Nieuws- en Advertentieblad voor Gouda en Omstreken. 1872. N° 1253. BUITENLAND. L Woensdag, 4 September. n, Buitenlandse]! Overzicht. 4" echt* zonder G. attent te aders, de en echte s de kier de hier- e is een teekening 5N, Apo- vindt op jeld zjjn. daar wei testen tlleen die teekening ten voor DUIT8CHLAND, OOSTENRIJK. De Inzending van advertenttön kan geschieden tot één uur des namiddags op den dag der uitgave. w raten. I eg D.321. (kor* teeg. it. de Don- I gelukkig worden berekend naar plaatsruimte. Afzonderlijke Nommer» VIJF CENTEN. rrjj van en van MAAG. NG. Zjj IPTE in zij zijn IVEND. dubbels rs, belet een ge- i maakt 5 Cts. aat, en te dozen 5 Cts. ten van i>, losse het de in den m, door i ing van’ ,s oogen zeerste i eiwit- igesteld, als een i, kink- akenden. ten einde gebracht, laten gevoelen, dat een werkstaking een tweesnijdend zwaard t .1 nieuwe te besloten. en, sinds meen ge en uit- 3CHENK GOUDSCHE COURANT. ADVERTENTIËN worden geplaatst van 15 regels a 50 Centeniedere regel meer 10 Centen. GROOTE LETTERS genees- sappen werking innende De uitgave dezer Courant geschiedt ZONDAG, WOENSDAG en VRUDAG. In de Stad geschiedt de uitgave in den avond Iran DINSDAG, DONDERDAG en ZATER DAG. De prijs per drie maanden is 1.75, franco per post f 2. In Frankrijk ia nog steeds polemiek over de in stelling eencr ttndere (eerste) kamer, waarvoor men zegt, dat Thier» voorliefde koestert. Niettegenstaande da tegenspraak van bet orgaan des presidents, ver zekeren sommigen, vooral op gezag van Engelscbe correspondenten, dat Tbiers eerlang, hoewel nog niet in dit jaar, het voorstel daartoe doen zal. De meeste departementale Raden, die hunne zit ting reeds hebben gesloten, hebben zich verklaard ten gunste van het verplicht onderwijs, hetzij al of niet verbonden met het kosteloos en leeken-onder- rieht. Opmerking verdient dat de Raad van het de partement der Ben eden-Pyreneeën, die verleden jnar het beginsel van verplicht onderwys heeft verworpen, rich thans met 22 stemmen tegen H daarvoor heeft verklaard. De heer Chesnelong, een deficaal, heeft dit jaar, even als het vorige, het beginsel krachtig bestreden maar thans met minder goed gevolg. De Parijsehe politie beeft onlangs bij een huis zoeking te Parijs in de Rue Montmartre een goede vangst gedaan; zoekende naar Bonaparüstieche bro chures vond men lijsten van de agenten voor de pfropagande in de verschillende departementende minister Van binnenl. zaken heeft daarop, volgens de Parit-Journal, een circulaire gericht aan de pre fectrn, waarbij inlichtingen worden gevraagd over die personen en verzocht wordt hen in het oog te houden. Van Engeland komt het bericht dat één werksta king geëindigd is en met een andere gedreigd wordt. De metselaars zijn ten laatste weder aan het werk getogen, omdat zij de schoonste maanden van het jaar in werkeloosheid hebben moeten doorbrengen. Zij hebben hunne spaarpenningen opgeteerd, schulden gemaakt en gaan nu onder de nadeeligste omstan digheden den winter te grmoet. Hun eischen zijn niet ingewilligd, hetgeen de aannemers ook niet kon den doen zonder zich te gronde te richten, en de voorwaarden welke de meestere aanvankelijk aanbo den zijn aangenomen. Nauwelijks is deze werkstaking die aan duizenden gezinnen heeft een werkstaking een tweesnijdend zwaard is, dat den werkman zelven vaak het diepste wondt, erf tot een nieuwe is besloten. De bakkersknechts van Londen hebben het besluit genomen een groote algemeene werkstaking te be ginnen, doch de dag, waarop zy een aanvang nemen zal, wordt door hen geheim gehouden. De bakkersknechts hadden gegronde bezwaren, doch de bazen hebben hun billijke eischen ingewilligd en de bakkersknechts zullen, zoo zij hun plan werkelijk volvoeren, zich zelven in het ongelyk plaatsen en het publiek zoomede de bazen tot maatregelen dwin gen, welke honderden hunner broodeloos zullen maken. Uit Engeland worden ook weder onlusten te Bel fast gemeld. LI. Donderdagavond was de° militaire macht weder genoodzaakt te chargeeren. John Rea, een bekende geestdrijver, die wegens beleediging der rechters vpor acht dagen naar de gevangenis gezonden was, werd dien avond, daar de straftijd verstreken was, op vrije voeten gesteld. Benige heethoofden wilden van deze invrijheidstelling een demonstratie -TSZï V .ju In Duitschlands hbofdstad heeft men groote ver wachtingen van de feesten, die bij gelegenheid van de groote keizerssamenkomst zullen worden gehouden. Dagelijks- ziet men een groot aantal vreemdelingen arriveerea, die hier en daar nog trachten een plaatsje te vinden, daar het grootste gedeelte van de hotels reeds besproken is. Onder de voorname personen, die in de laatste dagen zijn aangekomen, heeft men opgemerkt den Ruseischen opperhofmaarschalk graaf Schuwaloff en den Russischen opperstalmeester graaf Apraxine; verder den admiraal Reden, bevelhebber van het in de haven van Hamburg liggende Ame- rikaansche fregaat /FoöasA. In de volgende week verwacht men uit Londen het uit 12 personen be staande Japansche gezantschapal de voornaamste logementen waren reeds bezet, en de Japanschc hee- ren zullen met een hotel van minderen rang genoe gen moeten nemen. Veel bezoek vindt te Berlijn in weerwil van de hooge eutrée-pryzen, een Amerikaansch gezelschap van paardrijders; de voorstellingen worden gegeven in een tent op de Königsplatz tweemaal per dag. Men schrijft} den toeloop voornamelijk toe aan de hnlsbrekendpyyioeren van de clowns en van de die rentemmers,*4ne allerlei gevaarlijke kunsten maken met drie leeuwen en twee olifanten. Aan echten Amerikaansehen humbug ontbreekt het natuurlijk niet. Dat journalisten met elkander schermutselingen houden op papier, ie een gewone dagelijksche zaak; de letters laten wel een» sporen achter, maar de wonden zijn toch nooit gevaarlijk. Te Weenen ech ter is de dagbladen polemiek van dien aard gewor-- redacties van twee bladen» die langen tijd gepolemiseerd hadden, elkander op straat hebben aangevallen de eene partij bezigde stokken met loo- den knoppen, de andere partij degenstokken. De oor log werd gevoerd tusaehen de Ikutzche Zeitung, het nieuwe orgaan van de zeer Duitsohgezinde Duitscb- liberale partij en de Tagespreue, die haar zuster met dagelijks klimmende heftigheid verweet, dat zij haar Duitschgeziudheid zoover dreef, dat zij ophield Oostenrijksch te zijn. De Duitsche en de Oosten rij ksche penneheldeu kwamen elkander op straat te gen de eersten waren de aanvallersde wonden zijn gelukkig van geen eruatigen aard, maar waarschijn lijk zouden er dooden gevallen zijn, wanneer de po litie niet tusschenbeide gekomen was en de vechten den onder het hoera van het straatpubliek had opgebracht. De redactie van de DeuhaU Zeit. heeft daarop een aanklacht ingediend tegen baar zuster, omdat deze elke salisfaotie weigerde en voortging op den- zelfden toon te polemiseeren. De Deutioh« Zeitung heeft daarbij de handtastelijkheden van haar redactie afgekeurd, terwijl de Tagetprme een pathetisch stuk schreef over het martelaarschap van de Oostenrykera en een reeks nieuwe beleedigingen, besloot met Leve het vaderland Leve Oostenrijk I De fatsoenlijke bladen beschouwen de vechtpartij als een natuurlijk gevolg van de steeds bijtender po lemiek wanneer journalisten wedijveren als viseb- wijven om steeds vuiler, gemeener, kwetseijder taal uit te vinden, kan het eindelijk zoover komen, De meer ernstige achtergrond van de zaak is do toenemende partijschap in Oostenrijkde DllitetfbgO* Bewonderd wordt vooral de vlugheid, waarmee de kolossale tent wordt opgeslagen; men heeft daartoe slechte drie uren noodig. Het Berlyuech gemeen verzamelt zich eiken avond in grooten getale om de tent en heeft gedreigd ze in brand te zullen steken een sterke politiemacht is noodig om dit voornemen te verijdelen. Men leeft te Berlijn niet meer zonder werkstakin gen de nieuwste is die van de arbeiders aan de ijzerfabriek van Pflag. 1500 werklieden arbeiden in die fabriek zij verlangen vermindering van de werk uren op 10 daags en verhooging van het loon met 20%. Aan het hoofd van de fabriek staat de rijks dagafgevaardigde von Unruh toen de deputatie van de arbeiders zich met die eischen bij hem aandiende, antwoordde hij, dat hij alleen in de zaak gean be slissing kon nemen, maar per telegraaf de andere leden der directie zou ontbieden om zoo spoedig mogelijk een besluit te nemen. De werklieden ver klaarden echter, dat zy zoolang geen geduld hadden, en de werkstaking nam onmiddellyk een aanvang. Men vreesde voor ongeregeldheden, die door de ont wikkeling van een sterke politiemacht zijn voorkomen, De Nordd. dllg. Zeitdie naar men zegt, door den heer Brass met de drukkerij is verkocht voor 500,000 thlr., genoot van de Pruisische regeering een jaariijksohe subsidie van 20,000 thlr. maken, doch werden daarin door de krachtige hou ding der autoriteiten en de ter hunner beschikking gestelde aanzienlijke militaire macht verhinderd. Toen een muziekkorps zijn versohgning maakte voor de kerkerdeuren, ontlastte men de musici zonder voel verzet te ondervinden, van hunne instrumenten, en toen een rijtuig met vier schimmels aan kwam rij den om den ontslagen gevangene in triomf door de stad tc roeren, noodzaakte men den koetsier terug te keeren zooate bij gekomen was, zonder Rea als passagier mede te nemen, later werd een vergade ring gehouden, waarin aan Baa een adres werd over handigd. De Berlijnache bevolking heeft haren keizer weer in haar midden. Er ia natuurlijk daar van met anders sprake, dan van de aanstaande keteersbyeenkomst. Een zonderling en bijna ongeloofelijk bericht brengt de telegraaf uit München, dat, wanneer het bevestigd wordt, juist geen vreugdetijding zal zijn voor de bovendrijvende partijen in Dutesrhland, die, nu zij eindelijk haar ideaal bereikt hebbenhet vereende Itaitschland J voldoet dit missohen niet in alle bijzonderheden,/agMde voorstelling welke zij er ziek van maakten -f- JsA het oogenblik gaarne de kleinere belangen der atemiderlijke staten op den achtergrond schoven, om hare goede krachten te wijden aan de ontwikkeling van het verjongde Duitsche rijk. Vol gens die tyding toch zou de benoeming van een particularistisch kabinet-von Gasser voor de deur staan en het/tegenwoordige ministerie, met uitzonde ring van den minister van oorlog von Pranekli, zijn ontslag aan den koning hebben aangeboden. Het is moeilijk te bepalen wat men van dit bericht gelooven moet. Het eind-resnltaat der verkiezingen in Spanje is, dat verkozen zijn: 294 ministerieele Radicalen, 73 -- Federalen of Republikeinen, 9 Conservatieven, 14 den, dat de Alphoosisten.

Goudsche Courant | 1872 | | pagina 1