I Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. :ra 1 1872. N? 1204. BUITENLAND. Zondag, 12 Met. 1.25 ïeur. Buitenianilsch Overzicht. te Delft, s LIE. •f de beste, Bn mensch. 'heden van arvan eerst [lig en «att aint. Daar- iderhonden iet schoon- Geen woa- t zoo vele kunstmid- a den groei eren, waai en oogen- temin voor ligst waren. n-Olie ver anda Haar- aadeelen te i haaront- vele proe- abrttik doet en vermin- terwijl zy dert. je verkryg- leer. - Rijk. '4 r. (Wordt vervolgd a Iazenbmg. en kwart wagestraat. lort hun door oegekend h Gouda, 1ST igen, maar iet anthen- nus vm, I Heer IJK, ALZ- ddel ifdhuid r haren cht der ieuwen al van e pom- •tooisel a a 70 Gouda en de roerden UIT HET VERSLAG VAN DEN TOESTAND DER GEMEENTE GOUDA. 1871. -JssWUffitlva- (Vervolg). In den loop van 1871 -werden de volgende verordeningen door den gemeenteraad vastge- stoW 1. SrsAVvaaosuaNtNoaK. a. Politiereglement voor de scholen vaa den 7* January. ft. Verordening van den 24* Mei ter voldoening aan art. 178 der Gemeentewet. e. Besluit van den 24" Mei tot intrekking der Verordening van den 18" Augustus 1809 op het berjjden van de noodbrug aan den kleiweg. <L Besluit van den 24* Mei tot intrekking der Verordening op den invoer van vleesch van den 12* September 1865. Verordening van den 2* Juny ter voorkoming en bestryding van besniettelyke ziekten. Verordening van den 26° Juny tot wjjziging der Verordening op de brandweer. 2. BziuniNevuonDBMiNozK. Gaans. 8. VaaonnmnsoBM van vnaacanxaMnas aaxd. Verordening regelende de jaar wedden van het onderwijzend personeel aan de openbare lagere scholen van^s 4. iirsrtücnmt. Geene. Behalve da bovenvermelde verordeningen, de voorloopige vaststelling der gemeenterekening en de vaststelling der gemeentebegrooting, kun nen de volgende als de voornaamste in den ge meenteraad behandelde onderwerpen worden aangemerkt: j Rapport van Burgemeester en Wethouders over het al of niet wenschelyke om het beste- delinghuis met het Wees-en Aelemoeseniershuis te vereenigen, naar aanleiding waarvan besloten wordt daartoe vooreerst niet over te gaan. Besluit om gelden beschikbaar te stellen tot het desinfecteren van woningen, waarin pokly- dere verbljjf hadden gehouden, en van voorwer pen, die met hen in aanraking waren geweest. Besluit om uit hoofde van het heerschender pokken de kermis niet te houden. Besluit tot het aankoopen van een huis en pakhuis op den hoek van de Westhaven en de Gouwe, met het doel om de straat te verbroeden. Nadere overeenkomst met het Ryk betrekke- Ijjk het te bouwen post- en telegraafkantoor, volgens welke het gebouw, zoodra het voltooid is, door het Ryk wordt overgenomen, en de koopsom, benevens al de kosten met renten a 5 percent der voorgeschoten gelden, aan de Ge meente worden gerestitueerd, na aftrek van 2000.waartegen het lokaal, thans tot te legraafkantoor gebezigd, weder ter beschikking van het Gemeentebestuur komt. GOUDSCHE COURANT. 4 Besluit om het huis op den hoek van de Markt en de Wyde Kerksteeg, waarin de Sociëteit Vrede-Best wordt gehouden, in het openbaar te doen verkoopen. Besluit tot bet in hefeaning geven van de kapitalen der Gemeente, ingeschreven op de Grootboeken der Nationale werkelyke schuld by de Nederlandsche bank. Besluit om in het plantsoen tegenover den Kattensingel grond af te staan tot het bouwen van woonhuizen voor den gegoeden stand, en daar eene straat met kaasmuur te doen maken. Besluit om 40,000.i op te nemen by de Maatschappij voor Gemstnteerediet, gevestigd te Amsterdam. Besluit tot het om niwt verstrekken van vereelt Uaselwater, met hgt oog op de dreigende cholera-epidamie. Besluit om ten gevolge van de afschaffing der gemaal-belasting, het hodrag van de plaat- selyke directe belasting op het inkomen en der gemeente-opcenten op het personeel te verhoogen. Besluit om als gevolg van de afschaffing der gemaal-helastiiig, <fe Uommieaon, op één na, met 1 Januari 1872 eervol te ontslaan, en hun, voor loo veel zy in geene andere gemeentebedienin- gen met de hunne in bezoldiging gelijkstaande, kunnen gebruikt worden, eene gratificatie toe te leggen. Besluit om het water van de „Vogelenzang" te dpen dempen en rioleren. -■ Besluit om in het volgende jaar de sluis by bet Amsterdamsche veer te doen verwijden. Besluit om de jaarwedden der hulponderwij zers, die den hoofdouderwjjsersraug bezitten, met f 50.te verhoogen. Besluit om by den Raad van State de wet tigheid te betwisten van de door de Gemeente Waddinxveen voorgenomen heffing van hoofde- lyken omslag van inwoners dezer Gemeente, die vroeger behoord hebben tot de opgeheven Gemeente Broek, om daarmede de schulden van die voormalige Gemeente af te doen. Verzoek aan den Koning om voor zes jaren aan de Gemeente ontheffing te verleenen van de verplichting tot oprichting eener burgerdag- school. Besluit tot ruiling van grond met de Stearine Kaarsenfabriek „Gouda." bétel of particuliere woning zich Ier beschikking bon den van de autoriteiten. Toch is hem een wacht gegeven van 250 militairen onder bevel van een ko lonel, aan wien hy van al zijne bewegingen kennis geven moet De Cburrier de France zegt, dat de conclusie van den raad van enquête over de capitulatie van Metz van den volgenden inbond ia: „Overwegende dat Bazaine door zyne schuld een leger van 150 duizend man verloren heeftdat hy mede door zijne schuld de stad Metz verloren heeft; overwegende, dat hy aan eiken regel van plicht en eer is tekort gekomen, is van oordeel, dat hij naar den krijgsraad behoort te worden verwezen." Thiers heeft zijn secretaris Barthélemy Saint-Hilaire doen antwoorden op het venoek van de vijfenveertig afgevaardigden van de linkerzijde, die verlangden dat de voltrekking van de doodstraf zou worden uit- gesteld, totdat de nat. vergadering had uitspraak ge daan over de ingediende voorstellen betreffende de afschaffing van de doodstraf en het uitschrijven van een algemeens amnestie. Thiers zegt dat de zaak, wat de Commune-.eroordeelden betreft, niet behoort tot zyn bevoegdheid, maar tot die van de gratie- eummissie; wat de gevallen betreft van gewoon straf recht, verklaart de President zich gebonden door de bestaande wetten; aan bet slot van den brief worden de adresaanten verwezen naar de nat. vergadering. Bij het antwoord is een schrijven gevoegd van de gr-tie-oommissie, die zich eveneens onbevoegd ver. klaart en zegt, dat zij alleen uitspraak kan doen over do bijzondere gevallen, die aan baar beslissing wor- dau opgedragen, au wij haar mandaat zou te buiten gaaa, wanneer zy beslissingen nam van algemeenen aard, die alleen bebooren bij de nat. vergadering. Lord Granville beeft het voorstel der Vereemgde Staten aangenomen om als beginsel toe te stemmen dat een neutrale staat niet kau verplicht werden tot vergoeding ran indirecte schade, die door de oorlog voerende partijen geleden wordt door feiten, welke aan de oontróle van de neutrale regeering ontsnap pen. Natuurlijk heeft lord Granville er de voorwaarde by gesteld, dat de gevallen van gelyken aard moe ten zijn als die tegen Ëng-land worden aangevoerd, eu plaats grypen onder dergelijke omstandigheden als waarop bet tractaat van Washington toepasselijk is. Hij heeft er ook op aangedrongen, dat Amerika de indirecte eischen van zijn memorie zon laten val len, maar het is meer dan twijfelachtig, of hij dit verkrygen zal. Uit New-York toch wordt weder aan de Daily New getelegrafeerd, dat Hamilton Pish zon beweerd hebben, dat de positie van de Regeering der Ver eenigde Blaten in verband met de indirecte eischen verkeerd is begrependat zij geen intrekking van die eischen beeft bedoeld en dat uit depêches van den gezant Schenck blijkt, dat de moeilijkheden, aan de uitspraak der scheidsrechters verbonden, door da jongste correspondentie zeer vermeerderd zyn. Ook zou Fish de somite's voor Buiten land scha Zaken nit da beide Huizen van het Amerikaansche Parlement geraadpleegd hebben, wier algemeen gevoelen was tot de oorspron kelijke memorie terug te keeren en die tc blijven handhaven. Door de commissie, belast met het onderzoeken van de petitiën betreffende de Jezuïeten, zal bij den Duitschen Byksdag waarschijnlijk zeer spoedig een voorstel worden ingediend, strekkende, om bij de wet te doen bepalen, dat noch Jezuïeten, noch andere geestelijke ordeu, aan de kerk verwant, zich in Duitsch- land mogen vestigen zonder vooraf daartoe van de regeering vergunning te hebben verkregen. Wie daar tegen handelt, valt onder bet bereik der strafwet. Terens zal de rykskanselier worden uitgenoodigd po gingen bij de ümdsregeeringen aan te wenden, ten einde te bewerken, dat in gansch Duitschland gelijke bepalingen worden aangenomen op het toelaten der geestelijke orden en het verleetlen van bescherming aan de burgers, aan den Staat, tegen de kerkelijke autoriteiten. De commissie zal in haar eerstvolgende zitting be handelen de voorstellen, deswege door de gedelegeer den der liberale fraction gedaan, en daarna haar voorstel bij den Rijksdag indianen. Het onderzoek naar de handelingen van de ver schil lende bevelhebbers uit den laatstee oorlog is steeds in Frankryk aan. de orde. Het Journal Official zet zyn rapporten voort. Men zie daarvoor lager onder Frankryk In de nationale vergadering is het wetsontwerp ingekomen en urgent verklaard, waarby de samen stelling van den krijgsraad geregeld wordt, die Ba zaine moet oordeelen. De maarschalk is niet gevangen gezet, zooals men eerst beweerde, maar zal in een

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1