maart te melden, dat in April iets niet zal gebeuren, waartoe slechts een paar dagen vooraf het plan behoeft gemaakt te worden. De preparaties oin kinderen tè trachteeren vereischen niet zooveel tijd dat men het plnu daartoe verscheidene wekeu te voren behoeft te maken. Op Vrijdag 22 dezer zal aau de Stolwijkersluis de vergadering van hoofd-ingclanden eu hunne plaats vervangers gehouden worden om eene voordracht te fornn eren ter benoeming van een hoogheemraad van de Krimpenemuard, iu de plaats van deu beer B. Hoffland, die ui et 1 Mei a. s. moet altreden. Dezer dagen is de eerste aflevering van een nieuw tijdschrift uitgekomen. De titel is: „De vrije ge dachte", eu de schryvcr Dr. F. Feringa, die door zijo in het vorige jaar uitgegeveu „Democratie eu Wetenschap" door het geheeie land een goeden naam heeft verkregen. Naar de eerste aflev. te oordeelen zal de uitgave van dit tijdschr.lt een aanwinst zijn voor onze lite ratuur. Over tal van onderwerpen wordt er iu ge- aprokeu en wij moeten zeggen op eeile wyze en in een stijl, die deu lezer boeit en hem dwingt voort te lezeu. Ofschoon ook uit dit boek weder blijkt, dat de schrijver de meest geavanceerde begrippen is toege daan, durven wy zeggen, dat ook zij, die geheel audere gevoelens zyn toegedaan, „de vrye gedachte" met genoegen zullen lezen, daar de toou, waarop Dr. Feringa spreekt, blyken geeft van groote humaniteit en zyu afkeer om iemand te kwetsen er ten duide lijkste iu uitkomt. Om^ppze lezers een idee te ge ven van wat de volgende afleveringen zullen bevatten, laten wij hier het programma volgen van de belang rijkste verbeteringen, die Dr. Feringa voorstaat: 1°. Herziening der gropdwet. a. Mindere bemoeilijking eener grondweta-wij- zigmg. c b. Intrekking van konings praerogatief van oorlogsverklaring. c. Afschaffing van adel en decoratie». d. Afschutting van den raad van state. 'e. Afschaffing der eerste kamer. Rationeel kiesrecht. 2°, Verbeteriug in de wijze van werken der ver tegenwoordiging, door instelling eener vaste Cummissie vau wetgeving; herziening van bet reglemeiit van orde; enz. 3°. Herzien mg der voornaamste wetboeken. 4°. Algeheeie onafhankelijkheid der reebterlyke ruaclit. 5°. Volkoraene scheiding van stnat en kerk. (Noch gedwongen kerkgaan van militairennoch op leiding tot CkrUtelyke deug.Ie»; noch subsi- dien aan kerkgenootschappen, enz.). 6°. Verplicht onderwijs. 7°. Verbetering van het belastingsstelsel. 8°. Afschaffing van alle onnatuurlijke voorrechten van bet kapitaal. 9°. Hervorming van het Indisch bestuur. Hoewel wij in verscheidene punten het niet met deu schrijver eens zijn, en hoewel voor sommige onderwerpen van bovengenoemd programma alles af- hangt van de wijze waarop de schrijver verbete-1 ring wil, zoo wachten wij toch met belangstelling de volgende aflev. af cn naar de 1" gelezen te hebben, twijfe en wij niet of de volgende zullen in ruime mate de moeite van het lezen en de kosten van het abonnement waard zijn. De zomerdienst op de spoorwegen zal dit jaar reeds op 1 Mei een aanvang nemen. Men meldt aan 't Utrechtzch Dagbladdat door het muutcollege, den muntmeester en 's ryks stempel snijders gedenkpenningen zullen worden vervaardigd, ter herinnering aan 't Aprilfeest, en dan op 1 April zullen worden uitgestrooid; terwyl door de ambte- naren en muntgezellen bij 's rijk muut, als blijk van belangstelling in het feest, aan de coippiisaie der volksvermaken een geldelijke bydrage zal worden aangeboden. Binnen weinige dagen wak by -den uitgever L. Schierbeek te Leeuwarden het licht zien een open brief van den 1° luitenant-adjudant Keyser aan jhr. .van Sypesteyn, lid van de tweed? kamer. Sg; Het ezstnen voor den rang ran luit bij bet wapen der infanterie ie heden te Gravenbage aanga- Tangen, onder presidium Tan deu Genereal-majoor fi. .Mao-LecU, inspecteur ran het wapen der infanterie. Aanstaanden Donderdag zal roor de correctioneele kamer ran de arrond.-rechtbank ie Grarenhage wor den behandeld de reel besproken zaak ran den stu dent B., beklaagd raa «ut den boer t. d. D. in een caté chantant in de maand Januari jl. een gevaarlijke wonde aan het hoofd te hebben toegebracht, doch waarran deze thans hersteld ia, Mr. W. Uiqtgens zal als rerdediger tan den beklaagde optreden. Staten-Generaal. Tweede Kekeb. zittin. gen ran 16 en 18 Maart in de zitting ran Zaterdag is de disenssie orer het reglement ran orde roortgezet en gerorderd tot art. 144 (het ontwerp berat 150 artikelen). Met 11 tegen 18 stemmen ia aangenomen een amende ment ran den heer Storm ran 's Gravesaiide om het aanrangauor der zittingen te houden op elf in plaat* ran op éen uur. Ingekomen is de definitieve be groeting Toor het dep. rau oorlog. De minister .au oorlog dringt aan op eene spoe dige behandeling san het gewijzigd ontwerp tut re geling en Toltooiing ran bet resiiugstelsel, ten einde door gemeen orerleg bet Tolbrengen eener gewichtige en dringeude taak te berordereu. Van het True,ere denkbeeld om de positie Groningen—Dclfzyl in het Terdedigingsteisel op te nemeu, is thans in zoo Terra afgezien, dat daarran alleen du kus defensie ran Delfzijl behouden blyft, om het invaren van de haven te kunnen beletten. Door die opheffing is de versterkte stelling bij Zwolle in het onUerp opge nomen. De werken am Doesburg zullen worden behouden en verbeterd. De vesting Neuzen en het tart Kllewoutsdijk worden behouden. Ia de zitting van gisteren is de herziening van het reglement van orde afgeloopen. Vóór da and;, stemming, ia na langdurige discussiëu, met 46 tegen 15 stemmen, aangenomen het beginsel dat ook ds behandeling ran by de «luiting der zittiag onafge dane voorstellen des koninga in de volgende hervat kan worden. Ten slotte ia het reglemeut in zyn ge heel aangeaomen met 85 tegen 29 stemmen, met (la bepaling (amendement Fransen r. d. Putte) dat het op 15 April in werking treedt en voor 1 Januari 1874 wordt herzien. Daarop had da interpellatie- Bergmaan plaats, die liep over de middelen om on gelukken te voorkomen op den straatweg, die naaat den spoorweg 's Hertogenbosch—Vught loopt. Da Begeering zeide te zullen zorgen, dat er seinen ge steld worden, wanneer een trein in aantocht ia Heden en morgen arbeidt de kamer in de sectiën. Donder-, dag om half 3 ure ia de interpellatie-Nierstrasz aau de orde gesteld. Zaterdag is te Haarlem in den krijgsraad vonnis uitgesproken, in zake de luileuants Ort en Thierry de fiije. Beiden zjjn door den krijgsraad met alge rneene stemmen vrijgesproken van het feit ran aan randing en moedwillige mishandeling, maar schuldig verklaard aan overtreding van art. 20 van het Regle ment van Krijgstucht, wegens onderlinge veohtery met een burger, aangezien uit de instructie der zaak niet is kunnen bewezen worden, van welke der partyen de eerste handtastelijkheid is uitgegaan. Het Hoog Mi-, litair Gerechtshof heeft zieh van dit vonnis in appel voorzien, zoodat de zaak aldaar opnieuW in behande ling zal worden genomen. Alt verdediger vau den luitenant Ort zal mr. B. G. A. Fabst optreden, en voor den luitenant de Bye mr. R. Melutl baron van Lijnden. 1^ Het voorstel van Burg. en Weth. dat in de ge meenteraadszitting van Vrijdag jl. werd gedaan, luidt aldus: Aan den Gemeenteraad van Gouda. Mi)»e Harent De Heeren Steens Zijnen e. s. hebben van hun plan om in het plantsoen tegenover den, Kattensingel woon huizen voor den gegoeden stand te bouwen, afgezien. Ook van andere zijden zijn tot nu toe gcene aan vragen om bouwgrond daar ter plaatse ingekomen. Men schijnt dit terrein roor dat doel minder geschikt te beschouwen. Wij laten de juistheid dezer zienswijze in het mid den, maar zyu van oordeel, dat, nu dit eenmaal het vrij algemeen gevoelen schijnt te zyn, naar eene an dere gelegeuheid om de stad uit te bonwen, moet. worden omgezien. Wij meewen, dat die gelegenheid bestaat achter den Kattensingel, in de rigting van het station. Aan dien Singel, op ruim 100 meter efstands rau de Spoorwegstraat ligt een stak land toebehoorende aan den Heer A. J. de Baiter. Dit achten wij, met de daarachter gelegen percelen Dod en water, die zich uitstrekken langs de Jan Verzwollen wetering en de sloot van den stationsweg, en die aan de Bhijnspoorweg Maatschappij toebehooren. Dj aitnemendheid gunstig gelegen om daarop da atad uit te breiden. De gronden ter gezamenlijke grootte ran 1 hectare 82 aren en 44 centiaren, zouden wy wenschen te koopen, voor -rekening der Gemeente, en ze ter bebou wing geschikt te maken- Het landvan de Büiter groot 67 aren en 4 cen tiaren D ter beschikking van de Gemeente gesteld TOOT ip som van 9000en de gronden van de Bhijnspoorweg Maatschappij, groot 1 hectare 15 athn en 40 centmren, tegen 0.50 de centiare, dos ip bet geheel voor 8770behoudens de goed keuring vgn Commissarissen dier Msatscbsppy. Om deze gronden ter bebonwing geschikt te maked, zou midden door bet land van de Büiter, van dep Kattensingel af tot aan de Jan Verewollen wetering, eene straat moeten worden gemaakt van dertien met breedte, waaronder begrepen zyn trottoirs van 2. meter; over de watering sou eeae raste brug moet worden gelegd eu van daar de straat ter zelft breedte doorgetrokkea tot tegenover het station, w; zij door eene vatte brug aan het stationsplein worden verbonden. I Op die wyze wordt reeds aanstonds bouwterrein verkregen roor twintig groote woonhuizen, van get atddeld 10 meter breedte, tusschen den Singel en de wetering^ en voor achttien tusschen de wetering en het stationsplein, terwyl Dter eene straat zon kun nea worden aangelqpl, evenwijdig aan deu stations weg ook met groote woonhuizen te bebouwen, tel getale van zeven of no t, en eene oudere straat lange tie Jau Verzwollen wetering, waar 28 beneden- eu] even zoovele boven voniugeii zonden gebouwd kunnen worden, geschikt voor den haudwerkstand. Wij hebben de eer hierbij eene teekenüig over ta leggen, dis onze bedoeling verdnidelykt. De straat van den 8inge! naar het station zon, dunkt ons, dadelijk geheel moeten «orden doorge'rok ken, omdat, als die slechts van céne zijde loeganke Jjjk was, er weinig geneigdheid zon bestaan om die te bebouweu. Wy doen hier volgen eene opgaaf der vermoede lijke kosten, benoodigd voor de uitvoering van het geheels plan: Aankoop grond van de Butter 9000.— ld. van de Rhijnspoorwegmaatechappy 6770. Koeten van transport 1030.. 16800.— Grondaanhooging tot maaiveldshoogle - 21500. Idem voor de straten - 5500. Keibestrating 4300 M' 4 3.12900. Trottoirs 750 M 7.50 - 5625.— Kaaimuren 460 - 60.27000. 2 veste bruggen 10000. Riolering 730 H. 4 20.— 14600,— Bisico - 3500. 116425.— Daar echter vooreerst alleen de straat van den Singel naar bet station zou worden aangelegd (en in de eerste jaren zal toen wel niet verder behoeven te gaan) is aanvankelijk niet meer benoodigd dan 72000.— Aankoop grond v. d. Ruiter 6704 Centiaren - 9000. ld. vau de Rijuspoorwagmaatsebappy 11540 Centiaren - 5770.— Kosten van transport - 1030.— 15800.— Grondaanhooging tot maaivehlsboogte - 8000. Aanhooging van de straat tot op 0.80 M.-A.P. 3250.— Bealratiugin bazaltkeien 2200 M' 4/ 3.— - 6600. Trottoirs 500 M,- 7.50- 3750 Kaaimuren 210 M. -60.12600. 2 veste bruggen - 10000. Riolering 600 M. 10000. Bisioo 2000.-— 72000.— Dit plan ia bezwaard met eene som van 2500. zijnde de waarde van den grond, die voorshands on- beboowd blijft. Van de som van 72000.zou nog, zoolang het gedeelte tusschen de Jan Verzwollen wetering en het station niet wordt bebouwd, 7750.— kun nen worden afgetrokken, omdat aldnar dan nog geene riolen en trottoirs behoeven te et orden gemaakt. Het is niet noodig deze som vaq 64250.— ge heel op te nemen, omdat in mindering er van kan worden gebracht een bedrag van 6250,waar- toor da heeren Steens Zijnen e. s. bereid zyn 2100 Centiaren aan te koopen, ten einde daarop 10 woon huizen te bouwen. noodig opgenomen dan betaalt zy voor rente 3000.— terwyl na 68 jaren de geheeie schold is gedelgd. Stellen wy verder, voor hét onderhoud van de straat en de bruggen, gedurende de eerste zes jaren, jaarlijks eene som van 1000. j—en Dter van 500.—, en voor verlichting met zes WnDreus 174.— dan hetft de geeaeente, gedurende de eerste zes jaren eene uitgaaf van jfc 4200.-4, gedurende de daarop volgende 62 jaran van 8700.—, en Dter van 700— Tegen deze uitgaven voor de Gemeente staan de volgende voordeden over: Er kannen, na aftrek van dé 2100 Centiaren die aan de Heeren Steen» Zynen cl s. zijn te verkoopen, langs de straat tuaeebeo den Stagel en het station in koop worden uitgegeven 6801) Centiaren, hetgeen tegen 2.60 per Cent'are bediaagt 17000. Deze som kan, berekend tegetJ 4'/» pCt., eene rente afwerpen van/ 765. Aan belasting kan de Gemeente het volgende be drag verkrijgen: Het terrein is geschikt voor 38 groote woonhuizen. Stellen we deze op eene belastbare huurwaarde vau 300.hetgeen wel niet te jboog zal zijn, dan bedraagt de beDsting hierop 4/5 pCt. 15. voor 21 deuren cn vensters a 56 Muts ieder - U.55 voor 5 haardsteden, a 2,50 ieper - 12.50 voor het mobilair, dat we stellen oj>/2{00— - 21. voor eene vrouwelyke dienstbode - 5.— Dan is voor ieder kuis san hoofdsom ver schuldigd 65.05 Van de hoofdsom op het personeel, met de 20 Kijks opcenten bedragende 78.06, worden gedeelten san de gemeente uitgekeerd, dit maakt uit 62.44 60 opcenten op de hoofdsom, die de gemeente heft, bedragen 39.03 Nemen we aan dat de bewoners der hui zen ieder gemiddeld een mkumeu vsn 2500.en dat directe belasting 2 pCt. vsu bedraagt, dan geeft d.t Voor Zoodat de Gemeente van geniet eene opbrengst van ieder 50.- 151.47 Hetgeen roor 38 huizen bedraagt 5755.86 Telt men bierbij de i rente fan den rerkoebten grond, ad 765.dan rerkrijgt men eene jaar- lykache opbrengst san ruim 6100.— De roordeelen gsm dus de te maken kosten, ook reeds in de serste jaren, aanmerkelijk te boren. Nu is het waar, dat de uitgaven aanstonds moeten worden gedaan, en dat het Dug kan duren eer de 36 hnizen alle gebouwd en bewoond zyn, waardoor zouden kunnen die voordeelen geniiraeu tyd op doen wachten. Dit laatste komt ons echter niet maar mocht dit zoo zijn, dan mé worden gesteld, dat wy de opbreng lang hebben geraamd, en geheel b hebben gelaten de opcenten op d die na zes jaren kunnen worden aarscbijnltjk roor, g daartegen orer st der belastingen anten berekening e grondbelasting, (theven. Wanneer wij de kadastrale huurwaarde van ieder hui» stellen op 250.en de daarran door het ltyk te heffen grondbelasting op 45.dan bedra gen 49 opcSi ten voor de |(iemeente ƒ18..hetgeen voor de 38 woonhuizen eene jsailijksehe som uit- maakt van j 684, De hierboven opgenoemde zyn de directe voor deelen die de Gemeente trekken zal. Wa behoeven U uiet te doen opmerken dat de indirecte veel belangrijker zijn. Wanneer in eenige jaren onze be volking met een veertigtal gezinnen uit deu meer gegoeden stand kau worden vermeerderd, dan zullen naar ons inzien de belangen der gemeeute, ook in weerwil ren de te doeue opofferingen, zeer zijn be vorderd. Veertig gezinnen Uit dén meer gegoeden aland zonden door hunne verteringen niet onbeiangryk tot den bloei der Gemeente DjdragenJ terwyl wy ook mogen verwachten, dat zieh daaronder handelaars of industriëlen zullen bevinden, die nieuwe bronnen van welvaart in ons midden zullen O] ich t industriëlen zullen bevindcnl die nu slvaart in ons midden zullen op Zoodanige vermeerdering onzer |wy, als er woningen te bel schijnlyk. Telkens z jwenschen te vestigen, van dat voornemen afzien. De lij itnen er familiënl ten. ivolking achten hoogst waar dia zieh hier :k aan woningen -o-ing onzer stad aan het vereenigings-punt der spoorwegen, die de vier grootste steden vani ons, land ajra elkander ver binden, aan den grooten binnenlandsehen waterweg, ,n het midden van de meesjt bevolkte en meest wel- arende provincie, verzekert! haar toeneming van be volking en welvaart. Als y)e zien welke uitbreiding ndere steden aan spoorwegen gelogen ondergaan, dan ;even wy niet aan ilfusiëri toe, als vi ij ons het thans te verkrijgen terrein als binnen weinige jaren volbouwd voorstellen. Wij achten Mijne Heeren de aanneming van ons voorstel tot uitbreiding der stad roor de Gemeente van bet hoogste belang. Wordt thans na de zucht, die zich bij velen vertoont, om zich hier te vestigen, geen partij getrokken, dan vreezen wij dat onze stad het haar toekomende aandeel in de algerneene ont wikkeling van ons land niet zal verkrijgen. Op bovenstaande gronden hebben wij de eer U Myne heeren voor te stellen te besluiten: Voor de Gemeente aan te koopen het land van den Heer de Buiter voor 9000.en de boven omschreven gronden van de Bhijnspoorweg Maat schappij voor 5770.daardoor een weg te doen leggen van den Singel naar het station, (met twee vaste bruggen), ter hoogte van 0.80 M. onder A. P.; de breedte van den weg, die met bazaltkeijen bestraat zal worden, te bepalen op 6 Meters met trottoir» san weêrszijde van 2 5 Meter, de laatste echter voorloopig alleen tusschen den Singel en da wetering-, het ter bebonwing uit te geven terrein te doen ophoogeu tut maaiveldshoogte, kaaimuren te doen maken san de wetering, ter lengte van 2)0 Meters, en het terrein, tusschen den Singel en de wetering te doen riuleren. Versailles, 18 Mnart. Er wnren militaire maatregelen genomen, met het oog op den gedenkdag ran heden (der Commune) doch nergeus vertoom zich eenige agitatie. De heer Fournier is naar Rome vertrokken. Loilden, 18 Maart. In antwoord op eene vraag van Lord Malmeebmy io het hoogeriiuis heeft graaf Grantille medegedeeld, dat Het gouvernement voorne mens is, de nota der Amerikaunsche regeering te beantwoorden, maar dat hij onmogelijk kan zeggen wanneer de correspondentie zal worden medegedeeld, of hoe het op 't oogenblik met dfe onderhandelingen staat. Iu het lagerhuis heeft de heer Gladstone naar aanleiding eener vraag van .den heer Disraëli gezegd, dat het antwoord vau deu Amerikaantchen minister van 27 Febr. iu den meest vriendschappelijke» en boflfel ijken toon is gesteld, maar dat de Amerikaan- sche regeering zieh niet met de zienswijze van bet Britsch gouvernement vcreenigt. Onze regeering acht het wenschelijk, zelft noodzakelijk, dat stuk te beant woorden, en dat antwoord zal nog vóór Donderdag bij de» Amerikaauschen gezant worden ingezonden,- ten einde het nog deze week naar Amerika kan wor den orergebracht. Wat betrof de openbaarmaking der stukken, >00 verzocht de heer Gladstone, dat het hu» m dat opzicht even geduldig tott wachten alt het Amerikaansch congres. Zoodra het zonder nadeel voor het openbaar belang zal kunnen geschreden, zal de correspondentie worden medegedeeld. Ver8aille8, 18 Maart. Inde nationale verga dering is een voorstel gedaan óm de ontruiming der door de Duitschers bezette departementen te verkry- gen door dadelijke afdoening der oorlogscontributie, waartoe de gelden zouden moeten gevonden worden uit eene heffing van 2 pCt. op de waarde van alle roerende en onroerende goederen. D'.t voorstel ia urgent verklaard. Bij vonnissen vau 23 Februari 1872 zyn: 1°. A. 8. eu M, tie B. veroordeeld ieder tot eene geldboete van 1.of een dag snbsid. gevangenis straf wegens het te Gouda plegen van strautsobeadcry door het werpen met steenen. 2". A. H., L. v. D. cn D. J. veroordeeld ieder tot eene geldboete van 1.of ieder een dsg subsid. gevangenisstraf wegens het te Gouda in vereenigitig spelen om geld op den openbaren weg. 3». H. J. en H. B. veroordeeld ieder tot eene geldboete van 1.of ieder een dag snbsid. gevan genisstraf wegens bet te Gouda op den openbaren weg spelen met geld. 4°. 0. B. en F. v. d. V. veroordeeld ieder tot eene geldboete van 1.of ieder een dag subsid. gevangenisstraf wegens het te Goods op den open baren neg buiten een openbare waterbak datgene verrichten waarvoor die inrichting bestemd w. En allen in de Icosten des nooda invorderbaar by lyfsdwnng. Tegen H. v. S. wanende te Maastricht, die van tijd tot tyd de markt alhier heeft bezocht is eene vervolging ingesteld wegens het beroep van tand* meester nit te oefenen zonder dat hy daartoe bevoegd was. Dat bij dit beroep voor geen koopje dreef, blykt daaruit dat by G. O. wonende te Hekendorp een kies had getrokken en een klrine mondspoeling had gegeven en hein daarvoor in rekening bracht de som van 6.50 doch,stelde zich later tevreden met 1.80.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2