N? 12Ö3. 1872. BUITENLAND. BINNENLAND. Zondag, 1 September. Looping ING MAU, ilboek LEN E, FE Buitenlandse)! Overzicht. Kennisgeving. I ['GAVE te FREAU G. gedurende zyn 1 en nadere iris A. N, [•vorm le mo- iber 1872, in de Her- mwykscha LPPING otterdam gen hoog Franco Uitgever wstzegele} K>r geheel jen. [-AND en ig VEEN- lavensberg GOliDA, 31 AVCUSTI’S. Schaakwedstrijd. GOUDA KAMPEN (wit) (zwart) H*‘ Zet. E I E t. 27‘*‘ Zet. C 2 C 6. GOUDSCHE COURANT \ieinvs en Advertentieblad voor Gonda en Omstreken. en of bui- N°. 37, het Heel- z. Hy is ren. Wie met goed in de Hol en deGe- op veilige zonden. IVATION lyk toezigt Id en voor- door hem daar H. A, e Molsteeg aanvriag e Uitgave Cts., de ram» per aan elkander sluiten ora ten neutralen regeering! te vinden, een die noch geheel voldoet aan de narcbalen, noch aan de republikeinen. De Diario espanol is het voornaamste orgaan dezer partij. Of men van deze partij de oplossing kan wachten van de hangende politieke quaesties, lijkt ons echter nog zeer twijfelachtig. Ook in Frankrijk wordt de conservatieve Thiers-republiek alleen verdragen als voorloopige toestand, als maatregel van overgang -, de monarohalen vallen nu reeds den bestaanden re- geeriugavorm aan, en de republikeinen, onder elkan der. evenzeer verdeeld, maar hun verdeeldheid tijde lijk bedekkend, zullen straks dat voorbeeld volgen, wanneer de voorloopige republiek een definitieve is geworden. Noch Spanje, noch Frankrijk lijken ons het land, waar de middelpartij lang kan regeereu. De Carlisten houden zich in het Noorden nog al tijd staande, en schier eiken dag hoort men van kleine schermutselingen, die alleen dienen om den opstand gaande te houden en bij de eerste gelegen heid de beste meerdere uitbreiding te geven. Dog Carlos was de vorige week bij Bayonne met eeni- gen zijner aanhangers, die hem zooveel mogelijk moed trachtten in te spreken. De telegraaf berichtte ons, dat er sprake was van het plan om den opstand krachtiger door te zeiteude meerdere waakzaam heid van de Fransche politie ral de uitvoering moe. ten verhinderen. De zaak van den moordaanslag op Amedeo is naar den crimineelen rechter verwezen tot heden blijkt niet dat er eetrige politieke partij in de zaak is be trokken toch acht men het niet onmogelijk, dat do hoofdbesehuldigde, Pastor, wanneer hij ter dood is veroordeeld, met het vooruitzicht van vermindering van straf, wel meer zal verteljen. Zeven beschuldig den zullen terechtstaan, achtentwintig zijn op vrije voelen gesteld. ran 23 Aug, boten gevou, g. Ie»; uit- r. 77 staat; In de Fmnsche politieke wereld blijft groots kalmte heerschen. Thiers houdt zich niet meer met schieten, maar toch nog steeds met militaire aange legenheden bezig. In den omttek van Parijs zullen ■rooie militaire manoeuvres worden gehouden, zoodra de oogst is afgeloopenmen gelooft niet dat Thiers dau langer te Trouville ral blyven. De mitrailleuses zijn nog een ernstig punt van overwegingsommi gen dringen aan op UfsehafBbg; te Viuóeuues zullen eerst nog nieuwe proeven worden genomen met deze wapenen. Een voor Frankrijk heuglijke tyding wordt door VÈto'de Beige medegedeeld. De ontruiming der de partementen de la Marne en de la Haute-Marne door de Duiteche bezetting zou nog slechts eene quaestie van een paar dagen zijn. De 500 millioen, bestemd voor den eersten termijn van betaling, liggen gereed en men gelooft dat de voldoening uiterlijk den 8“ of Sept, zal geschieden. De nieuwe wet in Engeland op het verknopen van sterke dranken, waarbjj o. a. een streng politietoe zicht op de herbergen wordt ingevoerd en de tijd rail openen en sluiten vastgesield, met zware straffen tegen de overtreders, alsmede de vervalsching der ten verkoop bestemde waren zooveel mogelijk tegengegaan wordt, is op verschillende plaatsen van Engeland zeer ongunstig ontvangen, zoowel door de herbergiers als door de geregelde bezoekers der kroegen en tapperijen. Beeds voor eenige dagen werd per telegram melding gemaakt, dut die wet te Maidstone en te Exeter aan leiding had gegeven tot kleine oproereu, waarbij de vensterruiten bij bakkers en slagers iugeworpeu wa ren in laatstgenoemde plaats hebben later weder ongeregeldheden plaats gehad. Den ganschen dag was het in de stad woeliger geweest dan naar ge woonte en de pogingen der politie om een beschon ken persoon in hechtenis te nemen, verwekten des avonds eene uitbarsting en een gevecht, hetwelk eerst des nachts te (wee uur tot een einde kwam, nadat de ..politie bij herhaling versterking had ontvangen, en de bezetting onder de wapenen gekomen was. Op andere plaatsen, zooals te Dorchester, Chattam, Rochester, gaf de ontevredenheid zich op meetings lucht in redevoeringen- en besluiten tot afkeuring der nieuwe wet, welke daarentegen aan het bestuur van het Engelsche afschaffingsgenootschap aanleiding gaf tot een besluit, waarbij het verklaarde de natie geluk te wenschen met het tot stand komen dezer.wet en de hoop uitdrukte, dat nu kraobtigè maatregelen moch ten worden genomen om het- steeds aangroelends ge tal kroegen en herbergen te doen verminderen en in evenredigheid tot het bevolkingscijfer te brengen. Do Duiteche rijksdag heeft zi® gedurende zijn laatst gebonden zitting met een voorstel vereenigd, ingediend door de beeren Völok o. s., strekkende tot het invoeren van het burgerlijk huwelijk. De regee- ring heeft betreffende deze quaestie toenmaals geen «sluit genomen. Thans verneemt^ men van goeder- Blijkens een advertentie in ous vorig Nr. zal da heer Niedergesüss morgen en Dinsdag twee weten schappelijke soiree's op bet gebied der proefonder vindelijke natuurkunde ge'eu in het lokaal «Not en Vermaak.” In de meeste groote steden van ons va derland heeft de heer N. met zijne proefnemingen groeten lof ingeoogst. Wij herinneren ons in'tNaa- delMad" de Nieuice Rolt. Ct., iet Kaderlaud, iet Haagecie en iet Vtredtnie Dagbl. allergunstigste beoordeelingen van deze. soiree’s te hebben gelezen. Zoo lezen we in 't HandeleUad van 31 Meii In- dien bet spreekwoord: «een goed Hollander gaat niet over één nacht ijs” waarheid berst, heeft de gun stige roep, welke den natuurkundige Niedergesüss reeds naar de hoofdstad was vooruitgesneld, ditmaal, zij het dan ook al .niet ten onrechte, eene omwente. ling gebracht in onze bij overlevering bekende voor zichtigheid. Ondanks tooh het samenvallen van uit lokkende muziekuitvoeringen in de Diergaarde en het Volkspaleis, met de gewone uitspanning in Schouw burgen en elders, had zich eene vry talrijke schare vereenigd in het Park, ten einde eene even nuttige als onderhoudende voordracht aan te hooren op het gebied der proefondervindelijke natuurkunde. En waarlijk, men heeft zich den avond niet te beklagen gehad. Zijn onderwerp volkomen meester, weet de heer Niedergesüss zijn kennis in zoo bevattelijken vorm mede te deel®, dat zelfs de minst geoefende zich eene duidelijke voorstelling weet te geven van alhoewel ste'lige tooh altijd even verrassende ver. sohynselen der natuurDe vrees, die wellicht enkelen zou terughouden, dat de Duitsoher niet altijd evengoed te volgen is, zal bjj ervaring blijken onge. grond,te zijn. Het programma geeft reeds eene vry duidelijke verklaringterwijl de heldere inkleeding der voordracht doet denken aan Faraday, den beroem den kweekeling van Da-y, die, eer hij in" het upon. heid, zegt de Bani- und Snd. Zeit., dat dit onder werp eeu punt van onderraak bij de verschillende hondsregeenngen uitmaakt. Dit doet de gegronde onderstelling oprijzen, dat de bondsraad, van wien de raak hier uitgegaan moet zyn, zich in beginsel althans en wellicht in veel ruimer mate met het be sluit van den rijksdag vereenigd heeft. In de vrije stad Bremen schijnt men dit plan met de meeste kracht te oiidersteuneu. Uit de Nordd. Mg. Zeit. blijkt, dat de senaat dezer dagen by de burgerschap het volgende voorstel deswege heeft in- gediend de senaat wensebt, dat door de beide licha men een commissie zal worden benoemd, belast met het indienen van een ontwerp betreffende de invoe ring der registers van den burgerlijken stand. De senaat ver.aogt wijders, dat bet burgerlyk huwelijk verplichtend zal worden gesteld. Naar men verze kert, vindt dit voorstel allerwegeden ruimstee bijval. De werkzaamheden van de scheidsrechters te Ge nève schijnen ten einde te loopen. Maandag hébben zij een langdurige zitting gehouden en de volgende by eenkomst op Donderdag bepaald, waaraan echter alleen door de scheidsrechters zou worden deelgenomen. De pleidooien zouden dys zijn afgeloopen en de scheids rechters tot hunne einduitspraak genaderd zijn. Daar echter de beraadslagingen stipt geheim gehouden wor den, kan dit bericht van Rt Journal de Genet» niet anders dan op gissing berusten. Een latere telegram geeft nieuwe bijzonderheden. Het luidt: Er bestaat alle reden om te gelooven, dat ’t scheidsgerecht in beginsel de quaestie van de indemniteit, zoomede bet bedrag daarvan, heeft vast gesteld. Vermoedelijk ral dit bedrag loopeu tusschen 8,000,001) en 4,000,000. Thans moet nog de qoMstie van den vereobuidRdap interest worden uit- gemaakt. Daarover zal in de zitting van aaust. Don derdag gehandeld worden. De werkzaamheden der arbiters kunnen dus weldra geëindigd zijn. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Gouda brengen ter kennis van de Ingezetenen, dat de begrooting van de INKOMSTEN en UITGAVEN der Gemeente over het dientejaar 1873, voor den tyd van veertien dagen, op de Secretarie ter lezing van een ieder is nederge- legd, waartoe gelegenheid wordt gegeven op alle werkdagen van des morgens ten tien tot des namiddags ten één ure, terwyl bovendien, tegen betaling van kosten, afschrift dier Begrooting kan worden verkregen. Gouda, 21 Augustus 1872. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, Diioogi.eever Fohtuijn. Rbmy, W. F*. B. S F A N J E. De koning en de koningin zijn 11. Zaterdag Madrid teruggekeerd 't was half elf toen zij aan kwamen, en het officiëele uur was gezet op acht, zoodat niet weinigen van de wachtenden ontevreden waren. Men meende op te merken dat de koning er vermoeid en niet zeer voldaan uitrag; wellicht dat hiertoe bijdroeg, dat men, juist op het oogen- blik dat Z> M. naar bet paleis reed, langs de stra ten een brochure uitventte en uitschreeuwdeDa Re publics proolamada par D. Amadeo, zeker .eeu vreemde ontvangrtdie men den vorst bad kunueu besparen. De verkiezingen gingen zeer kalm en rustig, de telegraaf heeft reeds den uitslag gemeld, maar men heeft dit hieraan toe te schrijven dat tijua al leen de radicalen en republikeinen zijn opgekomen. Het volk stelt buiteudieu niet liet minste belang meer in de verkiezingen. Hel nieuwtje is er af, er hebben te dikwijls verkiezingen plaats gehad, en men weet toch dat de uitslag kan worden afgemeten naar de partij, die het roer vifli staat in handen heeft. De onthouding van het grootste gedeelte der oppositie aan de stemming had op het ministerie een onaan- genamen indruk gemaaktmen hoopte te zegevieren, terwijl de tegenpartij al haar krachten in het veld bracht, en moet zich nu tevreden stellen met, oen overwinning zonder strijd. De Madridsche correspondent van de Tempe komt terug op het verschijnsel, waarop reeds vroeger door hem is gewezen, namelijk het ontstaan van een nieuwe party, die in navolging van de Fransohen, een conservatieve republiek zou willen opriehten en geheel op dezelfde gronden als in Frankrijk, namelyk om de verdeeldheid van de monarchale partijen, Deze nieuwe partij; die volgens genoemden correspondent dagelijks veld wint, bestaat .uit personen van de meest verschillende partijenzij gaan uit van de overtuiging, dat in een land, waar drie of vier mo narchale partijen zyn,' van de blyvende vestiging van een troon geen spreke kan zynnoch Amadeo, noch «en ander der pretendenten zou dan ook eenige kans van slagen hebben op den duural diegenen, die tie maatschappelijke orde liefhebben, moeten zich dus

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1