Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1878. ;en, net ERVEN gelegen aan Vaddinjcvem. JEN HOOI- die huizen, jen ten kan- Jaddinjmem. BUITENLAND. N? 1198. rkooplng KLUIT Hz. tPRIL1872, woning be- GEN onder éld) Zondag, 28 April. Bnllenlanilscli Overzicht. kping in Slootibs, iigen GOUDSCHE COURANT I- 'at. Het tPRIL e. k u. LDERS met je«, ook teer ndere Werk- KER, Oost- 2, des vqor- N, 2 PIN- ERENWA- en MELK- t voor aller- e OosthaTen, MERMAN 8- bjj vernieu- p aanstaande PRIL 1872, saai), op de jende Zatur- sren om door beien, of met jk. -- Courant abu- EUL1872, des O n°. 437, JPMAKER8- N, bewoond xEDIG ERF in de Hoef- a het water I, te Gouda, genten kan- uda. '2, des Toorm. ran de 80- i Gouda, ran mgen WIN- i de Najjer- kmunissie, )NG. wen aan J. ide door den eschieden. 1ORDT. heel Mn de genade der Duitachera overgeleverd, die orer meer dan de verêischte *L der stemmen be. schikken. De Spasnsche koning beeft Woensdag de zitting der Cortes geopend. In de troonrede wordt verklaard, dat de betrekkingen met de bqiuulandsche mogend heden van bevredigenden aard lijn. De koning hoopt dat spoedig eene schikking molden Heiligen Stoel ral getroffen worden. Er rullen wetsontwerpen iugediead worden betreffende de reorganisatie van het leger en hervormingen in het financieel, provinciaal en kolo niaal bestuur. Van de partij sprekende, die aan de wettige instellingen des lands vjaodig is, zegt de koning dat die partij de wapens heeft opgeval. Het gouvernement heeft alle voorzorgsmaatregelen geno men, om den opstand te onderdrukken. De ervaring uit den laatsten tijd leert, hoe weinig vruchten de vergevingsgezindheid der regeering gedragen hoeft. Zij ie dientengevolge besloten de rusirerstoorders onverbiddelijk te straffen. De koning hoopt dat de opstand spoedig bedwongen zal worden en zegt ten slotte, dat de regeering aan de Cortes verantwoor ding zal doen van hare handelingen en besluiten. Het tal de legaliteit handhaven, en de wil der Cor tes zal den koniug tot richtsnoer strekken in zijn streven, om zijne persoonlijke gevoelens te vereen zelvigen mét die der vertegenwoordiging. Nooit, zegt bij, zal men mij kunnen beschuldigen, dat ik mijn post verlaten en de plichten vergeten heb, die de staatsregeling mij oplegt, plichten die ik en standvastig ral vervullen, zooals de eer en mijn naam het vorderen. Bios Keus is tot voorzitter en vier ministerieele leden tot vice-presidenten verkozen. De Carliatisohe beweging amtjjnt 'zich eentgS'iu. ■ft te breiden. Men zie da mfitsto berichten. President Grant heeft de Britsche memorie naar ‘t congres gezonden. Het congres heeft ze teruggezonden aan de commissie voor buitenlandsohe zaken. De New- York Herald zegt, dat Amerika op de eischen wegens indirecte schade aandringt, niet om dat 't daarop een dollar denkt te ontvangen, maar ter wille van "t bij de quaestie betrokken beginsel. Het blad oppert een plan tot minnelijke schikking, dut, naar 't beweert, door de heaven Thornton en Fish ia goedgekeurd. Engeland zou, namelijk, zich moe ten verbinden om, iu geval het zelf ineeu oorlog gewikkeld werd waifin Amerika neutraal bleef, de Vereenigde Staten niet aansprakelijk te stellen wegens de indirecte schade die 't gevolg zou kunnen zijn van handelingen van schepen welke uit Amerikaansche havens mochten ontsnappen. -«m—m _CO. F R A N K R U K, De zittingen der Nationale Vergadering zijn» ge* lijk reeds per telegram is gemeld, op 22 dezer her* vat. In deze zitting zijn dóór de rechterzyde eenige interpellation aangekondigd, o. a. een van den graaf Jaubert, over de onwettige ontheffing van dt vreem delingen van het paspoortenge Id a 10 fr.jdeze inter pellatie zal op aanstaanden Zaterdag behandeld wor den. De heer Raoul Duval vestigde de aandacht der regeering op het feit, dat gemeentelijke ambtena ren (mairee) te Angers en Havre aan eene vijandige demonstratie tegen da Nationale Vergadering hadden deelgenomende spreker bedoelde hier het feestmaal, in die, steden gegeven ter eere van Gambetta, die in zijn’redevoering had te kennen gegeven, dat voor de Nationale Vergadering de tijd gekomen was, om zioh te ontbinden en voor andere vertegenwoordiger» plaats te maken. De interpolatie over deze aangele genheid is op a. dt. Donderdag bepaald. Daarna volgde eene discussie over de regeling van de werkzaamheden. Volgen» den minister van bin- nenlandsche zaken, behoorden de belasting-ontwerpen, en bet ontwerp betreffende de samenstelling van den Raad van Sthte het eerst in behandeling te worden geijomen. Doch hiertegen verzette zich de heer Gam betta, die meende, dat de legerorganisatie van drin gender aard was. Het ontwerp, zeide hij, is thans rijp voor discussie en het rapport der commissie is reeds voor geruimen tijd ingediend. Van dit gevoe len waren ook de heeren de Castellane en Dahirel. Nadat de minister van binnenlandscbe zaken nogmaals ENGELAND. Zooah wij kortelijk meldden, verzekerde de Daily New» van Maandag op offioiëele wijze, dat het En- gelsche ministerie een kabinetsquflestie zou maken van de aanneming van Fawcetts wetsvoorstel omtrent de hoogeschool te Dublin. Teven» kondigde zy als vrij zeker aan, dat de oppositie eenparig voor genoemde wet zou stemmen; dat, indien de verklaringen der regrering eenigszins ten gunste der lefsche ultraman- tanen worden geacht, zij evenzeer ten nadeele van de Schotsehe onderdanen, van de Engelsche dissenters, van de lersche presbyterianen en van de geavanceerde liberalen zijn, die allen neutraal onderwys verlangen dat daarom al de ontevreden liberalen tevens deze gelegenheid zouden waarnemen om het ministerie den laatsten slag toe te - órengen en voor ditmaal met de oppositie zouden stemmen, zoodat de val van het kabinet Gladstone binnen eenige dagen vrij zeker ie verwachten was. Na deze zeer stellige verklaringen, die een minis terieele crisis in Engeland hoogst waarschynlijk maak ten, bevat de Daily New» van Woensdag een zeer gewijzigde mededeelmg. Zij verklaart nl. <|at hare aankondiging van Maandag heeft gestrekt om den stand van zaken groo elijks te veranderen. De liberale leden van het lagerhuis toch, vernemende, dat het verwerpen van lord llartingtons amendement den val van de liberale regeering zou ten gevolge hebben en den gang der regeeringszaken zou belemmeren, voorts nadenkende over het waarschijnlijke lot van een liberalen maatregel in conservatieve handen en over het gebruik, dat in den regel door de staats lieden wordt gemaakt van de ladders, waarmede zij tut hun booge waardigheden zijn opgeklommen, zijn volgens genoemd blad plotseling van plan veranderd, en de nederlaag van Fawcett is thans even waar schijnlijk geworden als zijn overwinning Maandag was. Het is opmerkelijk, boe deze veranderde stand v&n zaken plotseling zelfs den ijver van Fawcetts vrienden bekoelde, blijkbaar aan hun pogingen in de zitting van Dinsdag om door bet spreken over allerlei an dere zaken, die later dan diens bill aan de orde gesteld waren, de discussie over deze te verschuiven, totdat het te laat w«» geworden on deze tot Donder dag werd uitgesteld. ïn de zitting van Woensdagavundj heeft de heer Gladstone daarop, Inidens beden ontvangen telegra fische depêche, aan Fawcett verklaard, dat het by dien» wetsontwerp geen votum van wantrouwen in de regeering geldt, waarover onmiddelhjk discussie noodig isd>it hêt aan nemen van Fawcetts ontwerp het ontslag van het ministerie gmi na zich sloepen, maar dat de regeering niet spoedig het tijdstip voor de discussie kou aan aan wijzen.^ (Hieruit zou men kunnen opmaken, dut de regeering de behandeling Do opening der nationale vergadering ie nog niet door belangrijke besluiten gevolgd. De volgorde der werkzaamheden vastgesteld lijnde, beeft teen zioh over tweederlei zaken ongerust gemaakt. Vooreerst over een verkoudheid van Thiers, die allen Fran* schen de schrik om hel hart deed slaan. Gelukkig ie zij reeds zoo goed als geweken. Dan eene inter pellatie van den beer Raoul Duval, die de regeering ter verantwoording riep over het gedrag der makes van Angers en Havre, welke deel genomen hebben aan de banketten ter eere van Gambetta. Doah ook deze aanleiding tot onrust verviel spoedig. De mi nister Lefrane keurde kalm de handelingen der mat ree af en daarmede waren Duval en zijn vrienden voldaan. Het Journal Official bevestigt da benoeming der heeren de Goulard en Teissereno de Bort tot minis ters van financiën eu van koophandel en landbouw. Le Tempe zegt o. s. ran dezen laatste, dat hij 59 jaren bud, lid van het rechtereentrum en oud-inge- nieur is, die vóór 1848 met vela belangrijke zendin gen in Engeland en Duitsohland ten opzichte van openbare werkrn en landbouw belast werd. Zijne benoeming schijnt hy echter voornamelijk te danken te hebben aan zijn uitvoerige redevoering tegen de vourgestelde inkomstenbelasting. Het posttraetaat met Duitschlaud zal spoedig bij de nationale vergadering iu behandeling komen en, naar men varwaobt, zonder belangrijke discussie wor den goedgekeurdhet rapport der commissie is gereed en luidt gunstig. Orer den loop dar zaken in Engeland zie men lager uitvoerige berichten. De quaestie is roorloopig uitgrsteld, niettegenstaande de herbaalde pogingen van Fawcett om zijn till in discussie te brengen. Maandag hervatte de Duitaobe rijksdag zyne werk zaamheden. Aan de orde was de interpellatie vau den heer Wiggers' «op welke hoogte ie de rykswet op de drukpers?” De interpcllant lichtte zijn vraag toe rn toonde aan hoe treurig het er op dit gebied iu het Dnitscha rijk, maar bo.enal in l’/uisen uit zag. De president van den bondsraad, de heer Del- brfiek, antwoordde dat bet ontwerp gemaakt en aan da boodsregeeringeu toegezouden was. Eerst vóór korten tijd wareu alle antwoorden ingekomen, en de werkzaamheden welke hieruit voortvloeien, zyn zoo veelomvattend, dat het waarschynlyk niet mogel.jk zal zyn om het ontwerp in deze zitting van den rijksdag te brengen. ,De heer Biedermann betreurde dit antwoord en hoopte dat het ontwerp bytijds openbaar gemaakt zou worden, in de verwachting dat het de openbare critiek niet behoefde te schuwen, Eenige leden spraken nog tegen da borgstellingen, tegen de voorloopigetonlscatièn, enz., doch de ryks* regeering liet zioh over al deze opmerkingen vol strekt niet uit. De interpellation over de drukpers hebben dus in da Pruisische kamer en den rijksdag plaats gehad, da regeering heelt op beide plaatsen geantwoord ende vertegenwoordiging en de natie zyn byna nog even wijs als voor de inter- Het regeeringsrapport over da administratie der róksprorinoie vond algemeene goedkeuringalleen da ultramontanen beklaagden zich, bij monde van een hunner leiders, den heer vou Reicbensperger, over da onderdrukking der katholieke geestelijkheid en dpr katholieke pers iu Elzas-Lotharingen. De Oostenryksche Grond welgetrouwen hebben reden tot tevredenheid; de verkiezingen in Boheme van de grootgrondbezitters zijn in hun geest uitgevallen; de oppositie nam. aan de «erkieging geen deel. De af loop is voor het ministerie van het hoogste gewicht, daar men nu een versterking van de grondwetspartij in den rijksdag verwacht. In Boheme zal de toe* stand overigens dezelfde blyven; de rollen zyn alleen verwisseldnu zullen de Czeoben den landilng verla ten, zooals de Du itsehers dat deden onder Ilohenw art. De telegraaf bericht de opening van den land dag; do Czcchen zyn met verschenen. Zij zyn ge had aangedrongen op eene spoedige behandeling van het wetsontwerp betreffende de samenstelling van den Raad van State, daar Frankrijk reeds te lang ver- stokee is van dergelyk lichaam, hetwelk onmisbaar is in het raderwerk van het bestuur, nam de heer Thiers het woord; hij verklaarde dat de regeering bet over sommige punten der legerorganisatie nog niet meb de commissie eens is. zoodat zij daarover nader mqt haar in overleg moet treden en het ont werp du/nog niet iu staat van wijzen is. Bovendien zou-rïju gezondheidstoestand hem in de eerste dagen beletten, om aan eene openbare discussie over een zoo belangrijk onderwerp deel te nemen. Hy achtte het daarom wrnsehelyk, de beraadslaging daarover nog wat uit te stellen. De Nationale Vergadering heeft ten slotte beslist, dat het wetsontwerp betreffende de samenstelling van den Raad •ar» State het errst in behandeling zal worden genomen en dat het ontwerp op de leger- organisatie onmiddellijk daarop zal volgen. De heer Buffet, voorzitter der commissie voor hef budget, had vooraf nog te kennen gegeten, dat de nieuwe belastiüg-ontwerpen nog niet aan de orde konden worden gesteld, althans niet dat op de grondstoffen, omdat ingevolge ten vroeger besluit der Vergade ring de nieuwe tarieven eerst onderzoekt moesten worden en men zoover nog niet gevorderd wa».

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1