BINNENLAND. Laatste Berichten. ADVERTENTEËN. Tentoonstelling van Oudheden, frankrijk. Madrid, 14 Juni. ^Het nieuwe Ministerie zal de nationale militie in geheel Spanje organiseeren, de zit tingen der Cortes schAHsen en de Vertegenwoordiging vervolgens ontbinden, B u erlijko Stand. TE 0-0TJ3DJL. men zegt (Ut Bismarck voor die gelegenheid zal overkomen. De spoorweg-overeenkomst tussohen Duitschland en Luxemburg is Woeusdüg door den. president vau deg bondsraad Dclbrück, den Geheimratk Herzog en den Luxemburgacbfji gezant Foehr ondorteekend. Hut guit- sche rijk treedt daardoor in de rechten en verplich tingen van de Fransohe Qosterspoorwegmaatschappij, onder voorwaarde dat het Luxemburg vrijware voor iedereu eisch van derden. De Lüxeinburgsche mi- nisler-presideut Servais is gisteren weder terstond naar Luxemburg vertrokken. Het zou echter utet onmogelijk wezen, wanneer het spoorweg-incident nog geenszins ten einde jjjs. Uit Luxemburg wordt ten minete gemeld, dat bij de verkiezingen voor de kamer, welke gisteren plaats hadden, de Fransehge- zinde clerieale partij de zege heeft weggedragen. Wordt deze partij dus in de kamer, waar Du.tsch- en Franscligeziuden reeds zoo scherp tegenover elkan der staan, versterkt, dan schyiit het hoogst twijfel achtig of de vertegenwoordiging zich rustig bjj deze overeenkomst zal neer.eggen. In het Engclsche hoogerhuis is Maaudugavond een belangrijke beslissing gevallen. De wet op de geheime stemming bij do verkiezingen voor het parleraeui is, mulat zij in het vorige zittingjaar verworpen werd, met 80 teven 50 stemmen tot de tweede lezing toe gelaten. Het voornemen bestaat om de wet ook in derde lezing aan te nemen, mits het lagerhuis in eenige amendementen toe'stemme, welke het huis der lords in het ontwerp wil opnemen. In het tegenover gestelde geval heeft de conservatieve meerderheid in eene bneenkomst, welke onder leiding van lord Derby plaats had, besloten de wet op nieuw te verwerpen. De aangekondigde bestrijding van de Spaausche regccring door den heer Castelar heeft Maandag in den senaat plaats gehad. Van zijne voorgenomen uittreding wordt echter niets gemeld. Hij betreurde het volslagen gebrek aan moraliteit hij de hedep- daagachc politieke mannen en schreef daaraan alle kwalen van het land toe. Hij bestreed de bekende Spaansche cironlaire betreffende de Internationale eu verdedigde de vrijheid van den persoon en der ge meente. De heer Candau beautwoordde namens de regcering zjjne redevoering. De algemeene beraad slaging over het adres van antwoord zijn echter met afgeloopen. De Cortes hebben gistereu art 1 van het wetsontwerp op Ai vlottende schuld, een onderdeel van de door den minister Elduayen ingediende fi- naneieele voorstellen, met 87 tegen 22 stemmen aau- Een™ater bericht kondigt een nieuwe ministerieele crisis aan. Het kabinet stelde voor: tijdelijke op heffing der constitutioneele waarborgen. De koning weigerde en nam het dien ten gevolge aangeboden ontslag der ministers aan. Uit de Vereenigde Stalen ontvangen wij het be- langrijk bericht, dat de candidatuur tan Horace Gree ley door de democraten van Missouri, Indiana, K an us, Zuid-Carolina en Jowa tal worden ondersteund. Mochten de andere Staten dergelijk besluit nemen, dan bestaat voor Grant's herkiezing zeer weinig kans. Een rereeniging van liberale republikeinen met de mocraten knoet naar alle waarschijnlijkheid de schaal der keuze ten gunste van Greeley doen overslaan. - In de Kölniscke ZeUung komt een artikel van ha ren bekenden correspondent uit Parijs voor, dat o. a. zeer juist de slimme wyze iu het licht stelt, waarop Thiers zich den schijn gaf van voor de over tuiging der meerderheid te wijken, maar au fond zijne beginselen deed zegevieren. Dit artikel keu- merkt zich door onpartijdigheid en een scherpen blik op de Fransclie toestanden, twee eigenschappen die, wanneer zy samenvallen, aan het oordeel van vreem delingen vaak eene beteekenis geven welke aan de beschouwingeu der eigen natie uit den aard der zaak ontbreekt. Zaterdag werd liet voor iedereen duide.ijk, zoo schrijft dè correspondent, hoe de bekeeriug van den president tot den algemeeneu dienstplicht slechts eene schijnbare is geweest. Thiers heeft zich wel is waar niet tegen art. 1, hetwelk dit lang besproken be ginsel invoert, verset, maar hij heeft slechts van zijn vroegere overtuiging afstand gedaan door een vergelij hetwelk door art. 37 den geheclen algeroeenen dienst plicht tot een wassen neus maakt. Thiers is een beslist voorstander van soldaten van heroep, zooals het leger door Napoleon I gevormd en door de wet in 1332 in Frankryk's zeden en gewoonten vast ingeweven is. De woorden „volksleger" en „dienst plicht" zijn voor hem slechts bolle klanken. Hij krnt alleen het krijgsmanslieroep, dat eerst door lan gen dienst onder de vanen geleerd kan worden. Daarom weuschte Thiers tot het laatste oogenblik een 8-jarigcn dieusttijd. Hier verdiept de correspondent zich in bespiege lingen die bij den Dnitscher verklaarbaar zijn, maar zonder schade voor de waarde van het betoog ge voegelijk hadden kunnen gemist wordfen. Wij gaan du9 deze zinsneden met stilzwijgen voorbij Yan meer belang is zijne vraag, of Thiers wel zoo geheel on- gelgk heeft dat hy zich met geweld tegen de invoering van den algeuieenen dienstplicht in Frankrijk verzet P Evenmin als het gehéele Engelsche constitutioneele regeering-systeem plotseling op een ander volk kan overgeplant worden, zoo is hét niet onwaarschijnlijk dat het Pruisische militaire systeem, dat voortreffelijk werkt in het land zijner geboorte, zeer twijfelachtige resultaten hij andere natiën zou opleveren. Ook de afkeer van Thiers voor de territopale indeeling van het leger, welke in Duitschland zoo goede vruchten oplevert eu waaraan vooral het Duitsche leger zijn snel e mobilisatie daukt, is trouwens zeer verklaarbaar. De korpsen uit het Zuiden zouden spoedig het bewijs leveren eeu weinig volga»am eu een vrij ongedisci plineerd deel van het leger uit te maken, waaraan niet alleen de „passieve gehoorzaamheid" van kolonel •Dendert, maar ook de „wettelijke gehoorzaamheid" vau generaal Changqrnier zou ontbreken. Aan den anderen kaut is liet niet minder waar, dat de aanneming van art. 37 met zijn vijfjarigen diensttijd voor de een en van zijne halfjarige oefe ning voor den ander met zijne loting en de daaraan verbondene nommerverwisselihg door geld en goede Woorden, dnt de aaimeming van dit artikel het hoofd beginsel der wet omverwerpt en het beweren onmo gelijk maakt dat nu inderdaad de algemeene dienst plichtig Frankrijk is ingevoerd. „Wanneer het artikel, na de verwerping van alle amendementen, volgens het voorstel der commissie wordt aangenomen, dan (tan Thiers er zich beroemen dnt hy met goed gevolg üe handigste parlementaire manoeuvre uitvoerde welke in de annalen van eenig parlement te vinden is, want dan heeft hij" onder het masker van afstand gedaan le hebben van zijne lievelingsdenkbeelden en van toe gegeven te hebben aan het verlangen der kamer naar algemeenen militairen dienst, juist het hoofdbeginsel van den algemeenen dienstplicht verkracht en illusoir gemaakt, zonder dat de meerderheid der volksverte genwoordiging ook maar een oogenblik in haar goed geloof geschokt werd, dat dit beginsel inderdaad on geschonden in Frankrijk ingevoerd is." Het is moeilijk te bepalen welk systeem het juiste en voor Frankryk het beste is, de beperkte dienst volgens de beginselen van Thiers, of de algemeene oefening van het geheele mannelijke deel der natie, maar gedurende korteren tijd, zooals vooral de lin kerzijde voorstaat. Daarover valt derhalve uit de verte niet te twistetafv Doch daarentegen kan men uit de verte weder weder beter dan in de ontniddel- lijke nabijheid opmerken, hoe in Frankryk feitelyk het personeel régime niet heeft opgehouden te bestaan, maar Thiers enkel hierin van Napoleon III verschilt, dat gene ten minate in schyn geeft en toelaat wat deze v^ak beloofde, maar nooit gaf. DUITSCHLAND. Ingevolge het voorstel zijner commissie voor de rechtszaken heeft de Bondsraad van het Duitsene rijk gisteren de volgende bepalingen vastgesteld. 1. Aan de leden van de orde van het genoot- fschap van Jezus, of aafn die van eeno der tot deze orde in betrekking staande congregatiën, kan, ook al bezitten zij in Duitschland burgerschapsrecht, in elk deel van het gebied van het Bond, door de rijkspo- litie, het verblijf wordeu ontzegd. 2. De Bondsraad vaardigt de besluiten uit, voor het iu werking treden dezer wet vereischt. In de beknopte memorie van toelichting tot deze wet wordt (naar heigeen per telegram wordt bericht) uitdrukkelijk gezegd, dat deze wet slechts voorloopig uitvoering geeft aan het tot deze zaak betrekkelyke be sluit van den Rijksdag. Verdere ontwerpen zullen vol gen, wuarin de andere punten, die bij deze gelegenheid in den Rijksdag ter sprake kwamen, zullen worden geregeld Al aanstonds merken wij op, dat m deze wtt geen sprake is van uitzetting der Jezuïeten, d. i. van hunne verwijdering vau het gebied van het bond. Het verblijf van leden der orde op eene of andere plek binnen het gebied van het bond kan hun worden ontzegd door de rijkspolitie. Maar zij kunnen dan zich begeven naar andere plaatsen, mede gelegen binnen het rijk. Vau zelf spreekt, dat deze bepalingen zou den uederkomen op uitzetting, indien de rijkspolitie op alle plaatsen van bel rijksgebied dezelfde maat regelen gelieft te nemen. Dan" echter komt men m het bezwaar, dat al dergelijke wetten hebben: Geen enkele staat behoeft deze uitgewezenen te ontvangen. Ieder op zijn beurt kan hen weder aan Duitschland terugzenden. Toch komt het ons voor, dat de be doeling dezer wet is een algemeene maatregel tegen de leden der Jezuïetenorde te nemen, zoodat aan ben, die uit de èène plaats worden verwezeD, niet zal wor den vergund zich op eene andere plaats binnen htt rijksgebied te vestigen. In die onderstelling zon men dan aan de wet bovenstaanden gematigder vorm slechts hebben gegeven, om het onderwerp aannemelijker te maken. Bovendien beeft men dan nog altjjd het in de hand, om naar omstandigheden te iverk te gaan en de wet in zijne uiterste gevolgen slechts dan toe te passen, wanneer dit bepaald Doodzakelijk blijkt te zijn.' Over de zaak zelve willen wij ons gevoelen zeggen. Op den voorgroud stellen wjj, dat bet een* der moeilijkste vragen is, uit te maken, welke maatre gelen de staat nemen, mag en nemen kan tegenovee personen of vereenigingeu, die blijkbaar den onder gang zoekcu van den staat en daartoe geene middelen of wegen ontzien. Niet gaarne zouden w|j wat dit betreft een regel stellen, dien men maar overal en in alle omstandigheden zou hebban te volgen, om gunstige uitkomsten te zien. Zeker echter is, dat exceptioneele wetten, gelijk die in Frankrijk tegen de roode, thans in Duitschland tegen de zwarte in ternationale, niet strooken met hetgeen w|j tot dusver steeds als de eenige liberale waarheid meenden te mogen beschouwen en daarvoor zullen blijven houden, totdat men ons van dwaling hebbe overtuigd. Voor ous dus is er zeer veel grond om te gelooven, dat men met deze en dergelijke maatregelen in Duitschland op den verkeerden weg is sn veel verstandiger han delen zoude, wanneer krachtig de hand werd geslagen aan het eene noodige en afdoendevolledige scheiding van kerk en slaat en verder voor ieder de vrijheid, om in tijn nauwkeurig bepaalden kring zich te ont wikkelen naar welgevallen. Misschien echter zal men iu Duitschland het eene doende, niet het andere laten, als wanneer wetten, geljjk bovenbedoelde slechts zou den moeten worden beschouwd, als tjjJeijjke 'verde digingsmiddelen, maatregelen, genomen met het doel om in afwachting van betere toestanden te kunnen behouden wst men heeft. Gouda, 16 Juni. Schaakwedstrijd. GOUDA KAMPEN (wit) (zwart) 2D" Zet. F 4 E 5. 2D" Zet. E 8 E 8. Voor de aanbesteding tot het verwijden en ver diepen van de sluis bij het Amsterdamsehe veer al hier is iogescbrsven door W. de Jong, alhier voor 19185.-, A. Lujjendük, Waddinxveen voor/ 19090.r, Ph. Verbruggen, Waddinxveen voor 18485.J. Mulder, alhier voor 18225.G. Toornvliet, al- hief voor 17987.—, P. A. Burghout, alhihf voor 16995.—, H. J. Nederhorst, alhier voor/16985. G. Luijendjjk, alhier voor 16980.W. C. Hculil, alhier voor 16730.—, W. A. G. Jansen en K. Hollander, Utrecht voor 16750. De gunning zal later plaats hebben. Wjj vernemen dat het Hoofdbestuur der- Liberale Kiesvereeniging voor het Hoofdkicsdistrict Gouda heeft besloten een brief van ronwbeklag te zenden aan de betrekkingen van wijlen Mr. J. B. Thorbecke. Jf Men verzoekt ous het volgende mede te deelent Maandag-avond had alhier in het hotel „de Paauw de .eerste vergadering der Protestautsehe vereeniging «Oranje en Nederland" plaats die door ruim 80 le den werd bijgewoond. De vereeniging stelt zich ten doel om de belangen van Kerk, Oranje eu Nederland door alle redelijke en zedeljjke middelen te bevorderen. Maandelijks hebben de bijeenkomsten plaats; de contributie bedraagt 1.per jaar. De voorvmnr- den van het lidmaatschap zijn: een zedeljjk ffffirag en den ouderdom vau 20 jaren. ^-Namens do feestcommissie van 1 April jl. la gis teren ahn den heer J. J. Bertelman een geschenk aangeboden, tot erkenning der talrijke bemoeiingen, die hij zich heeit getroost tot opluistering veu den toen gehouden optocht. Het geschenk bestaat uit een in marokkijn gebonden portret-album met zilveren klampen en een zilveren plaat met het opschrift s „1 April 1572 1872." ^■Bij de feestcommissie ter gelegenheid van het 600-jarig jubilé dezer gemeente is een verzoekschrift ingekomen om niet op 29, maar op 23 Juli het feest te vieren. Over een voorstel om met betrekking tot dat verzoek over te gaan tot de orde van den dag staakten de stemmen, 13 tegea 13, zoodat eerst later (aanstaanden Maandag) eene beslissing mag worden te gemoet gezien. Er zijn zeer gewichtige bezwaren tegen den 29» aangeroerd; wenscbelyk ware hei dnt uilen, die tegen 23, of tegen 29 Juli bezwaren hebben, daarvan aan de commissie kennis gaven, want mocht titans de dag nog worden veranderd, later zou dit mot meer mogelijk zijn. Tot 2" Secretaris werd nog benoemd de beer v. B. 8. Smelt. De LiedertnfelApollo" alhier, tot heden bestaande uit twee afdeelingen. Mannenkoor en Dametzangeeree- niging, heeft thans wederom eene belangrijke en schoone uitbreiding verkregen daar zich een nieuw gezelschap, tot doei hebbende het beoefenen der uiter lijke weisprekendheid, ah ooderafdeeling daarbij heeft aangesloten, onder presidium van den heer G. N. de Vooijs. Aanstaanden Woensdag zal, na verkregen toestem ming en bij gunstig weder, bet 2* volksconcert iu de tent op de Markt des avonds ten half zeven plaats hebben. Het programma hopen wij in ons volgend Nr. te kannen mededeelen. Gparne hebben wij het achterstsaand ingezonden stuk opgenomen. Onze getrouwe lezers zullen zich herinneren dat wij onlangs (in Nr. 1214) breedvoerig melding hebben gemaakt van den vreeselijken ramp, die Boheme heeft getroffen. In weinige uren waren alle beken tot stortvloeden gezwollen en verwoestten wijd en zijd bos chen en akkers. Honderden men- schen kwamen om, duizenden zijn van alles beroofd, geheele dorpen en tallooze alleen staande woningen zijn weggespoeld. Wij verwachten dat velen zich zullen gedrongen gevoelen om tot ondersteuning der ongelukkige be volking krachtig bjj te dragen. De officier van gezondheid 3de kl. J. Messemaker, laatst gediend hebbende bij de zeemacht in Oost-lndie en tot herstel vsn gezondheid den 8sten dezer in Ne derland teruggekomen, is met dat tijdstip op non activiteit gesteld. Wjj vestigen de aandacht op achterstaande adver tentie betreffende den extra-trein, die ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, des nachts lnugs den Rijnspoorweg uit 's-Hage zal vertrekken. Het vuurwerk zal lang voor 12 uur afgestoken zijn. Gisteren werd te Botterdam de S«" algemeene ver- gadéring van het Schoolverbond gehouden. Na een korte openingsrede van den Voorzitter en een lang verslag over 1871 van den Secretaris, ging meu over tot de oan de orde gestelde punten 1®. het rapport over het onderwijs der kinderen, die iu fabrieken srbeiden. Dit belangrjjk rapport, dot in acht stellingen wae geresumeerd, die achtereenvolgens werden aange nomen, leidde tot de conclusie dat Het Hoofdbestuur zich zal wenden tot de Begeering met het verzoek, den fabrieksarbeid van kinderen te regelen bij de wet, zoo mogelijk overeenkomstig de bejpnselen van het rapport. 2®. Het voorstel van Delft, betere inrichting der be volkingsregisters, zoodat daaruit de schoolplichtige bevolking kon bijjken, werd teruggenomen. 3®. Evenzoo het voorstel Franeker, om de militiens, die door schoolverzuim lezen noch «chrjjven hun nen, niet naar huis te zenden, vóór dat dit ver zuim is hersteld. 4®. Het voorstri van Gouda, tot invoering van den leerplicht, gaf tot langdnrige discussie aanleiding. Zódseel bleek daaruit, dat vele ledea wanhopen aan het bereiken van 't doel door de zedelijke mid delen van 't Schoolverbond, maar toch wenscken zij niet dat het Bond dien zelfmoord (de Goudsche afgevaardigde noemde 't zclfopofferiug) plcge. Ken motie veu Deventer had de strekking om te verklaren, dat leerplichtigheid het eenig radicale middel tegen schoolverzuim is, maar dat de tijd tot invoering daarvan nog niet gekomen is en men dus overgaat tot de orde van den dag. Deze motie werd met 48n tegen 16, en het voorstel van Gouda met 54 tegen 9 stemmen ver worpen. 5°. Het voorstel van Harderwjjk, dat bij de wet worde verboden, hetzjj voor loon, hetzij om niet, kinderen beneden de 12 jaren iu dienst te nemen werd teruggenomen, door de afd. Nicuw-Lekker- iand overgenomen en verworpen. 6®. De voorstellen om tpindrr dan der contri bution voop de algemeene kas beschikbaar te stel len werden verworpen. 7®. Het voorstel van Botterdam verviel, omdat 't bij vergissing op den beschrijvingsbrief wat ge bracht. Te Arnhem zal de volgende algemeene vergade ring wordeu gehouden. Men scbrjjft ons Bij de plaats gehad hebbende verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad te Langerak in de plaats van A. Zwjjneuburg Tz., overleden, werden uitge bracht 24 geldige stemmen. Daarvan bekwamen D. Goedhart Az. 10 en B. Sleeuwenhoek 7 stemmen, zoodat er eene herstemming moet plaats hebben. Woensdagochtend is te Krimpen a./d. Lek een schip in den grond gevaren. De schipper, .zijne vrouw en twee kinderen zijn met eene roeiboot uit het zinkende vaartuig gered. Omtrent den stand du veldgewassen in den Krim- penerwaard valt het volgende te melden De weilan den hebben met de laatste regens overvloedig gras ver kregen, doch de hooilanden laten nog veel te wenscben over. De vroege aardappelen krijgen reeds bloe sem, en beloven eenen voldoenden oogst, terwijl ook de late aardappelen uitmuntend te 'veld staan. De hennep komt goed voor den dag en belooft veel, evenzoo de suikerbieten en de witte koewortels, deze zelfs boven verwachting. De suiker- en snijboonen heb ben veel te iijden van de koude, peulen en «rwtea slaan in vollen bloei. De moestuinen zjjn voldoende van groente voorzién. Met de vruchtboomen is het treurig gesteld, deze zullen zeer weinig vruchten ge ven vele boomen zijn door de winterkoude eu strenge nachtvorsten ziek geworden, terwijl tallooze rupsen ook veel vernielen. De perzik-, abrikozen- en notenboomen, ook de wijngaarden, staan hall dood en beloven geen vrucht. Het teenscbillen is afgeloopen, en, ondanks de groote boeveelheid, ie de teen tot hooge prijzen verkocht. Dit is ook het gevsl met het hoephout, waarmede men thans druk bezig ia. 's Lands middelen over de vijf eerste maanden dezes jaars hebben opgebracht 33,129^380.80, zijnde 2,744,323.89 meer dsn in hetzelfde tijdvak van 1871. De raming bedroeg 30,976,804.00. In de Tijd leest men«Uit Rome wordt aan den l'arijsclien Unieert geschreven, dat Z. M. de kouiug der Nederlanden, in een eigenhandig schrijven aan Z.'H. den paus, dezen met zijn 80" verjaardag zou geluk geweusebt en bjj die gelegenheid zijn leed- wezen betuigd hebben, ten gevolge van het votum der tweede kamer, zijnen vertegenwoordiger bij den H. Stuel te hebben moeten terugroepen." Men mag het er veilig voor houden dat dit bericht geheel en al onjuist is. Doet het ultramoataanscbe blid er verstandig aan dergelijke berichten, waarvan hrt zelf zeer goed de ongegrondheid kou begrijpen, over te nemrn? In het HandelMed komt de volgende advertentie voor De ondergetCekSnde betuigt zijnen hartelijken dank voor de vele blijken van bcliingsüiling, die bij bij zijn overlijden beeft ondervonden. Tot geruststelling zij ner talrijke vrienden heeft bij de eer hun zijn volmaak, ten welstand te matriaw, «u «avenade verspreidere van het gerucht van zijnen dood te verzekeren, dat zij hein daarmede het ongekend genoegen hebben verschaft, te mogeri ondervinden, hoeveel deelneming en sympathie deze tijding heeft doen Ontstaan. 13 Juni 1872 N. Judbls. FartjS, 14 Juni. Het Journal dek Debat» behelst een telegram uit Madrid, waarin verzekerd wordt dat het nieuwe Spaausche ministerie aldus is samen gesteld: Zorilla, president vau den ministerraad en biiiuenlaudsche zaken; Martos, buitenland sche zaken; Cordova, Oorlog; Beranger, Marine; Kuiz Gomez, FinanciënMontero llios, Justitie; Becerra, Openbare Werken; Mosquera, Koloniën. London, 14 Juni. Luidens hier ontvangen be richten, is de heer Stanley te Zanzibar aangekomen. Dr. Livingstone was gezond en vetlig, toeu hij hem in 't binnenland verliet. Eene depêche uit Rome meldt, dat de heer Sclopis (het door Italië aangewezen lid van 't Gcneelsche scheidsgerecht) aan zijn mede-arbiters in o» er weging heeft gegeven, om op de eerste bijeenkomst van de commissie (op 15 dezer) eene verdaging van het scheidsgerecht voor te stellen. Het supplementaire Artikel blijkt door de Ameri- kaansche regeering in died zin gewijzigd te zijn, dat het eene nieuwe internationale rechtsbepaling zou in 't leven hebben geroepen, voorschrijvende: dat geene der beide mogendheden verantwoordelijk is voor de handelingen van hare burgers ten nadeele van de andere, of ten voordeele van den staat, u aarmede eene van beide m oorlog gewikkeld mocht zijn. (Deze wyziging schijnt 't dus, waarmede Engeland zich niet heeft kunnen veremigen). Berlijn, 14 Juni. Inden Ryksdag is heden de discussie aangevangen over de eerzte lezing van bet ontwerp betreffende de Je zulten-orde. De heer Fried - berg, bondscommissaris, verklaarde dat de wet een voorloopige noodwet is tegenover de voor den Staat gevaarlyke richting van de Jezuïeten-orde. De wet is in geenen deele gericht tegen de Katholieke Kerk zy wil deze volstrekt niet met de Jezuïeten-orde ver- eepzelvigen. De Bondscommissaris noemde voorts de LiguorLmen, de Frère» Ignorantin», zoomede twee or den der Broeders van de Chrjstelyke Scholen, Congre gatiën, die aan de Jezuïeten-orde verwant zijn. De heer Zorilla zal morgen alhier aankomen. Men gelooft dat hij het Presidentschap van den Minister raad zal aannemen. Volgens een gerncht hebben verscheidene gouverneurs in de provinciën aangekondigd, dat zy hnn ontslag zul len nemen. INGEZONDEN. De 'ondergeteekenden zijn als correspondenten der firma Lippmann Rosenthal C°. te Amsterdam uit- genoodigd, om binnen deze stad zich te belasten met de inzameling van gifUn ten behoeve der ongelukkige slagtoffers, die* door den vreeselijken watersnood in Bohemen zoo deerniswaardig zijn getroffen. De omvang van deze ramp is genoegzaam door alle nieuwsbladen bekend gemaakt, eveneens ah de mede deel ing van bovengenoemde firma, om zich in Ne derland, met een beroep op de algemeené weldadig - heid, tot allen te wenden, die zich gedrongen zullen gevoelen, ter leniging iets te willen bijdragen., Behalve dat de ondergeleekendeu ter voldoening aan deze uitnooding eene inteekeninglijst zullen doen rondgaan, zal er ook nog ten hunuen kantore gele genheid zijn giften te bezorgen, vermits zy gaarne wenscben mede te werken, om de pogingen der hee- ren Lippmann Rosenthal C°. te ondersteunen. HOFFMAN C°. Gouda14 Junij 1872. (ïVBOKKM: 12 Juni Willem, oudera C. van (talen ea P C Zfvcrboom. 13 Maria, ouders RL van Rijk eu A. Vergiiust Willoiuina, oudera W. de Vroom eu L vau Rijn* ijk. OvFKi.fc.DKN; 12 Juni. J. Snel, 4 m.-— 18 W. A J. B®—5® j- J. Burg», 74 j. - M. W. GrtJerea 41 j. Voorspoedig bevallen yan een Zoon M. JONGEBEEUB—van Mkrxuh. Gouda, 14 Juni 1872. Tot diepe droefheid ran tag' en mgne kinderen, overleed heden, na een langdurig ijj- den, in den ouderdom van 41 jaar, SUZANNA HEKM1NA GEERING, hartelgk geliefde Echt- genoote van J. Q. HART. Arruterdam, II Junjj 1872. V De Heer A. A. de VRIES betuigt, ook namens zijne kinderen, zijn meeaten dank voor de vele en hartelijke deelneming, die zjj alhier mogten ondervinden bij hun amartelgk verlies. Gouda, 10 Junjj 1872. Vöor de vele bewjjzen van deelneming, zoo in als buiten de stad, bij gelegenheid onzer 25 - JARIGE HUWELIJKS -VEREENIGING,' betuigen wij hiermede onzen harteljjken dank. Gouda, II. J. WESSELS. 16 Juni 1872. A. N. WESSELS—Palms. De oudergetoekendeu betuigen hun op rechten dank voor de Vele bljjkeu van belang stelling, zoo van hier als elders, ondervonden bjj de geboorte vau hun Zoon. J. C. MULLER. M. C. MULLER-Habeebomé. Haóêtredit, 15 Juni 1872. bij gelegenheid van het zeshonderdjarig Jubilé der Gemeente Gouda, Bjj gelegenheid van het zeshonderdjarig be staan der gemeente Gouda, zal aldaar plaats hebben eene Tentoonstelling van Oudheden, loopende over genoemd tijdvak. Bezitters van. Kunststukken en Oudheden van allerlei aard op Gouda of vroegere of latere be woners dier gemeente betrekking hebbende, wor den uitgenoodigd hiertoe, mede te werken en voor 1 Juli e. k. zoowel van hunne gezindheid daartoe als van hetgeen in hun bezit is, kennis te' geven aan den Secretaris der fjfestcommissie. C. S. B. SMELT. Gouda, 15 Jnni 1872.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 2