V! Nieuws en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1872. N? 1242. BUITENLAND. Vrijdag, 9 Augustus. ving. Souda. «to. BuHeiilandsch Overzicht. f BUST. De insending van advertentiön kan geschieden tot Mn uur des namiddags op den dag der uitgave. NS, si tie van fijnsten ie res- gm op- ENGELAND. ▼01 *1. 1,1.58,348, 1*. *0,1.33, ,11.40,1.33. 3.33, 0.53. 1 1. Sa-, ,1.-, 3.8», 1.10, 3.30, 8.30. GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIÈN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel weer 10 Centen. GROOTE LETTERS worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nonmere VIJF CENTEN. .10, 3.11. .1», HA», 4 nden 16, 8.41. I, 8.41. 11.40,1.33, l 8.36, 8.38. i, 6.86,8.38. 8. 11.40,1.18, idteeke- et ver- VREU- CH0U- V. D, ford Square, raring” een 1 geslacht»- >n en zulke deelen, dat itus in bet Ie Meir, ta ken zjjn zat I» 4.11, 6.14. .1, 8.4,8.17. 8.6. 10.46, iy. tot dan laatstsn man van de verwarring nog voel gé middaguur, dewijl er schuilplaats zochten, geeu van rlien wensoh be-tond. da dag -bedorven" i daarenltovan De hoop, dat welke de vele duizenden tehargeetelden bezielde. d« oudste der drie gebroe- neef van Ludwig Dnviieut, sedert 18i9 op De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRUDAG, In de Stad geschiedt de nitgave in den avond van DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG, De prijs per drie maanden is f 1.75, franco per post f 2,— taalterrein. tNn waa ter dan omstreeks het er voo» de duizenden, die oen geeu hoop op va£ezenlyking be.tond. Men aaag zeggen, dat was en pM massa andere zaken l <te volgende dag daar, voor vergoeding zal achenkaa, waa de eenige troost, welke de vele duizenden tebargeetelden bezielde. Karl August Dement, d« «dato der drie gebroe ders en neef van Ludwig Dort tent, sedert 1819 op steeds toenemende wyic eea sieraad van het Duitscbe tooneel, ie den Sden dezer «verleden. Hy stierf ta Laulerberg aan de Harz, ia den ouderdom van 74 jareu Tot vóór weinigs weken wae hij aan den grooten scboiioburg te Hanover verbonden en mocht tot op dieu tijd een der uitstekende loden van het toooaelgezelscbnp aldaar warden genoemd. Sedert 1889 was hy te Hanover aaa den grooten, vroeger koninklijken schouwburg «staaamr» tal drie jaren geleden vierde hij den dag waarop tój vóór 50 jareu de tooneelloopbaan betrad en als een bewijs ran waar- doering zyner groote talenten schonk Hanover hem toen bet eereburgersobap. den en zoo- geheel DUITSCH1AN D. Pa Nordd. Mg. Zaitung geeft een overzicht van de ontwikkeling van Berlijn, waarin o. a. ook de volgende beknopte schets, betreffende de jongst vw» De President der Fransahe Republiek is dus wer kelijk naar Trouville vertrokken, en zijn reis werd niet eveoverl zorg door de telegraaf verbreid a's gold het zyn voorganger, den rentenier op Chislehurst. Alles geschiedt nitus-ohen in vrede; de rechterzijde ia iu kaar schik, omdat Thiers beloofd beeft, dat hij geen onwettige pogingen tot ontbinding van de Na tionale Vergadering ral dulden; vreezend voor den uitslag van nieuwe verkiezingen, zoekt de meerder heid haar laven ie rekken, tin bat haar mislukt is om ten gevolge van eigen verdeeldheid uitvoering te geven aan het monandiaal programma. Het manifest der linkerzijde is niet ondarteekend door Gamhetta ea enigen zyner bijzondere vrienden. Het vermoeden rijst terstond op, dat Osastatta tan opzichte van da ontliindingequaestie zich niet wilde aan banden leggenhet ie haast ondenkbaar, dat de ez-dietator straks op een banket niet ten gunste van die ontbinding improviseert. Men zegt echter, dat dit de reden niet u, daar ook de geavanceerde lin kerzijde heeft besloten de Nationale Vergadering haar eigen dood te laten atervau, die niet zoo heel var meer af ia. Volgens den Birmingham Morning Nm, heeft de beer Gladstone dm opengevallen post van kanselier van Lanouter. den heer John Bright aangeboden, maar heeft deze, lot groote teleurstelling van den premier, dit aanbod van de hand geweren. Ofschoon over bal algemeen als acne sinecure beschouwd, zyn toch aan dezen poet plichten v. rbonden, welke een oprecht man ale John Bright in zyn tegenwoordigen toestand niet naar eiseh km vervullen. De heer Bright is, wel is waar, van zijn jongste ziekte her steld, maar hij zon toch eene instorting duchten, welke ham beletten zoo om aan zijn voornemen tot het aanvaarden van een mandaat voor de volgende parlemcntaritting gevolg te geven. Uit Bonn wordt gemeld, dat in den voormiddag van Zondag U. moer dan 4001) gasten waren aange komen, om diel te nemen aan het mroote gymnastiek feest. Nauwelijks hadden zij ziehWn geregelde orde gesteld, om uit het kamp naar de bergvlakte op te rukken, waar het eigenlijke strijdperk wordt gevon den, of een herig onweder, vergezeld van verbazende stortregens, dreef de duizenden werkende leden en de lallooze torachouwars uiteen Met groots moeite gelukte het aan een gedeelte hunner om een veilige schuilplaats te bereiken; de meerderheid echter was door en door nat, alvorens een plek kon worden bereikt alwaar men zich tegen het noodweer in vei ligheid kon stellen. Dal een dergelijk koud bad niet geschikt was om de opgeruimde stemming, welke aanvankelijk onder de menigte beerschte, te onder houden, laat zich gemakkelijk begrijpen. Toen echter omstreeks 2 uren in den namiddag hot weder zich op nieuw verhelderde, kwamen de feestgenooten weder bijeen, om den gestoorden op tocht te hervatten. Begunstigd door den liefelijken zonneschijn, trok men bergopwaarts, en mocht ook het aantal „turners" tot op de helft ongeveer zijn gedaald, toch meende men nog een fraaion feestdag te zullen genieten. Maar niet lang duurde het, of nieuwe onweerswolken ontlastten zich boven Bonn en omstreken, en do plasregens, die er vielen, joegen op de amendementen, dor lords op de Schotsche onderwijswet. Alleen bel artikel betreffende hrt aantal jareu roor welke do der leden sohooloommissiin zouden benoemd worden, gaf aanleiding tót eenige woordenwisseling, na welke op voon-tel van den her. tog van Argyll de tydruimio ran drie jaren werd aan. genomen en al de overige amendementen zonder wij- zigmg on bloc werden goedgekeurd, tegen welke spoedige afdoening echter de hertog ran Buocleugh, otahoon te vergeefs, protesteerde. In de ochtendzitting van bet Lagerhuis werden da wel op de Openbare -ezondbeids-egeling zonder dis cussie en die op de loc.lisalie des legers in derde lezing aangenomen, de laatste na een speech ran den heer Auberoe Herbert, die protesteerde tegen do hooge oorlogsnitgnren, bij deze wet voorgesteld, in het bijzonder en tegen de kosten en het bestaan van staande legers iu bet algemeen, De heer Richard, de voorzitter van den Vrede bond, kondigde zijn voornomen aan om in den aan- rang der aanstaande Parlementszitting voor te stellen aan H. M. een adres aan te bieden met bet verzoek, dat de Minister van Buitcnlandsche Zaken in onder- handeling zou treden met de buiteulandsche Mogend, beden tot het ontwerpen van een algemeen en duur- zaam stelsel van internationale arbitrage. Na de verzekering van Minister Bruce, dat de zoo gevaarlijke proefnemingen met schietkatoen, die den I rongen dag zulk een groot alarm tot zelfs onder de leoeii van het Lagerhuis hadden veroorzaakt, niet zouden herhaald worden, zette de vergadering de debatten over de wet op hel uitreiken van patenten tot den verkoop van sterke dranken voort ran artt, 24—80. De discussiin over deze artikelen waren zoo uitvoerig, dat de overige tijd der zitting daar, door geheel werd iiigenomenvooral was dit het ge val roet art. 24, bepalende dan tijd van het openen eu sluiten der herbergen, waarop een tal van amende menten ward roorgesteld en die ten slotte voor alle plaatsen buiten Londen werd vastgesteld als volgt des Zondags van één tot half drie en van 610 uren en op de overige dagen van 6 uur des mor gens tot 11 uur des avonds, doch iu byzondero gevallen is aan de overheid het recht gelaten om afwyking van deze bepalingen te vergunnen. Bij art, 26 werd een amendement van den Minister van Binnenlandsshe Zaken met een meerderheid van 28 stemmen aangenomen, waarbij de overheid gemach tigd wordt om uitzonderingen op die bepalingen toe te staan aan die inrichtingen, die iii de nabyheid van schouwburgen zijn gelegen. In de avondziting werd de behandeling dezer wet voortgazal, en wel van artt. 3160. De voornaam ste daarop voorgistelde amendementen waren 1’ dat om den Raad van bestuur over do patenten te doen bestaan uit niet minder dan 3 en niet meer dan 6 rechtere en een e>en groot aantal belustingbetalendon, en 2°. dat zij die belasting betalen, door een votum de uitgifte vau dergelyka patenten in hun gemeente kuuneu belettenbeide amendementen werden mat overgroote meerderheid vsrworpeu en de genoemde artikelen meest zonder eenige wijziging van aanbelang aangenomen, Reeda meldde one de telegraaf, dat Vrydag in het Hoogerhuis door lord Roseberry da uitlevering*- tr ictaten tusseben Groot-Bntannie eu de overige Mo gendheden van Europa ter sprake waren gebracht, Het antwoord, door lord Granville in deze ook voor one land zoo belangrijk» questie gegeveu, luidde dat bet tracteat met Duitschlaud wegens de uitlevering van misdadigers reeds aan het Parlement was inge diend en bij kabinetsorder van kracht verklaard dat hy verwachtte, dat genoemd traslaat met Bel gië op Maandag eu dal met Denemarken onmiddel lijk zou geteekeud worden. Met NeUerlund onder handelde men daarover reeds moor dan een jaar, en thana maakte een tegenvoorstel van de N'ederlandsche Regeering een punt van overweging uit. "at Oos tenrijk betreft, net laatste voorstel van Engeland wordt nu te Wennen overwogen. Uit de Vereenigde Staten wachtte de Briiscbe Regeering een antwoord op het door haar gedane voorstel. Uit Italië had H, M een\>ntwerp-traciaat ontvangen, dat thans onderzocht worrit. Met Spanje en Portugal waren onderbande. litigen aangekuoopt, die echter nog niet reel resul taat hadden gehad. Naar aanleiding van een voorstel ran dan graaf ran Morley om in sirijd met de orde run den dag de tweede lezing toe te staan ran de suppletoirs wet op de algemeene politie in Schotland, ontstond er een in bet Hoogerhnia vrij zeldzame en hevige woor denwisseling, daar lord Redesdale, Voorzitter der Co mités in het Hoogerhuis, hiertegen met veel ruw protesteerde en zioh door een dergelijke baudelwyza zoozeer beleedigd achtte, dat hy sprak ran zyn be trekking neder te leggen. Nadat de hertog ran Ar gyll amende honorable had gedaan en da schuld ran het niet op de agenda plaatsen ran genoemde wet geheel op zioh bad genomen, nadat ook de mar kies van Salisbury en lord Granville verzoenend tusaeheubeide waren getreden, trok lord Redesdale zijne beschuldigingen in en werd deze overigens rry onbeduidende bill in tweede lezing aangenomen. Daarna ging het Hoogerhuis over tot debehande- ling der amendementen 'U bet Lagerhuis voorgesteld

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1