BINNENLAND. Laatste Berichten» POLITIE. FRANKRIJK. De zesde,krysraaU heeft in revisie uitspraak gedaan ui 'd« Zaak van Blqiiqui, die veroordeeld was tot de- jfcrVztie 'in eene versterkte plaats, maar wiens vonnis vernietigd was wegens een gebrek in den vorm. Bij de nienwe uitspraak is de straf derelfde gebleven. - Sommige dagbladen dringen er ten sterkste bij de Fraggehen pp aan voortaan geepe Duitache badplaat sen te bezoeken. Voor de Praoschen, voor den Pa- rijzenaar, zegt le Slide, moei er geeft Baden-Baden meer-bestaan, ten einde niet meer de Duihöhè" beur zen te spekken, terwijl Frankrijk zich arm maakt om den losprijs ziener vrijheid te krijgen. De r^olutie v»n 4 September en de daardoor ontstane verandering in den regeeringsvorm heeft ook eene groot% verandering gebracht in het debiet van vele Parijsche dagbladen. Ziehier de oplaag van de voornaamste. Wij beginnen met die der republikeiu sche organen: de Rappel drukt 30,000 exemptiren, dq Républioue Francais# (van Gamb^tta) 22,900, de Siècle 15,000. van de gematigd republikeinsche bla den, die het Presidentschap van den beer Thiers ondersteunen en voor officieus doorgaan, heeft de National een debiet yan 12,poQ, Ie Roir ran K^OOO, de Bien Public van 8000, en de met 1 Mei onder hoofdredactie van Kdmond About gekomen le ,XIX Siècle van 1500 exempl.; de Bonapartistiscbe Orde en Pays hebben eene oplaag van 8000 en 1500. De organen, weike vóór den oorlog van 1870 een groote oplaag hadden, hebben in deu regel hun oplaag aanzienlijk tien verminderen. Zoo worden vau de Liberie thans nog wei gedrukt 26000 exempl., van de Patrie 8000, maar van de France niet meer dan 2500, van de Constitutionel slechts 20ÖQ, van de Presse 200, van de Opinion Nationale 2000. De Temps is het eenig dier bladen, dat sedert 1870 znne^ oplaag zag toenemenzijn debiet is geklommen tQt 14000 exemplaren. Het Journal de» Débat» is op dezelfde hoogte gebleven eu telt thans nog 10000 abonnes; het Journal de Pari», het bekende orgaan van de Orleansen, de Franqai» eu de Gazette de Prance zijn in gelijke nagenoeg op hetzelfde standpunt bljjven staan: zij tellen 6000, 3000 eu 2500 exem plaren. De oplaag van de ultiamoutaansche Unieer», Monde eu Union, is niet met zekerheid bekend. De 1figaro telt nog alfwos de meeste abonnó*, namelijk 40Ö00. De vroegere Eclair, thans onder den titel van le Gauloiverschijnende, heeft eene opla.ig van 15000 exempl. bereikt; Paris-Journal verkoopt, sedert de heer Weiss er aan medewerkt, dagelijks 8000 exempl.; de eerst onlangs opgerichte republikeinsche Evenement moet reeds een oplaag hebben van 5000 exempl. Van den Courrier de Francedie de staat kunde van den beer Thiers verdedigt, worden 2000 gedrukt; doch naar meu zegt, komen geen 100 in handen van betalende abonués. De Moniteur Univerzel heeft nog altoos 10000 abonnenten; doch daar dit blad weldra zoo goed als in turnden der regeering zal komen, kan meu op dat cgfer voor de naaste toekomst niet veel staat maken. ENGELAND. Wij kunnen nu mededeelen, dat de quae8tie der in directe Alabama-eischen nog deze week zal worden op- gelost op eene voor beide landen bevredigende wijze." Met deze woorden deelt de correspondent van den Time» te Philadelphia een heucbelijke tijding mede welke de Times gelooft dat waarheid behelst. Het blad is van meening, dat de regeering der Vereenigde Sta ten voornemens is om gezamenlijk met de Britscbe regeering een nota te doen toekomen aan de scheids rechters te Genève, waarin het beginsel geconstateerd zal worden, dat een onzijdige mogendheid in geen geval verantwoordelijk kan worden gesteld voor iets anders dan voor de directe gevolgen van zulke schen dingen der neutraliteit als waarvan Engeland door de Unie beschuldigd wordt. De .scheidsrechters zul len tevens worden uitgenoodigd hun uitspraak op dezen grondslag te baseeren, en de schadeloosstelling zoo zij er een noodig achten alleen te be rekenen naar de schepen en ladingen welke door de Alabama en andere schepen vernietigd zijn en naar de kosten welke de vervolging dezer kapers heeft nopdig gemaakt. Het beginsel zal dus worden vastgesteld, dat indi recte schade, welke te weeg is gebracht door de schen ding der onzijdigheid, nooit berekend kan worden door een oorlogvoerende mogendheid die zich over zulk een schending beklaagt; en het volkenrecht zal dus met een nieuwe bepaling verrijkt worden. De bedoelde nota, welke aan de scheidsrechters zal overhandigd worden, zal dus feitelijk een instructie zgu aan de scheidsrechters, om alleen de directe schade in rekening te brengen, en te handelen alsof die gedeelten in de Amerikaansche nota, welke de indirecte eischen te berde brengen, niet geschreven waren. Wellicht zal het indienen van deze instructie eenige bezwaren veroorzaken, omdat het trnctaat van Washington de partijen niet machtigt tot bet geven van instructiën. „Doch," zegt de Time»„men vergete niet dat het hof te Genève geen gerechtshof is. Het is een raad van eer, welke eet aanzijn dankt aan de twee mogendheden, die voor hem verschijnen, en een mededeeling, door beide partijen gezamenlijk gedaan, stelt de scheidsrechters volkomen in staat, om ^enigs zins anders te haftdelen dan het trectaat voonehr^jft." Den ander bezwaar, dal de Timeoppert, -is of de nieuwe regel van het ^kenrocht, Wélke door deze nota wordt faatgest^d, déftelfde' bindende inter» nationale kracht hebben aal al» 4e artikelen van het tractaat van Washington. Het blad gelooft echter niet, dat dit bezwaar zeer groot kan zjjn, en is over tuigd dat voortaan nooit éeder indirecte ei sok en zul len gedaan worden, zelfs al wqrdt deze vierde regel niet, als de drie vorige in het tractaat, aan de goed keuring van <!en Araerik.i.aischen Senaat onderworpen, waartoe de lijd ontbreken zal. De Times schryftaau de waardige, krachtige, kalme houding van regeering, parlement en «flik, den goe den afloop van het verschil met Amerika toe. DÜIT8CHLAND, De Reichs-Anz. maakt de door den keizer onder- teekende stichtingsoirkonde der universiteit run Straats burg, benevens de wetten betreffende de boogeschool bekend. In dien stichtingsbrief leest men: „Wij stichten op nieuw deze koogeschoql, die uit Elzas- Lutharingen zoovele geleerde mannen ontving en zoo wel aan die provinciën als aan de gansche wereld mannen hergaf, hoog begaafd in alle vakken der we tenschap. Wij stichten haar op nieuw, opdat tot bevordering van het rgk der waarheid de wetenschap worde gekoesterd, de jongelingschap onderwezen en de bodem geschikt worae gemaakt, waarop ware godsvrucht eu opoffereude liefde voor de bevordering van het algemeen welzijn kannen gedijen." S FA N J E. De tijdingen uit Spanje zegt de Time» luiden uiut gunstig. Reeds werd de communicatie met Frankrijk tijdelijk verbroken; en 't is niet onmogelijk dat dit feit zieb herbalen zal. Ken blik op de kaart zat dit duidelijk maken. Immers, de C&rliatische strijdkrachten bevinden zich bij mi uitsluitend in Na varre, in de Baskisclie provinciën Alava, üuipuzcoa en Biscaye, eu iu soinin.ge bergstreken van Aragon eu (Jutalonie d. i. bugs de gebeele linie vau de Pyreneeën. Keu stoute coup dus, gelijk eenige dagen geleden aau 'l static» tife Zumarraga, en een ge deelte van üeu spoorueg naar de Fraiisohe grens i. vernield, de telegraafdraden zijn afgesnedeu Spanje is geïsoleerd. Dut nu de insurgenten zioh hun posi tie niet weer ten nutte hebben gemaakt, en de bin nen hun bereik liggende oommunatie-lyn niet ver- meesterd hebben, bewijst dat ze niet over een ge noegzame uiacht beschikken. Men verzekert dat ze in 't geheel 15,000 innii sterk zijn. Doch, de gewone overdrijving bij dergelijke opgaven buiten rekening gelntcu, is er alle reden om te gelooveu, dot kun bendeu noch goed gauapend zijn, noeh behoorlijk aangevoerd worden, eu dat ze totdusver zonder eenig plan heOben geageerd. Maarschalk Serrano, zijn zetel aan 't huofd van 't kabinet ledig Intend, is roet 6000 soldaten uit de hoofdstad opgerukt, en moet reeds Xudela, iu Arragon, bereikt hebben een voortreffe lijke positie, van welke hij zoowel Sarragossa als Painpeioua Deheersoht tevens een geschikt uitgangs punt oin de opstandelingen in 't gebergte aau te tas ten eu over de Pyreueen op Fransch grondgebied te drijven, 't Feit al.een, dat men 'i noodig geoordeeld heeft zulk een aanzienlijke strijdmacht uit te zenden, onder aanvoering van den bekwaamsteu en meest populair™ generaal, zegt genoeg voor de vastbera denheid van de regeering te Madrid: eene vastbera denheid, die niet te zeer kan geprezen worden, Im mers, wil Scrranu volkomen slagen, wil 't gevestigde gouvernement zich handhaven eu doen eerbiedigen dun moet spoedig gestraft, streng gestraft worden opdut de schrik allen verborgen tegenstanders om 't hart sla, en de respectieve positie der partgen in deu lande ondubbelzinnig worde uitgewezen. Bleef 't resultaat van den strijd twijfelachtig zoo ware 't gezag van den-jeugdigen koning voor goed on dermijnd. 't Berouw komt te laat. Nu 't kwaad gesticht is, zien de progressistische of radicale leiders wel in wat misdaad ze beginnen door hun onnatuurlijk heulen met de partij van wanorde; en ze hebben nu den koning hun hulp en stenn aangeboden, 'l Is echter de vraag, of ze hun misslag nog zullen kunnen herstellen: of ze deu soaverein hunner keuze nog zullen kunnen redden van 't gevaar, dat hunne af valligheid hielp iu 't leven roepen. Toen Amadeua den troon besteeg, waren er twee partijen in Spanje: een partij van wanorde (bestaande uit CarUstrn, Isa- bellisten, Republikeinen, Federalisten en Socialisten), en een partij van orde. Deze laatste splitste zich iu twee groepen; een Liberale en een Conservatieve. Die splitsing was natuurlijk en nuttig. Doch men had mogen verwachten, dat beide groepen in één opzicht dén waren gebleven: waar Itgold* da hand having van orde en wet. Helaas! De Liberale min derheid, instede van zich te vergenoegen met de rol vau .parlementair# oppositie" zocht wraak in open rebellie of, wat op 't zei/Be neerkomt maakte geuMetis zaak met de lied™, die zonder hire hulp prijs geett nan al tie jammeren van een burgeroorlog 't zal alléén te danken zyn aan de ipannelijke houding van den koning, aan de loyaliteit van Serrano, eu aan de trouw van diezelfde Unionistische hoofclen, die beschuldigd werden van vijandsohap jegens den Vorst en toeleg tegen de vrij heden des volks. Dat de Radicalen hun plicht en belangen met voeten getreden hebben, is de éénige oorzaak van deze Carlistische beroering. Moge bet aéhouwspel vau 't aangerichte kwaad hen lot huu zinnen terugbrengenI ITALIË, De correspondent van het Londensche Duly Neut bericht, dat by de uitbarsting van den Vesuvius electrische verschijnselen werden waargenomen: de aarde beefde en bliksemstralen doorkliefden de lucht. De kerk van San Giordano te Cercola is vernietigd. Digt bij San Sebastiano zijn vele personen- door de lava omringd en te Ottocano storten talkens ontzet tende blokken lava neder. De spoorireinen zyn overvol met inwoners van Napels, die de stad verlaten. Prof. Palmieri beeft zyue plaats op het observatorium nirt verlaten en zyn moed, om in het belang der weten schap een ontzaglijk natuurverschijnsel van nabij te bespieden, wordtalgemeen geprezen. Hy telegrnpbcerd» Maandag middag, dat de instrumenten op het obéw servatorium sterk worden geïnfluenceerd door de uitbarsting, en dat de steenen en brakken lava, welke de vulkaan uitspuwt, meer dan een kilometer hoog worden opgeworpen. De Gazette de Napltt deelt mede, dat terwijl verschillende nieuwsgierigen, die dioht bij don berg gekomen waren, de lava-stroomeii aanschouwden, de grond zich plotseling onder hunne roeten geopend heeft. De gewonden, of beter gezegd de gebranuen, zijn naar de gasthuizen van Napels gebracht. Zy lijden onbeschrijfelijke pijnen. Ilun lichaam is één wond, al wond. Iu linnen gewikkeld kunnen zij zich niet bewegen, en de minste dreumug doet hëu gillen van smart. De grond had zich op twee punten geopend, en de vlammen omringden de nieuwsgierigen plotseling van alle zyden; een rytuig Werd geheel verbrand, en men weet niet wat er ge worden is van de dame die er in zat. i.1 i.. Gouda, 4 Mei. Schaakwedstrijd. GOUDA KAMPEN (wit) (zwart) IB4» Zet. C 4 - B 3. 1B4» Zet. D 6 D 5. By kon. besluit is, wegens overlijden, ingetrokken de benoeming, bij besluit van 21 Dec. jl., rail den heer i. van Assum, tot onttanger der in- en uit gaande rechten en aceijneen te Deventer, en als zoo danig is benoemd de heer G. Blok, thane ontvsnger derzelfde middelen alhier. Bovenstaand bericht zal velen leed doen. De heer Blok toch heeft zich gedurende db jaren van zyn ver blijf onder ons weten bemind te inalceu,by velen die, hetzij ambtshalve, hetzij in 't particuliere leven met ham in aauraking kwamen. Hét is slechts de we tenschap dat zyne wenschen naar ruimeren werkking door het Kén. Besluit werden vervuld, die ons doen berusten in zyn vertrek. Wij verwijzen onze lezers naar het onder de ru briek der ingezonden stukken voorkomende en ver- maeiien de tolk onzer stadgenooten te zijn, wanneer wy aau de leden der commissie Ier ondersteuning van de ongelnkkigen door den jongsten brand dank betuigen voor spoed den en het verstandig overleg waar mede zy zyn te werg gegaan, by de edele taak die zij zoo bereidvaardig hadden op zich genomen. De onderwijzer der Chrietalyke school te Bodegra ven is Dinsdag door den kantonrechter te Woerden, wegens het toelaten van een ongevaoeineerd kind op zyne eokool in strijd met de gemeentelijke verorde- niug, veroordeeld tot eene geldboete van B, sub- sidair in de kosten. Door den gemeenteraad te Zevenhuizen i» de be waarschool in de bunrtsohap Onde Verlaat, wider die gemeente, opgeheven. Op verzoek van eenige belang hebbende ingezetenen zal dat gebouw tot eene bij-school ingericht worden. Mqjnfvrouw M. A. Jongencel, die tan de bewaarschool werkzaam was, zal thans eene bewaar- en wetkschool in de kom der gemeente ves- tó*en' r.,IIL! ;,t I Naar wij vernemen, is de werkstaking iu sommige panfabrieken te Woerden geëindigd, zonder tot de geringste rustverstoring aanleiding gegeven te hebben, en is de geregelde arbeid hervat. Als blijk van buitengewone groeikracht in dit veatjaar kan gemeld werden, dat op de buitenplaats van mr. J. A. M. Bichon van IJselmonde, telJsel- moude, reeds gras is gemaaid en gehooid en op 30 April binnengebracht. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting vap 2 Mei. Binde der beraadslagingen over het ontwerp van vet omtrent de inkomstenbelasting. Aan de orde is het art. 1 met de drie daarop voorgestelde amendementen. Het subamendement Tan den heer de Bruin Kopt werd doer hem ten gevolge van den loop die de discussie nam, ingetrokken. Zoowel de drie amendementen als het artikel wer den daarop veruorpen. Het amendement van den heer Tak met 50 tegen 28 stemmen. Tegen steraden de hh. Jonckbloet, Hingst, v. 8ype- eteyn, v. Honten, Rutgers, v. Amerongen, v. Foreest, v. Reenen, Pyla, de Roo, lioffqtan, Storm, v. Iajod, Sandbcrg, Kien, de Bicberstein, v. Kerkwijk, Barrat, Vader, Mackny, Leuting. v. Voortbuysen, Godefroi, v. Nispen, Verheyen, v. Har der. broek, Heemskerk Az r. d. Heuvel, v. Naamen, Begram, Bot», Sniilz, Kap- peyne, v. Lyndon, v. Kusrk, Wintgeus, Bergenia, Arnoldts, Bergman», v. d. Does, llaffmans, Luybe», de Brouw, 0. v. Nispen, v. 4. Maesen, v. Zuylen, 'e Jacob, Nierstrosz, Heydenrijok en v. Wassenaar. Vóór stemden de heeren: Tak, Bombach, Kops, Westerhoff, Mirandolle, Blom, de Jong, Cremers, v. Boyma, Gevers, Zylker, Dam, v. Delden, Wybenga, Viruly, v. Eek, v. d. Putte, Smidt, de Lange, v d. Linden, Moens, Dumbar, Heemskerk Bz., Stieltjes, Brediu-, Gratama, Idzerda eu de Voorzi'ter. Het amendement-van Deiden met 64 tegen 14 stemmen. Vóór stemden de heerenWybenga, v. Eek, Dum bar, Gratama, Idzerda, Rutgers, Kops, Westerhoff, v. Beyoa, Zylker, Dam. v. Kerkwyk, v. Delden ea Lenting. Het amendement-Smidt met 41 tegen 3T stemmen. Vóór stemden de hh.Viruly, v. Eek, Wintgeus, v. d. Putte, Smidt, Bergsma, de Lange, T. d. Linden, Moens, Dumbar, Heemskerk Bz., Biedius, Gratama, Idzerda, Hingst, Tak, Bombach, r. Houten, Butgers, Kops, Westerhoff, Mirainloile, de Jong, r. Reenen, Cremers, de Boo, Gevers, Santlberg, Kien, Zylker, Da», v. Kerkwyk, v. Delden, Lenting, Godelroi, Wybenga en de Voorzitier. Einde Ijk art. 1 met 51 tegen 27 stemmen. Tegen stemden de heeren Nierstrosz, Heydenryok, v. Wasseneer, Jonckbloet, v. Sypesteyn, Tak, ltom- bneb, Rutgers, Kopt, Weztcrbolf, v. Amtrongcn, Foreest, v. Reenen, Pyls, Hoffman, Storm, v- Loon, Sandberg, Kien, de Bieberatein, v. Kerkwijk, Rórret, Vader, Jilackay, Godefroi, v. Nispen, Verheyen, v. Hardenbroek, Heemskerk Az., r. d. Heuvel; v. Naa men, Begram, Bots, 8mitz, Kappeyne, V; Lijnden, Viruly, v. Eek, v. Ktiyk, WintgeuB, Arnoldts, Berg- mum, v. d. Does, Haffmans, Luyben, de Rrauw, C. V. Niapen, v. d. Maeten, van Zuyieti, Dumbar en 's Jacob. Vóór stemden de heeren: Bredius, Gratama, Id zerda, Hingst, v. Houten, Mirandolle, Blom, de Jong, Cremers, de Iloo, v. Bcyma, Gevers, Zylker, Dem, v. Delden, Lenting, v. Voortbuysen, Wybenga, v. d. Putte, Bergsma, Smidt, de Lange, v. d. Linden, Moeus, Heemskerk Bx., Stieltjes en de Voorzitter. (Afwezig de heeren Brouwer en v. Akerlaken. De heer Blussé, Minister vin Fibadtien, verklaart, na de verwerping van art. 1, het wetsontwerp in te trekken. Daarop ging de vergndering uiteen tot aanstaan den Maandag wanneer in behandeling zullen komen het wetsontwerp tot vnststclling der rekening van de kolonie Suriname, dienst 1867; vervolgens het wetsontwerp tot het toestaan' van credieten voor on- verevende vorderingen enz.wyders eenige conclu sion van verslagen over Regeeringsbesolieiden, waar onder het mobilisatie-rapport van den Minister van Marine; en na afloop daarvan het wetsontwerp tot vaststelling van het Indisch tarief. De N. R. Ct. verneemt dat de Minister van Fi nancien, de heer Blttesé, giateren zyn ontslag by den Koning heeft ingediend. Dezer dagen is door den Minister van Binnenland- sche Zakrn een Memorie bevattende opgaven omtrent de centut aan de Tweede Kamer ingezonden. Dat stak bevat geene algemeene bespiegeling, maar feiten, om de werking der kieswet, voor zoo veel van den census afhangt, tb 't lieht te stellen, Het getal kiezers bedroeg iu 1851, 82,249 of 2,56 0/# van de bevolking (3,028,364), en iu 1870, 100,287, of 3,74 van de bevolking (3,622,167). Er wordt daarna opgegeven in Welke distrieten bet getal kiezers hetzelfde is gebleven, waar en in welke mate het ia toegenomen of verminderd in verhouding tot de bevolking. Nog meerdere bijzonderheden en vergelijkingen omtrent onderscheidene districten worden medegedeeld. In 1851 bedroeg het getal kiezers in de kiesdistric ten 11 en 1870, 11,2 van de mrerdeijarige manne lijke bevolking; voor de steden was de reden in 1851, 12.4 in 1870, 12.1 De vraag wordt door den Minister gedaan of uit de medegedeelde cijfers de noodzakelijkheid eener algemeene herziening van den census blijkt. Ia er sedert 1850 door den aanwas der bevolking eene on evenredigheid ontslaan waartegen in 't algemeen be lang moet worden voorzien? Ongetwijfeld, zoo het patentrecht wegvalt, en daar als leeken van vermoe delijke bekwaamheid het patent bij andere directe belastingen achterstaat voor ioo ver uitoefenaars van eene menigte kleine bedrijven, zonder maatschappe lijke zelfstandigheid daardoor kiezers zijn. In dit opzicht zal dos afschaffing van het patent eene electorale verbetering en eene algemeene inkomstenbelasting veel wisser maatstaf zijn, en menigeen die thans buitengesloten ivordt kiesrecht drlangeu. De Minister beeft zich overigens velerlei opgaven doen verstrekken omtrent den buishoudeulijken en maatschappelijken toestand de ingezetenen in de grootere gemeenten met verhoogden census, in verband tot belastingbeta ling als aiiderszin-, en zyne slotsom is: dat er wel grond schijnt te bestaan, om eene aanmerkelijke tftrlagiug van deu tegenwoordigen census dier gemeen ten iu overweging te nemen zonder nog te vervallen in die klasae van belaetingachuldigheid, wier patent- plichtigheid, geen wezenlijken titel nock waarborg geeft. in alle geval meent de Minister door de mede gedeelde opgaven (er zyn vele tabellen overgelegd) den weg te hebben gebaand, bij eene herziening der censuatabel, die slechts op beslissing omtrent ons belastingwezen moet wachten, in gemeen overleg tot welgevestigde besluiten te komen. De Staate-Oourant vermeldt, 't overlijden van 11- K. U> Priutes Hendrik der Nederlanden in de vol gende bewoordingen Het heeft den Almachtige behaagd, hedenmorgen, na ecu kortstondig doch hevig ijjden, tot zich te ne men Hare Koninklijke Hoogheid Prinses Hendrik der Nederlanden, geboren Hertogin van Saxen-Weimar- Eisenach. Het Koninklijke llnis, maar bovenal Zijne Koniuklijke Hoogheid I'rina Hendrik, wordt door dit droevig en onherstelbaar verlies zwaar getroffen. Men meldt uit Leeuwarden: Dat de treurmare van het overlyden van H. K. H. prinses Hendrik hier een ontzettend™ indruk heeft geinankt, ja zeiis groote ontsteltenis teweeg bracht, luot zich wél den ken. Het vermoeden, dat het bezoek van Z. M. den koning nu wel niet zou doorgaan, beeft zich be vestigd het berioht is gekomen, (int Z. ,M. dat be zoek voorioopig heeft uitgesteld. Alle maatregelen om de ontvangst van Z. M. zoo luisierryk mogelyk te doen zijn, zyu nu aanvankelijk te vergeefs genomen. Te Dordrecht is door eene véreeniging tot verbe tering van dé huisvesting der arbeidende klassen eeii ieening uitgeschreven die reeds is volteekend. Iu drie dagen tytls hebben de ingezetenen voorzien in de gevraagde som van 16,0UO, tegen 41/, pCt. rente 's joars tot voortzetting van den bouw van verbeterde arbeiderswoningen, waardoor het bestuur der vereoniging in de gelegenheid is gesteld nog in het loopend jaargetijde aau toenemende behoefte daar- aan weder eenigermate te gemoet te komen. Aan bet Handeltblad wordt door den heer Beijens uit Brussel geschreven, dat het gemeentebestuur al daar eene aanzienlijke som heeft beschikbaar gestehj,, ten einde de Nederiandsohe bezoeker» dér JulifeMf^pi op waardige wijze la ontvangen. rfÜ Men achryft uit RandwijkSedert eenige ilagèt' vertoonen zieb de kevers, en wel in zulk een sterkte mate, dat men zich zoo hier als elders zeer onge rust maakt voor de vruchtboomen. Bij Wageningen en Renkum komen zy iu nog grooter hoeveelheid voor dan hier. Als het zoo gaat als vóór een paar jaar, dan worden de boomen spoedig door dit on gedierte van hunne bladeren beroofd, en zal menig een groote schade worden toegebraoht. Een zonderlinge rechtspleging, eenig9zius gelijkende naar de onde Veemgerichten, had te Amsterdam jl. Dinsdagnacht omstreeks twaalf ure in de Tuinstraat plaats. Reeds eenige uren le voren was er eeji groote volksmenigte saamgestroomd voor de woning yan een gezin, waaromtrent een zonderling gerucht in de bunrt verspreid was. Schoon niet iti bepaald armoedige omstandigheden verkeerende, zouden toch de ouders de helft van hun zestal kinderen afgestaan hebben aan eene commissie aidaar, die de emigratie naar de Kaapkolonie tracht te bevorderen, en daar voor in ruil een som geld ontvangen hebben. Men kan deuken hoe dit feit door het volk, dat niet licht, maar wel diep gevoelt, werd opgevat. De offiéieele qualiflcatie der overeenkomst baatte niet: de geboren drongen in hunne ergernis dadelijk tot de kern der zaak door. „Zij hebben hunne kinderen verlcockf', morden de gebelgde moeders, en dat «"verronselen" wilde en zou men niet toelaten. Het was bekend geworden, dat de kinderen gisteren morgen de wo ning zouden verlaten, doch hiertegen besloot men zich met kracht te verzetten. Van daar gisterenavond die sameuscholing voor de bewuste woning. De ge sprekken en de ontboezemingen der menigte getuig den van weinig gunstige gevoelens voor de bewoners. Doch bet bleef hierbij niet, wat wel t« voorzien was. Van morren ging men tot dreigen over, de stemming werd telkens wraakzuchtiger, en eindelijk drong de meuigte de woning binnen om de zaak in loco te behandelen. Het schijnt er woelig toegegaan te zijn, althans van inboedei en huisraad is misschien niet ceu stuk heel gebleven. Toen achtte de politie hare tusschcnkoinst noodzakelijk, eo nam zij krachtige maatregelen om allereerst het leven der bewoners te redden, dat werkelijk in gevaar was. Op de aan maning van den commissaris van politie, den heer Steenberg, liet liet volk van zyne wraakneming af, waarna de kinderen per rijtuig, geëscorteerd door agenten, naar het u.'.astbijzijnde bureau van politie werden vervoerd. Torn de menigte bemerkte dat de kinderen in veiligheid waren, was zy voldaan, en ging zij langzamerhand uiteen. Ook gisteren morgen was er nog voor het bedoeld huis en in de geheele straat een groote menigte volks op de been. Het p.ithuisje van den vader der kinderen, krnier van beroep, dat op de Prinsengracht aan den wal staat, heeft men reeds in brand gestoken eu zoo gctraeM te vernielen. De houding en de handelingen van den commissaris van politie zaak, verdienen alle lof. Uitere berichten meiden dat de ouders ten onreehta van die schanddaad werden beschuldigd. Een paaa ondeugende jongens luidden zij besloten naar een der kolomen van tic Maatschappij van Weldadigheid te zenden tot hun verbetering en om andere hunner kinderen aan dien boozen invloed te onttrekken. Madrid, 3 Mei. De federale republikeiusdle vergaderiu# heeft besloten, dat zij eene passieve houding zal aannemen tegenover de Carlistische be weging. j NeW-York, 2 Mei. De Conventie tot benoe ming van een kandidaat voor het presidentschap is te Cincinnati bijeengekomen. Alle Staten waren vertegenwoordigd. De heer Carlswig nam het voor zitterschap waar. Er heerschte veel geestdrift. London, 3 aMei. Het lagerhuis heeft de paragra fen van de Èill, betreffende de geheime stemmiug, goedgekeurd. Madrid, 2 Mei. fleden had alhier hetjaarlijk- sche burgerfeest plaats. Het is met plechtigheid te midden van eene volmaakte orde, gevierd. De koning nam het voorzitterschap waar en was het voorwerp van levendige bijvalsbetuigingen van de zijde der menigte. De lijdingen omtrent den opstand luiden gunstig voor de Regeering. De bende, die onder bevel was van den Carlistischen generaal Diaz de Rada, staaft bij de Fransche grenzen en Iftkft den strijd niet aan* genomen. Diaz de Rada mf is naar Frankrijk gevlucht. De bende onder Gamundi is vernietigd en Gamundi op de vlucht, Bombay, 3 Mei. Een verschrikkelijke orkaan heeft hier gewoed. Te Madras zijn, in den nacht ^an <len lsteil dezer, twaalf schepen verongelukt eu "vvcfecheiden personen verdronken. De schade in de >^|§jïi#n in de omstreken zijn groot. Berlijn, 3 Mei. Uit Rome wordt gemeld, dat kardinaal Antonelli, ofi de mededeeling dat Kardi naal Hohenlohe was aangewezen tot Duitsoh gezant bij den H» Stoel en het daarbij gedaan verzoek om te vernemen of die keuze den paus aangenaam zou zijn, ten antwoord heeft gezondendat de paus aan een kardinaal niet kon toestaan zulk eene betrekking te aanvaarden. J Aan het bureau van Politie tfc Gouda is in bewa ring een kachel die op de Turfmarkt gevonden ïb.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2