BUITENLAND. BINNENLAND. Buiteiilandsili Overzicht. STaIt du verkiezingen, FRANKRIJK. ITALIË. Er sjjri geeue persQjten naar Overzeesctie ge westen vertrokken. Iffifje registers van den burgerlijken stand en der bevolking wonden geregeld bijgehouden. Het getal kiezers bedroeg: Voor leden van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal 429 Voor leden van de Provinciale Staten 425 dén Gemeenteraad ij 759 Datum. Betrekking. Fitgebr. st. Getal stem. 1 st. herat, op elk verko- - mii* uitgcbr. 1 at. herat. 14 Febr. 1 Lid v. d. Raad 385 163 28 idem 419 223 - 9 Mei. 1 Lid r. Prov. St. 1095 575 9 j 3 Leden idem 1096 1000 788 596 13 Juni. t Lid der 2* Kamér 1707 985 18 Juli. 5 Leden v. d. Raad 334 325 242 224 - v 199 210 1 Aug. 2 Leden v. d. Raad 372 227 219 11 Aug. 1 Lid v. d. Raad 299 86 25 idem 454 259 Er werden tegen de verkiezingen evenmin als tegen de kiezerslijsten bezwaren ingebracht. Het personeel van den Jlaad bestond op den 81 December 1871 uit de volgende leden De Heeren: Jaar van aftr. T. P. Viruly 1873. G. Prince Dr. G. P. .Bffchner Dr. A. Luijten W. Post Drost Mr. A. A. van Bergen IJzendoorn 1875. D. W. Westerbaan Mr. P. P. P. Kist J. A. Remy Mr. J. H. van Gennep W. J. Fortuijn Droogleever 1877. Mr. H. J. Kranenburg W. B. van Straaten J. Reuttinger C. MeSsemaker Het collegie van dagelgksch bestanr leed even als de Gemeenteraad een gevoelig verlies door het overljjden van den Wethouder den Heer Mr. J. L. A. de Grave, die gedurende rnim 28 jaren deze betrekking had bekleed, en daarin veel goeds voor de Gemeente had helpen tot stand brengen. Hjj werd vervangen door den Heer J. A. Remy. De Hoofd-Commies ter Secretarie de Heèr R. J. Kóppenol, die gedurende vele jaren met ijver daar was werkzaam geweest, kwam te overljjden, en aan den Heer J. L. van Bere- steijn wegens- gevorderden leeftijd eervol ontslag verleend als vierde Commies. Het getal Commie3en werd, in te gaan met 1 Januari 1872, van vier op drie gebracht. Be vorderd werden tot HooftbGommies de heer C. J. G. L. von Sternbach, tot laten commies de heer W. Kromhout, tot 2en commies de heer B. Vallet, tot 3en commies de heer J. K. Krom, terwjjl de betrekking van adjnnct-commies in dit jaar nog niet veryuld werd. (NVordt vcrifilgd) l>e vervroegde uitgave van dit nuinuirr onzer cou rant noodzaakt ons tot groote beknoptheid. In Frankrijk loopt het gesprek nog altijd over de zitting der nat. vergadering van Zaterdag, waarvan wij in ons vorig overzicht verslag gave». De buitenge wone eenstemmigheid en geestdrift in dit lichaam is dan ook inderdaad merftsvaardig; maar wisten de Frtmschen vroeger niets van de wanregeering van Napoleon? En hebben zij in weerwil daarvan niet dsn kei/er gesteuntj in ziju oorlogzuchtige plannen? De Bien Public deelt mede dat Thiers iiog geen tweede onderhoud niet den Duïtechen gezant vou Arnim heeft gehad, én dit ook zoo spoedig niet zal plaats hebben, daar de gezant eerst aaa zijn Hegne- ring medètfèeling moet doen de fWÉElUgBh de* onderhandelingen tot aflossing van de 3 inilliarden en de ontriiiraing van het Franeche grondgebied. Eerst daarna kunneu definitief die onderhautieUngeii worden aaugevangen, die «met vertrouwen worden tegemoet gezien.**, De Duitsche bladen en correspondenten blijven'ech ter pessimistisch ten opziohte van die ouderhandelin gen en bewereü, dat Duitscbland wel de Fransche voorstellen zeer beleefd zal onderzoeken en overwe gen, maar zich minder rekbaar betoonen dén vroeger, daar het Fransche budget van Oorlog hoog ia en.de stemming der Franschen onheilspellend.' In afwachting van den krijgsraad, die Buzaine's gedrag te Metz zal beoordeefen, maakt het Journal Officiel ver8ehillöiide rapporten omtrent oapitulatiën openbaar, waarin lof en blaain elkander afwisselen. Officieel verneemt men nog niets omtrent den weg, dien von Bismarck zal inslaan na de weigering Van den paus, om den kardinaal von Hohenlohe als Duitsch ge/ani te agreëeren; doch mag men ehkele officieuse stemmen gelooven, dan is de'rijkskanselier niet voor nemens pm voorloopig in de vertegenwoordiging van het Duitsche ryk bij den paps te voorzien. Niet onduidelijk geven zij te verstaan, dat de curie door de verwerping der hand welke haar ter verzoening aangeboden werd, zich zelve misèchien liet meest be- nadee.de en de geheele intrekking der missie bij den paus provoceerde. Zoolang staat en kerk zoo vast aan elkander gebonden blyven als thans in geheel Duiischland nog hit geval is, zal die bedreiging voor loopig nog wel onuitgevoerd blijven. In ieder geval is de klove tusschen de Duitsche regeering en dé1 kerk der ultramoutanen door dit incident zoodanig verwijd, dat &tn eene demping niet te 'denken valt, tenzij von Bismarck een nieuwe „verrassing" op po litiek gebied voorbereide. Wanneer de oppositie der liberale partijen in het rijk te krachtig wordt, zou hij wellicht elders een tegenwicht moeten zoeken. Uit Spanje geen nadere berichten. Over Parijs waren, wegens ongeregelden postdienst, geen bijzonder heden omtrent het laatste gevecht ontvangen; men hield de in ons vorig hummer medegedeelde tele grammen voor vrij overdreven. tXS& De part. correspondent van het Handelsblad meldt o. het volgende over den tegen w oordigen toestand van de hoofdstad; Weinige maanden geledeu het was in Novem ber van het vorige jaar werd ik in de gelegen heid gesteld u den toeu maligen toestand der Fransche hoofdstad in enkele brieven te schetsen. Andermaal bevind ik mij biutien de muren dier Hoofdstad, en het is mij aangenaam u in vluchtige trekken den in druk ,weer te geven, dien de „zetel der wereldbescha ving" thans in tegenstelling van dieu van foor leden jaar op mij gëmaakt heefi. Het onderscheid tusschen toen en nu is verrassend en verbazend. Zij, die Parijs in den nazomer van 1871 hebben dóorloopen en dat thans weer doen, herkfeunen de s'ad niet meer, Hoe somber was toen niet dat „moderne Babel," eertijds toch de' zetel bij .uitnemendheid van het gevoel des vermaaks, de in- carnatie van weelde en genot, de verpersoonlijking der bestendige zorgeloosheid en dartelheid. Alles wat weleer Parijs verhief tot het ideaal der lustige ledig- gangers, scheen voor immer verdwenen te zijn. Bouvv- vallen van paleizen en huizen, gesloten magazijnen (soms tientallen naast elkaar, in één en flezelfide straat) en bovenal de verlatenheid de* groote verkeerswegen en pleinen, de afwezigheid a|^ het ware van den Parijz"naar, Van datgene althans^ wat dén Parijzenaar kenmerktde gulle brooddronkenheid zij verrie den allerwege maar al te zeer den ernst der plaats gehad hebbende gebeurtenissen. Onwillekeurig riep men zich voor den geest de bekende verzen, waar mee Goethe zijn Hermann und Dorothea opent: Hab ich den tylnrkt und die Strassen doch nie so feinsam" gesehen! 1st doch die Stadt wie gekehrt, wie ausgestorbenNicht fünfzig, Dünckt mit, büeben zurück von allen unsern Bewohnern. Hoe geheel anders is liet Parijs van Mei 1872! Indien men niet opmerkzaam wierd gemaakt op de reusachtige bouwvallen vau de Tuilerieënj het stad huis, het ministerie van financiën, enz.; indien men 's avonds geen cavalerie tegenkwam en aan de deu ren vau de schouwburgen geen kurassiers bespeurde treurige herinnering aan den immer voortduren- den staat van beleg dan zou men waarachtig niet zeggen, dat men in een hoofdstad vertoefde, welke al de ellenden van een belegering in den felsten der winters, al de verschrikkingen van den bfcigêfödrjog; de gruwelijke gewelddadigheden van het socialism* sa actionheeft moeten doorstaan. Wandel slechts langs de breede rij van boulevards, die zich van de Made leine tot aan den Chfiteeiu d'Eaii uitstrekt, of flaneer door de galerijen van de Rue de Rivoli en het Pa lnis Roval; iet u neder op het trottoir »oor Tor toni het olasiieke laad der bouleeardiersbegeef u "aaT„ Mar „ie roi Caratte", naar .Valen- tino" of naar de „G'loeerie des lilas" allerwege zu" ou,'e Parijs weervinden, Parys zooals het waa vóór den oorlog, Parys in zijn kracht, in zyn pracht, i. zyn glorie, onbegrijpelijke en onbeschrijfe lijke herschepping! Een jaar geleden epsrtelde de Commune nog in hare laatste, bloedige stuiptrekkin. gen; toen had het ichrikbewind ran Raoul Rigaolt zyn toppunt van afschuwlykheid bereiktdiefstal en moord werden op groote schaal gepleegd; geen rei» ligheid meer! De maatschappij bad opgehouden te bestaan er bestond niets Terder dan een rerzameling van bandieten. Thans is men een jaar rerder en Parijs schijnt het gebeurde vergeten te lijn, om enkel bel tegenwoordige te gedenken. En de toekomst Welk Paryzenaar houdt zich met de toekomst op? Jpr(t moi le déluge waa immer en ia nog altoos zijn devies. Het moge ongeloofelijk schijnen, het is niet temin een feit, dat Parijs na een rerdarfelyken krijg, gevolgd door een verderfelijker burgeroorlog, meer geld verteert, dan vóór dien tijd. l)e koffiehuizen, de schouwburgen, alle plaateen waar gegeten, gedron ken, gespeeld, gezongen eu gedanst wordt, zijn dage lijks opgepropt. De ondernemers dier inrichtingen verdienen handen vol geld. De wedrennen te Chan- tilly en in Longchamps werden nog nimnter zoo druk doof de haute en batte volde bezocht als dit jaar; de cocotterie tiert weliger dan ooit te voren; de toiletten zijn verpletterend en verblindend. Alle, is duurder geworden, doch door de duuite schynt niemnnd zich te laten terughouden. Ondanks de vijl milliarden aan Pruisen en de ettelyke milderden voor onkosten in het eigen hnis, wordt er een weelde ten toon gespreid, die gene ran het keizerryk evenaart zoo niet overtreft. De drukkende belastingen op al. ierlei mogelijke en onmogelijke zaken, op iucifere, op spoorwegkaartjea, op toegangbiljetten in de soiionw- bargen, schijnen geen invloed te oefenen op deo gewonen gang vau zaken. De ontvangsten op de spoorwegen zijn toegenomen; Iucifere worden stellig even gretig door de gemins van de hand gedaan als twee jaren geledeu, en wat de schouwburgen betreft 't ie voldoende te wyzen op deze ééne omstandigheid, dat men weinig tijde geleden nog voor .le roi Carotte" vier of ryf weken ran te voren, zyn plaats moest bes teilen, op straffe van anders dag aan dag voor niet queue te maken aan den ingang ris het Theatre ie la gaite'! i DUIISCHLAND. De eieridalen te Rome achynen rrrwacht te heb ben' dat de Puns de benoeming ran Kardinaal Ho henlohe tot Duitsch g zant bij den H. Stoei zou goedkeuren. Na hetgeen vandaar aan de Kölu. Ze*- tung wordt geschreven, beschouwden zy die benoe ming als een fijn berekenden coup. De Duitsche Regêering toch kun voortaan daarop wyzen als aen blijk van hare goede gezindheid jegens de Katho lieke Kerk. Weigert nu de Paue den Kardinaal als Duitsch gezant te ontvangen, dun zal zy kunnen zeggen; dat men in hel Vatioaao hare goede bedoe lingen miekent en zich onverzoenlijk betoont. Men geloofde te Rome nitt, dat de waardigheid van Kardinaal voor de Curie een bezwaar kon ziju om Hohenlohe als vertegenwoordiger ran Duitscbland te nccrediteeren, daar toch Frankryk jaren achtereen bij de Pausen Clemens XIV en Piua VI door den Kardinaal de Bernis vertegenwoordigd is geweest, zonder dat daartegen eenige bedenking werd gemaakt. Volgens den correspondent was Antonelli dan ook ran merning, dat de benoeming van Hohenlohe moest worden goedgekeurd en bestonden er «U's kenteekeuen dat ook de Paus tot dat gevoelen over helde. Men verwachtte te meer een gunstig besluit, omdat de Paus den vorigen Duitscheu gezant, graaf Arnim, met znlk een bijzondere onderscheiding heeft behandeld. Immers, toen deze zijne hrieren ren te rugroeping kwam indienen, werd hij niet slechts op de vriendschappelijkste wijze by den Paus ontvangen, maar werd hem zelfs na afloop der audiëntie een hoogst kostbaar kunstwerk ten geschenke gezonden. Zulk een eerebewijs was tot nog toe aan geen gezant eener niét- Katholieke Mogendheid ten deel gevallen. Daar aan werd te meer betrekenis gehecht, omdat die toe zending plaats had nadat het nommer van den Uuieert, waariu een hevig artikel tegen graaf Arnim voorkwam op het Vaticaan was ontvangenwaarin eenige dagen later de bekende allocutie volgde, waarin niet on duidelijk den Vnitert gebrek aan Christelijke liefde werd verweten. Met het oog op deze feiten zag men te Rome dan ook een gunstig antwoord op de mede- deeling der benoeming van Kardinaal Hohenlohe te gemoet, wanneer er slechts van andere zyden geen overwegende rnvoed op den Psus werd uitgeoefend. Veor dit lraiate bestond echter groot gevaarwant zifcere partij, onder lsidiug van monagr. Nardi, die stelselmatig Jiet Duitsche rijk in alles tegenwerkt, deed al het mogelijke om den Paus tot andere ge- dachten te brengen «u men was dus op dit punt niet gerust. I)e brief, waarin dit een en ander wordt medege- deeld, was rerds uit Rome afgezonden eer de corres pondent met het afwijzend antwoord van den H. Stoel aan Se Duitsche regeering bekend was. Gelijk men weet, waa volgens telegraphisch bericht die afwijzing gegrond op de overwegiog dat de Paus aan een kardinaal niet kan toestaan dergelyke betrekking aanvaarden. r De Hord Deuttehe Allg. Zeituug wijst théns dat telegram, maar onthoudt zich vooralsnog elke beoordeeling. Alleen meent zij bij deze gelegen heid te moeten constateereO, dat er bij vele nog eene zeer onjuiste opvatting bestaat omtrent den werkking van een gezant bij den H. Stoel. De zending ran zoodanig persoon strekt zich niet uit tot zaken van buittnlandsche politiek; by hoeft er niets te maken met quaesticn betreffende grondgebied, of andere we reldlijke belangen; hy heelt er zich oitsloitend te bemoeien met die aangelegenbeden, waarin kerk eu staat saet elkander in aanraking komen. No ie bet echter moeilijk om in alle omstandigheden mogelijk misverstand en cooflietsn te voorkomen, en daarom had de Duitsche regeering hare keuze gevestigd op iemand, die sok veor dit gewichtig deel zijaer taak bjjsondere begaafdheden bezit. Een run de Berfijnscbe correspondenten der KSU. Zeituug verwacht, dat bet M vau de zyde der eleri- calen in Duitachhurd niet zal outbreken aan inainui- tiön tegen Bismarck. Reeda nu toch geven zy niet onduidelijk te kennen, dat hy wel op een weigerend antwoord zal hebbeu gerakend, met het doel om daarvan partij te trekken tegeaover de ultramontaau- •ehe geestelijkheid. De correspondent gelooft intue- «Aen, dat in alle geval bet gebeurdevoor de Dnitsdj* regeering niet tot nadeelcn voor de dericalen niet tot foordeel kan zijn. Ken lid dar redactie ran den Napelachen Pioooto wee ooggetuige ran de rreeselijke gebeurtenissen op en bij den Vesuvine. Aan zijne mcdedeclingen ont kenen wij het volgende. Deo 25" April 'savonda begaf hij zich met een vriend naar den Veausina. Aan het observatorium zetien zij zioh te paard en gingen, door twee gideen met fakkele begeleid, den berg op. Een steil pad geleidde hen naar een mime vlakte, Atrio del Cavalio, dié bedekt met de lam van 1871 een zee geleek, welke plotseling te midden van den heftigste» storm versteend was. Zij moesten te voet over deze kra kende lava verder gnan. Eindeiyk werden zy in hha loop gratuit door een breade nog verso he lavastroom. Aan hunne rechterhand zagen zy op den top van den berg als het ware een monsterachtige vuuroreu, waar uit onder herig snorren eu knetteren nn en daa vlammen en dikke rookwolken opstegen, en welke vaak groote gloeieude stukken met ongeloofelyke kracht omhoog wierp. In eeu langen in eig-tag-vorm loopenden etroom loopt van den top ran den berg de lava naar beneden, doch nauwelijks neemt men daarin beweging waar. De hemel is met dikke witte wolken bedekt an rondom hoeraeht de diepste stilte. In den grootsten krater zelf wee het kalm, maar uit een tweede opening veraam men een bruisen als ran een reusaehtigen stoomketel. In de witte wolken boveu den krater nam men de roods woerspirgeling der vlammen waar. Plotseling werd te midden van den nacht bij den krater een breede streep vanr zichtbaar, dat uit'de opening kwam én zich in de breedte en naar de laagte uitbreidde. De dikke rook, de wolken en de zee kaatsten bet vuur terug, de maan kwam plotseling te vourschyn, in een woord deze wonderlijke oontraateo, deze tooreraohtige ver schijnselen grepen de zinnen aan en in diepe ontroe ring bewonderden de toeschouwers dit prachtige maar tegalyk rreeselijke schouwspel. Intusschen wekte de hitte ran de rereche lava de aanwezigen oit hunne bespiegelingen. De gidsen meenden dat het nog drié nreu duren kon, voordat de gloeiende massa komen zou waar zij nastonden. Desniettemin waa het raad zamer daa terugtocht te aanveardeu. Op het harde lavsreld ontmoetten de beiden vrien den tal van nieuwsgierigen, meest alle vreemdelingen, die het gevaarlijke schouwspel van naderbij wilden waarnemen, ondanks de duidelijke Waarschuwingen, welke de berg zelf gaf. Onder anderen zat een jong paar hand in band en met van angst en verlangen glin sterende oogen op een larablok. Zonden zij terug gekeerd zijn P.. Zy ontmoetten nog bekenden, die vroegen hoe het er boven nitzeg, maar zich niet veerbonden lieten om venier te gnan. Plotseling verneemt men vreeselijke en zware don derslagen, en de gausche berg schynt in vlammen te staan. De zwarte strepen, «elke nog vóór een oogenblik de lavastroomen scheidden, zijn verdwenen, all s staat in Óen gloed, vlammen en rook verspreiden zich over het eerst zoo kort te voren verlaten lavaveld. En voordat de berichtgever van bet Napelache blad zieh nog rekenschap kan geven van betgeen hy ziet, stort met donderend gekraak een groote vuurzee naar beneden, renaaohtige stukken opwerpend en medeslee- pend. Een dikke rook stjjgt op en verduistert de gebeele omgeving. Een onrerdragelijke hitte en een benauwde zwaveldamp maken bet ademen bijna on mogelijk, De nieuwsgierigen nemen de vlocht, terwijl achter ban het hartverscheurend angstgeschreeuw weer klinkt ran hen, wien door de plotselinge uitbsrating i terugtocht afgesneden is. Te Napels verdrong zich dieu dag het volk voor het hospitaal der Pellegrini, om de dooden en ge wonden te zien, die daarheen gebracht werden. Ieder oogenblik werden nieuwe eladitoffere gebracht, ge deeltelijk naakt, gedeeltelijk in linnen doeken gehold, anderen nog iu de overblijfselen hunner kleederen, maar allen met akelig rood, verschroeid vleesch. Velen hadden de haren en de nagels aan handen en voeten verlorèn. In órn woord de tooneelen die men hier ziet zijn afgrijselijk. Twintig personen zoo den, zoo luidt een bericht, door de lava omringd zyn en te vergeefs om hulp roepen. Den eersten dag reeds stierven 30 personen, meestal kort nadat zy in het hospitaal gebracht waren. Ook van Napels gezien, levert de berg een vreeseiijk schouwspel op. De halve horizon is verduisterd door witte en vnai-grauwe wolken die met kracht en zon der ophouden door den berg uitgestooten worden de lucht trilt door de forsche bewegingen zoodanig, dat men die iu de buizen en schoorstcencn boort huilen, alsof een felle storm woeit. Zelfs zijn hier en daar de muren der hui reu gescheurd. Een on beschrijfelijke angst heerscht in de dorpen aan den voet van den berg. Het aanhoudend brullen en on- deraard8ch gerommel, de rourntroomen die u t den berg vloeien, de steeds toenemende duisternis, de aardbevingen, dnt alles heeft die beklagenswaardige dorpsbewoners van de zinnen beroofd. Lange rijen wagens, met huisraad beladen en gevuld met zieken, voor een groot dee! tengevolge van den doorgestniien schrik eu angst, vullen den weg naar Napels; de vrouwen dragen kinderen en bundeltjes goed en de mannen steepen zwaardere lastende een bidt en de ander vloekt. De spoortrein is in een dikke wolk gehuld, die hem naar Napels Ine roornitsnelt. Dóar echter doen de autoriteiten zoowei els particulieren al het mogelijke, om zieken en rrijaagden van het noodige te voorzien en ouder dek te brengen. y Gouda, 8 Mei. ^Bij de iristeren in Het BtadHuit alhier ten over staan van Burgemeester en Wethouders gehoaden aanbesteding van 70 strekkende meiers van bazalt- muur, langs de Gouwe, was iagesciireven door P. A. Burghout voor 3885.—, G. Luijendijk voor 3875.W. de Jong voor 3800.G. Toorn vliet voor 3fl72.— en H. J. Nederborst voor 3642.Burgemeester en Wethouders hebben de gunning in beraad genomen. De 1* luit.-kwartiermeester P. J. Beau sar is van het depöt alhier overgeplaatst b\j de veldbataillons ▼nn het 4" teg. inf. te Leiden iu garnizoen. De heer H. J. Steenbergen, gymnastiek-onderwij'- ter aan de middelbare en lagere scholen alhier heeft hij een schermconcours te 's Hertogenbosch den prijs behaald op den snbel. Op de aanbeveling voor kantonrechter te Zaandam is o. a. geplaatst M r. M. Buchner, kantonrechter te Edam. Wij vernemen, dat beden naebt door onbekende oorzaak verbrand ia een schaar van den sluiswach ter Hoogerwaard aan het Reeuwijksche Verlaat, op een kwartier afstands buiten deze gemeente. Bij Kon. besl. is tot plaatsvervangend kantonrechter te Alphen benoemd, J. H. v. Marselis Ilartsinck, burgemeester der gemeente Boskoop. Tot heemraad van den Tweemanspolder onder Ze ven huizen is herkoien de heer M. Tuinzaat. Men meldt uit den Krimpenerwaard Al het melkvee was reeds bjj het einde der ver- loopen maand in de weiden, hetgeen zelden in vorige jaren geschiedde. De weilanden z^jn dan ook in uit muntenden toestand, evenals de hooilanden, welke eepen ruimen hooi^fgst beloven. Op het bouwland staan de vroege aardappelen reeds ferm boven den grond, zonder noemenswaard van de jongste nacht vorsten te hebben geleden. Met het zoairu van hen nep en beetwortels is men begonnen. Het weder is daarvoor thans uitstekend. Ook de groenten en tuinvruchten staau alle naar wensch. De vruebtboo- men staan in vollen bloeislechts de abrikozen- en perzikboomen laten veel te wenschen over, het gevolg der nachtvorsten. Het teenschillen is in vol len gang; het warme, droge weder was daarvoor zeer gunstig. Groote prijzen worden roor den teen besteed, evenals voor de boepels, de palen en latten, waarvan een groote aftrek de prijzen doet stijgen. De vooruitzichten voor den landbouwenden stand z^jn dus }in deze streek zeer bevredigend. Staten-Generaal. Tweede Kamer. Zitting van 7 Mei. Het ontwerp-adres van rouwbeklag aan Z. M.den Koning wordt zonder discussie met algemeene stem men aaugendmen. Het adres luidt: „Sire! Het onverwacht overlijden van Hare Ko ninklijke Hoogheid Mevrouw de Prinses Hendrik der Nederlanden, geboren Hertogin van Saxen-Weimar- Eisenach, waarvan Uwe Majesteit ons mededeeiing heeft gedaan, heeft de Tweede Kamer der Stalen- Geueraal smartelijk getroffen. „Levendig beselfen wij, in welk eene diepe droef heid Uwe Majesteit, Haar Doorluchtig Huis en voor al de zoo hoog grachte Gemaal der Overledene door dezen s.ag gedompeld zynwant ook de Natie, Sire, waardeerde Prinses Hendrik als eene beminnelijke, rijk begaafde Vorstin. Bij haren dood gevoelden wij op nieuw, hoe uauw de banden zijn, die ons hech ten aan het geslacht onzer Vorsten. „Mogejiet Uwer Majesteit en de leden van Uir Doorluchtig Huis gegeven zijn, bij deze nieuwe be proeving in Gods heiligen wil te berusten, en moge de overtuiging, dat de naam der geëerbiedigde Ont slapene in Nederland steeds in gezegend aandenken blijven zal, iets bijdragen tot verzachting van hun leed." Na benoeming eetier commissie om 't adres aan te bieden, deelt de voorzitter mede den volgenden Brief van den Mininter van Oorlogvan 7 Mei. „In antwoord op Uwe missive van den 6" dezer, heb ik de UHEdelGestr. kennis te geven, dat het mij, na gehouden overleg met mijne ambtgenooten, in de omstandigheden vau het oogenblik, niet voeg zaam voorkomt over belaugrijke zaken met de Ver tegenwoordiging in overleg te treden. „Wat de vragen betreft, door den heer Storm van 'sGravesan le te doen, weike UHEdelGestr. mij wel heeft willen mededeelen, het kan niet ontkend wor den dat schorsing der werkzaimheden ongetwijfeld eenige bezwaren doet ontstaan, niet alleen voor het Departement van Oorlog, maar ook voor andere De partementen. „Een langdurig uitstel van definitieve vaststelling roor het VII Ie Hoofdstuk der Slaatsbegrooting, dienst 1872, is voorzeker n et wensehelijk te achten, wes halve vroeger door mij op bespoedigde behandeling werd aangedrongen. „Het verschil van gevoelen dat, ook blykens het Voorloopig Verslag der Kamer, omtrent rele punten bestaat, zou de vaststelling der begrooting op dit oogenblik, niet wel toelaten. „Het zij mij vergund iu herinnering te brengen, dat tydens de vaststelling der credietwet voor het Departement van Oorlog, de Kamer zelve van haar besluit deed blijken, om de beslissing omtrent zaken, waarover niet eenstemmig wordt gedacht, uit te stel len tot de behandeling der definitieve begrooting. „Intusschen zal zorg gedragen worden, voor zoo veel van mij afhangt, voor hei beramen van tijdelijke maatregel, geschikt om de gevreesde ongelegenheden zooveel doenlijk te voorkomen. 0De Minister van Oorlog F. A. T. Delprat. H-dan den keer Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal De heer Storm v. 'sGraresande drukt zyn leed wezen uit dat de ministers eenstemmig goedvinden dat de minister van oorlog niet in de kamer retschijnt. De redenen, die de minister opgeeft komen hem niet voldoende voor en hij betwijfelt of art. 89 der grond wet die redenen wettigt. In den gegeven stand van zaken kan hij echter niets anders doen, dan in het antwoord berusten, zoodat hij van de interpellatie moet afzien. Nadat besloten is den brief van den minister van oorlog tc doen drukken en ronddeelen, wordt het voorstel van den voorzitter om voorloopig alle werk zaamheden te schorsen aangenomen en is de kamer tot nadere bijeenroeping gescheiden. Volgens mededeeiing van de Staatscourant heeft den 6deu April jl., binnen het knsteel St.-George d'Elmina, de overdracht en feitelijke overgave der NederlancLche bezittingen aan de Kust van Guinea aan de Britsche autoriteiten plaats gehad. Geen tegenstand werd onderzonden. De orde bleef voortdurend béwa.ird.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2