Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. N?1196 1872. BUITENLAND. r,. Woensdag, 24 April. DHTS, narkt Bflltenlandsch Overzicht. geltoerd; T. De intending van advertentiön kan geschieden tot één nnr des namiddags op den dag der uitgave. J-» ij worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommers VIJF CENTEN. ADV ERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS ine, eiwit- nengesteld, m als een den, kink- e makenden «U, (zjjnde 10) aan die hebben op middags ifvrouw de he Poort n afgehaalde i meestbie- «B. Ifers, belet jd een ge- t en maakt a 45 Cts. ogstraat Inlandsche [ante dozen n 35 Cts. iekten van teach, losse laar het de nd in den nden, door n vrjj van oozen van De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRDDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prjjs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2.— ge Loten ingmeester, i Woerden. 1ITÉ. 9 ^paraten. erlang van tens oogen ten zeerste ilagerjj van de Nieuwe F E A N K B U K. De raad van onderzoek naar de oorzaken van de capitulatie van Sedan beeft, na overweging van bet dottier .tukken die op die capitulatie betrekking heb ben en na verhoor van de generaals de Wimpffen, Lebrun, Ducrot en Douay, in een uitvoerig stuk zijne meerling over die capitulatie uitgesproken. Na in enkele woorden den slechten toestand van het leger van Mac-Mahon toen het te-Sedan aan kwam te hebbeb geschetst, doet de raad vooral uit komen hoe noodlottig de verwisseling van drie opper bevelhebbers binnen korten tyd voor het leger en voor den goeden afloop van den strijd moest wezen. Zoodra Mac-Mahon gewond was, droeg hij bet op- voldoende is. alle genoeg de sappen uitwerking beginnende perbevel over aan generaal Doerat, en deze, den ge vaarlijken toestand inziende, gaf bevel tot den aftocht in de richting van Mezièreshij had echter slechts een uur het hevel gevoerd en aan zijne orders was een begin van uitvoering gegeven, toen de generaal de Wimpffen, krachtens een ministerieele aanschrij ving, het opperbevel kwam opeischen. De generaal de Wimpffen keurde de bevelen door Ducrot gegeven af en, zonder zelf nog eenig plan te hebben gevormd, beval hij de verlaten posities weder te bezetten. Intusscben kon hij den staat van zaken overzien en besloot, om al zijn krachten op den rechtervleugel te concentreeren en tegen Carignan en Montmèdy te richten. De troepen waren echter niet in staat, om aan zijne Verwachting te beantwoor den. Hjj zelf nikte aan bet hoofd van de marine- troepen, twee bataljons zouaven en bet 4S» linia- regement tegen Balan op, doch daar aankomende ontmoette hij den generaal Lebrun inet een parle mentaire vlag, om den wapenstilstand van den vijand te gaan vragen. De opperbevelhebber liet de parle mentaire vlag strijken en wierp zich met 2000 man op den vijand, doch moest weldra voor de overmacht wijken en naar Sedan teragkeeren. Toen trad de exkeizer eigenmachtig op en, door de massa van retireerende troepen in den waan ge bracht, dat volhouden slechts nutteloos bloedvergieten zou zijn, liet hij op de citadel de witte vlag hijschen, zonder den opperbevelhebber, of de korps-komman- danten te hebben geraadpleegd, en zond een ordonnans officier aan de Wimpffen met verzoek, om zich naar het hoofdkwartier van den vijand te begeven, teneinde de capitulatie te teekeneu. Deze weigerde, wierpzióh nogmaals op deu vijand, doch toeu ook zijn taaiste poging mislukte, voldeed hij aan het verzoek van Napoleon. De raad komt ten slotte tot de erkentenis, dat het plan van Ducrot bet meest rationeele was, omdat ala de route op Mezières vry bleef de troepen zich op Belgisch grondgebied konden werpen; dat door de overname van bet opperbevel door de Wimpffen, zonder dat hij een vast plan had, een groot gedeelte van de treurige omstandigheden die de capitulatie tengevolge hadden te zijner verantwoordiging ko men dat echter de geheele verantwoordelijkheid voor die capitulatie drukt op den ex-keizer die, daar bij de vlag liet hijschen zonder den opperbevelhebber te kennen, dezen ran alle verantwoordelijkheid ont sloeg; dat den generaal de Wimpffen lof toekomt voor zijne weigering om de capitulatie te sluiten, doch dat het moet worden betreusd, dat hij, eenmaal daartoe orergaaude, niet beeft vastgehouden aan het aanvankelijk door den vijand toegeatanc beginsel, dat alle officieren in het bezit zouden blijven van hunne wapenen en bagage, hetwelk later is gewijzigd' en alleen toegepast op hen die, onder belofte van ge durende den oorlog niet meer te zullen strijden, naar huis keerden. Le Tempt er op wijzende, dat het publiek geweten van de natie reeds bij voorbaat bet oordoel van den raad omtrent de verantwoordelijkheid van den «man van Sedan" had geratificeerd, verheugt zich zeer over de openbaarmaking van da uitspraak van den raad, waardoor aan de publieke opinie voldoening wordt gegeven en hoopt, dat ook de andere uitspraken met de daartoe betrekking hebbende stukken zullen wor den openbaar gemaakt. G0UDSCHE COURANT. De positie van bet Engelsche kabinet Gladstone ia zoo zwak geworden, dat Daily Nem reeds zijn aanstaanden nil aankondigt, en wel in de eerste week. Volgens dat blad zou het ministerie besloten hebben een beslissende stemming uit te lokken over hel een of ander punt en men houdt zich verzekerd, dat die ongunstig voor Gladstone zal alloopen. Wat ss van is, zal spoedig blijken. In da laatste dageu hoeft een onjuist bericht der Daily Telegraph de politieke wereld in rep «u roer gebracht eu ook eenigszius de beurs verontrust. Het Engelsche blad beweerde dat er groote spanning be stond tus-chen Frankrijk en DuiUchland en dat Prui sen een ultimatum naar Versailles gezonden had. Beide gouvernementen hebben zich gehaast hel bericht te doen tegenspreken en het beste bewijs, dat geener- lei nota in dien geest is gewisseld, was de afwezigheid ran den heer von Arnim, die met verlof naar Berlijn was. lutnnchen is do stemming in Duitschland niet geheel ten gunste van Thiers’ regeering. De Nord.-Datitehe Mig. Zeil, constateert wel uit drukkelijk, dat het sensatie-berieht ran de Daily Telegraph geheel nit de lucht is gegrepen. Het blad roegt er echter bij, dat da jongste redevoering ren Thiers over hel algemeen in Duitsehlaud geen aan- genamen indruk heeft gemaakt. Het hooge budget run Oorlog in Frankrijk dringt tot voorzichtigheid. De houding van Duitschland moet daarnaar geregeld worden, en hel ligt voor du hand dat het onderpand, dat thans in Duiucbland’s handen is, niet overhaast moet worden opgegeven; met andere woorden, dat de duur der bezetting langer moet zijn dan onder gunstiger omstandigheden noodig zou wezen. Nog steeds zoekt Thiers naar «en minister van koophandel. Benoist d’Azy moet hebben bedankt, omdat hij liever die van financiën zou aanvaarden, welke voor goed aan Goulard is opgedragen. Een opvolger voor de Broglie als gezant te Londen is ook niet te vindenCasimir Périer wil zich niet als verdediger van de proteotionnistiaohe beginselen laten afvaardigen. Men meldt uit Versailles, dat de laatste rappor ten van generaal Ladmirault, gouverneur van Parijs, en van den prefect ran politie een merkbare verbe tering in den staatkundigen en industrieelen toestand der hoofdstad hebben geconstateerd. De orde moet verzekerd zijn in de buitenwijken zelfs, waar de com mune het langst haar invloed heeft doen gevoelen, terwijl de handel herleeft en de fabrieken mei groeten ijver bei werk hervat hebben. Indies dit zoo is, stoet het logisch gevolg zijn, dat de staat van beleg worde opgeheven en het bestuur zijn zetel naar Pa rijs verplaatst. Zal de rechterzijde dit gedongen Aan een onbescheiden hand beeft men de open baarmaking van het rapport te danken over de capi tulatie te Sédan, waarvan lager een uittreksel volgt. De Bouapartisten zullen zich in de conclusie ten nadeele van hunnen keizer niet zeer verheugen. Het paspoortep-stelael schijnt weldra geheel te zullen worden opgeheven. Thans zijn alleen de Bel gische eu de zeegrenzen opengesteld. Vooral de re- geeringen van Italië en Zwitserland dringen sterk daarop aan. Het wetsontwerp betreffende bet militair strafwet boek is in den Duitschen ftgksdag in handen ge steld van een commissie van tl leden; schoon men niet tsrjjfelt, of men zal het daar door wederzijdsch toegeven eindelijk eens wordedf zullen toch de onder- handeliugea van langen duur zijn, daar blijkens de redevoering van Lasker de burgerlijke eu militaire opvatting, zoos Is gewoonlijk, zeer uiteenloopenniet alleen dat de militaire straffen, ook in dit nieuwe ontwerp, weder zeer streng zjjn en volgens gewone begrippen onmeuscheljjk, nog meer stuit do ongelijk matigheid van straf teu opzichte van de officieren, die zich in de behandeling vaa hunne ondergeschik ten aan buitensporigheden schuldig maken, en om gekeerd van de ondergeschikten, die den eerbied voor hunne superieuren uit het oog verliezen. Geeft men al toe,,dat de wjit op het laatste punt streng moet zijn, uien kan slUians verlaagde, dat de wet gesu uiuouderiiigeu zaKjnakeu, sa moeilijk die ongelijk matigheid ook al op-rekening schrijven daarvan, dat de militaire wereld een bijzondere maatschappij ver tegenwoordigt, die zich wel niet gunstig van de ge wone onderscheidt, maar toch een onvermijdelijke noodzakelijkheid ia. Volgens eene mededeeling door den Zwitserschen kan selier in de zitting van den bondsraad op 12 dezer ge daan, zijn de 600,000 exempl. der gewijzigde ontwerp- constitutie aldus in drie categoricn verdeeld: er zijn gedrukt 460,000 «tempi, in het Duitoch, 120,000 in het Fransob en 20,000 in het Italiaanscb. Zij zijn bijna alle onder de bevolking verdeeld, teu einde haar algemeen en tijdig met de vooigestelde wijzi gingen bekend te maken. Al hetgeen verder in ver band staal tol de volksstemming over de gewijzigde constitutie, wordt in gereedheid gebracht, ten einde haar op den -astgestelden tyd te doen plaats hebben. Ds commissie voor buitenl. zaken uit de Ameri- kaansehe kamer van vertegenwoordigers heeft naar aanleiding van het voorstel-Petera voorgesteld, dat de eischen wegens indirecte schade ingetrokken zul len worden. De commissie heeft zijnen voorzitter, deu heer Banks uitgenoodigd om hieromtrent met den beer Fish in overleg te treden en zijn rapport Dinsdag te deponeereu, De commissie is van oordeel dat de eischen wegens indirecte schade aan een vrede lievende oplossing der qanestie zouden in den weg staan. Meer en meer wint het gevoelen veld, dat de regeering in overeenstemming met deze conclusie hare eiscben tot vergoeding der indirect geleden schade niet langer zal handhaven. Het antwoord op de laatste nota van den heer Granville was dan ook volgens telegrafisch bericht uit Philadelphia gisteren nog niet afgezonden.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1